Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Kontrola cywilnych strzelnic pod kątem wykorzystania ich przez wojsko; Środki z budżetu obronnego USA na Europę; PGZ modernizuje czołgi

Fot. 1ORel.
Fot. 1ORel.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wojsko wkrótce wróci na strzelnice”: Po doniesieniach medialnych na temat opinii prawnej Sztabu Generalnego, która wstrzymała szkolenia żołnierzy na cywilnych strzelnicach, powołano komisję, która oceni cywilne strzelnice pod kątem wykorzystania ich do ćwiczeń wojska. W sierpniu rozpocznie prace zespół, który skontroluje cywilne strzelnice. „Zespół opracuje rekomendacje dla dowódcy WOT, w których zostaną zawarte informacje m.in. o tym, jak do strzelania na takim obiekcie mają być przygotowani żołnierze, jakiego kalibru broni można będzie tam używać. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy żołnierze WOT wrócą na obiekty cywilne”.


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Są środki na obronę Europy”: Ustawa o upoważnieniu wydatków na obronę narodową im. Johna McCaina, który jest 1800-stronicowym dokumentem, w tygodniu zostanie przyjęty przez amerykański senat. „Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu stosunkiem głosów 359 do 54 przyjęła ustawę o budżecie obronnym na rok 2019 (tzw. National Defense Authorization Act - NDAA) wynoszącym ponad 716 mld dol. Fundusze te mają umożliwić Pentagonowi przeciwstawienie się zagrożeniom określanym mianem „4+1", do których zaliczane są Rosja, Chiny, Iran, Korea Płn. oraz międzynarodowy terroryzm. [...] W ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu tzw. European Deterrence Initiative (EDI) planowany jest zakup 61 bojowych wozów rozpoznawczych za kwotę 205 min dol. Łącznie natomiast na EDI przeznaczone zostanie 6,3 mld dol.”.


Do Rzeczy, „Czas czołgów”: Co przewiduje modernizacja czołgów, która zostanie przeprowadzona przez Polską Grupę Zbrojeniową? Do czasu wprowadzenia czołgów nowej generacji, MON planuje zmodernizować dodatkowo modele typu T-72. „Główne obszary modernizacji to m.in. zwiększenie odporności balistycznej wieży, wymiana układu stabilizacji armaty i napędów wieży z hydraulicznych na elektryczne, modernizacja przyrządów obserwacyjno-celowniczych, zwiększenie możliwości ogniowych poprzez umożliwienie wykorzystania nowych typów i rodzajów amunicji, poprawa bezpieczeństwa załogi, montaż systemu zarządzania polem walki (BMS) i montaż pomocniczego zespołu prądotwórczego”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.