Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Reforma dowodzenia najwcześniej za rok; Kolejne zamachy ISIS; Jakie powinny być zadania WOT?; Izraelskie rakiety w programie Homar; Terrorysta ze Szwecji miał być wydalony; Wspólnoty muzułmańskie w Polsce

Fot. IMI Systems
Fot. IMI Systems

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Dowództwo po nowemu za rok”: Nowy schemat kierowania i dowodzenia armią najwcześniej za rok. „Oceniamy, że na to potrzeba około roku od momentu przekazania projektu do Sejmu - mówi nam wysoki rangą urzędnik resortu obrony.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Egipt i Szwecja na celowniku dżihadu”: Kolejne zamachy przeprowadzone przez bojowników Państwa Islamskiego. „Samozwańcze Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia wczoraj dwóch zamachów pod Kairem i w Aleksandrii.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Niezbędna jest debata o WOT”: Jakie powinny być zadania Wojsk Obrony Terytorialnej? „Kwestią zasadniczą dla WOT jest stworzenie w ich ramach oddziałów i pododdziałów zdolnych do prowadzenia działań zaporowych, niszczących, torujących itp. Generalnie z obszaru szeroko pojętej inżynierii wojskowej, efektywnej w zatrzymywaniu przeciwnika, hamowaniu tempa jego działań.”


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Bez styczności z wrogiem”: Izraelskie rakiety w programie Homar.  „[...] umiejscowione na ciężarówkach wyrzutnie pocisków rakietowych, do których w zależności od kalibru rakiet możemy załadować 36-40 rakiet. Te największe, LORA, mają zasięg grubo powyżej 300 km i mogą niszczyć zarówno punkty dowodzenia, jak i statki czy obiekty, takie jak lotniska i znajdujące się na nich samoloty. Mniejsze pociski mają zasięg od kilkudziesięciu do 300 km. Uderzają z precyzją celu (CEP) do 10 m, nadlatują z częstotliwością salwy co siedem minut.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Oględziny ciężarówki”: Szwedzcy śledczy nie mają już wątpliwości co do sprawcy zamachu oraz jego intencji. „Domniemany zamachowiec piątkowego zamachu w Sztokholmie miał być wydalony ze Szwecji. [...] Sprawca zamachu byt notowany, służby specjalne podejrzewały go o możliwe związki z Państwem Islamskim w tym czasie celowo tratując przechodniów. W końcu uderzył w narożny budynek dużego domu towarowego, pojazd zapalił się, a zamachowiec uciekł. Policja wkrótce zatrzymała mężczyznę odpowiedzialnego za atak. Nie przyznaje się on do winy, ale organy ścigania mają coraz mniej wątpliwości, że to właśnie on dokonał zamachu.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Islam nad Wisłą”: Analiza eksperta dotycząca wspólnot muzułmańskich w Polsce. „Liga Muzułmańska kontrolująca największy warszawski meczet chętnie opowiada o islamie jako religii pokoju, o szacunku, otwartości na dialog. Czar pryska, gdy zacznie się zadawać niewygodne pytania.”


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Bez sankcji ONZ”: Wbrew medialnym doniesieniom, syryjska baza lotnicza nie ucierpiała znacząco po ataku amerykańskich rakiet.  „Na udostępnionych przez Rosjan i Syryjczyków zdjęciach bazy, w tym z śmigłowca i samolotu bezpilotowego oraz reportażu grupy Anna News i rosyjskiego korespondenta wojennego Jewgienija Paddubnego wynika, że zniszczenia są relatywnie niewielkie. Kluczowe jest to, że oba pasy startowe są zdatne do wykorzystania i tylko lekko uszkodzone. Zniszczeniu uległo też kilkanaście pojazdów obsługi lotniska, specjalistycznych cystern i agregatów oraz radary”.


Agata Czupryn, Dziennik Polska The Times, "Nowe nagranie z Okęcia z 10 kwietnia 2010 r.": Służba Kontrwywiadu Wojskowego opublikowała nagranie dokumentujące odlot delegacji z lotniska na Okęciu na uroczystości w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. Nagranie zostało określone jako nieznane. 


Zuzanna Dąbrowska, Rzeczpospolita, "Przenoszona żałoba": "Śledztwo toczy się w rytm partyjnej walki, w której Platforma Obywatelska deklaruje, że wszystko zostało wyjaśnione i poprzednie rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz nie mają sobie nic do zarzucenia, a Prawo i Sprawiedliwość miota się od teorii zamachu i szrucznej mgły do obarczenia odpowiedzialnością karną byłego premiera."

Reklama

Komentarze (2)

  1. LDB

    "Nowy schemat kierowania i dowodzenia armią najwcześniej za rok." Czy to wypowiedź z 1 kwietnia?

  2. Lord Godar

    Prawda jest taka , albo to co piszę jest blisko prawdy , że to atak bardziej propagandowy , mający pokazać , że nowy prezydent to nie poprzedni , który jedno zapewniał , a co innego robił i tym samym ma współudział w eskalacji konfliktu w Syrii , bo Rosjanie poczuli się pewnie i tam weszli na całego . Gdyby ten atak miał odnieść sukces stricte militarny , to nie było by ostrzeżenia dla Rosjan i zostały by wykorzystane inne środki bojowe , bo nie wierzę , ze nie USA nie mają już w arsenale uzbrojenia do skutecznego niszczenia pasów startowych czy schrono-hangarów . Widać od razu , że miał to być atak precyzyjny , ale o punktowym działaniu aby nie wyrządzić niekontrolowanych szkód na dużej powierzchni . To był pokaz siły argumentu , a nie argumentu siły ...

Reklama