Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Mały ruch graniczny nie zostanie wznowiony; Doradca Trumpa o gwarancjach bezpieczeństwa Polski; Komentarz gen. Makarewicza o exodusie generałów; Wojna w Syrii zarzewiem nowego konfliktu międzynarodowego

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Groń, Gazeta Polska Codziennie, „Uszczelnianie granicy z Rosją”: Ruch graniczny w obwodzie kaliningradzkim nie zostanie wznowiony przez wzgląd na bezpieczeństwo Polski oraz sojuszników z NATO. „Mały ruch graniczny z Rosją nie zostanie przywrócony, bo w obwodzie kaliningradzkim rośnie militaryzacja i aktywność rosyjskich służb specjalnych. [...] rosyjskie media informowały o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim systemów rakietowych czwartej generacji S-400 Triumf, mogących namierzać jednocześnie sześć celów znajdujących się w odległości do 400 km. Działania Rosji docelowo miałyby, w wypadku inwazji, utrudnić wojskom NATO udzielenie wsparcia krajom bałtyckim.”


Marcin Makowski, Do Rzeczy, „Polska może czuć się bezpieczna”: Wywiad z Ralphem Reedem, doradcą prezydenta USA Donalda Trampa. „[...] Donald Trump jest przekonany o wadze lokowania naszych żołnierzy oraz sprzętu na wschodniej flance i obecnie myśli o ich wzmocnieniu przy granicy z Rosją.”


Maciej Sas, Polska The Times, „Niebawem nawet sierżant powie, że się nie dogaduje z szefem MON”: Wywiad z generałem dywizji w stanie spoczynku - Piotrem Makarewiczem - na temat kontrowersji związanych z odejściem z armii generałów.  "[...] za czasów rządów ministra Aleksandra Szczygły (też z PiS-u) odeszło 38 generałów, z kolei w latach 2O08-2010, a więc za czasów ministra Klicha (PO) - 63.”


Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Nowy front na Bliskim Wschodzie”: Wojna domowa w Syrii sieje spustoszenie nie tylko w samej Syrii, ale jest również początkiem nowych konfliktów międzynarodowych. „Do skomplikowanej gry globalnych i regionalnych mocarstw, toczącej się. w ramach krwawej wojny w Syrii, doszedł nowy konflikt: między Rosją a Izraelem [...] Hezbollah otrzymuje broń z Iranu jak i od Rosjan (nawet najnowsze czołgi T-90). Tak czy inaczej drogi Izraela i Moskwy się rozchodzą.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. dimitris

    "drogi Izraela i Moskwy się rozchodzą" - i to jest dla Polski najważniejsza info, gdyż fakty, nie piękne obietnice. W Izraelu (zawsze miałem wrażenie, że ; dawniej i niedawno także) prawie każdy wybitny technik świetnie mówił także po rosyjsku... Rosja poniosła tym samym gigantyczną stratę ludzką... Z Polską jakoś na razie nikt prócz Izraela nie zgłasza chęci poważnych przedsięwzięć współpracy przemysłowej w masowych, masowych, masowych systemach obrony powietrznej. Nic Polsce po kilku bateriach - terytorium tym nie ochronicie, osłonicie najwyżej parę kolumn ewakuacyjnych rządu i personelu MON. Potrzebujecie masowej, pełnej obrony nieba! Którą w praktyce na razie stworzył jedynie Izrael. Przy tym niedrogo. To jest mały kraj, z niewielką ludnością, przy tym bardzo obciążoną wysiłkiem. Polsce winno być kilka razy łatwiej zostać podobnie niebezpiecznym dla agresora "jeżem" i jeszcze zarabiać na tym, także eksportując. - Ale taki cel potrzeba najpierw w ogóle postawić ! I skończyć z bolszewickim z pochodzenia dogmatem o wyższości sektora państwowego, bo to przecież czysty absurd i już wszyscy to wiedzą.

Reklama