Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polsko-amerykańskie porozumienie w sprawie rozbudowy komponentu rozpoznawczego w Polsce; Ustalono koszty i finansowanie Fortu Trump; NIK pozytywnie o AMW; Wizyta szefa MON w USA; IPN ujawnił teczki polskiego wywiadu

Fot. USAF
Fot. USAF

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wywiady Polski i USA zacieśniają współpracę”: USA i Polska porozumiały się w sprawie rozbudowy komponentu rozpoznawczego na terenie naszego kraju. Jak donosi DGP jednym z najważniejszych zapisów porozumienia w tej sprawie, będzie punkt o budowie nowych systemów rozpoznania USA. W tym celu rozbudowana zostanie baza sił powietrznych w Mirosławcu. Od marca br. w pełnej gotowości stacjonują w niej amerykańskie samoloty bezzałogowe MQ-9 Reaper. „W trakcie rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Ameryce zostanie podpisany Joint Political Statement (JPS), czyli deklaracja o chęci pogłębiania wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Rządy interesuje przede wszystkim współpraca wywiadowcza”: Wywiad z Tonym Houshem, doradcą w dziedzinie polityki strategicznej, biznesu i komunikacji. „Przede wszystkim rządy zmierzają w stronę zacieśniania współpracy, jeśli chodzi o dzielenie się informacjami i danymi wywiadowczymi. Poza tym nie tylko USA, ale i NATO zadeklarowały, że będzie rozwijać infrastrukturę nad Wisłą, co nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale otworzy drogę do inwestycji, które dadzą Polakom pracę.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Nie zbankrutujemy przez Fort Trump”: Polska i USA doszły do porozumienia w kwestii przyszłego finansowania oraz kosztów amerykańskiej obecności wojskowej na terenie naszego kraju. „Ostatecznie ustalono, że Polska przekaże jednorazowo mniej niż 2 mld USD na modernizację poligonów i infrastruktury wojskowej, z której będą korzystali Amerykanie. Środki te zostaną wydane w ciągu dwóch-czterech lat, w miarę postępu prac. Później Polska będzie już jednak tylko pokrywać koszty mediów, z których będą korzystać amerykańskie wojska, w tym elektryczności, wody, ogrzewania.”


Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Pozytywnie o gospodarowaniu nieruchomościami w AMW”: Najwyższa Izba Kontroli ujawniła wnioski pokontrolne w raporcie dotyczącym Agencji Mienia Wojskowego. „Agencja Mienia Wojskowego rzetelnie i gospodarnie zarządzała nieruchomościami Skarbu Państwa - twierdzi NIK. <<Wyjątki dotyczyły udzielania i realizacji zamówień publicznych przez Oddział we Wrocławiu oraz przyjętego sposobu deklarowania i uiszczania podatku od nieruchomości>> - zauważa Izba w raporcie [...]”


Gazeta Polska Codziennie, „Porozmawiają o F-35A”: Dzisiaj Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rozpocznie wizytę w USA, gdzie głównym tematem będą m.in. plany zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce oraz możliwości zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów F-35A. „W poniedziałek 10 czerwca szef resortu obrony odwiedzi bazę sił powietrznych Eglin Air Force Base (Fort Walton Beach), gdzie zapozna się z programem rozwojowym F-35 - samolotów najnowszej V generacji. We wtorek 11 czerwca szef MON będzie rozmawiał z p.o. sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem w Pentagonie, spotka się z też z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa - ambasadorem Johnem Boltonem w National Security Council.”


Wojciech Czuchnowski, Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Ściśle jawne dane polskiego wywiadu”: Na stronach Instytutu Pamięci Narodowej ujawniono teczki polskiego wywiadu utworzone do 1989 roku. „Po ujawnieniu danych wywiadu w inwentarzu IPN wielu zagranicznych współpracowników polskich służb znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Najbardziej wrażliwe zasoby wywiadu, które zostały ujawnione, dotyczą pracujących dlań cudzoziemców (czyli po prostu szpiegów), oficerów wywiadu nielegalnego, obiektów oraz ośrodków szkolenia. [...] Jako polski szpieg zdemaskowany został też Jarosław Skonieczka (nazwisko legalizacyjne - Kutrzeba). To jeden z urzędników, którzy wprowadzali Polskę do NATO. Był też szefem wydziału ds. partnerstwa z krajami trzecimi w NATO. Do dziś pracuje w centrali Sojuszu. W katalogu można też znaleźć operacyjne nazwiska dwóch polskich oficerów, którzy w latach 90. zginęli w Libii i Libanie, pełniąc służbę <<pod przykryciem>>.”


Gazeta Polska Codziennie, „Estonia zamiast Polski w RB ONZ”: Zmiany w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Estonia, Niger, Saint Vincent i Grenadyny, Tunezja oraz Wietnam zostały wybrane w ubiegłym tygodniu na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Estonia w następnym roku zastąpi Polskę, która funkcję niestałego członka RB ONZ pełniła od stycznia 2018 r.”


Jan Parys, Do Rzeczy, „NATO dla nauki”: Relacja z obchodów z okazji 70-lecia podpisania traktatu waszyngtońskiego, podczas którego odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw tworzących dziś NATO. „Sojusz północnoatlantycki to nie tylko gwarant bezpieczeństwa. Ma również zasługi dla rozwoju nauki. Także polskiej, i to jeszcze z czasów, gdy dla PRL NATO formalnie było wrogiem [...] W owym czasie obowiązywało embargo na sprzedaż do państw obozu socjalistycznego wielu technologii, nawet cywilnych. Często bowiem okazywało się np., że silniki do autobusów mogą być wykorzystane w pojazdach wojskowych, a patenty konieczne do produkcji kolorowych kineskopów mogą być użyteczne do produkcji wyposażenia czołgów."


Reklama

Komentarze (3)

  1. Palmel

    czym więcej baz USA w Polsce tyn więcej rakiet spadnie na Polskę, gdzie te rakiety wystrzelone z Białorusi zostaną zestrzelone tylko nad Polską, zostanie w ten sposób rozwiązany problem Polski przez Niemców i Rosjan którzy się stale dogadują nad naszymi głowami w ubiegłym tygodniu zostały podpisane umowy pomiędzy ministrami gospodarki Niemiec i Rosji o współpracy a my co robimy

  2. Palmel

    I kto po ujawnieniu przez IPN będzie chciał z nami współpracować bo znowu za jakiś czas znajdą się jakieś oszołomy które wydadzą ludzi współpracujących z naszym wywiadem osoby które ujawniły te teczki powinny zostać skasowane i dlaczego do dnia dzisiejszego Rosjanie tylko raz zabrali głos w spawie kuklińskiego

  3. say69mat

    @defence24: Na stronach Instytutu Pamięci Narodowej ujawniono teczki polskiego wywiadu utworzone do 1989 roku. „Po ujawnieniu danych wywiadu w inwentarzu IPN wielu zagranicznych współpracowników polskich służb znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Najbardziej wrażliwe zasoby wywiadu, które zostały ujawnione, dotyczą pracujących dlań cudzoziemców (czyli po prostu szpiegów), oficerów wywiadu nielegalnego, obiektów oraz ośrodków szkolenia. Remake ... operacji 'Cezary'??? W czasach II RP sowieci musieli się trochę napracować aby zneutralizować działania II Oddziału SG na kierunku 'wschód'. Dalej, jakim to cudem archiwa brytyjskiego wywiadu z czasów II wś są w 74 lata po zakończeniu konfliktu wciąż niedostępne??? Jakim to cudem podobną klauzulą są objęte archiwa BND dotyczące operacji realizowanych pod auspicjami tzw. Organizacji Gehlena??? Jakim to cudem pasywa NKWD/KGB są dostępne wyłącznie dzięki aktywności osób na miarę Wiktora Mitriochina???

Reklama