Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Kongres USA zablokuje wycofanie żołnierzy z RFN?; Wywiad z ambasador USA w Polsce; USA redukuje amerykański kontyngent w Afganistanie; Szwecja znacząco zwiększa wydatki na wojsko; Egipt grozi Libii interwencją zbrojną

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Wątpliwa gra na Trumpa”: Przerzut wojsk amerykańskich do Polski Biały Dom wiąże z ich redukcją w Niemczech. Kongres chce to zablokować. Czy uda się zwiększyć ilość żołnierzy USA w Polsce? „W obu izbach Kongresu w czwartek rozpoczęto proces legislacyjny dotyczący ustawy, która uniemożliwi prezydentowi spełnienie zapowiedzi wycofania części wojsk z Niemiec. A z tym w zamyśle Białego Domu wiąże się umocnienie sił amerykańskich w Polsce. Inicjatywę popierają nie tylko demokraci, ale i republikanie.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Biden nie wycofa wojsk z Polski. Ale też ich nie wzmocni”: Wycofanie wojsk USA z RFN podzieliło nie tylko demokratów, ale również republikanów. Czy uda się w Polsce wzmocnić obecność USA na wschodniej flance? „[…] Biden nie wycofa wojsk USA z Polski. Jednak jeśli polskie władze będą zbytnio identyfikowane z Trumpem, zamknie to drogę do dalszego wzmocnienia kontyngentu. Polska powinna postrzegać swoje bezpieczeństwo w ramach NATO, a nie szukać dwustronnego porozumienia z USA - ostrzega prof. Brands.”


Witold Głowacki, Polska The Times, „Andrzej Duda może wrócić z USA z całkiem niezłym trofeum”: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA budzi nie małe emocje. Co przyniesie Polsce zbliżające się spotkanie Duda – Trump? „Nie musimy wcale usłyszeć, że jego budowa właśnie się rozpoczyna - nie można jednak wykluczać, że Trump wygłosi mniej lub bardziej konkretne zapewnienie, że rozmowy w tej sprawie są kontynuowane, zaś powstanie bazy w Polsce jest jego osobistym marzeniem. Tego rodzaju okrągłe zdania są specjalnością Trumpa, a wygłaszanie ich nic kompletnie go nie kosztuje - to wręcz jego znak rozpoznawczy.”


Marcin Makowski, Do Rzeczy, „Do Polski przyleci więcej amerykańskich żołnierzy”: Wywiad z ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. „Wiem, że do Polski przyleci więcej żołnierzy - to mogę potwierdzić. Mówi się o kontyngencie 1000-osobowym, ale kiedy - daty nie są jeszcze ustalone. Nie ustalono również - jak już podkreślałam - lokalizacji, z której zostaną przeniesieni. W tej chwili mówimy o piechocie, nie mogę ujawnić szczegółów odnośnie do ich afiliacji.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie redukują obecność w Afganistanie”: Departament Obrony USA najprawdopodobniej zmniejszy liczbę stacjonujących w Afganistanie wojskowych do 8,5 tysięcy żołnierzy. Działania podejmowane przez Pentagon są częścią porozumienia pokojowego z lutego br. między Stanami Zjednoczonymi a talibami. „Zgodziliśmy się na zmniejszenie liczby żołnierzy do ok. 8,5 tyś. w ciągu 135 dni. Mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy już ten stan - oznajmił na konferencji zorganizowanej przez think tank Aspen Institute generał Kenneth McKenzie stojący na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Większe wydatki na szwedzkie wojsko”: Szef resortu obrony Szwecji podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji z udziałem członków NATO i ich sojuszników ujawnił plany wzmocnienia zdolności bojowych Sił Zbrojnych Szwecji. Wśród priorytetów znalazło się wprowadzenie do służby nowych myśliwców JAS 39E czy okrętów podwodnych typu A26. „Wzrost wydatków w latach 2020-2025 ma wynieść ponad 40 proc., co ma oznaczać zapewnienie 7,5 mld euro dodatkowych środków na lata 2021-2025. Fundusze te pozwolą m.in. na zwiększenie liczby rekrutów z obecnych 4 tyś. do 8 tyś. Od 1 stycznia 2021 r. zwiększona ma zostać również liczebność armii na wypadek ataku z obecnych 60 tyś. do 90 tyś. Minister obrony Szwecji mówił m.in. o tym, że prace nad myśliwcem nowej generacji rozpoczną się wkrótce.”


Gazeta Polska Codziennie, „Egipt grozi interwencją w Libii”: Prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi oznajmił w sobotę, że rozkazał swojej armii przygotowanie się na wypadek potencjalnej interwencji w Libii. „Mój kraj ma pełne prawo interwencji wojskowej w sąsiedniej Libii - oznajmił Abdel Fatah al-Sisi, wizytując jedną z baz wojskowych w zachodniej części kraju. Prezydent Egiptu zwrócił się też do pilotów oraz żołnierzy wojsk specjalnych: - Bądźcie przygotowani do realizacji każdej misji w granicach kraju. A jeśli zajdzie taka konieczność, również poza naszym krajem.”


Radosław Korzycki, Maciej Miłosz, Julita Żylińska, Dziennik Gazeta Prawna, „Wzmocnienie ma być znaczne. Czyli tak naprawdę jakie?”: W środę prezydent Duda rozpoczyna wizytę w USA, aby rozmawiać o umocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Podczas rozmów dotyczących obronności, ma prezydentowi towarzyszyć szef resortu obrony - Mariusz Błaszczak. „W skład delegacji oprócz Andrzeja Dudy będą wchodzić prezydenccy ministrowie Krzysztof Szczerski i Paweł Soloch oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. [...] Według rozmówców DGP można się spodziewać deklaracji w kwestii znacznego zwiększenia obecności sił USA w Polsce, wychodzącego poza dotychczasowe doniesienia medialne.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama