Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Ponowne walki w Doniecku; Straż Graniczna otrzyma nowy sprzęt; Broń jądrowa w Polsce; MON skontroluje SKW w sprawie nielegalnej inwigilacji; Sprzedaż polskiej broni w raporcie MSZ
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, "Strzały w Doniecku": Jak podaje strona ukraińska, około 100 bojowników zaatakowało rejon Gorłówki. To największe starcie, które do tej pory miało miejsce od momentu podpisania rozejmu we wrześniu br. "Według Ukraińców wróg poniósł znaczące straty: do 20 zabitych i ok. 30 rannych. Zniszczone miały zostać też 'dwie jednostki' sprzętu wojskowego [...] Rosjanie wycofali się i w odpowiedzi mieli ostrzelać ukraińskich żołnierzy z moździerzy, granatników przeciwpancernych i automatycznej broni wielkokalibrowej."
Grażyna Zawadka, Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Długa broń dla Straży Granicznej": Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza odtworzyć zlikwidowany za poprzednich rządów karpacki oddział Straży Granicznej. Pogranicznicy mają zostać doposażeni w broń długą oraz drony do patrolowania granic. Mają powstać również nowe wieże obserwacyjne. Wszystkie te zabiegi mają odeprzeć nadchodzącą falę nowych uciekinierów z Bliskiego Wschodu.
JK, Super Express, "Macierewicz chce pożyczyć bombę atomową od Obamy": Na terenie Polski miałaby znajdować się broń atomowa w ramach programu NATO. MON jednakże zaprzecza tym doniesieniom. "[...]Chodzi o tzw. nuclear sharing. To program, w którego ramach Amerykanie udostępniają śmiercionośne głowice swoim sojusznikom. Obecnie są one m.in. na terenie Niemiec, ale mogłyby znaleźć się na terenie Polski! - Konkretne kroki są teraz rozważane (...) Teoretycznie mogłyby się w Polsce znaleźć. Trzeba mieć oczywiście zdolności do tego, żeby tej broni użyć. Na razie taką bronią są klasyczne bomby B61. Samolot F-16 może być dostosowany do tego, żeby takiej broni używać - wyjaśniał Szatkowski na antenie stacji Polsat News. Co ciekawe, kierownictwo MON nie jest zachwycone, że jego mocarstwowe plany ujrzały światło dzienne. W opublikowanym oświadczeniu twierdzi, że w resorcie nie trwają obecnie działania mające na celu pozyskanie niszczycielskiej broni. Jednocześnie nie wyklucza jednak, że wcześniej czy później możemy dołączyć do programu. - W porozumieniu, które reguluje udostępnianie przez USA broni jądrowej sojusznikom, uczestniczą obecnie m.in.: Belgia, Holandia, Niemcy, Turcja i Włochy, a wcześniej także Grecja i Kanada. Zgodnie z tym, co (...) powiedział wiceminister Tomasz Szatkowski, należy rozważać różne opcje, w tym m.in. jakiś rodzaj udziału Polski w porozumieniu - twierdzi MON."
JSZ, Fakt, "Szef MON sprawdza resort": Po doniesieniach medialnych dotyczących nielegalnej inwigilacji prowadzonej przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada skontrolowanie tego aspektu działalności podległej służbie. "Sprawdzamy nie tylko kwestie finansowe, wszystkie rozliczenia i wykonanie zadań. Także pod kątem tego, czy były przestrzegane zasady demokratycznego państwa prawa - przyznaje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Kontrola ma się zakończyć na początki 2016 r."
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "MSZ ujawnia, ile Polska sprzedaje broni": Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło w raporcie wartość i ilość eksportowanego sprzętu z naszego kraju. W 2014 roku Polska uzyskała przychód w wysokości 400 mln euro. Główną i największą branżą, która jest odpowiedzialna za ten wynik to lotnictwo.
ST, Gazeta Polska Codziennie, "Głuchy telefon z bronią nuklearną w tle": Słowa wiceministra MON - Tomasza Szatkowskiego - rozpętały szeroką dyskusje na temat broni nuklearnej w Polsce. "NATO W reakcji na wypowiedź wiceszefa polskiego MON u Tomasza Szatkowskiego w zagranicznych mediach rozpętała się dyskusja nt. ewentualnego polskiego udziału w natowskim programie jądrowym Nuclear Sharing. Głównymi przeciwnikami są Rosjanie. Na ten temat wypowiedziała się m.in. Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego. Na swoim koncie na Twitterze napisała w języku angielskim: ,Polska chce broni atomowej – powiedział nowy wiceminister obrony narodowej'. W odpowiedzi na te słowa angielskojęzyczny dziennikarz śledczy, opisujący m.in. konflikt na Ukrainie, ukrywający się pod pseudonimem Silver Surfer, napisał: 'Tak, Polska potrzebuje broni atomowej. Rosyjskie zagrożenie jest oczywiste'."
Cezary Gmyz, Do Rzeczy, "Inwigilacja mediów": Autor informuje, że został już przesłuchany w sprawie nielegalnej inwigilacji, której miała dopuszczać się Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Ofiarami SKW był nie tylko on sam, ale również członkowie komisji weryfikacyjnej WSI oraz ich doradcy i eksperci. Sprawą zajmuje się warszawska Prokuratura Okręgowa.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie