Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wypowiedź sekretarza NATO nt. armii UE; Maroko wylęgarnią terrorystów; Ofiarami dżihadyzmu w większości są muzułmanie?; Turecka zbrojeniówka przykładem do naśladowania; Gen. Skrzypczak o manewrach Zapad-17; Kłopoty Autosanu?

Fot. Otokar
Fot. Otokar

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Unia nie poradzi sobie bez NATO”: Wywiad z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Soltenbergiem.„Chcemy więcej europejskich sił, więcej nowoczesnych zdolności, więcej wydatków na obronę, mniej fragmentacji. Musimy unikać duplikacji, a więc tworzenia europejskich dowództw czy europejskiej armii.”


Jakub Mielnik, Wprost, „Wylęgarnia dżihadystów”: Od stycznia 2015 r. włoskie służby deportowały ponad 200 podejrzanych o terroryzm ludzi, z których większość stanowili Marokańczycy. „Król Maroka dwoi się i troi, żeby uchronić swój kraj przed wojującym islamem. Być może dlatego jego rodacy są sprawcami większości ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie. [...] Amerykański instytut analityczny Stratfor uważa wysiłki marokańskich władz za bardzo efektywne, podkreślając ścisłą współpracę królestwa z CIA i służbami europejskimi.”


Maria Mazurek, Polska The Times, „Islamem targa ogromny spór wewnętrzny, którego tylko jeden element dotyka nas Europejczyków. Dżihadyści zabijają przede wszystkim innych muzułmanów”: Wywiad z dr. Łukaszem Fyderekiem, politologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Nawet jak pole porównań zawęzimy do zamachów terrorystycznych, pomijając wojny, to zdecydowanie najwięcej ofiar jest wśród muzułmanów.”


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Ofensywa sprzętowa Ankary”: Turecka zbrojeniówka ma w swojej ofercie wysokiej klasy lekki transporter opancerzony Tulpar-S oraz wielozadaniowy kołowy wóz bojowy Cobra. „Polski przemysł zbrojeniowy wymaga odbudowania. Po latach zaniedbań i nietrafionych inwestycji trzeba zadbać, aby Polska miała potencjał, do tworzenia własnego sprzętu pancernego. O tym, że można tego dokonać w dosyć krótkim czasie, przekonuje przykład Turcji. Ankara zaczynała prawie od zera, a dzisiaj może pochwalić się m.in. własnej produkcji czołgami.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Rosja próbuje nas zastraszyć”: Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem na temat rozpoczęcia ćwiczeń rosyjsko – białoruskich Zapad-17. „Przypomnę, że Rosjanie deklarowali już w kwietniu, że stanowczo odpowiedzą na takie działania NATO. I tu nie powinno być żadnego zaskoczenia, bo rosyjskie działania nie są niczym nowym.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Autosan jest niezagrożony”: Nie milkną komentarze po przetargu na autobusy dla wojska, w którym nie wziął udziału Autosan. „Michał Stachura, prezes Autosanu, […] podkreśla, że medialne opinie na temat jego firmy są krzywdzące. I dostrzega w tym zakulisowe działania konkurencji, które mają podważyć zaufanie rynku do tego producenta. […] Już wcześniej były próby przejęcia naszego zakładu przez podejrzanych inwestorów czy wykupienia naszego znaku towarowego. Więc teraz też mogło o to chodzić.”


Anna Gorczyca, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Zbrojeniowe perpetuum mobile MON”: Krytyka działań Antoniego Macierewicza oraz jego współpracowników w resorcie obrony. „Polska Grupa Zbrojeniowa jest dziwacznym tworem, w którym minister obrony jest zarazem sprzedającym i klientem. Państwo lokuje w niej zamówienia na miliardy złotych, a szef MON rozdaje posady, wspiera sprzyjające mu media i wzmacnia swoją pozycję w PiS.”

 

Andrzej Kozłowski dla Onet.pl o działaniach dezinformujących w cyberprzestrzeni: „Cyberprzestrzeń oferuje multum możliwości dla podmiotu prowadzącego działania dezinformujące i destabilizujące. Jedną z opcji, którą mógłby zastosować potencjalny przeciwnik to kradzież danych z serwerów partii rządzącej lub opozycyjnej, które wskazują na ich bliską współpracę z Ukraińcami”. Źródło: Onet.pl

 


Reklama

Komentarze

    Reklama