Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: TKMS wykonawcą programu Orka?; Pozytywna rekomendacja senackiej komisji USA dotycząca zwiększenia US Army w Polsce; Wywiad z prezesem Grupy Kapitałowej Remontowa Holding; WOT w akcji

fot. TKMS
fot. TKMS

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „U-Booty płyną do Szczecina”: Tylko trzy europejskie koncerny zbrojeniowe liczyły się w programie „Orka”. Czy poprzez leasing niemieckich okrętów, Ministerstwo Obrony Narodowej wskazało wykonawcę podwodnej floty dla polskiej Marynarki Wojennej? „Czy leasing używanego U-212 od Deutsche Marine zwiastuje niemiecką wygraną w grze o warte 10 mld zł zamówienie na nowe okręty podwodne? [...]  Andreas Burmester, wiceprezes TKMS ds. produkcji, zapewnia, że jeśli Warszawa wybierze okręty z Kilonii, stoczniowa grupa jest gotowa zainwestować w budowę kompletnej linii technologicznej do montażu <<unterseebootów>> we wskazanej przez polski rząd lokalizacji. Specjaliści z TKMS dokonali już w naszym kraju przemysłowego rekonesansu. Ich zdaniem optymalnym miejscem, najbardziej racjonalnym z punktu widzenia logistyki i współpracy z kompleksem stoczniowym w Kilonii, wydaje się Szczecin […]”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Komisja Senatu USA za wzmocnieniem obecności w Polsce”: W ubiegłym tygodniu Komisja Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych zatwierdziła ustawę budżetową Pentagonu na rok 2020, w której znalazła się pozycja dotycząca wzmocnienia sił amerykańskich w Polsce. „Komisja Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej amerykańskiego Departamentu Obrony na rok 2020, w wysokości 750 mld dol. Część z tych funduszy zostanie przeznaczona na zwiększenie trwałej obecności wojsk amerykańskich na polskiej ziemi. [...] Przewidziane jest ponadto zwiększenie wsparcia dotyczącego programów zakupu sprzętu wojskowego dla krajów bałtyckich, dzięki czemu ma zostać poszerzona interoperacyjność. Działania te mają na celu zwiększenie zdolności związanych z odstraszaniem Rosji.”


Łukasz Zboralski, Do Rzeczy, „Terytorialsi w akcji”: Wojska Obrony Terytorialnej ruszyły z pomocą na południu Polski, gdzie natura spowodowała zagrożenie powodziowe. Jak możemy ocenić nową formację po pierwszych latach istnienia oraz po pierwszej sytuacji kryzysowej, gdzie terytorialsi zgodnie ze swoimi ustawowymi kompetencjami, wspomogli w czasie kryzysu inne służby. „Wojsk Obrony Terytorialnej nosi już 20 tys. żołnierzy. Właśnie rzucono ich do walki z powodziami na południu kraju Wojska Obrony Terytorialnej mają być polską receptą na <<zielone ludziki>> i narzędziem do walki w wojnach hybrydowych. Ale nie tylko.[...] Tylko co dziesiąty ochotnik WOT ma wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zawodowe. Prawie połowa to absolwenci szkół średnich, a 34 proc. ma wykształcenie wyższe. Wśród najlepiej wykształconych najwięcej jest absolwentów szkół technicznych (40 proc.). [...]  Chociaż jest też sporo kobiet. Stanowią 13 proc. żołnierzy WOT, to przeciętnie dwa razy więcej niż w normalnej armii.”


Olga Kowalska, Wprost, „Stocznie napędzane ekologią”: Wywiad z Piotrem Soyką, prezesem Grupy Kapitałowej Remontowa Holding. „Zbudowany przez nas niszczyciel to obecnie najnowocześniejsza tego typu jednostka w Europie. Wiele osób z całego świata przyjeżdża, żeby go oglądać. Z tego projektu dla polskiej Marynarki Wojennej jesteśmy szczególnie dumni. Więcej nie powiem, bo szczegóły konstrukcji to tajemnica wojskowa. Mogę jedynie zapewnić, że dzięki niemu terroryści, którzy chcieliby zaminować Bałtyk, nie mają tu czego szukać. Obecnie pracujemy nad dwoma kolejnymi jednostkami tego typu. W budowie mamy też statki hydrograficzne dla polskich urzędów morskich, zwiększające bezpieczeństwo żeglugi na torach wodnych. Budujemy także jednostki badawcze.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.