Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy- Polski wywiad o rosyjskich prowokacjach na Ukrainie; Stephen Mull o Tarczy Antyrakietowej w Polsce; Gen. Polko o wojskowych radach dla świata biznesu

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Przed czym polityków ostrzegają służby- Polski wywiad przewiduje, że Moskwa może próbować wykorzystać siły separatystyczne, aby oderwać Krym od Ukrainy (...) Polski wywiad nie wyklucza rosyjskich prowokacji także na pograniczu ukraińsko-rumuńskim, a zwłaszcza ukraińsko--mołdawskim. Ukraina graniczy z separatystycznym, prorosyjskim Naddniestrzem, które ogłosiło niepodległość od Mołdawii (...) Według oceny polskiego wywiadu - co również się jak dotąd sprawdziło - armia ukraińska nie zamierza angażować się po żadnej ze stron politycznego konfliktu w Kijowie. Ale jednocześnie nasz wywiad ocenia, że w razie otwartego konfliktu z Moskwą ukraińska armia nie podejmie żadnych działań przeciwko armii rosyjskiej. Powód Dominuje w niej kadra oficerska przychylna Moskwie. Podobnie jest w służbach specjalnych. Co prawda prezydent Wiktor Janukowycz starał się kontrolować wpływy rosyjskie w tym obszarze, obawiając się, iż stanie się zakładnikiem Putina. Tyle tylko, że w ukraińskiej Służbie Bezpieczeństwa czy innych formacjach mundurowych dominują nastroje prorosyjskie (...) Z Ankary płyną sygnały, że Turcja mogłaby się włączyć w konflikt w razie próby ogłoszenia przez Krym niepodległości od Ukrainy. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że Turcja to państwo członkowskie NATO. 

Dariusz Szreter, Polska Dziennik Bałtycki, Tu mnie aresztowano (wywiad z Stephenem Mullem, ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce)- Mull: Rosja od czasu do czasu wyraża swój niepokój w związku z tym, że powstanie ta baza. Z naszego punktu widzenia, to nie jest jednak temat do „rozmowy" z nimi, bo ta baza jest skierowana przeciwko zagrożeniu ze strony ewentualnych rakiet wystrzelonych z Bliskiego Wschodu. Mimo osiągniętego niedawno postępu w rozmowach z Iranem, dotyczących ich programu nuklearnego, w ogóle nie mamy porozumienia w sprawie rakiet. Irańczycy budują coraz szybsze i coraz większe rakiety, które stanowią zagrożenie i dla nas, i dla Europy. Ta baza ma kluczowe znaczenie inie jest skierowana przeciwko Rosji. Dlaczego mielibyśmy więc negocjować z Rosją bezpieczeństwo nasze i naszych sojuszników? (...) Głośny spór w sprawie budżetu między republikanami i demokratami kwestii budowy tarczy w Polsce nie dotyczy. Tu panuje pełna zgoda. Lider republikanów w naszym kongresie Erie Cantor niedawno był w Polsce i zapewnił mnie oraz naszych polskich gospodarzy, że on i republikanie to popierają. Projekt rozpocznie się więc w 2016 ibędzie skończony w20l8 roku. Trwają już natomiast działania przygotowawcze. Jest dużo do załatwienia. To baza z czasów radzieckich, musi być zmodernizowana, potrzebny jest specjalny sprzęt, musimy mieć też odpowiednie umowy prawne z rządem polskim. 

Piotr Bałysza, Polska, Polko: współczesna armia ma bardzo dużo wspólnego ze światem biznesu-

Bałysz: jest Pan współautorem książek "Rozgromić konkurencję" oraz "Szefologika", w których udziela Pan porad, w jaki sposób radzić sobie w świecie biznesu. Co były wojskowy może doradzić przedsiębiorcom?

Polko: współczesna armia opiera się na miękkich więziach. Często jest stosowana wielopodległość, to znaczy, że żołnierze mają często po kilku dowódców korzystających z ich specjalistycznej wiedzy. Każdy, kto nie widzi sieciowości struktur wewnątrz wojska, tkwi w głębokim błędzie. Pod tym względem armia niczym nie różni się od świata biznesu (...) gdy obejmowałem dowodzenie GROM-em, jednocześnie musiałem się zająć wieloma sprawami: uzupełniać braki w wyposażeniu, broni i amunicji, budować obiekty niezbędne do ćwiczeń, tworzyć wewnętrzne regulaminy oraz instrukcje, których po prostu nie było, i jeszcze znaleźć na to wszystko pieniądze. W jaki sposób Brałem środki, których inne podmioty w wojsku nie potrafiły wydać i - spełniając wszystkie wymogi zamówień publicznych - przeznaczałem na uzupełnianie braków, które powodowały, że GROM miał co prawda markę, ale już nie realne możliwości działania w taki sposób, jak od nas oczekiwano. Kiedy obejmowałem dowodzenie jednostką, jej roczny budżet wynosił 17 mln zł, natomiast gdy oddawałem ją cztery lata później, jej budżet sięgał już 400 mln zł. Skuteczne oraz racjonalne wykorzystanie tak ogromnych sum wymagało bardzo precyzyjnego biznesplanu (...)

Dziennik Wschodni, Nowa maszyna w szkole orląt- Samolot Diamond DA-42 VI to najnowszy nabytek dęblińskiej Szkoły Orląt, który posłuży do zaawansowanego szkolenia na maszynach wielosilnikowych (...) Dwusilnikowy Diamond DA-42 VI potrzebuje do startu 350 metrów. Samolot ma zasięg 2245 km, a jego maksymalna prędkość przelotowa to 353 km/h. Może latać w każdych warunkach pogodowych (...) To nie jedyna nowość, jaka pojawi się w Szkole Orląt. jak już informowaliśmy, MON wybrało jako samoloty szkolenia zaawansowanego dla pilotów maszyn bojowych włoskie M-346 Master, które zastąpią eksploatowane od pół wieku odrzutowce TS-11 Iskra. Pozwolą też zrezygnować ze szkoleń pilotów polskich F-16 w USA.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.