Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Nauka też jest ważna dla bezpieczeństwa państwa; Wojen coraz mniej; Satelity zapewnią Polsce dodatkowe oczy i uszy; Centrum do spraw Uprowadzeń dla Okupu ruszy w 2015 roku; Wolna droga na Ukrainę dla kamizelek kuloodpornych

Fot. PHO
Fot. PHO

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Gazeta Prawna, Michał Kleiber, Nauka też jest ważna dla bezpieczeństwa państwa: Posiadanie przez kluczowe instytucje państwa głębokiej wiedzy na temat najnowszych osiągnięć nauki i aktualnie opracowywanych technologii jest ważnym elementem szeroko rozumianego bezpieczeństwa (…) dobrobyt i bezpieczeństwo narodów są dzisiaj silnie skorelowane z wiedzą skumulowaną w umysłach obywateli i know-how będącego w posiadaniu kluczowych instytucji i firm. (…) Strategiczne wyzwania są olbrzymie, także dlatego, iż czekające nas wielkie programy modernizacyjne (tarcza antyrakietowa, śmigłowce, łodzie podwodne) sprzyjać będą raczej decyzjom o zakupie know-how za granicą niż o angażowaniu polskich badaczy i firm.


 Wprost, Maciej Jarkowiec, Wojen coraz mniej: Świat bez wojen jest możliwy i wbrew temu, co widać na ekranach telewizorów, ciągle się do niego zbliżamy - przekonuje Kristian Berg Harpviken, szef Instytutu Badań nad Pokojem.

Twierdzi pan, że żyjemy w najspokojniejszym okresie w historii świata.
Tak wynika z badań.
A Syria, Irak, Ukraina?
Nasze badania pokazują, że liczba konfliktów stale spada. (…) Co ważniejsze, w dzisiejszych wojnach ginie o wiele mniej ludzi. Widać to zarówno w krótszej perspektywie ostatniego ćwierćwiecza, jak i w dłuższej - ostatnich 200 lat. Warto o tym mówić, bo ludzie tego nie wiedzą. (…) Wracając jednak do konfliktów, które pan wymienił, rzeczywiście w najkrótszej perspektywie dwóch - trzech lat liczba wojen i ofiar wzrosła. Świat stał się mniej bezpieczny.
Dlaczego trend się odwrócił?
Powodów jest kilka. Wskutek bardzo nieudanych interwencji w Iraku i w Afganistanie, a potem w Libii - gdzie koszty były olbrzymie, a rezultaty w najlepszym razie ograniczone - obniżył się tzw. aktywizm międzynarodowy. (..) Druga sprawa: skończył się jednobiegunowy porządek, w którym USA były jedynym supermocarstwem.


 Nasz Dziennik, Marcin Austyn, Ukraina bliżej NATO: MON finalizuje porozumienie techniczne w sprawie utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. (…) Jak poinformował wicepremier Tomasz Siemoniak, porozumienie techniczne, nad którym obecnie pracują strony, możliwe jest do osiągnięcia na początku 2015 roku. (…) Trwające obecnie prace to efekt podpisanej 19 września br. w Warszawie umowy między rządem Republiki Litewskiej, rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej. (…) Sama idea utworzenia brygady zrodziła się jeszcze w 2007 roku. (…) W skład brygady miało wchodzić ok. 4,5 tys. żołnierzy.


 Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Satelity zapewnią Polsce dodatkowe oczy i uszy: W szkole wywiadu w Starych Kiejkutach, w tzw. lesie, swego czasu krążyła anegdota: "Kiedy idziesz do budynku stołówki, nie spoglądaj w górę. Rosjanie zrobią ci zdjęcie i nie będziesz mógł pracować". (…) Choć było w tym nieco przesady, to żart ten dosyć dobrze pokazuje możliwości takiego sprzętu (…) Zamawiającym polskie satelity ma być Ministerstwo Obrony Narodowej - (…) oprócz pozyskiwania obrazów przy odpowiednim wyposażeniu daje to także znacznie szersze możliwości, jeśli chodzi o podsłuchiwanie radioelektroniczne. (…) W skład konsorcjum przygotowującego studium wykonalności wchodzą Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Airbus Defence & Space, Polski Holding Obronny Sp. z o.o. oraz WB Electronics SA.


 Polityka, Violetta Krasnowska, Oko na porywaczy: W 2015 r. ruszy policyjne Centrum do spraw Uprowadzeń dla Okupu z nowatorskim systemem komputerowym. (…) Porwać człowieka to, szczerze mówiąc, nie jest wielka sztuka. Problemy są dwa: trzeba być przygotowanym logistycznie, żeby ukryć zakładnika, i mieć pomysł na przejęcie okupu. (…) -mówi mł. insp. Janusz Gołębiewski, niegdyś szef CBŚ, dziś główny specjalista w CBŚR Centralnym Biurze Śledczym Policji (po reformie służb specjalnych - kontynuacja CBŚ). Pracował przy blisko 70 uprowadzeniach, a dziś szkoli kadry przyszłego Centrum ds. Uprowadzeń dla Okupu (…). Centrum powołano, bo wciąż ktoś próbuje porywać. (…) Z analizy porwań w latach 2005-10, kiedy porwano 160 osób, wynika, że prawie połowa uprowadzonych pochodziła z dużych miast.


 Gazeta Wyborcza, Wacław Radziwinowicz, Kreml uważa, że ma prawo interweniować zbrojnie u sąsiadów: W piątek Władimir Putin podpisał dokument zawierający nową doktrynę wojenną Rosji. (…) Zachód wymowę dokumentu ocenia jako agresywną. (…) Najwięcej zamieszania, choć zupełnie niesłusznie, wywołała w świecie rzekoma zmiana podejścia Rosjan do NATO. W nowej doktrynie Sojusz został umieszczony na pierwszym miejscu wśród "wojennych zagrożeń" czyhających dziś na Federację Rosyjską. (…) Cztery lata temu Rosjanie w bardziej zawoalowany sposób mówili o obawach związanych z "rozszerzaniem granic innych sojuszy wojskowych i ich infrastruktury". (…) Teraz przeciwnik został nazwany po imieniu. (…) W nowej doktrynie Rosji bardziej niepokojące jest wskazanie na rzekome zagrożenia ze strony najbliższych sąsiadów.


 Nasz Dziennik, Piotr Subik, Wolna droga dla kamizelek: Dzięki koncesji przyznanej przez MSW Fundacji Otwarty Dialog, na Ukrainę będą szybciej docierały hełmy i kamizelki kuloodporne. Wciąż czekają na nie żołnierze ukraińscy walczący z Rosjanami m.in. w okolicach Doniecka.(…) - Zdobycie pozwolenia trwało prawie pół roku, wymagało czasu, pracy i nakładów finansowych. Musieliśmy spełnić takie normy, jak firma, która chce eksportować na Ukrainę... czołgi - mówi członek zarządu fundacji Tomasz Czuwara. (…) Ale dzięki temu nie będzie miał już problemu z przerzutem potrzebnego sprzętu. (…) Od listopada 2013 r. fundacja przekazała Ukraińcom m.in. 375 kamizelek kuloodpornych, ponad 180 hełmów

Reklama

Komentarze

    Reklama