Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: USA przeniosą swoich żołnierzy z Niemiec do Polski?; USA wznowią negocjacje z Koreą Północną pomimo ostatnich testów balistycznych; Eskalacja konfliktu w Jemenie
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Ostatnie ostrzeżenie dla Merkel’: Dyplomacja USA ostrzega Niemcy, że jeśli nie wypełnią obowiązku sojuszniczego zwiększenia budżetu na wojsko do 2 proc. PKB, amerykańscy żołnierze stacjonujący w ich kraju zostaną skierowani do Polski. Eksperci ds. wojskowości nie mają wątpliwości, niedofinansowana Bundewhera jest w bardzo złym stanie. „Jeśli do 2020 r. Berlin nie zdecyduje się na zwiększenie wydatków na obronę, USA mogą zacząć przenosić niewielką część wojsk z Niemiec do Polski - ustaliła <<Rzeczpospolita>>. [...] Waszyngton chce wykorzystać gotowość Polski do przyjęcia US Army jako środek nacisku na Berlin. Ale jeśli i to okaże się nieskuteczne, USA mogą rozważyć przeniesienie ograniczonej części kontyngentu zza Odry.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Donald Trump wzruszony listem od Kim Dżong Una”: Pomimo ostatnich testów balistycznych Korei Północnej, prezydent Donal Trump popiera wznowienie negocjacji z Kim Dzong Unem. „W sobotę amerykański prezydent przekonywał w serii tweetów, że list od Kima to <<malutkie przeprosiny>> Trump poinformował, że zaraz po manewrach Kim jest gotowy się z nim spotkać i wznowić negocjacje. [...] Ton i treść wypowiedzi Trumpa są zgodne z linią Pjongjangu, który przekonywał, że seria prób rakietowych - było ich pięć w ciągu ostatnich trzech tygodni - jest odpowiedzią na trwające ćwiczenia obu sojuszniczych armii pod kryptonimem <<Dong Muang>> oraz na sprzedaż Seulowi myśliwców F35A.”
Gazeta Polska Codziennie, „Sojusznicze walki w Jemenie”: W Jemenie trwa ekskalacja konfliktu. ONZ szacuje, że w walkach śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, a aż 3,3 mln jego mieszkańców musiało opuścić swoje domy. „Po czterech dniach starć separatyści z południa Jemenu zajęli wszystkie bazy wojskowe w Adenie, a także tymczasową siedzibę władz. Sytuacja ta bardzo skomplikowała wysiłki ONZ na rzecz pokoju. [...] Arabia Saudyjska dowodzi międzynarodową koalicją arabską w Jemenie, która od marca 2015 r. zwalcza wspierany przez Iran szyic- ki ruch zbrojny Huti. Będące jednym z głównych jej członków - Zjednoczone Emiraty Arabskie - domagają się skoncentrowania wysiłków na walce z Huti i do zakończenia walk między sojusznikami.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie