Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Ćwiczenia Defender-Europe 20 coraz bliżej; Polska słusznie nie wycofywuje swoich żołnierzy z Iraku?; Kontrowersje wokół pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA; Wywiad z szefem MSZ; Cudzoziemcy a wzrost przestępczości w Polsce

Fot, Capt. John Farmer/ U.S. Army
Fot, Capt. John Farmer/ U.S. Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „<<Defender-Europe 20>> coraz bliżej”: Już w lutym rozpoczną się ćwiczenia Defenfer - Europe 20. W ćwiczeniach będą uczestniczyły między innymi oddziały Sił Powietrznych, Korpusu Piechoty Morskiej, Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, a także komponenty rezerwowe Sił Zbrojnych USA. „W tym tygodniu rozpocznie się przerzucanie amerykańskich żołnierzy i sprzętu w ramach <<Defender-Europe 20>>. W tych największych od 25 lat ćwiczeniach weźmie udział ponad 37 tyś. wojskowych z krajów członkowskich NATO i sojuszniczych. Jednym z elementów powiązanych z <<Defender-Europe 20>> ma być kolejna edycja ćwiczeń <<Anakonda>>, które będą zorganizowane przez polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.”


Błażej Wojnicz, Gazeta Polska Codziennie, „Nie wycofywać Wojska Polskiego z Iraku pod wpływem impulsu”: Atak USA na gen. Kasema Sulejmaniego i powstałe w jego wyniku napięcie międzynarodowe wywołało w Polsce dyskusje na temat polityki międzynarodowej, w tym głównie obecności żołnierzy Wojska Polskiego w Iraku. „Postulowane obecnie żądania wycofania Polskiego Kontyngentu Wojskowego m.in. z Iraku są impulsywne, błędne i dezawuowałyby pozycję międzynarodową Polski. [...]. Bezpieczeństwo Polski usytuowane jest w kontekście międzynarodowym, a my, będąc jednym z elementów tego porządku, musimy prowadzić swoją politykę z uwzględnieniem tych czynników.”


Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Co się stało z kasą CBA?”: Centralne Biuro Antykorupcyjne zaprzecza jakoby środki finansowe z funduszu operacyjnego zostały utracone. „Na miesiąc przed końcem kadencji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego wybucha skandal z kradzieżą pieniędzy operacyjnych [...] Sprawa wybuchła w ubiegłym tygodniu. W czwartek portal TVN24 podał, że z CBA odeszło dwóch ważnych dyrektorów. To szefowie pionu finansowego i bezpieczeństwa wewnętrznego. Oficjalnie przeszli na emeryturę. Ich współpraca jest kluczowa m.in. jeśli chodzi o rozdysponowanie pieniędzy z funduszu operacyjnego.”


Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Rosji brakuje wiarygodności”: Wywiad z ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem. „Rosja postrzega Polskę jako państwo silne, które skutecznie szkodzi jej interesom, przeciwstawia się Nord Stream, dąży do umocnienia NATO, sprowadza wojska amerykańskie do granic Rosji, inspiruje rezolucje Parlamentu Europejskiego, przeciwstawia się zniesieniu sankcji i działaniom Rosji wobec Ukrainy.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Dawaj diengi...”: Analiza statystyk policyjnych dotyczących przestępstw z udziałem obcokrajowców. W statystykach również pojawiają się zdarzenia o charakterze terrorystycznym. „Policyjne dane wskazują na wzrost przestępczości cudzoziemców mieszkających lub czasowo przebywających na terenie Polski. Za sprawą przybyszów zza wschodniej granicy wróciły też formy przestępczości, z którymi polska policja poradziła sobie już w latach 90.”


Reklama

Komentarze

    Reklama