Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Poniedziałek z Defence24.pl: Nowa służba informacyjna Prezydenta RP; Powrót kontroli granicznych w strefie Schengen na czas szczytu klimatycznego COP24; Wywiad z wiceprezesem konsorcjum Raytheon; Wybory w USA przyniosą dymisję gen. Mattisa?

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Andrzej Duda chce wiedzieć więcej”: Nowa służba informacyjna Prezydenta RP ma się składać z 10 etatów - 6 wojskowych i 4 cywilnych. Z projektu rozbudowy Biura Bezpieczeństwa Narodowego wynika również, potrzeba powołania Centrum Operacyjnego. „Prezydent będzie informowany przez własną służbę 24 godziny na dobę. Opozycja uważa, że w ten sposób chce się uniezależnić m.in. od resortu obrony. [...] 1,047 mln zł - takie będą roczne koszty etatów służby informacyjnej, która ma powstać w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.”


Michał Szułdrzyński, Rzeczpospolita, „Prezydent lepiej poinformowany”: Komentarz dotyczący powołania nowej komórki organizacyjnej Biura Bezpieczeństwa Narodowego mającej zostać centrum informacyjnym Prezydenta RP. „Choć opozycja oburza się na planowane wzmocnienie prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego poprzez zbudowanie działającego 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu centrum informacyjnego, to jeśli czemuś powinniśmy się dziwić, to chyba tylko temu, że taka komórka powstaje dopiero teraz. […]”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Katowicki szczyt uszczelnia granice”: Przez szczyt klimatyczny COP24 powrócą kontrole na granicach wewnątrz Unii Europejskiej.  „Pogranicznik z schengenbusa poprosi o dowód - powraca kontrola na granicach wewnętrznych z Polską. Kontrole na granicach z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją pojawią się 22 listopada i potrwają aż do 16 grudnia.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Macie specjalistów i bazę technologiczną”: Wywiad z  Wesem Kremerem, wiceprezesem Raytheon Company. „Inżynierowie są świetnie wyedukowani, ale brakuje im wiedzy, jak współpracować z rządem USA [...] Dla strony polskiej ważna jest współpraca przemysłowa. Niektóre kraje po prostu kupują patrioty, a w Polsce rozwijamy kooperację z przemysłem, szukamy również partnerów do naszej globalnej sieci dostawców.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Wybory mogą zmieść szefa Pentagonu”: Po wyborach w USA szykują się głębokie zmiany w administracji Donalda Trumpa. Najprawdopodobniej dojdzie do dymisji sekretarza obrony narodowej, generała Jima Mattisa. „Zmiana na stanowisku sekretarza obrony, o której coraz głośniej mówi się w Waszyngtonie, będzie kluczowa z punktu widzenia starań Polski o Fort Trump [...] Szef MON o budowie w Polsce Fort Trump rozmawiał z Boltonem i na jego autorytet się powoływał. W listopadzie ma też spaść głowa ministra obrony, gen. Jima Mattisa, który z Boltonem jest skonfliktowany. Co bardziej sceptyczni wobec rządu Trumpa eksperci są zdania, że międzynarodowy autorytet Ameryki spoczywa właśnie na generale Mattisie.”


Gazeta Polska Codziennie, „Iran chce gwarancji od UE”: USA po raz kolejny nałożą zakrojone na dużą skalę sankcje na kluczowy dla Iranu eksport ropy naftowej i sektor bankowości w celu zmuszenia tego kraju do zaakceptowania surowszych ograniczeń w zakresie programu nuklearnego. „Władze Iranu zwróciły się w sobotę do państw europejskich o gwarancje pomocy w obliczu sankcji, które USA zamierzają nałożyć na Iran w poniedziałek, aby zmusić go do ograniczenia działań nuklearnych, rakietowych i aktywności w regionie Bliskiego Wschodu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama