Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Ferie z WOT; Trump ułaskawił żołnierzy; Wywiad z europosłem Jackiem Saryusz Wolskim; Nowi ochotnicy w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Turnus na ferie przygotuje wojsko”: Wojska Obrony Terytorialnej organizują projekt ferii z szkoleniem wojskowym. projekt przeznaczony jest dla studentów i uczniów. „Pierwsze szkolenia w ramach <<Ferii z WOT>> rozpoczną się 11 stycznia na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza, dzień później na ziemi łódzkiej, a od 13 stycznia na Śląsku. 18 stycznia szkolenie rozpocznie się na terenie Warmii i Mazur. 24 stycznia szkolenie rozpoczną ochotnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, a dzień później z ziemi lubuskiej.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Ułaskawienia dla żołnierzy od Trumpa”: Kontrowersyjne ułaskawienia prezydenta Donalda Trumpa. „Clint Lorance, odsiadujący 19-letni wyrok za zastrzelenie trzech Afgańczyków, oraz Mathew Golsteyn, który pochwalił się zabiciem talibskiego konstruktora bomb, zostali ułaskawieni przez prezydenta USA. [...] Procesy oskarżonych prowadzi armia. Krytycy podkreślają, że ingerując w ten system, Trump podważa zaufanie do wojskowego systemu sprawiedliwości.”


Agaton Koziński, Polska The Times, „Saryusz-Wolski: Macron jest podatny na rosyjskie naciski”: Wywiad z europosłem Jackiem Saryusz Wolskim. „[...] gdy takie rzeczy mówi prezydent, to w ten sposób osłabia artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zresztą cała sytuacja wygląda wręcz kuriozalnie - przecież mówimy o prezydencie kraju, który w 1966 r. wystąpił z NATO, a w pełni wrócił do niego dopiero w 2009 r. Przywódca takiego państwa powinien zachować daleko idącą dyskrecję [...]”


Nasz Dziennik, „Pierwsi ochotnicy z Kutna”: Przysięga nowych terytorialsów odbędzie się 30 listopada. „Kolejna grupa ochotników rozpoczęta szkolenie podstawowe i taktyczne przed wstąpieniem w szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są pierwsi kandydaci do zasilenia formowanego 92. batalionu lekkiej piechoty, która będzie stacjonowała w Kutnie.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. tadek

    Urwanie głowy... "Przysięga nowych terytorialsów". Takie rzesze sygnalistów.. Trzeba się pilnować. Tak na poważnie to nie wiem co w dzisiejszych czasach mieli by do roboty zwykli wojacy z karabinem w garści. Amerykańskie samoloty uziemione bo nie wdrożyliśmy jakiegoś oprogramowania a po lasach jak za komuny biegają wojacy wypatrując zielonych ludzików...

  2. Dumi

    WOT cieszy bo to KONKRETNE i namacalne wzmocnienie armii. Nie zapominajmy o tym co Rosja zrobiła z Krymem i w Donbasie... Zwróccie uwagę jednak jak wolno idzie modernizacja armii, na której niepotrzebnie nieco PiS zaoszczędził. Pamiętam pierwotny projekt przeznaczenia PKB na armię kiedy te 2,1% miało być wcześniej wprowadzone. Po poprawkach wszystko zostało opóźnione. Szkoda bo w armii liczy się czas i pieniądz. Te kilka mld zł więcej w budżecie mogło być przeznaczone np. na opracowanie Pioruna 2 czy też innego WŁASNEGO rodzaju broni.

Reklama