Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z doradcą Donalda Trumpa; Kolejni generałowie podadzą się do dymisji?; Idlib miejscem kolejnej masakry w Syrii; Prezydent elekt utrzyma silne NATO; OT szansą dla medycyny pola walki; 61 mld na modernizację armii

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bogusław Chrabota, Rzeczpospolita, "Z Rosją trzeba z pozycji siły": Wywiad z Robertem Giuliani, doradcą wyborczym prezydenta elekta Donalda Trumpa. Giuliani wskazał na największy błąd administracji poprzedniej ekipy rządzącej w Białym Domu, którym – w jego opinii – było zrezygnowanie z tarczy nuklearnej w Polsce i Czechach. Doradca Trumpa również zapewnia Polskę o gwarancjach bezpieczeństwa oraz o dużej liczbie amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować w naszym kraju.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Dobra zmiana trzęsie wojskiem": Nagła dymisja dwóch generałów, w tym najważniejszego dowódcy generalnego rodzajów Sił Zbrojnych, wzbudza wiele kontrowersji. W kuluarach mówi się o rychłych odejściach kolejnych osób: szefa Sztabu Generalnego oraz dowódcy operacyjnego rodzajów SZ. Powodem odejścia dowódcy generalnego mają być planowane zmiany w systemie dowodzenia. Gen. Waldemar Skrzypczak udzielił komentarza w sprawie zaskakujących odejść z armii.


Aleksandra Gersz, Polska The Times, "Po rzezi w Aleppo szykuje się kolejny dramat, tym razem w prowincji Idlib": Po zrównaniu z ziemią Aleppo może dojść do kolejnej masakry ludności cywilnej dokonanej przez reżim Baszara al-Asada. Ewakuowanie ostatnich żywych ludzi z Aleppo wraz z rebeliantami do prowincji Idlib jedynie przeniesie ciężar walk w inne miejsce.


Tomasz Winiarski, Gazeta Polska Codziennie, "Trump dotrzyma słowa danego Polakom": Wywiad z Garrettem C. Montim, amerykańskim elektorem reprezentującym stan Luizjana podczas dzisiejszego głosowania Kolegium Elektorów. "Mam nadzieję, że jego polityka wzmocni naszych sojuszników i partnerów. Donald Trump, będąc prezydentem, podejmie również walkę z islamskim terroryzmem i wszystkimi innymi, którzy próbują zagrozić naszemu stylowi życia. [...]  Myślę, że Donald Trump utrzyma naszą dotychczasową silną rolę w NATO, a jednocześnie zwróci się do naszych sojuszników, by ci również pozostali ważną jego częścią. Należy jednocześnie podkreślić, że bogate kraje, takie jak Niemcy, powinny płacić na własną obronność wymagane przez umowę z NATO 2 proc. swojego PKB".


Anna Przysiężniuk-Parys, Nasz Dziennik, "Wróciłbym do Afganistanu": Wywiad z ppłk. dr. n. med. Robertem Brzozowskim, kierownikiem Zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego. "Ważne jest też szkolenie cywilów, np. z zasad pierwszej pomocy. To wciąż w naszym kraju kuleje. Bardzo liczymy na to, że w związku z powstającymi teraz grupami np. Obrony Terytorialnej wzrośnie zapotrzebowanie na takie szkolenia. Im więcej przeszkolonych, tym lepszy efekt w ratowaniu ludzi. Jeśli trafimy z naszą wiedzą do dużej liczby osób, tym większa będzie nasza skuteczność. W tych szkoleniach chodzi też o to, by uczyć praktycznie, by ludzie nie bali się pomagać. Żeby wiedzieli, jak robić to bezpiecznie i że większą szkodę można zrobić, nie podejmując żadnych działań".


Do Rzeczy, "Śmigłowce w szyku bojowym": 61 miliardów złotych ma zostać przeznaczonych do 2022 roku na modernizację polskich Sił Zbrojnych. Priorytetami tych wydatków mają być: obrona przeciwlotnicza, modernizacja Marynarki Wojennej, cyberbezpieczeństwo, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrona terytorialna. Kluczowym zakupem w planie modernizacji mają zostać śmigłowce wielozadaniowe, które – jak zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej – zostaną pozyskane z fabryk znajdujących się w Polsce. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. prawnik

    Powszechnie uważa się ze amerykanie to luzacy ale Ci na zdjęciu wyglądają jak naprawdę karne wojsko ( wszyscy od linijki ) nasi tacy jacyś w kominiarkach itd. .... jak służyłem tez wszyscy byli regulaminowi:) Inna sprawa że wiecej się tuptało niż strzelało:(

    1. Jabadabadu

      A na podwoziu Malucha zrobimy 48 tonową wywrotkę.

Reklama