Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Michał Dworczyk nowym szefem MON?; Resort obrony zwiększył limit przyjęć do WOT; Ruszyły negocjacje w programie Homar; Bundeswhera przejęła dowodzenie Szpicą NATO; Podwyżki dla żołnierzy

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Eliza Olczyk, Wprost, „Dworczyk stanie na czele MON?”: Obecny minister obrony narodowej ma zostać Marszałkiem Sejmu, zaś nowym szefem resortu obrony – Michał Dworczyk. „W Ministerstwie Obrony Narodowej zapanowało poruszenie. Chodzi o coraz bardziej prawdopodobną zmianę na stanowisku ministra. [...] Wizja ta chyba się niebawem ziści, skoro najbliżsi współpracownicy ministra Błaszczaka zaczęli już sobie szukać nowych posad. Nasz rozmówca z kręgów rządowych twierdzi, że Błaszczaka zastąpi w MON Michał Dworczyk, obecny szef kancelarii premiera, który był zastępcą Antoniego Macierewicza w resorcie obrony.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak OT urosła o prawie 10 tys. żołnierzy”: Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło o 10 tysięcy limit przyjęć do Wojsk Obrony Terytorialnej. Autopoprawka w rozporządzeniu MON została wpisana w grudniu. „Dwa dni po publikacji DGP o tym, że rozwój formacji jest zamrożony, Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło autopoprawkę do rozporządzenia i zwiększyło limit [...] 17142 - tylu żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, czyli ochotników, miał wynosić na koniec 2019 r. górny limit Wojsk Obrony Terytorialnej. […] 5 grudnia, w MON powstała autopoprawka, gdzie limit został zwiększony do 26 tys. żołnierzy.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Rakietowy Homar na Iskandery”: Ruszają negocjacje do programu zbrojeniowego, który ma być polską odpowiedzią na rosyjskie rakiety dalekiego zasięgu. „Startują negocjacje z Waszyngtonem w sprawie kontraktu zbrojeniowego na rakietowy system ziemia - ziemia dalekiego zasięgu dla sił lądowych. Dalekosiężne wersje pocisków HIMARS/Homar są precyzyjnie naprowadzane na cele odległe nawet o 300 km.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Niemcy przejęli dowodzenie nad szpicą NATO”: 9 brygada z Munster z Dolnej Saksonii (Panzerlehrbrigade 9) oddelegowała cztery tysiące żołnierzy do Szpicy NATO. Wszystkich niemieckich żołnierzy będzie blisko 8 tysięcy. „Pierwszego stycznia Niemcy przejęły od Włochów dowodzenie nad NATO-wskimi Wspólnymi Siłami Operacyjnymi Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tak zwaną szpicą NATO. Jest to największy test zdolności Niemieckich Sił Zbrojnych (Bundeswehry). [...] Niemcy mają doskonale wyszkolony personel medyczny i świetnie radzą sobie w zwalczaniu cyberprzestępczości. Mają też doskonałe jednostki specjalne i wywiadowcze. A społeczeństwo udaje na co dzień, że armii nie ma, rzuca się tylko na czołówkę <<Bilda>>, o ile dotyczy seksualnych albo neonazistowskich ekscesów w armii czy problemów z rekrutacją nowych osób do armii - zauważa ekspert ds. Niemiec.”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „MON o podwyżkach dla żołnierzy”: Tegoroczny wzrost uposażeń dla żołnierzy jest najwyższy od lat i podnosi średnie wynagrodzenie do poziomu 3,63 wielokrotności kwoty bazowej. „Zapewniamy, że pieniądze na podwyżki są przewidziane w budżecie resortu na ten rok i wszyscy żołnierze dostaną je z wyrównaniem od l stycznia 2019 r. - poinformowało Centrum Operacyjne MON, dodając, że w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość.”


Krzysztof Ogiolda, Polska The Times, „Nawet jeśli wojna wybuchnie poza Europą, my tutaj możemy odczuć jej skutki”: Wywiad z dr. Grzegorzem Balawajderem z Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. „Moskwa z pewnością będzie grała nadal na pęknięcie Ukrainy aż do formalnego podziału i rozpadu włącznie. Gra też ewidentnie na wchłonięcie Białorusi. A dalszy etap może dotyczyć krajów nadbałtyckich. A to są już państwa należące do Unii Europejskiej i NATO, choć z liczną mniejszością rosyjską. Wygląda na to, że Putin będzie testował, jak daleko kraje zachodnie pozwolą mu się w Europie posunąć. Co się musi zdarzyć, żeby Unia i NATO zareagowały.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. qaz

  Wg. artykułów z przed kilku tygodni podobno rząd już podjął decyzję o zakupie bodajże 36 zestawów HIMARSa, szczerze to bym olał amerykańską ofertę i dogadał się na izraelskiego Lynxa zwłaszcza na ofertę budowy fabryki rakiet do systemu w Polsce... lepiej chyba trafić nie można.

 2. Lord Godar

  Ooo ... Co rok prorok i nowy szef MON ... I znowu ponownie , analizy analiz , kontrola i weryfikacja działań poprzednika i opracowywanie planów na przyszłość ... To tak jak w chocholim tańcu ...

 3. As

  Żeby UE zareagowała flagi Rosyjskich dywizji musiałyby wisieć już w Madrycie.

 4. razdwatri

  Czyżby pomyłka z stycznia 2018, wkrótce została naprawiona ? Oby .

Reklama