Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Przełom w eksporcie broni; Wywiad z byłym szefem CIA; Nowy PMT; Dezubekizacja w wojsku?; Nowa odsłona konfliktu w Syrii; Kto odpowie za turecką agresję na Kurdów?

Fot. 17wbz.wp.mil.pl
Fot. 17wbz.wp.mil.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Drgnęło w eksporcie broni”: Przełom w eksporcie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jednakże połowę z 500 mln euro dochodu przynosi sprzedaż produkowanych w Polsce zachodnich śmigłowców. „Tysiąc karabinów do Nigerii, zestawy rakietowe Grom na Litwę i do USA, używane transportery i peryskopy dla Kijowa, moździerze do Iraku, części do Algierii, a przede wszystkim robione przez koncerny śmigłowce i ich komponenty - to wszystko sprzedała za granicę w zeszłym roku polska zbrojeniówka. Uzyskała 0,5 mld euro.”


Jedrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Polska może polegać na Ameryce”: Wywiad z Davidem Petraeusem, byłym szef CIA i głównodowodzący wojskami USA w Iraku oraz Afganistanie. „Ważniejsze od tweetów Donalda Trumpa są realne działania Stanów Zjednoczonych. A te dowodzą, że nie opuszczają one swoich sojuszników [...] plany budowy kwatery dowodzenia amerykańskiej dywizji i wzmocnienia o 1000 żołnierzy stałej rotacji około 4,5 tyś. naszych żołnierzy. Coraz większa jest także obecność naszego lotnictwa w Polsce.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Ambitny Plan Modernizacji Technicznej szefa MON”: W ubiegłym tygodniu szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził Plan Modernizacji Technicznej naszej armii na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 r. „W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazły się m.in. programy Miecznik oraz Orka, dla którego planowane jest rozwiązanie pomostowe. Pozwoli ono na pozyskanie dwóch używanych okrętów podwodnych w najbliższym czasie i zapewni ciągłość szkolenia podwodniaków. Wojsko Polskie zbuduje także w polskich stoczniach sześć lekkich okrętów rakietowych (program Murena). Jak zaznaczył minister, w dalszym ciągu będzie rozwijany program Wisła czyli program dotyczący dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu.”


Bożena Wiktorowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa”: Pomimo zapowiedzi prezydenta, ze żołnierze nie zostaną objęci tak zwaną ustawą deubekizacyjną, temat znów powrócił. „[...] obok Służby Bezpieczeństwa do organów państwa totalitarnego dopisano m.in. działającą w armii Informację Wojskową; Wojskową Służbę Wewnętrzną, w tym Zarząd Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza oraz jego poprzedniczki. Organem państwa totalitarnego był także Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z jednostkami podległymi oraz inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze.”


Marcelina Szumer-Brysz, Grzegorz Brysz, Gazeta Wyborcza, „Kronika spodziewanej wojny”: Pomimo wiedzy, ze Turcja planuje operacje wojskowa przeciw Kurdom, nikt nie podjął większych dyplomatycznych wysiłków, by zapobiec nowej odsłonie wojny w Syrii. „O planowanym wejściu Turcji do północnej Syrii wiedziały też NATO i Damaszek. Żaden z protestujących dzisiaj krajów nie tylko Turcji nie przeszkodził, ale też nie podjął wielkich dyplomatycznych wysiłków, by zapobiec operacji. Do tego zarówno USA, jak i Rosja zablokowały w piątek projekt rezolucji ONZ wzywającej Turcję do <<natychmiastowego zaprzestania nielegalnej obecności wojskowej w Syrii>>.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Trump odpowie za turecką agresję”: Relacja korespondenta z północnej części Syrii. „Prezydent USA ponosi odpowiedzialność za akcję tureckiej armii przeciw syryjskim Kurdom, którzy wcześniej pokonali Państwo Islamskie. Gorycz Kurdów jest tym większa, że niedawno to sami Amerykanie namówili ich do rozebrania fortyfikacji przy granicy z Turcją”


Reklama

Komentarze (2)

 1. dim

  Re: Trump Odpowie. Rozumiem i cenię (jak wszyscy) dziennikarską aktywność i rzetelność Pana Repetowicza. Niemniej w interesie RP niech się czasem zawczasu ugryzie w język. To nie jest ani nasza sprawa, ani w żadnym wypadku nasz interes, raczej antykorzyść, wtrącać się w sprawy prezydentury USA.

  1. Snakee

   Masz w ogóle pojęcie na czym polega dziennikarstwo ? Tak to Trump odpowiada za mordowanie Kurdów przez Turcje

  2. Marek

   Gdyby w podobny sposób wypowiadali się nasi politycy, zrozumiałbym Twoje obawy. Pan Repetowicz zaś, którego podobnie jak i Ty cenię nie jest jednak politykiem ale dziennikarzem.

 2. dim

  Re: deubekizacja. Jest jasne jak słońce, że Polska znów pakuje się w kolejne przegrane z góry awantury prawne. Gdyż prawo nie działa wstecz. Jeśli się Trzeciej R.P. ktoś nie spodobał, jej władze od razu mogły rozwiązać z nim umowę o pracę. Ale jeśli ją kontynuowały, to prawnie nie da się, wstecz, zmienić warunków tych umów, np. odbierając większą część uzgodnionej wcześniej emerytury. Tę część za okres służby dla III RP. Za okres komuny państwo/obywatele III RP mogliby nawet w ogóle nie płacić ubeckim służbom. Gdyż to nie RP zawierała z nimi umowę o pracę, ani nie dla RP je wykonywali, a przeciw niej. Janse, że mam na myśli okupacyjne, mundurowe służby polityczne, a nie zwykłą służbę społeczeństwu, niezbędną.

Reklama