Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: 20 lat po zamachu na WTC; Zakończenie targów MSPO 2021; Zapad 2021 na polskiej granicy; Rośnie liczba uchodźców na polskiej granicy; Wsparcie PGZ przez uczelnie; Kryzys migracyjny a UE
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Rakowski, Gazeta Polska Codziennie, „Kto wygrał wojnę z terroryzmem”: 20 lat po zamachu na World Trade Center i walki ze światowym terroryzmem. „Dwudziesta rocznica zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i Waszyngtonie jest dobrym czasem na podsumowania. Kompromitacja administracji Joego Bidena w Kabulu wydaje się końcem wojny z terroryzmem, która została narzucona Zachodowi przez świat radykalnego islamu. Warto zatem przyjrzeć się, jakie zmiany zaszły na Bliskim Wschodzie w ciągu tych dwóch dekad w tak ważnym dla spokoju i pokoju w Polsce i Europie regionie. [...] Z perspektywy świata arabskiego wojna z terroryzmem była sprawą kłopotliwą. Kapitał z naftowych krajów Zatoki Perskiej skutecznie wpływał na lewicowe media i ośrodki akademickie, kreując na potrzeby zachodnich mas nierzeczywisty obraz islamu, a z drugiej strony nie dało się dłużej ukrywać przed światem tego, że istnieje realny problem z radykałami.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska armia się zbroi”: Podczas tegorocznej edycji targów zbrojeniowych doszło do podpisania wielu umów istotnych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Na kieleckich targach po raz kolejny zaprezentowano najnowsze uzbrojenie polskiej armii. „Zakończony w piątek 29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach był okazją do zaprezentowania nowości technologicznych oraz projektów modernizacji proponowanych Wojsku Polskiemu przez polski przemysł zbrojeniowy, takich jak nowa wersja gąsienicowego moździerza samobieżnego Rak, pojazd minowania narzutowego (PMN) Baobab-K. [...] Warto zauważyć, że program Narew, dotyczący pozyskania baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu, jest jednym z priorytetów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, który ma na celu stworzenie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej. Najwyższe piętro stanowi program Wisła, który zakłada dostarczenie przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu.”
Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Zapad u bram”: Analiza scenariuszu rozgrywanych ćwiczeń wojskowych Zapad-2021. „Za naszą wschodnią granicą ruszyły największe w historii manewry rosyjsko-białoruskie. Moskwa i Mińsk tym razem nie ukrywają, że w realizacji - na razie tylko ćwiczeniowego - scenariusza wojny z Zachodem weźmie udział 200 tyś. żołnierzy. Polska armia również ćwiczy, choć w zupełnie innej skali [...] Jeśli brać je dosłownie, to wsparcie Warszawy dla antyłukaszenkowskiej opozycji potraktowane zostało jako wypowiedzenie wojny hybrydowej, a odpowiedzią Łukaszenki na „kolorową rewolucję" jest zalanie granicy z Polską falą nielegalnych migrantów. Destabilizacja za destabilizację. Obecność przy tej granicy ćwiczących wojnę z Zachodem rosyjskich i białoruskich wojsk może doprowadzić do tragicznego incydentu. Wydaje się, że na ewentualnej prowokacji bardziej zależy Łukaszence niż Putinowi.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Zapad na naszej granicy”: Rozpoczynające się manewry rosyjsko - białoruskie pod pilną obserwacją NATO. „Na 14 poligonach Rosji i Białorusi odbywają się ogromne ćwiczenia Zapad 2021. Osiem z nich znajduje się w pobliżu naszych granic. W dodatku rosyjskie oddziały pojawiły się też poza nimi, w rejonie Grodna. Oficjalnie w manewrach bierze udział 200 tyś. żołnierzy rosyjskich i białoruskich, z tego 12,8 tyś. na Białorusi. Nikt z ekspertów nie wierzy w dane podawane przez wojskowych z Moskwy i Mińska. Według nich są one zarówno zaniżone, jak i zawyżone. [...] Wokół liczebności wojsk na tych ćwiczeniach trwa spór. Sekretarz generalny NATO otwarcie oskarżył Rosję o manipulowanie danymi, ukrywanie rzeczywistej liczebności wojsk - przypomniał ukraiński analityk z Centrum Razumkowa Ołeksandr Melnyk. Główny spór dotyczy liczby żołnierzy ćwiczących na Białorusi. Oficjalnie nie jest ich więcej niż 13 tyś. <<Dane są całkowicie nieprawdziwe (...) a powodem opublikowania takich, a nie innych, jest konieczność zmieszczenia się w ramach porozumienia wiedeńskiego>> stwierdził amerykański analityk wojskowy Michael Kofman.”
Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Chcą azylu nad Wisłą”: Rośnie liczba uchodźców nielegalnie przekraczających polską granicę. „Coraz większa liczba cudzoziemców prosi Polskę o ochronę międzynarodową. W pierwszych dniach września zrobiło to ponad 500 obywateli innych krajów. [...] Między 1 a 9 września o ochronę poprosiło Polskę ponad 500 osób. To głównie Afgańczycy (297) - współpracownicy kontyngentów wojskowych państw UE i USA - których ewakuowano do Polski po zajęciu przez talibów Kabulu, Irakijczycy (100) oraz Białorusini (68). Liczba ponad 3,8 tyś. osób, które w tym roku poprosiły w Polsce o azyl, to na tle poprzednich lat rekord. W ubiegłym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 2,8 tyś. osób, w 2019 r. - 3,7 tyś., a w 2018 r. - 3,8 tyś. Rekordy biją także próby nielegalnego przekraczania polskiej granicy. Tylko w sierpniu odnotowano ich ponad 3,5 tyś., w pierwszym tygodniu września - ponad 1,3 tyś. Dla porównania: w pierwszym półroczu 2016 r. było to 2,1 tyś., a w 2017 - 554. W ostatni czwartek podlascy pogranicznicy udaremnili próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez niemal 300 cudzoziemców.”
Rzeczpospolita, „Polska Grupa Zbrojeniowa sięga po wsparcie uczelni”: Polski przemysł zbrojeniowy, chcąc się rozwijać, potrzebuje nowych, innowacyjnych pomysłów oraz specjalistów, którzy potrafią przekuć ideę w gotowy produkt. „W Wojskowych Zakładach Uzbrojenia pojawiła się idea stworzenia publicznej uczelni | zawodowej studiów pierwszego | stopnia inżynierskich w zakresie mechatroniki - mówił dr Piotr Tefelski, prezes WZU. Skąd taki pomysł w spółce, która kojarzona była zwłaszcza z remontami oraz modernizacją sprzętu? Prezes Tefelski wyjaśniał, że jest to efekt podpisania umów offsetowych z firmą Lockheed Martin. Dzięki nim spółka wejdzie do grona poddostawców amerykańskiego giganta i zacznie produkować elementy do systemu Patriot. - To powoduje, że musimy z jednej strony poszerzyć kompetencje naszej załogi, a z drugiej zapewnić sobie stały dopływ wysoko wykwalifikowanych specjalistów w perspektywie przyszłych lat”
Marek Budzisz, Sieci, „Kryzys migracyjny czy nowoczesna wojna?”: Sytuacja na wschodniej granicy Polski a Unia Europejska. „Szefowie resortów spraw zagranicznych Unii Europejskiej po niedawnym spotkaniu w Słowenii zgodnie oświadczyli, że <<białoruskie władze wykorzystywały migrantów do wywierania, nacisku na nasze wschodnie granice>>, a Josep Borrełł powiedział nawet, że mamy do czynienia <<ze sztucznie wywołaną sytuacją kryzysową>> [...] Taka ocena sytuacji przez państwa Unii doprowadziła już do znaczącej zmiany stanowiska wspólnoty wobec napływu migrantów w porównaniu z rokiem 2015. Jak powiedział przebywający na Litwie na początku września Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, <<Europa stoi ramię w ramię z Litwą>>, która chroni granice Unii. Zapowiedział też natychmiastowe przyznanie Wilnu 36,7 mln euro z unijnych funduszy, o co prosiła Litwa, argumentując, że środki te potrzebne są na ochronę granic. […]”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie