Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: Zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa Piotr Ś. chciał rosyjskim służbom dostarczać informacje o wojsku i polskim przemyśle zbrojeniowym; Zmiany kadrowe w służbach specjalnych; Serbia coraz bliżej Rosji

Fot. ABW
Fot. ABW

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Szpieg in pectore”: Zatrzymany dwa tygodnie temu pod zarzutem szpiegostwa Piotr Ś. miał gromadzić poufne dane dotyczące resortu obrony narodowej oraz polskiego przemysłu zbrojeniowego. „ABW zatrzymała mężczyznę, który chciał rosyjskim służbom dostarczać informacje o wojsku i szeroko pojętej zbrojeniówce. [...] Nie doszło do przekazania przez niego żadnych danych Rosjanom. Natomiast niestety był on potencjalnym zagrożeniem z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Dlaczego? Ponieważ był pracownikiem szeroko pojętego resortu obrony i miał dostęp do różnych informacji”


Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Do Rzeczy, „Dwaj panowie G”: Jak donoszą media, po zaprzysiężeniu nowego rządu nastąpią też zmiany na stanowiskach szefów służb specjalnych. „Rekonstrukcja czeka również służby specjalne. Nasze wiewiórki twierdzą, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma mieć niebawem nowego szefa. Profesor zwany również Pogonem powoli zaczął żegnać się ze współpracownikami. Zmiany nie ominą jednak również służb wojskowych. Ze stanowiskiem ma się więc ponoć pożegnać gen. Andrzej Kowalski.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Zachód przegrywa walkę o Serbię z Moskwą”: USA i UE są zaniepokojone zacieśnianiem współpracy - w tym wojskowej – Serbii i Rosji. „Sytuacja, gdy Belgrad pozostaje poza zachodnimi strukturami, jest pożądana dla Moskwy, która wciąż uważa Bałkany za swoją strefę wpływów. Serbia zaś stara się wykorzystywać relacje z Moskwą, by wzmocnić się militarnie i przyciągnąć inwestycje. W ubiegłym tygodniu w Serbii rozpoczęto rozlokowywanie rosyjskich elementów S-400, a także samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-Sl.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.