Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Strzelanina w USA; Trzy brygady OT pod koniec roku; Amerykański urzędnik: NATO nie obroni państw bałtyckich; Służby konfiskują nielegalną broń; Szwecja podpisała porozumienie z NATO

(fot. Saab)
(fot. Saab)

Poniedziałkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Najgorsza strzelanina w historii USA": 50 zabitych i 53 rannych w klubie nocnym dla gejów w Orlando. Zabójcą był Amerykanin pochodzenia afgańskiego, który był związany z Państwem Islamskim.  "Zamachowiec miał dwie sztuki broni - ulubiony przez masowych morderców z USA karabin półautomatyczny AR-15, w którym można instalować magazynki do kilkudziesięciu nabojów, oraz pistolet.[...] Zabójca zginał podczas wymiany ognia z policją, jednego z funkcjonariuszy trafił w głowę, ale uratował go kevlarowy hełm. Zdaniem policji zamachowiec był świetnie przygotowany i zorganizowany - przez ostatnie kilka lat był ochroniarzem na Florydzie. - Wiemy dość, żeby stwierdzić, że był to akt terroryzmu i akt nienawiści"


TK, PAP, Rzeczpospolita, "Trzy brygady już pod koniec roku": Minister Antoni Macierewicz oświadczył podczas wizytacji ćwiczeń Anakonda-16 w Nowej Dębie, że Wojska Obrony Terytorialnej będą formowane od września br. "Dowództwa są już wyznaczone [...] Macierewicz stwierdził, że pierwsze decyzje w sprawie obrony terytorialnej podjął w piątek. Dodał, że pierwsze trzy brygady powinny być gotowe już na przełomie 2016 i 2017 roku. Mają one powstać w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim."


Jakub Mielnik, Wprost, "Uzasadniona paranoja": Wywiad z ekspertem oraz szefem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, Ivanem Krastevem. Ekspert wypowiada się na temat stosunków politycznych na linii NATO - Rosja oraz kryzysie, który ma obecnie miejsce. Szef Centrum również sugeruje, jakie kierunki polityczne powinna obrać Polska.


Newsweek, "Bezbronne NATO":  "Michael Carpenter, wysoki rangą urzędnik Pentagonu, przyznał przed senacką komisją, że NATO nie dałoby rady obronić państw bałtyckich przed agresją ze strony Rosji. Z raportu think  tanku RAND wynika, że Rosjanom wystarczyłoby 60 godzin, by zająć Łotwę, Litwę i Estonię."


JSZ, Fakt, "Służby likwidują nielegalne arsenały":  Służby konfiskują nielegalną broń przed szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. "Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uderzyły właśnie w handlarzy bronią i materiałami wybuchowymi. A przy okazji we wszystkich maniaków gromadzących militaria. Powód? Realna obawa, że zbierane arsenały mogłyby posłużyć terrorystom do przeprowadzenia zamachu."


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Militarny sojusz USA i Szwecji": Szef Pentagonu Ashton Carter oraz minister obrony Szwecji Peter Hultqvist podpisali porozumienie o współpracy militarno-wojskowej.  "Jak ważna jest tego typu wzajemna współpraca, świadczą m.in. NATO-wskie ćwiczenia Crisis Management Exercise 2016, podczas których trenowano obronę przed atakiem na państwa bałtyckie zarówno hybrydowymi, jak i konwencjonalnymi metodami. - Manewry pokazały, że bez dostępu do przestrzeni powietrznej Szwecji i Finlandii oraz do Gotlandii i Wysp Alandzkich, obrona krajów bałtyckich jest praktycznie niemożliwa"


Piotr Fałkowski, Nasz Dziennik, "Brońcie Polski": Amerykańska Polonia  manifestowała przed Białym Domem na rzecz baz NATO w Polsce. "Jeśli mamy odstraszyć Putina, to trzeba to zrobić dobrze. W mojej opinii konieczna jest nie jedna brygada, ale co najmniej pięć, i to o stałej dyslokacji, w stałych bazach, wzmocnione o komponent morski i powietrzny - podkreśla ekspert międzynarodowego bezpieczeństwa. Oficjalnie USA mówią o jednej brygadzie pancernej, ale w całej flance wschodniej. Poza tym NATO ma wysłać do Polski i każdego z państw bałtyckich po blisko 1,5 tyś. żołnierzy."


Dziennik Trybuna, "Indie, a terroryzm": Indie obawiają się ataków terrorystycznych, dlatego włądze tego kraju nie zgodziły się na robienie zdjęć dla potrzeb Google Street View.  "Rząd Indii nie zgodził się na wykonanie w tym celu zdjęć wysokiej rozdzielczości. Obawia się, że terroryści mieliby ułatwione zadanie. Indie są od lat narażone na zamachy ze strony » wojujących islamistów. W 2008 r. terroryści przygotowali zamachy z Bombaju właśnie przy użyciu Google Street View. Zginęło 175 osób. Indie to nie pierwszy kraj, który ogranicza rozszerzanie usługi amerykańskiego giganta."


JAP, Do Rzeczy, "Wielkie gry wojenne odstrasza Rosję?": Największe manewry w historii NATO, które obecnie się odbywają w Polsce pod kryptonimem Anakonda-16 mają być sygnałem odstraszającym dla Rosji. W manewrach bierze udział ponad 30 tys. żołnierzy i mają się zakończyć 17 czerwca.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rozczochrany

    Apropo zamachu w Orlando. Islamski terrorysta zaatakował tam gejowski klub i zamordował oraz ranił masę ludzi. Lewactwo ma ból głowy co powiedzieć. Wiele mediów w ogóle o tym nie mówi. Pierwsze co zrobią islamiści to "odwdzięczą się" swoim dobroczyńcą zabijając ich.

Reklama