Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Eksplodował konflikt o Górski Karabach między Azerbejdżanem a Armenią; Wojskowe loty o statusie „Hospital”; Spyder dla czeskiej armii; Konflikt turecko – grecki a NATO
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Zapomniana wojna znów dała o sobie znać”: Na Kaukazie znów zaostrzył się konflikt o Górski Karabach między Azerbejdżanem a Armenią. Wojska azerskie zaatakowały Ormian na całej długości linii rozdzielającej siły obu stron od 1994 roku. „W niedzielę rano azerbejdżańskie wojska rozpoczęły ostrzał Górskiego Karabachu, a potem ruszyły do ataku. [...] Obie strony twierdzą, że wałki doprowadziły do śmierci cywilnych osób. Już tydzień wcześniej prezydent Ilham Alijew oskarżył Armenię o koncentrowanie armii na <<linii rozdzielenia>>. - Szykują się do nowej, wielkiej wojny - powiedział. Jednocześnie poinformował, że Armenia prowadzi akcję osiedleńczą na spornych terytoriach.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia leci z sercem dla chorego”: Historia akcji transportu przez wojsko organów potrzebnych do przeszczepów. Akcje zapoczątkował prof. Zbigniew Religa w 1985 roku, który poprosił szefa Sztabu Generalnego WP o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację w Zabrzu a organ znajdował się w Szczecinie. Dzięki wojsku udało się uratować do tej poru kilkuset pacjentów. „Od 35 lat samoloty wojskowe przewożą niezbędne do przeszczepów serca, nerki, płuca. W tym roku wykonali już 27 takich misji. [...] W poprzednim tygodniu piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie już po raz 16. w tym roku uczestniczyli w <<Akcji Serce>>. Samolot CASA C-295M o numerze bocznym 022 wystartował do lotu o statusie <<Hospital>>. Pokonał wraz z personelem medycznym trasę Kraków-Gdańsk-Katowice-Kraków.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Czechy stawiają na Spydera”: Szef resortu obrony Czech - Lubomir Metnar - poinformował o rozpoczęciu negocjacji z Izraelem w sprawie zakupu mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej SPYDER dla Armii Republiki Czeskiej. Minister obrony podkreślił również, że systemy przeciwlotnicze wraz z naddźwiękowymi samolotami są podstawą systemu obrony powietrznej kraju i będą traktowane priorytetowo w czeskiej armii. „[...] Do walki o ten wielomilionowy kontrakt stanęło siedem przedsiębiorstw proponujących aż dziewięć systemów obrony powietrznej. Okazało się, że najkorzystniejszą ofertę przedstawiła izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems, mająca w swoim portfolio systemy SPYDER, które najbardziej odpowiadają specyficznym warunkom i potrzebom czeskiego wojska. [...] Ministerstwo obrony Czech ma zamiar zakupić cztery baterie systemu przeciwlotniczego krótkiego-średniego zasięgu (SHORAD-MRSAM). Na każdy z zestawów składałyby się cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, radar oraz system dowodzenia i kontroli ognia.”
Hubert Kozieł, Parkiet, „Turcja sięga po sporny kawałek gazowego tortu”: Turecki prezydent podsyca napięcie na Morzu Śródziemnym. Czy dojdzie do konfliktu militarnego między członkami NATO? „We wschodniej części Morza Śródziemnego toczy się spór nie tylko o złoża gazu, ale również o wiarygodność NATO i UE. [...] Na południowy zachód od Cypru wciąż jednak przebywa turecki statek wiertniczy Yavuz. Grecja, Cypr i Komisja Europejska domagają się od Ankary, by również on został wycofany. Turcy twardo zapowiadają jednak, że pozostanie on tam do 12 października. NATO stara się natomiast utrzymać kanały komunikacji pomiędzy greckimi i tureckimi wojskowymi, tak by oba kraje <<przypadkiem>> nie rozpoczęły wojny.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie