Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Poważne braki umundurowania w MON; Wywiad z wiceministrem obrony Łotwy

<p>Fot. Cubic</p>

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Macierewicz czekał na wzór maskujący”: Poważne braki w magazynach wojska. Żołnierzom brakuje podstawowego wyposażenia, takiego jak: mundury, hełmy i buty. „W magazynach wojskowych brakuje mundurów. Czy zostały naruszone rezerwy wojenne? [...] Co trzy-cztery lata wojsko organizowało przetarg na mundury, który obejmował zwykle ok. 250 tys. kompletów. Jednak dwa lata temu MON Antoniego Macierewicza wstrzymał przetarg w oczekiwaniu na nowy wzór maskujący i powstała luka w dostawach”.


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Przypomnieć obywatelom o sile wojska”: Wywiad z Janisem Karlsbergsem, podsekretarzem stanu w ministerstwie obrony Łotwy. „Wspólne zakupy sprzętu wojskowego są logiczne. Dlatego też wymieniamy pomiędzy sobą informację na temat zapotrzebowania na nowy sprzęt. Dzięki temu, że spełniamy standardy NATO-wskie, sytuacja jest łatwiejsza. Dlatego mogliśmy za pośrednictwem Europejskiej Agencji Obrony (EDA) bez problemu zakupić wraz z Czechami, Estonią, Litwą i Polską amunicję do granatników przeciwpancernych Carl Gustaw. Obecnie rozważamy zakup amunicji artyleryjskiej. Nie możemy jednak pochwalić się wielkimi sukcesami na tym polu. Problemem jest to, że często jesteśmy na różnym poziomie rozwoju programów”.


Komentarze (5)

 1. red

  Że obecna ekipa zahamowała reformy armii to wiem, ale żeby aż tak ????

  1. Myśliciel

   Nie reformy tylko modernizację

 2. x-man

  Umundurowanie bedzie , ale najpierw pseudo experci z MON czytaj (Ministerstwo Obibokow i Nieudacznikow) musza sie zebrac i zaczac debate z analiza rynku i wzoru maskujacego nowego munduru, technicznej jakosci materialu z ktorego bedzie ten mundur uszyty, no i mamy jeszcze 4 pory roku wiec potrzeba 4 kompletow na rok. Nie wspomne o cenie itd....Pewnie ,,experci\&#039;\&#039; jeszcze znajda z 10 innych punktow nad ktorymi trzeba sie pochylic i tak do konca kadencji tego rzadu....

 3. rhino77

  troche w tym logiki jest... do czerwca mial być wybrany nowy wzór maskujący tj. mieli wybrać pomiędzy mapą A i B

 4. werter

  Ważne że jest umowa na dwie baterie Wisły, żołnierze mogą biegać na golasa....jest ciepło, nie przesadzajmy z tymi mundurami. Można posiedzieć na grającej ławeczce a w zimie ogrzać się kupionym węglem. Jest git. Poza tym przypomnę że mają nas bronić amerykanie, wleźliśmy im głęboko w ...zatem niech się wykażą.

 5. say69mat

  ??? Antoni zostawił armię bez ... gaci??? Artysta ;)))