Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Nowe superradary w PIT-Radwar; Wywiad z dyrektorem Leonardo; Służby nadużywają pobierania metadanych?; Nowe regulacje prawne dla żołnierzy i funkcjonariuszy; Polska misja stabilizacyjna w Syrii?

Stacja radiolokacyjna Bystra. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Stacja radiolokacyjna Bystra. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Niewidzialny zwiadowca namierzy wroga”: Nowe superradary w ofercie PIT-Radwar. Najnowsze polskie radary i systemy kierowania ogniem artylerii będą już za trzy lata wspierać instalowane na pozycjach bojowych w kraju amerykańskie patrioty. „Polskie ciche radary chroni tajemnica i ograniczenia eksportu. Chodzi o to, by zwiadowczy sprzęt nie dostał się w niepowołane ręce. [...] Zaprojektowany w PIT-Radwar najnowszy mobilny radar przeciwlotniczy Bystra, pierwszy polski radiolokator z anteną aktywną, odporny na zakłócenia, z komputerową obróbką sygnałów, wykrywa i wskazuje statki powietrzne nieprzyjaciela, ale też może śledzić małe obiekty: rakiety, drony, a nawet wystrzelone granaty moździerzowe.”


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Polska to nasz macierzysty rynek”: Wywiad z Alessandro Profumo, CEO koncernu Leonardo, właścicielem PZL-Świdnik. „W przypadku obu projektów - FCAS i Tempest - samolot Eurofighter jest pomostem umożliwiającym wejście do programu budowy myśliwca szóstej generacji. Tym samym wybór Eurofightera przez Polskę oznaczałby, że Polska i polski przemysł nie tylko mogłyby uczestniczyć w procesie ciągłego rozwoju samolotu w kolejnych latach, ale także zapewniłyby sobie większe szansę wejścia do programu budowy myśliwca szóstej generacji. Polski przemysł stałby się ważnym elementem europejskiego przemysłu lotniczego, czerpiąc z tego wymierne korzyści.”


Paulina Nowosielska, Dziennik Gazeta Prawna, „Inwigilacyjne El Dorado. Statystyka o tym milczy”: Środowiska prawnicze oraz organizacje pozarządowe alarmują, że po wprowadzeniu regulacji tak zwaną ustawą antyterrorystyczną, służby mogą manipulować informacją na temat ilości pobieranych metadanych będących formą kontroli operacyjnej. Informacje na temat naszych ruchów w cyberprzestrzeni służby mogą pobierać dowolnie, bez żadnego postępowania przed wymiarem sprawiedliwości. „Nowe regulacje pozwalają ukryć prawdziwy obraz tego, w jakim zakresie służby interesują się obywatelem [...] Dane telekomunikacyjne to nie tylko billing. To wielki worek, który obejmuje mnóstwo kategorii danych, m.in.: lokalizacje, dane abonenckie, w tym nazwisko, adres, numer konta. Problem w tym, że dane statystyczne, publikowane przed ustawą z lutego 2016 r., obejmowały wszystkie kategorie. Po tej dacie ze statystyk wypadły te abonenckie. Czyli znowu porównujemy nieporównywalne [...] dziś pozyskiwanie informacji odbywa się bez żadnej kontroli.”


Bożena Wiktorowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Wielkie porządki w policji”: Nowe regulacja prawne znoszą  wymóg ukończenia 55. roku przez funkcjonariuszy oraz żołnierzy, którzy mają na koncie 25 lat służby i chcą zakończyć swoją karierę w resortach siłowych. „Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych [...] Nowela budzi wiele kontrowersji, kwestionowany jest również sposób procedowania projektu. Kancelaria Prezydenta RP, pytana przez DCP o przebieg prac, wyjaśniła, że zagadnienie pluralizmu związkowego w służbach mundurowych omawiane było na posiedzeniu podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. służb mundurowych w lutym br. i zasygnalizowane na posiedzeniu prezydium RDS w marcu br.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Czy polscy żołnierze pojadą do Syrii?”: Po wycofaniu się amerykańskiej armii, Donald Trump chciałby, aby sojusznicy przejęli odpowiedzialność wojskową za terytoria po byłym Państwie Islamskim. Czy Polacy wyruszą na misję stabilizacyjną do Syrii? Przed wyborami parlamentarnymi ta decyzja na pewno nie zapadnie. „Sugestie ze strony USA, by europejscy sojusznicy zastąpili Amerykanów w Syrii, pojawiły się już niedługo po tym, jak w grudniu ub.r. Donald Trump zapowiedział wycofanie stamtąd sił swojego kraju. [...] Na misję w Syrii należy patrzeć nie jak na zaangażowanie się w jakąś wojnę. To nie Irak roku 2003 czy Afganistan. To misja pokojowo-stabilizacyjna. Taka, jaką nasi żołnierze wypełniali na Bałkanach, w Libanie, na Wzgórzach Golan i w wielu innych miejscach.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. behapowiec

    Wywiad z Alessandro Profumo, CEO koncernu Leonardo, właścicielem PZL-Świdnik (...) - informacja w Wikipedii: (...) włoski menedżer, CEO Leonardo. Pracował jako konsultant w McKinsey. Jako CEO banku Unicredit brał udział w fuzji HypoVereinsbanku, Banku Austria Creditanstalt i banku Capitalia z Grupą UniCredit. Zrezygnował z roli CEO w Unicredit 21 września 2010[1]. Obecnie jest członkiem rady nadzorczej Sbierbanku. A co to jest Sbierbank ? (wiki ...) jest największym bankiem w Rosji i Europie Wschodniej. Należy w ponad 50% do Centralnego Banku Rosji. Czy w radzie nadzorczej Sbierbanku może zasiadać osoba "przypadkowa"?

Reklama