Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: MON nie będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki?; Szef MSW o małym ruchy granicznym; Ekspert o wypadku podczas ćwiczeń specjalsów; PT-16 i Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa na MSPO; Fuzja polskich stoczni

PT-91 Fot. 34BKPanc.wp.mil.pl
PT-91 Fot. 34BKPanc.wp.mil.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "MON nie rozrusza gospodarki": Szumnie zapowiadany skok w gospodarce dzięki planowanej przez rząd realizacji Planu Modernizacji Technicznej SZ RP, może nigdy nie nastąpić."Ministerstwo Obrony chce w przyszłym roku na modernizację techniczną wydać 9,499 mld zł. W przeszłości MON zapowiadał, że rok 2017 ma być kluczowy z punktu widzenia programów rozwojowych. Nie zanosi się na to, aby przyszłoroczny budżet był budżetem przełomu, który napędzi plan Morawieckiego. Wydatki na modernizację sił zbrojnych zwiększono o ledwie 1,4 proc., choć cały budżet jest wyższy o 4 proc. Jednak równocześnie koszty osobowe, czyli pensje i dodatki, mają wynieść 8,78 mld. Do tego dochodzą wydatki na renty i emerytury (6,61 mld)."


Mariusz Błaszczak, Rzeczpospolita, "Bezpieczeństwo jest najważniejsze": Artykuł Ministra Spraw Wewnętrznych - Mariusza Błaszczaka - na temat powodów dla których Polska nie zamierza przywrócić małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Powodem są nie tylko obawy przed infiltracją obcych służb na terenie Polski, ale również patologie, które rodziły się z handlu na obszarze bezwizowym.


Anita Czupryn, Polska The Times, "Ćwiczenia żołnierzy często są bardzo niebezpieczne': Wywiad z byłym oficerem JW GROM, ppłk Krzysztofem Przepiórką. Pułkownik wypowiada się między innymi na temat ostatniej tragedii która miała miejsce w Gdyni podczas ćwiczeń wojsk specjalnych, w których zginął żołnierz oraz o obecnym planie utworzenia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Nowy polski czołg": Polska myśl techniczna tegoroczną chlubą Polskiej Grupy Zbrojeniowej na targach w Kielcach. "Polska Grupa Zbrojeniowa na zaczynającym się we wtorek Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentuje m.in. czołg PT-16 i Uniwersalną Modułową Platformę Gąsienicową.[...] Pojazd jest wyposażony w wieżę kaliber 30 mm oraz wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE. [...]  Wyposażony jest w opracowane przez śląskich inżynierów amortyzatory cierne ze zderzakami elastomerowymi, agregat prądotwórczy i klimatyzację przystosowane do prac w tzw. misji cichej, a także system szybkiego montażu pancerzy dodatkowych. Z kolei czołg PT-16 to zmodernizowana wersja starszych modeli czołgów - PT-91 Twardy. PGZ podkreśla, że to wynik polskiej myśli technicznej."


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "Zbrojeniowa fuzja morskich stoczni": Stocznia Marynarki Wojennej oraz stocznia w Szczecinie trafią pod skrzydła Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niebawem Ministerstwo Obrony Narodowej ma przedstawić plan zamówień w ramach programów morskich. Zamówienia dla Sił Zbrojnych RP mają być ratunkiem dla polskich stoczni.


Przemysław Kawalec, Do Rzeczy, "Bałkański poker Putina": Po rozpadzie Jugosławii, kraje bałkańskie są w politycznym rozkroku między Zachodem, a wpływami Rosji. W interesie Kremla jest jednak, aby pozostały one neutralne. Czarnogóra pomimo tego nie myśli o neutralności i zacieśnia współpracę z NATO, chociaż jeszcze dekadę temu  była uznawana za kolonię rosyjską. Serbia natomiast zacieśnia współprace militarną z Rosją. Podział wpływów na Bałkanach może przerodzić się w nowy konflikt w Europie.


UCH, Dziennik Trybuna, "Rozmawiać o kontroli zbrojeń": Odbyło się nieformalne spotkanie w Poczdamie, w którym uczestniczyło 40 szefów dyplomacji. "Szef dyplomacji niemieckiej, Frank-Walter Steinmeier ostrzegał w wystąpieniu na forum ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) w Poczdamie przed grożącym światu nowym etapem wyścigu zbrojeń. [...] Przewiduje ona m.in. ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz wprowadzenie przejrzystych metod kontroli przestrzegania tych ustaleń." 

Reklama

Komentarze (1)

  1. ppp

    Polska nie może pozwolić sobie na odgórne narzucanie nam jakichkolwiek limitów w obecnej sytuacji militarnej.

    1. x_men

      Wręcz przeciwnie...

Reklama