Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Kontrowersje wokół wycofania żołnierzy USA z RFN; Ułatwienia w rekrutacji do wojska; Jaka przyszłość czeka MW?; Manewry Anakonda-20 na mniejszą skalę z powodu pandemii; „Soft power” na Bliskim Wschodzie

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Republikanie przeciw wycofaniu USA z Niemiec”: Amerykańcy politycy ostrzegają Donalda Trumpa przed wycofaniem żołnierzy USA z Niemiec. „Kongresmeni napisali do Trumpa, że ograniczenie obecności w RFN zmniejsza bezpieczeństwo na świecie. Pod koniec ćwiczeń Defender Europe 20 ma zostać ogłoszona liczba żołnierzy, którzy trafią do Polski [...] Berlin wydaje na obronę stanowczo za mało. Jednak bez baz w tym kraju nie jest możliwa żadna operacja w obronie wschodniej flanki NATO. W dyskusji o zmniejszeniu kontyngentu mniej ważne jest to, ilu żołnierzy USA trafi z RFN do Polski.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Ostatnia szansa na Fort Trump”: Czy Fort Trump powstanie przed wyborami prezydenckimi w USA? „Wzmocnienie amerykańskich wojsk w Polsce zależy od reelekcji prezydenta Trumpa za cztery miesiące. A to coraz mniej prawdopodobne. [...] Wysokie źródła dyplomatyczne przyznają <<Rzeczpospolitej>>, że Warszawa, podobnie jak Berlin, była całkowicie zaskoczona ogłoszeniem przez Biały Dom redukcji o przeszło 1/4 (9,5 tys. żołnierzy) amerykańskich wojsk stacjonujących za naszą zachodnią granicą.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Łatwiej do wojska”: Minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak – zaakceptował nowy system rekrutacji do wojska, który został uproszczony i dzięki temu skrócony. „Resort obrony upraszcza rekrutację do armii. To sposób na zwiększenie liczby tych, którzy zdecyduje się na służbę wojskową. [...] Proces rekrutacyjny, który do tej pory trwał średnio 190 dni, zostanie skrócony maksymalnie do 50 dni. Aplikować do wojska będzie można w sposób tradycyjny w wojskowych komendach uzupełnień, ale też przez platformę ePUAP oraz resortowy portal rekrutacyjny, który ruszy 24 sierpnia.”


Mariusz Janik, Rzeczpospolita, „Zatrzymać know-how w Polsce”: Jaka przyszłość czeka Marynarkę Wojenną? „Do 2030 r. mieliśmy zmodernizować Marynarkę Wojenną oraz zbudować kilka okrętów zupełnie nowego typu. Program niespodziewanie jednak wyhamował. [...] W całym procesie chodzi bowiem o odtworzone z mozołem know-how, pozwalające nie tylko rozwijać się polskim stoczniom, ale też cementować współpracę z kooperantami oraz zatrzymywać olbrzymie kwoty, jakie armia będzie musiała wydać na unowocześnienie Marynarki Wojennej w granicach kraju”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Anakonda-20 bez sojuszników”: Sytuacja zagrożenia epidemicznego zweryfikowała te plany ćwiczeń Anakonda-20, czego efektem jest narodowy charakter ćwiczenia i brak udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych. „Na początku czerwca wystartowały największe w tym roku w Polsce ćwiczenia Anakonda-20. W tegorocznej edycji manewrów bierze udział ok. 5 tys. żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie Anakonda-20 odbywa się w zmienionej formule oraz bez udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Bliskowschodnia wojna informacyjna”: Wojna informacyjna na Bliskim Wschodzie trwa w najlepsze. Jak wygląda soft power w wykonaniu państw arabskich? „Skonfliktowane ze sobą państwa bliskowschodnie stworzyły mniej lub bardziej skuteczne narzędzia medialne, których celem jest prowadzenie bezpardonowej wojny informacyjnej [...] Częścią tej wojny jest też oddziaływanie soft power za pomocą produkcji filmowych, seriali czy programów dokumentalnych. Media te nadają przy tym swoje programy nie tylko w językach regionu, lecz także po angielsku, a widzowie na Zachodzie często nie mają świadomości, że stają się częścią rywalizacji toczącej się na Bliskim Wschodzie.”


Jacek Przybylski, Do Rzeczy, „Z Niemiec do Fortu Trump?”: Czy któreś miasto nad Wisłą stanie się drugim Rammstein? Jakie są szanse na stałą bazę amerykańską w Polsce? „W ciągu najbliższych miesięcy, raczej już po listopadowych wyborach w USA, do Polski może trafić część amerykańskich żołnierzy z baz w Niemczech. Warszawa konsekwentnie zabiega też o przerzucenie nad Wisłę części arsenału jądrowego, starając się jednak nie rozdrażnić przy tym europejskich sojuszników i nie osłabiać pozycji Berlina.”


Tomasz Dereszyński, Polska The Times, „Co dalej z projektem Fort Trump”: Spekulacje na temat powstania Fortu Trump w Polsce i kontrowersje po informacji agencji prasowej Reuters o niepowodzeniu tego projektu. „<<Negocjacje idą zgodnie z planem>> - napisała ambasador USA w Polsce w odpowiedzi na <<rewelacje>> o tym, że tzw. Fort Trump nie powstanie. Szef MON zapewnia, że rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze. [...] Na rzekomy upadek wizji powstania Fortu Trup zareagował też szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. - Ta informacja (Reutersa - przyp. red.) jest całkowitą dezinformacją, a nie informacją. Do sprawy opisanej przez Reutersa odniósł się szef MON Mariusz Błaszczak, który napisał, że <<zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem>>.”


Reklama
Reklama

Komentarze