Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałkowy przegląd prasy: Australijskie nękanie Putina; Thales obiecuje polskie technologie; Wojsko przedłuża życie MiG-29
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Wyborcza, Tomasz Bielecki, Australijskie nękanie Putina: Na szczycie G20 w Brisbane Putin dostał za Ukrainę tak mocno w kość, że wyjechał stamtąd przed zakończeniem obrad.Unia Europejska dziś będzie dyskutować o nowych sankcjach na Rosję. Wiadomo, że będą one łagodne. (…) Władimir Putin opuścił Brisbane, gdzie odbywał się dwudniowy szczyt G20, w jego drugim dniu, czyli w niedzielę przed południem. (…) - Myślę, że prezydent Putin źle zniósł presję, jakiej poddany był na G20 ze strony niektórych przywódców- oświadczyła w australijskiej telewizji szefowa australijskiej dyplomacji Julie Bishop. (…) Na Putina naciskali także inni przywódcy szeroko pojmowanego Zachodu - od Stanów Zjednoczonych po Japonię i Australię. (…) Ale wygląda na to, że pomimo tego zmasowanego nękania, Putin wyjechał z Australii, pozostawiając Zachód w niewiedzy, co do swych prawdziwych intencji wobec Ukrainy w najbliższych tygodniach.
Puls biznesu, Katarzyna Kapczyńska, Thales obiecuje polskie technologie: Francuzi będą współpracować z polskimi naukowcami i przedsiębiorcami, by stworzyć nad Wisłą centrum badań i wesprzeć budowę polskiego satelity. (…) W tym kierunku zmierza Thales, który w Polsce znany jest m.in. z (…) współpracy z Radmorem przy systemie wojskowej łączności taktycznej PR4G czy dostawy systemów łączności i kierowania walką dla okrętów Orkan. Obecnie planuje wspólną pracę z polskimi naukowcami i przemysłem nad rozwojem technologii obronnych i kosmicznych. – (…) Jeśli współpraca będzie układać się pomyślnie, zbudujemy w Polsce własne centrum badań i rozwoju nowoczesnych technologii. (…) - mówi Mariusz Marczewski, dyrektor ds. strategii w Thales Polska. (…) Najbardziej zaawansowanym polskim projektem obronnym, w którym zamierza uczestniczyć Thales (wraz z partnerem - grupą MBDA), jest budowa systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu (program Wisła). (…) Thales i MBDA mają zamiar wkrótce podpisać listy intencyjne z kilkoma polskimi przedsiębiorstwami. Określimy w nich precyzyjnie zakres współpracy od najnowocześniejszych radarów (…)aż po dostawy (…) wozów transportowych mówi Mariusz Marczewski.
Wprost, Cezary Bieńkowski, CBA z piwnicy na lotnisko: Jak ustalił „Wprost", nowa siedziba Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest planowana w biurowcu przy ulicy Bennetta, niedaleko Lotniska Chopina w Warszawie. (…) Problem w tym, że CBA nie ma w budżecie pieniędzy, żeby kupić od Petrolotu budynek. (…) CBA urzęduje obecnie przy placu Na Rozdrożu w fatalnych warunkach. (…) W zasadzie to Biuro już miało nową siedzibę w centrum, (…) na ulicy Królewskiej. Ale musiało oddać biurowiec. - W trybie pilnym - podkreśla Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Ważniejsze od służby antykorupcyjne} okazało się nowo wyodrębnione Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. (…) Jak długo oficerowie jednej z najważniejszych służb w kraju będą mieli biura w piwnicy?
Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Wojsko przedłuża życie MiG-29: Posowieckie myśliwce zmodernizowano i będą wykorzystywane kolejne dziesięć lat. A za nimi już ćwierć wieku służby. Do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wrócił właśnie ostatni zmodernizowany w bydgoskich zakładach MiG-29. (…) W ciągu dwóch lat zmodernizowano kilkanaście mińskich myśliwców. Dzięki temu mogą być użytkowane do 2025 r. (…) - Zmieniło się zobrazowanie sytuacji taktycznej, łączność szyfrowana, w czasie lotu łatwo możemy ocenić odległość do innego samolotu - opisuje nam ppłk Piotr "Kuman" Iwaszko, dowódca grupy działań lotniczych 23. BIT, jeden z najlepszych w kraju pilotów wojskowych.
Polska, Michael Evans, Rosyjskie samoloty bojowe ostro testują zachodnie systemy obronne: Taktyka rosyjskich samolotów jest zawsze taka sama, podlatują jak najbliżej przestrzeni powietrznej krajów NATO, czekając na reakcję drugiej strony. (…) intensywność tych prowokacyjnych lotów, testujących europejskie i północnoamerykańskie systemy obronne, nasiliła się w ostatnich dwóch tygodniach i wróciła do poziomu z czasów zimnej wojny, podają źródła w NATO. (…) Te wypady niekiedy daleko od granic Rosji, w połączeniu z aktywnością militarną tego kraju na Ukrainie, zwiększają obawy przed szerszym konfliktem. W ciągu ostatnich dwóch tygodni rosyjskie samoloty "wielokrotnie" przelatywały wzdłuż wybrzeża Wielkiej Brytanii w stronę Portugalii i nad Morzem Bałtyckim i Czarnym. (…) według podpułkownika Jaya Janzena z dowództwa naczelnego NATO w Europie - "To największa aktywność, jaką widziałem, będąc na tym stanowisku od dwóch lat". (…)W szczytowym okresie zimnej wojny wykonywano około 150 lotów przechwytujących rocznie, w tym do trzydziestu z udziałem myśliwców RAF.
Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, Roman Daszczyński, jak Malbork broni NATO: (…) 22. Baza Lotnicza w Malborku od lat pełni kluczową rolę w systemie obrony przestrzeni powietrznej północno-wschodniej flanki NATO, w ramach misji Baltic Air Policing. Non stop na płycie lotniska stoją dwa dyżurne myśliwce, które w ciągu kilku minut mogą ruszyć do boju. (…) Do wiosny br. w Malborku stacjonowali wyłącznie polscy piloci z maszynami typu MiG-29. Sytuacja zmieniła się po wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego(…). Od kwietnia br. siły lotnicze w Malborku wzmocniono czterema myśliwcami Dassault Rafale z francuskimi pilotami i obsługą techniczną. We wrześniu Francuzów zastąpili Holendrzy na F-16. Od stycznia przyszłego roku w Malborku dyżur mają pełnić maszyny, piloci i obsługa techniczna belgijskich sił powietrznych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie