Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Premier Morawiecki o wizycie Rexa Tillersona w Polsce; Siedem dni ofensywy w Afrin; Analiza potencjału polskich wojsk lądowych; Zmiany w PGZ?

Fot. KPRM
Fot. KPRM

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Polexit jest tak samo możliwy jak opuszczenie Unii przez Niemców”: Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim m.in. o wizycie Rexa Tillersona w Polsce. „Mówiliśmy oczywiście o kontraktach zbrojeniowych, których finalizacją zajmuje się nasze Ministerstwo Obrony Narodowej. Sekretarz Tillerson wyraził przekonanie, że na pewno uda nam się znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące obie strony - podkreślałem znaczenie warunków offsetu, które pozwolą na transfer technologii, niezbędny Polsce na drodze do wychodzenia z pułapki średniego dochodu. Poza tym rozmawialiśmy o problemach globalnego systemu bezpieczeństwa, takich, jak zagrożenie ze strony Korei Północnej - będzie to jeden z głównych tematów, którymi będziemy się zajmować w trakcie naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.”


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Turecka gałązka”: Podsumowanie pierwszego tygodnia tureckiej ofensywy przeciwko Kurdom w Afrin. „Dobra znajomość terenu działa na korzyść obrońców. Trudne warunki górskie, zima, sprawiają, że czołgi tureckie grzęzną w mazi błota. Z drugiej strony, turecka miażdżąca przewaga w powietrzu do minimum ogranicza możliwość manewru i przegrupowania sił kurdyjskich, narażając je w marszu na straty w wyniku bombardowań. Pierwszy tydzień nie przyniósł Turkom sukcesów, a Kurdowie serią lokalnych kontrataków, zasadniczo utrzymują linię obrony cofając się jednak na kilku kierunkach.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Sprzęt podstawą potencjału na lądzie”: Analiza potencjału polskich wojsk lądowych. „(…) Wojsko Polskie zostało mocno osłabione. Nie tylko zaprzestano obowiązkowego poboru, ale zmieniono strukturę organizacyjną armii. W tej chwili bronią nas jedynie trzy dywizje wojska: dwie zmechanizowane i jedna pancerna. Aby pokazać skalę zagrożenia, wystarczy wspomnieć, że wojska rosyjskie stacjonują w obwodzie kaliningradzkim (także systemy obrony S-300 iS-400 -ten ostatni ma zasięg do 400 km). Tym samym polskie jednostki rozmieszczone na północy kraju są w bezpośrednim zasięgu rosyjskiej artylerii. Po zlikwidowaniu Dowództwa Wojsk Lądowych w styczniu 2014 r. trzy dywizje sił lądowych zostały podporządkowane Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „PGZ: kadrowa zmiana warty po Macierewiczu”: Według informacji „Rzeczpospolitej” w najbliższych dniach dojdzie do głębokich zmian kadrowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. „Posadę według naszych informacji, zachowa jedynie wiceprezes Robert Gut. Wśród kandydatów do objęcia posad w zarządzie PGZ wymieniani są Jakub Skiba, b. wiceminister i zastępca Mariusza Błaszczaka w MSWiA, dziś szef Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, i Jakub Marcin Opara (związany z PiS prezes Stadionu PGE Narodowego). Intrygująco brzmi informacja, iż do najwyższych funkcji w PGZ może być przymierzany prawnik i menedżer Radosław Domagalski-Łabędzki, obecnie prezes miedziowego giganta KGHM, który w latach 2015-2016 roku w randze wiceministra był zastępcą obecnego premiera Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju.”

Reklama

Komentarze (2)

  1. tut

    Fajnie, my jako sojusznik USA bierzemy rolę w ich rozgrywkach z Rosją. Narażamy się na atak. A w zamian amerykanie wydoją od nas pieniądze (ponad 60 miliardów dolarów) na odszkodowania dla żydów. Które im się nie należą, zgodnie z prawem polskim jak i amerykańskim. Ot sojusznicy.

  2. dim

    Zręczne zadziałanie rządu i oferta izraelska na Homara nagle zupełnie \"przestaje być rozważana przez fora\". No takie są fakty !

Reklama