Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Moździerz samobieżny 120 mm na podwoziu gąsienicowym i Rosomak z ZSSW-30, fot.A.Hładij/Defence24.pl

Poniedziałek z Defence24.pl: Uporządkowanie systemu przelotu VIP-ów; Startują ukraińskie targi przemysłu obronnego; Propozycje dla programu NAREW; Co dalej z prawem dostępu do broni w Polsce?; Rosja ostrzega Finlandię

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „VIP-om nie wystarczą drzwi od stodoły”: Wiceminister resortu obrony narodowej – Bartosz Kownacki – próbuje uporządkować system przelotów VIP. „Pomysły wiceministra Bartosza Kownackiego, oprócz powołania wspomnianego Centrum Operacyjnego, zakładają rezygnacje z usług LOT-u i odbudowę struktury podobnej do 36. Pułku Specjalnego.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „MON próbuje zbroić Ukrainę”: W Kijowie startują targi przemysłu obronnego Arms & Security. Polska ekspozycja będzie prezentować między innymi wieże bojowe moździerza Rak oraz radiostacje polowe, które aktualnie są bardzo potrzebne Ukraińcom. W niedalekiej przyszłości, Polska może być strategicznym partnerem dostarczającym broń Ukrainie. Siły Zbrojne Ukrainy już wykorzystują drony polskiej produkcji - WARMATE. „Przedsiębiorcy uważają, że wystawa może mieć istotny wpływ na przyszły kształt współpracy obronnej między sąsiadami.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Polski System EMADS propozycją dla Narwi”: Ministerstwo Obrony Narodowej nadal prowadzi analizy dotyczące potrzeb Sił Zbrojnych w programie NAREW – przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu. „W Polsce trwa postępowanie w ramach zakupu przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu Narew. Jedną z rozważanych przez MON opcji może być propozycja koncernu MBDA. [...] System EMADS (wzmocnione modułowe rozwiązania dla obrony powietrznej) opiera swoją skuteczność na pociskach CAMM. Są to rakiety o zasięgu, w zależności od wersji, od 25 (CAMM) do nawet ponad 40 km (CAMM-ER). Mogą z łatwością przechwytywać m.in. pociski manewrujące, samoloty i śmigłowce oraz uzbrojenie precyzyjne. Jedna platforma wyrzutni EMADS może jednocześnie przenosić aż osiem sztuk rakiet. Pocisk charakteryzuje się dużą szybkostrzelnością.”


Jakub Mielnik, Joanna Miziołek, Wprost, „Zabawy z bronią”: Czy ostatnie tragiczne wydarzenia w USA, przeszkodzą polskim politykom w rozszerzeniu Polakom dostępu do legalnej broni? „Broń palną posiada co setny Polak. Politycy chcą jeszcze ułatwić do niej dostęp. Masakra w Las Vegas może im te plany pokrzyżować. [...] W Serbii, Finlandii i Szwajcarii na 100 mieszkańców przypada odpowiednio 38,45 i 46 sztuk broni. […] Najlepiej uzbrojeni Szwajcarzy trzymają w domach 420 tyś. automatycznych karabinów, które np. w USA są surowo zakazane przepisami federalnymi. Ale w Szwajcarii każdy mężczyzna między 20. a 30. rokiem życia podlega obowiązkowym szkoleniom wojskowym i może przechowywać broń w domu. Kontroli podlega tylko amunicja.”


Dziennik Trybuna, „Rosja nie widzi Finlandii w NATO”: Federacja Rosyjska, poprzez swojego ambasadora w Finlandii, ostrzega przed wstąpieniem tego kraju w struktury NATO. „ - Członkostwo Finlandii w NATO automatycznie wywołałoby reakcję ze strony Rosji; wierzę w mądrość Finów i ich politycznych przywódców - ostrzegł nowy ambasador Rosji w Helsinkach Paweł Kuzniecow. [...] - Wszystkie badania opinii publicznej pokazują, że większość fińskiego narodu jest tego zdania, iż dotychczasowa polityka Finlandii niewstępowania do sojuszów wojskowych jest nie tylko najlepszym sposobem zabezpieczenia interesów narodowych, ale także znaczącym czynnikiem stabilizującym w regionie Bałtyku. Mój punkt widzenia jest taki sam - dodał.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. R

    W Szwajcarii nie wolno posiadać karabinów automatycznych. Karabiny używane w wojsku i przekazywane obywatelom na ukończeniu służby wojskowej są przerabiane na samopowtarzalne.

  2. R

    Nie ma pocisków "GAMM", są CAMM.

  3. Weteran

    Panie Kuzniecow a sojusz Rosji z Białorusią i wspólne ćwiczenia przy Polskiej granicy to czynnik stabilizujący na granicy NATO? Oni dalej myślą, że zarządzają w rejonie Bałtyku i będą ustalać co wolno a czego nie wolno państwom europejskim.

Reklama