Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Fort Trump po wyborach w USA?; Kadrowe kłopoty MON; USA zmienia obostrzenia dotyczące sprzedaży bezzałogowych statków powietrznych; WOT na Dolnym Śląsku rośnie w siłę

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Fort Trump zakładnikiem wyborów w USA”: Komentatorzy polityczni przewidują, że relokacja wojsk z Niemiec do Polski może nastąpić po wyborach w USA. Jednakże przegrana Donalda Trumpa najprawdopodobniej pogrzebie ten plan. „W Waszyngtonie panuje przekonanie, że za decyzją Donalda Trumpa stoi Richard Grenell, do niedawna ambasador USA w Berlinie, który przez kilka miesięcy w tym roku pełnił obowiązki dyrektora Wywiadu Narodowego, a teraz zajmuje się kampanią wyborczą prezydenta. Ten republikański konsultant i dyplomata nie ukrywał publicznie swojej niechęci do rządu i decyzji Angeli Merkel. Niewykluczone, że Esper wstrzymuje się z realizacją deklaracji prezydenta, bo czeka na wynik listopadowych wyborów w USA.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Piknik i defilada to za mało”: Analiza stanu osobowego polskiej armii. Czy akcja rekrutacyjna resortu obrony przynosi zamierzony skutek? „MON robi wszystko, aby przyciągnąć nowych kandydatów do wojska, ale przez cały czas liczba wakatów nie spada. Kto popełnia błąd? Resort obrony narodowej buduje system zachęt skierowanych do osób, które mogą włożyć mundur. Warto zadać pytanie, na ile jest to skuteczne działanie.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańskie drony bojowe łatwiej dostępne”: Dzięki zmianie obostrzeń, sojusznicy USA będa mogli pozyskać bezzałogowe statki powietrzne operujące z prędkością do 800 km/h, które przy tym są w stanie przenosić ładunek o masie 500 kg na dystans większy niż 300 km. „Stany Zjednoczone w ubiegłym tygodniu poluzowały ograniczenia dotyczące eksportu dronów, takich jak MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper oraz RQ-4 Global Hawk, do swoich sojuszników. Działania te, zgodne z Reżimem Kontrolnym Technologii Rakietowych (MCTR), wzmacniają bezpieczeństwo USA przez zwiększenie zdolności naszych partnerów oraz otwierają rynek dronów wojskowych na nasze firmy - oznajmiła rzecznik prasowa Białego Domu Kayleigh McEnany.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Formacja krzepnie na Dolnym Śląsku”: Kolejni ochotnicy WOT złożyli przysięgę na Dolnym Śląsku. „Ponad 120 żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na sztandar 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. W szeregach 16 DBOT jest już ponad 430 terytorialsów! [...] Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11. Przysięgę złożyło ponad 120 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama