Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Nowy Komendant ŻW; Ćwiczenia ANAKONDA w czerwcu; Potrzebna analiza zagrożeń dla Polski; Projekt ustawy ws. kontroli operacyjnej już w sejmie; Gorączka zbrojeń w marynarce; Priorytety MON przed szczytem NATO

USS „Zumwalt” – fot. US Navy
USS „Zumwalt” – fot. US Navy

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Czystka w Żandarmerii Wojskowej": W dniu 24 grudnia br. na stanowisku Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - płk Tomasz Połuch - zastąpił dotychczasowego komendanta, gen. bryg. Piotra Nideckiego. Nagła zmiana miała być efektem niesubordynacji gen. Nideckiego względem nowego Ministra Obrony Narodowej podczas czynności ŻW w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO oraz naśmiewania się z rozkazów, aby żołnierze ŻW konwojowali urzędników i kadrę dowódczą MON na rozmowy z Ministrem.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Anakonda duża jak nigdy":  Największe manewry NATO po zimnej wojnie, odbędą się w dniach 7-17 czerwca 2016 roku w Polsce. W ćwiczeniach wezmą udział 22 kraje sojusznicze, łącznie 20 tysięcy żołnierzy. Manewry mają być demonstracją siły i zaznaczenia obecności NATO w Europie Środkowo - Wschodniej.


BJ, Super Express, "W MON sprawdzają plany zakupów": Wiceminister MON Bartosz Kownacki zapowiada nie tylko skrupulatny audyt zakupów sprzętu dla wojska i postawienie na polski przemysł zbrojeniowy, ale również dokładną analizę zagrożeń. "Dodatkowo potrzebna jest dokładna analiza aktualnej sytuacji zagrożeń dla Polski, której - zdaniem wiceministra - na poważnie nie zrobiono w ostatnim czasie"


Andrzej Talaga, Wprost, "Przyszła wojna światów": Obecne konflikty regionalne w tym z Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie, są tylko namiastką prawdziwej wojny do której nieuchronnie przygotowują się militarnie trzy potęgi: USA wraz z NATO, Rosja, Chiny i Indie. Najnowsze technologie militarne, które kosztują miliardy dolarów są obecnie testowane i wprowadzane do służby.


Patryk Słowik, Dziennik Gazeta Prawna, "E-maile obywateli na podglądzie": W dzień przed wigilią Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt ustawy wykonujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wymogu doprecyzowania stosowania kontroli operacyjnej przez służby. W efekcie tego projektu, sędziowie raz na pół roku będą weryfikować zasadność podjęcia kontroli operacyjnej przez służby. Nowością ma również być poszerzenie uprawnień Żandarmerii Wojskowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poprzez zwiększenie katalogu przestępstw przy których będzie można stosować podsłuchy i inwigilację.


Jędrzej Winiecki, Polityka, "Gra w okręty": Największe potęgi militarne świata rozbudowują swoje floty marynarki wojennej. Na czele nich stoi najnowszy okręt USA, który jest wyposażony w najnowocześniejszą broń.  "Mamy nową światową gorączkę: rozbudowy flot wojskowych. Z morza najlepiej też widać, jak szybko topnieje dominacja Europy i Atlantyku. Pogoda dopisała, komputery też się nie zawiesiły, więc z początkiem grudnia najnowocześniejszy okręt świata mógł wypłynąć w pierwszy próbny rejs. Amerykańska marynarka chucha i dmucha na 'Zumwalta', bo to jednostka rewolucyjna, nawet na pierwszy rzut oka bardziej przypominająca statek kosmiczny niż morski."


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Tajna misja agenta Putina w Izraelu":  Przedstawiciel Kremla spotkał się w Izraelu z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Narodowego - Yossim Cohenem - który za kilka dni stanie na czele Mosadu. "Politycy dyskutowali głównie nad potencjalnym zagrożeniem dla Izraela, płynącym z Syrii, oraz dozbrajaniu przez Rosję szyickich bojowników z Hezbollahu, uznawanego przez władze w Tel Awiwie za terrorystów."


Artur Bilski, Do Rzeczy, "NATO to my": Zbliżający się wielkimi krokami szczyt NATO w Warszawie, może być przełomowym momentem dla Polski. Ostatnie zaniedbania w armii, które za rządów PO-PSL pogrążyły Siły  Zbrojne w chaosie, trzeba szybko i mądrze naprawić. Nowe kierownictwo MON musi postawić w pierwszej kolejności na przemyślaną strategię, kadry, uzbrojenie i technologie.


Tom Parfitt, Polska - Głos Wielkopolski, "Rosja buduje bazy militarne na spornej Arktyce": Federacja Rosyjska zdobywa militarnie Arktykę. Celem tej ekspansji są złoża naturalne. "Rosja zwiększyła swoją obecność militarną na Arktyce - stworzyła na tym obszarze dookoła Bieguna Północnego nowe stałe bazy i umieściła tam swoje najbardziej zaawansowane pociski przeciwlotnicze. Kreml rywalizuje o ogromne złoża ropy i gazu ziemnego na dnie Oceanu Arktycznego m.in. z Kanadą, Danią czy Kanadą."

Reklama

Komentarze

    Reklama