Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Iraccy Kurdowie coraz bliżej Mosulu; Uproszczenia procedur przetargowych w MON wątpliwe prawnie?; Już w styczniu rozpocznie się formowanie batalionów NATO; OT gwarancją bezpieczeństwa Polski; Przed nami Warsaw Security Forum

fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ
fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita, "Bliski Wschód": "Oddziały Kurdów irackich zbliżyły się do Mosulu, największego miasta kontrolowanego przez tzw. Państwo Islamskie. W niedzielę ich dowódcy mówili o przejęciu ważnej drogi, co utrudni dżihadystom ucieczkę. Wspominali też o zdobyciu miasta Baszika (12 km na północ od Mosulu), do czerwca 2014 roku, przed atakiem dżihadystów, zamieszkiwanego głównie przez jazydów i chrześcijan."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Czy leci z nami pilot?": Wypowiedzi ministra Antoniego Macierewicza nie pokrywają się ze stanem faktycznym. Wszelkie zapowiedzi dostarczenia sprzętu wojskowego w wyznaczonych terminach są nierealne. Realne opóźnienia w dostawach, będzie można liczyć w latach. Pomimo zapewnień ministra o uproszczeniu procedur przetargowych, dzięki którym wojsko powinno dostać szybko sprzęt, nie zapowiada się, że tak się stanie.  Wszelkie pominięcia procedur przetargowych budzą ogromne wątpliwości prawne, co również wie kierownictwo Inspektoratu Uzbrojenia, które nie chce autoryzować działań ministra w obawie przed prokuraturą.


KS, Super Express, "Amerykanie przyjadą na Suwalszczyznę": Niebawem rozpocznie się rozlokowywanie ciężkiej brygady pancernej.  Do Polski przyjeżdżają amerykańscy żołnierze, dziesiątki ciężkich pojazdów oraz czołgów."Od stycznia rozpocznie się rozlokowywanie batalionowej grupy bojowej na tzw. przesmyku suwalskim (...) w sile mniej więcej 1200 żołnierzy, w tym 900 żołnierzy amerykańskich oraz żołnierzy brytyjskich, włoskich i rumuńskich. (...) Także od stycznia rozpocznie się umieszczanie w Polsce ciężkiej brygady amerykańskiej liczącej ponad 4,5 tyś. żołnierzy"


Dorota Kowalska, Polska The Times, "Nie wystarczy wieszać się na klamkach sojuszników": Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, Romualdem Szeremietiewem. Ekspert wskazuje na pilną potrzebę stworzenia gwarancji bezpieczeństwa przez Polskę, nie będącej jedynie w oparciu o członkostwo w NATO. Podstawą tych gwarancji powinna być Obrona Terytorialna.


Wprost, "O bezpieczeństwie na wysokim szczeblu": Za kilka dni rozpocznie się Warsaw Security Forum.  "[...] Między 26 a 28 października w Warszawie pojawi się światowa elita polityków i analityków, zajmujących się dyplomacją, sankcjami międzynarodowymi, terroryzmem, wojnami energetycznymi, hybrydowymi i cybernetycznymi, które stały się smutną codziennością. Na drugą już edycję Warsaw Security Forum [...] zjadą byli i obecni przywódcy państw i instytucji międzynarodowych, doświadczeni dyplomaci, wysocy rangą dowódcy i najlepsi na świecie analitycy, związani z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Na liście gości są m.in. były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, były głównodowodzący NATO w Europie gen. Philip Breedlove [...]"


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Niemcy boją się wychodzić na ulicę": Prawie 2/3 niemieckich obywateli obawia się wyjść na ulice swojego miasta. Obawiają się przede wszystkim islamskich terrorystów. "Eksperci podkreślają, że wyniki sondażu wskazują, iż społeczeństwo nie ma zaufania do władz, które przez długi czas przekonywały, że przyjmowanie gigantycznej rzeszy imigrantów, w której dominowali muzułmańscy mężczyźni, nie zwiększy zagrożenia terrorystycznego kraju. Ocenia się, że w zeszłym roku dotarło do Niemiec ponad milion ludzi, w tym roku władze przewidują, że będzie ich trzy razy mniej. Niemcy mają jednak wciąż w pamięci niedawne ataki, z których część miała podłoże islamistyczne. Niepokój budzą też kolejne informacje płynące od służb bezpieczeństwa i policji p licznych zatrzymaniach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną i współpracę z tzw. Państwem Islamskim."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Likwidacja pod nadzorem": Problemy z upadłością Stoczni Marynarki Wojennej. "Według rządowych prawników, możliwe byłoby salomonowe wyjście z sytuacji, gdyby syndyk SMW zdecydowała się na sprzedaż zakładu w porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu, która posiada 99 proc. akcji stoczni, ale ponieważ zakład jest od 2011 r. w upadłości, ARP nie może wykorzystać swoich praw właścicielskich. Stocznia Marynarki Wojennej wpadła w tarapaty przede wszystkim z powodu fiaska budowy korwet klasy Gawron. Zakład poniósł ogromne koszty przygotowania projektu, zawarł pierwsze umowy z dostawcami materiałów i podzespołów, ale rząd PO - PSL ostatecznie zrezygnował z gawronów, zaś stocznia pozostała z długami."


Jacek Pawlicki, Newsweek, "Tragedia Aleppo: Zabijanie miasta": Walki w Aleppo dawno przekroczyły już okrucieństwo znane do tej pory w dziejach ludzkości. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za to, co się dzieje w Syrii. "Gdy w lipcu 2012 r. zaczęła się bitwa o Aleppo, broniło go 15 tyś. bojowników, przy czym wielu z nich wywodziło się z umiarkowanej Wolnej Armii Syrii. Dziś zostało 6-8 tyś. rebeliantów, ale ponad połowa to dżihadyści ze związanego z Al-Kaidą ugrupowania Jabhat Fateh al-Sham. To m.in. dlatego Amerykanie pozostają głusi na prośby o dostarczenie im wyrzutni rakiet ziemia - powietrze. - Stany Zjednoczone mają złe doświadczenia z talibami. W latach 80. dostarczyły im wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych do walki z Sowietami, a potem tego żałowały. Teraz obawiają się, że podobnie jak to się stało w Afganistanie, również w Syrii precyzyjna broń mogłaby trafić w niepowołane ręce i posłużyć np. do zestrzelenia samolotów cywilnych bądź sojuszniczych"


OCH, Dziennik Trybuna, "NATO usprawnia swój wywiad": Kulejący wywiad NATO będzie miał nowego szefa. "[...] Niechęć do wymieniania się informacjami ma przełamać dodatkowy zastępca sekretarza generalnego, którym został dyplomata niemiecki Arndt Freytag von Loringhoven. [...] będzie również odpowiedzialny za operacje kontrwywiadowcze, mające zapobiegać penetracji NATO przez Rosję i inne siły. Obserwatorzy wskazują, że nie będzie łatwo zacieśnić współpracy wywiadu wojskowego i cywilnego z powodu chęci strzeżenia przez te podmioty własnych tajemnic. Poza tym różna jest chęć współpracy różnych rządów. Wiadomo, że Francja jest niechętna wzrostowi roli NATO i wolałaby powierzyć koordynację działań wywiadowczych Unii Europejskiej."

Reklama

Komentarze

    Reklama