Poncyljusz: Znaki zapytania wokół Abramsa [OPINIA]

10 sierpnia 2021, 13:26
Zrzut ekranu 2021-08-10 o 15.23.24
Fot. US Army
Reklama

14 lipca 2021 r. opinia publiczna dowiedziała się z ust wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego, że Polska ma zamiar zakupić 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 za kwotę 23,3 mld zł wraz pakietem logistycznym i szkoleniowym. Podstawowym problemem przy zakupie amerykańskiego czołgu jest brak jakiekolwiek przejrzystości w dokonaniu takiego, a nie innego wyboru. Bez żadnych założeń techniczno-taktycznych. Bez żadnych porównań z innymi produktami. Bez żadnego postępowania przetargowego czy choćby konkursu ofert. To wygląda jakby ten czołg został „uszyty” na wymiar dla polskiej armii, choć wiemy, że tak nie jest – pisze Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Nie wiemy czego oczekiwało polskie wojsko od takiego czołgu, tym bardziej, że przy okazji corocznych wymian prezesów PGZ oraz konferencji w ramach targów zbrojeniowych MSPO w Kielcach mówiono o programie czołgu nowej generacji kpt Wilk. Nagle już nie jest nam potrzebny nowy czołg, który mieliśmy tworzyć z zagranicznymi partnerami. W zamian mamy czołg bez polskiego udziału, przywieziony jako gotowy produkt i to za wcale niemałe pieniądze (ok 90 mln zł za sztukę). Nie ma żadnych informacji na temat analizy kosztów eksploatacji sprzętu w przeciągu co najmniej najbliższych dziesięciu lat życia. Nikt nie obalił tezy, że jest to czołg, który spala tyle paliwa jak żaden inny.

Ministrowie Obrony w rządzie PiS przyzwyczaili nas od 2015 r., że postępowania przetargowe nie są potrzebne i tylko ograniczają możliwość realizowania swoich interesów politycznych i biznesowych. Politycy PiS krzyczeli o transparentności zakupów sprzętu wojskowego tylko wtedy, kiedy była to wygodna pałka na konkurentów politycznych (wtedy rządzących), a teraz to przecież wiadomo, że wszystko kupuje się w duchu budowania bezpieczeństwa państwa i każde pytanie o procedury zakupowe to zamach na polską Rację Stanu i na pewno jest elementem wojny hybrydowej inspirowane wiadomo przez kogo…

Reklama
Reklama

Warto przy tym przypomnieć, że każdy sprzęt dostarczany przez polski przemysł przechodzi wieloletnie badania państwowe, gdzie robi się wszystko aby potencjalnemu oferentowi pokazać, że nic nie znaczy i polska armia robi mu łaskę, że w ogóle z nim rozmawia. Oczywiście mamy wyjątek w postaci karabinka MSBS Grot, którego zakup 50 tysięcy sztuk podpisano na etapie wersji A0, która została całkowicie wycofana z WOT, wersja A1 uznawana przez jako niezbyt udana i dopiero wersja A3 ma spełnić oczekiwania użytkowników. W tym przypadku oczekiwania polityczne nie przeszkodziły podpisaniu wiążącej umowy przez MON na zakup sprzętu daleko odbiegającego od deklaracji producenta i produktów dostępnych na rynku za porównywalną cenę. Po drugiej stronie toru przeszkód dla polskich produktów, jest badanie wieży bezzałogowej ZSSW30. Mijają już 4 lata, a komisja nie podpisała protokołu z pozytywnego zakończenia badań, nie mówiąc już o podpisaniu umowy na zakup choćby pierwszych kilkudziesięciu egzemplarzy na Rosomaki, które od kilku lat stoją na placach w Siemianowicach i Gliwicach w oczekiwaniu na polskie wieże od konsorcjum HSW, które jest odpowiedzialne za cały projekt B+R. W odróżnieniu od tego sprzęt kupowany z zagranicy jak systemy rakietowe, samoloty, drony czy czołgi nie przechodzą żadnych badań, nie sprawdza się sprzętu pod kątem oczekiwań armii. Wszystko kupuje się „z półki”, płaci każdą cenę, której żąda producent i nie zawraca sobie głowy offsetem czy polonizacją.

Brak offsetu jest drugim grzechem ciężkim zakupu amerykańskich czołgów. Takie decyzje w obliczu doprowadzonej, przez rządzących z PiS, na skraj upadłości państwowej zbrojeniówki można tłumaczyć tylko ignorancją i głupotą lub wielkim ciśnieniem kupienia czegokolwiek co będzie dobrze wyglądać na konferencjach ministra Błaszczaka, piknikach wojskowych oraz defiladach z okazji 15 sierpnia czy 11 listopada. Nasz przemysł (nie tylko państwowy) nie ma szans zwiększać swoich kompetencji, aby w przyszłości pokusić się o własne opracowania sprzętu wojskowego nawiązującego poziomem technologicznym do tego co robi świat. To pokazuje, że opowieści premiera Morawieckiego o tym, że Polska nie może być tanią montownią dla koncernów międzynarodowych, były tylko figurą retoryczną na potrzeby politycznego PR i nikt w rządzie Zjednoczonej Prawicy nie traktował ich poważnie. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że państwowa zbrojeniówka nie jest wdzięcznym adresem do lokowania programów offsetowych ponieważ brak tam często zespołów inżynierskich czekających na zastrzyk nowoczesnych technologii aby mogli dzięki nim pokazać swój potencjał i przenieść się do wyższej klasy kompetencji. Często programy offsetowe potykają się na braku nowoczesnych maszyn, oprogramowania i sprzętu badawczo-diagnostycznego, odpowiednio przygotowanych pomieszczeń i hal, nie mówiąc o dobrej organizacji pracy i kontroli jakości. Po drugie brak offsetu nie daje nawet szans na zastrzyk realnej gotówki dla zakładów, aby unowocześniły swoje zdolności produkcyjne, co wiąże się z problemem ofert cenowych za swoje wyroby i usługi. Nie jest tajemnicą, że przez to, że państwowe zakłady oferują MON swoje wyroby dużo drożej niż można kupić porównywalny jakościowo sprzęt na rynku międzynarodowym. Te wysokie koszty produkcji wynikają z przestarzałego parku maszynowego, nieefektywnej struktury organizacyjnej zakładów, której na pewno nie naprawią nominaci z legitymacjami partyjnymi bez żadnego doświadczenia w zakładach produkcyjnych. Trzecim zagadnieniem jest zmarnowanie szansy tego aby polskie zakłady, które dzięki offsetowi mogłyby wejść, choćby za kilka lat, po spełnieniu wyśrubowanych standardów produkcji, do tzw. łańcucha poddostawców międzynarodowego koncernu i dzięki temu zapewnić sobie stabilny portfel zamówień, niezależnie od tego czy MON będzie miał pieniądze na zakupy. Obecnie praktyka pokazuje, że podpisuje się umowy zakupów (wraz z natychmiastowymi zaliczkami) lub programy B+R z zakładami, które mają problemy finansowe i przestają realizować swoje bieżące zobowiązania finansowe (podatki, ZUS, kooperanci), a bywa, że zaczyna brakować pieniędzy na pensje. Zazwyczaj taka walizka pieniędzy pozwala na opanowanie kryzysu i groźby strajków załogi, ale oczywiście są to rozwiązania doraźne i wymagają takich operacji w cyklu półtora lub dwuletnim.

Kolejnym zagadnieniem, jest kwestia wprowadzenia kolejnego typu czołgu na wyposażenie polskiej armii. Polska nie jest tak wielkim krajem jak Stany Zjednoczone, prowadzącym działania militarne w wielu zakątkach świata. Obok czołgów rodziny T-72 i dwóch typów Leopardów A4/2PL i A5 polska armia ma zyskać całkowicie nowy typ sprzętu pancernego. Po tylu latach prac nad spolonizowaniem Leoparda przez WZMot i Bumar Łabędy, gdzie poniesiono poważne koszty szkoleń, popełnianych błędów, konsultacji z niemieckim partnerem, będzie trzeba szkolić innych techników i inżynierów do tego aby utrzymywali w gotowości amerykański sprzęt. Oczywiście możemy przyjąć, że wszystko zrobią za nas Amerykanie ale każą sobie słono zapłacić za każdą godzinę pracy, nie mówiąc już o prawdopodobnym koszcie każdej części zamiennej przywiezionej zza oceanu. Mamy już przykład eksploatacji samolotów F16, które w sporej części są uziemione, bo nie ma pieniędzy na brakujące części i konieczne przeglądy w związku z resursami użytkowania. Warto również zauważyć, że pieniądze przeznaczone na zakup czołgów Abrams muszą wpłynąć na tempo rozpoczętej modernizacji czołgów T-72 i PT-91, która akurat ma swoje zalety jeśli chodzi o zwiększenie poziomu technologicznego polskiego przemysłu, które w niedalekiej przyszłości mogłoby być wykorzystane przy innych programach pancernych w Polsce. Mam tu na myśli m.in. system kierowania ogniem, cyfrową łączność czy głowice optoelektroniczne dzięki czemu polskie czołgi mają szansę na „oczy i zęby”, które nie będą zależeć od kaprysu zagranicznego dostawcy, ale będą całkowicie krajowym produktem dostępnym bez większych ograniczeń nawet w czasie działań bojowych. Naturalnym odruchem osób odpowiedzianym za remonty i zakupy uzbrojenia w polskim wojsku będzie ograniczenie wydatków na wojska pancerne przyjmując, że i tak kupiono im najnowocześniejszy sprzęt, więc teraz trzeba zadbać o inne rodzaje wojsk, choćby Wojska Specjalne, które czekają na śmigłowce czy Marynarka Wojenna w stanie głębokiej zapaści czekająca na jakikolwiek nowy sprzęt. Tak potężny zakup sprzętu pancernego musi spowolnić modernizację Leo i T-72 nie mówiąc już o KTO Rosomak z ZSSW 30 czy program NBWP BORSUK. Polską Racją Stanu jest podejmować takie decyzje zakupowe, które dają szansę dla rozwoju własnych technologii, czego zakup Abramsa (przynajmniej w oparciu o obecne informacje płynące z MON) jest całkowitym zaprzeczeniem.

Kolejną kwestią, której nie można ignorować to jak będzie wyglądać czołg IV generacji i czy Polska chce i ma szansę na uczestnictwo w wielonarodowym programie stworzenia, tak naprawdę, nowego typu sprzętu pancernego. Dlaczego będzie to nowy typ? Bo to co pokazało KMW razem z Nexter’em na Eurosatory w 2018 to tylko połączenie znanych już rozwiązań z Leo i Leclerc’a, a nie żadna nowa generacja czołgu. Konflikty w Syrii czy Nagórnym-Karabachu pokazują, że dotychczasowe konstrukcje są całkowicie bezbronne wobec amunicji krążącej gdzie pocisk za 10 tys. dolarów może skutecznie unieszkodliwić czołg za 20 mln dolarów. Wszystko wskazuje, że świat pójdzie w kierunku sterowanych zdalnie lub wręcz autonomicznych pojazdów z dużymi możliwościami bojowymi. Jest tylko pytanie jaki będzie docelowy napęd takich pojazdów? Elektryczny czy hybrydowy z udziałem wodoru? Nowe typy napędów będą problemem dla pocisków naprowadzanych przez sygnaturę akustyczna i termiczną. Wiem, że dziś to wszystko brzmi jak science-fiction, ale drony też wydawały się abstrakcją 20 lat temu. Czy Polska kupując produkt z półki, nie mając żadnych deklaracji dla polskiego przemysłu o możliwości udziału produkcyjnego w łańcuchu kooperantów, będzie miała szansę na uczestnictwo w tworzeniu i produkcji kolejnej generacji czołgów? Nie ma takiej możliwości i z powodu technologii produkcyjnych jak i zasobów inżynierów i techników.

Na koniec pozostaje kwestia rozmieszczenia nowo zakupionych czołgów. Przypominam, że od 2018 r. w ramach tworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej zlokalizowanej na wschód od Wisły zaczęto przesuwać z zachodniej Polski część czołgów Leopard A5 i A4, które miały być wzmocnieniem dla dotychczasowego parku czołgów z rodziny T-72. Przecież wraz z przesunięciem tego sprzętu trzeba było zbudować nowe zaplecze logistyczne i szkoleniowe w innej części kraju. Nie wyobrażam sobie, żeby w ramach oszczędności czołgiści z Wesołej mieli szkolić się w Żaganiu. Jednocześnie część czołgów T-72 została przesunięta do 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, co oznacza również zapewnienie zaplecza logistycznego do tej starej generacji czołgów tam gdzie były już tylko Leopardy! Teraz dowiadujemy się, że 18 Dywizja Zmechanizowana otrzyma trzeci typ czołgów! Przecież to oznacza, że trzeba będzie tworzyć kolejne zasoby osobowe dedykowane amerykańskiemu sprzętowi. To są kolejne koszty powielające obecne zasoby. Nic nie słychać o tym aby konkretne Dywizje czy Brygady miały być wyposażone w jednakowe czołgi. To może oznaczać, że po raz kolejny, że wśród polityków w MON, słowo wyprzedza myśl, albo chodzi jedynie o efekt marketingowy, ….a potem „się zobaczy” i „jakoś to będzie”. Istnieje jeszcze możliwość, że po raz kolejny Leopardy zostaną cofnięte do 11 DKPanc., a stamtąd wrócą postsowieckie czołgi, ale to jeszcze bardziej obnaży bezsens wcześniejszych decyzji MON. Takie roszady nie mają zbyt wiele wspólnego z planowaniem i dostosowaniem zasobów do możliwości. Jak ma walczyć dywizja dysponując tak różnymi typami czołgów wymagającymi odrębnego zaplecza części zamiennych i kadry technicznej do utrzymania sprzętu w gotowości w trakcie pokoju jak i w czasie konflikt?. Nikt z oficjeli politycznych i wojskowych nie zająknął się słowem jak będzie zorganizowana dywizja z trzema typami czołgów. Ile czołgów mogłaby mieć Polska za te pieniądze, które zostały zmarnowane na dotychczasowych chaotycznych działaniach wewnątrz armii z tytułu relokacji sprzętu pancernego?

Kolejna kwestia rozlokowania sprzętu pancernego z perspektywy taktyki walki, która nakazuje, aby nie wystawiać na pierwszą linię obrony najlepszego sprzętu, a za taki należy uznać czołg Abrams pośród sprzętu pancernego w dyspozycji Sił Zbrojnych RP. Każdy kto choćby grał w gry strategiczne wie, że pierwsza linia obrony czy ataku ponosi najpoważniejsze straty w sprzęcie czy ludziach. Dlaczego Abramsy idą na wschód, kiedy wiadomo, że nie będzie ich czym osłonić choćby z powietrza? Ten fakt wskazuje, że wszystko jest osadzone na pijarowskiej zagrywce, bo jak rządzący zdecydowali o nowej dywizji, to trzeba ją wyposażyć w najnowszy sprzęt, O takim sprzecie trudno nawet pomarzyć wojskowym choćby w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która również w trakcie konfliktu będzie również pierwszą linią obrony. Nie ma niczego gorszego jak wskazanie przez władzę „równiejszych” w Siłach Zbrojnych RP! A może odpowiedzią na zagadkę - dlaczego Wesoła? jest fakt, że to blisko Warszawy i łatwo będzie organizować tu wizyty wojskowych VIPów wraz z pokazami jaka polska armia jest nowoczesna i gotowa do boju.

Pozostaje jeszcze sprawa zasobów kadrowych. Już obecnie duża część czołgów nie miałaby szans na wyjazd bojowy z garnizonów z powodu braku pełnej obsady czołgu. Co mówić o rezerwowym składzie załogi gdyby, w wyniku działań bojowych, pierwotna załoga byłaby już niekompletna. Jak ma wyglądać system rekrutacji do nowych czołgów. Czy będzie to werbunek do Abramsów całkowicie nowej kadry czy kanibalizacja i przesuwanie dotychczasowych zasobów z innych jednostek co spowoduje tylko pogłębienie kłopotów z pełnymi załogami czołgów?

Cała operacja z zakupem wygląda na dość powierzchowną operację, gdzie część dobrze zorientowanych osób cywilnych i wojskowych od dawna planowało zakup czołgów Abrams tylko wszystko prowadzono w ukryciu, bez zdefiniowania żadnych wymagań, zorganizowania przetargów czy konsultacji. Może dlatego w maju 2021 r. zmieniono decyzję Ministra Obrony, dzięki której Dowódca Generalny RSZ mógł wystąpić w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (dotąd nie wiadomo co za pilna potrzeba?) z wnioskiem o natychmiastowy zakup dowolnego sprzętu. Mam pewność, że minister Błaszczak, ani nikt z jego zastępców, nie informował o tym Parlament, który ma kompetencje kontrolne wobec rządu. Pytanie kiedy dowiedział się o decyzji zakupowej prezydent Andrzej Duda – może z tej samej konferencji prasowej co cała opinia publiczna w dniu 15 lipca 2021 r.? Prezydent RP według Konstytucji jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i powinien być w taj sprawie konsultowany, a wręcz zapytany o wyrażenie zgody na taki zakup. Czy tak było? Jakie stanowisko wypracowało dla Prezydenta jego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego?

Podjęto decyzje o zakupie czołgu, który jest drogi w zakupie, drogi w użyciu. Nie przemyślano tego kto i gdzie ma je używać. Nie zapewniono żadnego udziału przemysłowego polskich firm. Zamknięto sobie praktycznie szansę na rozwijanie krajowych produktów w segmencie pancernym. W zakupie czołgów Abrams widać, że Plan Modernizacji Technicznej jest tylko nieznaczącym dokumentem dla rządzących który traktuje się dość incydentalnie. Zakupy w wydaniu PiS to wysyłanie pieniędzy za granicę, za które padają obietnice, że coś kiedyś będzie. Nie ma w tych zakupach żadnej logiki, chyba że logika wasala, który spełnia każde życzenie swojego seniora.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 882
Reklama
Lukas77
środa, 13 października 2021, 14:16

Dzień dobry. Nie jestem ani za PiS ani za PO która sprzedawała Polskę. Dwa lepiej by było żeby zakup sprzętu jankeskiego nie doszedł do skutku. Jankesi obiecywali wiele można popatrzeć po zakupie f16 za jaką kwote kupiliśmy i ile zainwestowali w Polsce? A obiecywali dużo, następnie autor ma racje brak przetargu i porównanie z innymi kontrachentami?Czyli np. zapytanie do KMW o cene 250 czołgów wraz z amonicją sprzętem technicznym czas dostarczenia itd, czy Korei na k2 to samo i porównać oferty z jankesami, polonizację czas itd. O tym mówił znawca tej dziedziny Damian Radka. Dwa wybór aw101 bez przetargu gdzie wygrała oferta z Francji? Jest dużo przykładów jak modyfikacja t72 gdzie wojsko i Mon wiedziało w jakim są stanie te czołgi i brak części do nich,gdzie Bumar tak obrzucany błotem dał wyraźną modernizacje do pt16 a pt91twardy do pt17 w nową wieże automat ładowania, lufe 120,jednostke napędową 1e200 itd. Więc skąd te pretensje. Była możliwość normalnej modernizacji leopardów od Rheinmetalla w wersji Revolution czy KMW w wersji 2a7v,oraz możliwość dokupienia leopardów z Holandi ponad setke 2a6nl i dokupienia Hiszpanskich 2a4e w ilości około 60 sztuk. Dziś były by te leopardy zmodernizowane do wersji 2a7v,a nasze pt91i pt72 do wersji o której wspominałem. Następnie uwalenie projektu Anders który był na ukończeniu i dziś już by były w naszym wojsku. A tak czekamy na Borsuka do 2025 roku który będzie produkowany w ilości 50 sztuk rocznie, czyli potrzebujemy 26 lat na zastąpi ie wszystkich BWP-1. Na koniec WZM zaproponował modernizację BWP-1 co dało by przynajmniej jakieś szanse do czasu Borsuków. Nic się nie opłaca bo Polskie, trzeba kupić u Jankesów lub rzymian. Na koniec modernizacja honkerów do wersji AM-X czy pojazdy Ocilla które kupuje Ukraina czy bliski Wschód a nawet jankesi mają interes? Czy pojazdy Tur V czy Tur VI, pojazdy Germaz G-10,czy nawet kupno t84 opłot czy yatagan z licencją i pełnymi prawami i produkcją w Polsce gdzie mieli byśmy jednostki napędowe, lufy, amonicje, panceż nóż czy duplet. Tyle w temacie jesteśmy wasalem Jankesów i rzymian i trzeba im płacić nawet za to że stacjonują u nas i mogą robić co chcą! Pozdrawiam i nie jestem ruskim trolem tylko Polakiem patrzący na interesy Polski a nie jankesów rzymian itd.

Tom
środa, 25 sierpnia 2021, 21:30

Z decyzja zwlekano. Idzie wojna więc abramsy to jedyne wyjście. Wolę Leopardy ale takiej ilości to za 20 lat nie wyprodukują. A jeszcze do tego Niemiec nie chce nam sprzedać bo się ruskim narazi

TrzcinQ
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:16

I na co te rozputy. Pawełek ma rację. I z ostatniej chwili. Biden rozważa sankcje wobec Polski m.in. zamrożenie zakupów Patriot Himars F-35 i Abramsy. Brawo wy fun boye cowboye. Tak to robią z ust447 w tle.

Tom
środa, 25 sierpnia 2021, 21:30

I może i lepiej by było.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:34

kilkudziesięciu kongresmenów, w tym wielu demokratów, złożyło list z żądaniem dołączenia wiceprezydętki i spikerki do decyzji o użyciu walizeczki prezydenta. A joe ma teraz na głowie taśmy huntera. To się ukraincy odwinęli

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:48

Ile można powtarzać że ust. 447 dotyczy wyłącznie INFORMOWANIA Kongresu? I nie, na razie żaden z amerykańskich polityków (już nie mówiąc o urzędnikach administracji Bidena) nie mówi nic o zamrażaniu dostaw kupionego sprzętu. Co innego presja polityczna, bo łamanie wspólnych traktatów i zasad przez rząd PiS musi niestety przynieść negatywne konsultacje.

mobilnyPL
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:49

....Co ty za brednie piszesz? "dot. Tylko inf kongresu".... Coraz głośniej się o tym mówi.... Poszukaj a znajdziesz....

Taki sojusznik
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 08:10

Ty tak piszesz w kontekście zniesienia sankcji i pozwolenie na dokonczenie NS2?

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:56

nowomowa typu neutralizacja przeciwników/ wroga

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:27

A potrafisz swoje przemyślenia przedstawić w formie zdania po polsku? Wiesz: podmiot, orzeczenie, spójność logiczna?

TrzcinQ
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 05:53

To patrz davienito a potem powtórz to co napisałeś.

nico
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:41

Jedynie na co jest stać polską zbrojeniówkę to wyprodukowanie kolejnej, przestarzałej hybrydy T-72 i tyle i az tyle. Aby zrobic nowy czołg to trzeba wielu lat i milardy a na to Polska nie ma czasu Tow. Poncyljusz.

TrzcinQ
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:43

K2pl to była propozycja koreańska na pełną polonizacje K2 zmodernizowanego pod nasze warunki. Nikt nie mówi o produkcji polskiej hybrydy T-72!

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:31

nie było żadnego K-2PL. Była plastikowa makietka/zabawka. Był zakup zupełnie nam nie potrzebnych 116szt K-2 wersji koreańskiej, była montownia po zapłaceniu za opracowanie K-2PL, była zapowiedz polonizacji bez żadnych konkretów za to z zastrzeżeniem że to będzie też kosztować i zaczniemy ok 2030 roku. Ofertę z gwarancjami kredytów, z faktyczną polonizacją i współpracą która była już warta zastanowienia złożyli gdy gruchnął temat Abramsa. Koreańczykom się wydawało że rozdają karty jak przy Krabie i że mają przed sobą lamerów jak wtedy a zostali z blotkami . Norwegia też im "odleciała"

trzcinq
wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:39

Oczywiście bo perspektywa opracowania i wdożenia do służby to max 10 lat jest dla na s nie do przyjecia finansowo nieoplacalna a czas nagli - (Patriot himars F35-a gdzie Narew Miecznik orka i wiele innych)- od przyszłego roku pierwsze Abramsy oczywiście stać nas na nie i wywalone na polskie zaklady. Olać też wszelka polonizację. Z USA nam po drodze co ostatnie działania Bidena i jego administracji wydatnie pokazują a sprawa TVN to zasłona że to strona Polska winna. Brawo Wy!

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:51

Widzę że nie czytałeś artykułu który komentujesz, więc zacytuję: "Podjęto decyzje o zakupie czołgu, który jest drogi w zakupie, drogi w użyciu. Nie przemyślano tego kto i gdzie ma je używać. Nie zapewniono żadnego udziału przemysłowego polskich firm. Zamknięto sobie praktycznie szansę na rozwijanie krajowych produktów w segmencie pancernym. W zakupie czołgów Abrams widać, że Plan Modernizacji Technicznej jest tylko nieznaczącym dokumentem dla rządzących który traktuje się dość incydentalnie. Zakupy w wydaniu PiS to wysyłanie pieniędzy za granicę, za które padają obietnice, że coś kiedyś będzie. Nie ma w tych zakupach żadnej logiki" - pan PP nie chce budować nowego czołgu, ktytykuje jedynie skandaliczny sposób zakupu Abramsów: bez planu, bez kosztorysu, bez udziału naszego przemysłu, bez offsetu i transferu technologii. To są fakty. A ty w odpowiedzi sypiesz inwektywami - żałosne.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:20

tak zrobiono! a dlaczego to doczytaj: https://www.defence24.pl/szeremietiew-czolg--od-slowa-czolgac-sie-opinia

wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:40

Stać nas A co! I czas mamy. I kochamy Amerykę!

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:16

ten pan może powinien przeczytać artykuł putina opublikowany na stronie prezydenta sowietów12 lipca. "O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców". Padają tam ciekawe stwierdzenia: "Ukraina to antyrosyjski projekt zbudowany przez zachód". "Niepodległa Ukraina to dzieło epoki sowieckiej i została w dużej mierze stworzona kosztem historycznych ziem rosyjskich". "Jestem przekonany że prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa właśnie w partnerstwie z Rosją". "Głównymi sprawcami zamachu stanu(Majdanu) byli nacjonaliści, neonaziści, rusofobowie i antysemici". "Jasne jest też że na Ukrainie nie ma prawomocnej władzy wykonawczej, nie ma z kim rozmawiać". "Rosja zrobiła wszystko aby zatrzymać rozlew krwi na Ukrainie". "Wszystkie sztuczki związane z projektem antyrosyjskim są dla nas jasne. I nigdy nie pozwolimy aby nasze historyczne terytoria i ludzie którzy są nam bliscy tam mieszkający, zostały wykorzystane przeciw Rosji. A tym którzy podejmą taką próbę chcę powiedzieć że w ten sposób zniszczą swój kraj". Dla porównania polecam przeczytanie mein kampf a ignorantom kolejny cytat: Wiosna 2008 po Kosowie, putin do Sakszwilego:"niech wam się nie wydaje że Rosja pozostawi to bez odpowiedzi. Przykro mi ale będziecie jej elementem". I przyszedł sierpień 2008 i Gruzja "napadła"

Qwe
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:51

Kolego my nawet nie potrafimy zrobić przeglądu silnika w tym czołgu (i nie będziemy potrafić) nie mówiąc już o naprawie... Więc pomysł o czym piszesz...

antynegator
środa, 25 sierpnia 2021, 07:28

Za to potrafimy zrobić własny czołg. Najlepiej wg pomysłu Poncyliusza.

antynegator
środa, 25 sierpnia 2021, 07:28

Za to potrafimy zrobić własny czołg. Najlepiej wg pomysłu Poncyliusza.

simplicitas
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:29

Innymi słowy, brak było wieloletnich dialogów technicznych?

Bren
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:25

raczej brak było zdrowego rozsądku!

Zenek
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:23

zwykłej specyfikacji, wymagań i testów. Do zrobienia w max rok, o ile faktycznie chce się kupić.

qwert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:22

Radzę przeczytać artykuł dotyczący deklaracji zakupu Abramsów, zamieszczony w ostatnim numerze miesięcznika Raport WTO. Zacznijmy od tego, że nikt żadnych Abramsów nie zamierza kupować.

robo
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:05

"ostatni numer" to który .. bo w 08/2021 nic na temat? natomiast polecam "Army Technology" i "Foreign Affairs Magazine"

tak tak
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:27

Jeszcze felietonu Sz. Hołowni brakuje.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:13

Jeśli też by ujawnił coś tak ciekawego jak brak jakichkolwiek analiz kosztów eksploatacji Abramsów to niech pisze!

TAK TAK
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:19

Amerykanie potrafią wręczać łapówki.

TrzcinQ
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:44

Potrafią straszyć sankcjami opornych wobec ich chęci kierowania innymi poprostu to na pewno

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:22

Trza postępować z wysłannikami imperiów jak za Iwana Groźnego, z taktem i zgodnie z ichniejszymi zwyczajami

Andrzej
czwartek, 12 sierpnia 2021, 08:01

"...sprzęt kupowany z zagranicy jak systemy rakietowe, samoloty, drony czy czołgi nie przechodzą żadnych badań, nie sprawdza się sprzętu pod kątem oczekiwań armii." - A które to z kupionego sprzętu uzbrojenia były badane, sprawdzane? Zawsze można podawać, że takie informacje są niejawne.

Rejtan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:13

Poncyljusz: był w PiS, PJN, KO... teraz zostanie ekspertem militarnym... pan, który na UW : NIE SKOŃCZYŁ STUDIÓW historii ( znam tam profesora, który dał mgr studentowi z brakami w czytaniu i pisaniu...). Zrozumiałbym, gdyby w 3/4 zdaniach ocenił ten zakup od strony polityka opozycji. Ale wymadrzanie się w temacie parametrów, zdolności bojowej czy logistyki i infrastruktury... Żal mi pana...

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:13

to neofita który musi udowodnić że jest świętszy od Papieża

AWU
czwartek, 12 sierpnia 2021, 06:32

POseł Poncyljusz w roli "znafcy" wojskowości i szczególnie broni pancernej ..żałosne zwłaszcza ze strony formacji która przez 8 lat prowadziła konsekwentną erozję zdolności obronnych ... Oczywiście POseł nie słyszał że M1A2 SEPv3 są JEDYNYMI czołgami na świecie zdolnymi do sieciocentrycznej współpracy zarówno z f-16 , F-35 jak również pobierać dane zarówno z AWACS jak i sensorów Aegis (z Aegis Ashore włącznie)?! A co najważniejsze TE SAME czołgi US ARMY zmagazynowane w Polsce? Historycznie podczas 2 wś w jednostkach WP straty sprzętu produkcji USA (M4 Sherman, M2 Half Track, T17 Staghound czy park samochodowy) uzupełniane były w przeciągu 24h, natomiast dla sprzętu produkcji brytyjskiej/kanadyjskiej powyżej tygodnia?

Patriota
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:31

Co ten polglowek może wiedzieć o abramsach

Troll
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:58

Zobacz zdjęcia z epizodu ćwiczeń Otrobok'21 w wykonaniu OHP i lotnictwa. Tam ASB (Autonomiczne Systemy Białkowe) realizują zadania z zakresu "obrony powietrznej". Myślisz, że z nimi też będą mogły współpracować Abramsy ?

db+
czwartek, 12 sierpnia 2021, 19:53

Ale są zdolne do współpracy sieciocentrycznej tak same z siebie czy ze względu na wyposażenie? Bo wiesz, do takiej samej współpracy bedzie zdolna furmanka na dwa konie maści gniady zaopatrzona w odpowiednie łącza danych Link16.

Rejtan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:37

Znafca... Link 16 posiadają F16, F35/M1ASep3/AEGIS/IBCS to łaczność znacznie ulepszona : 6x wiecej danych, nowe szyfrowanie, wąską wiązka, pełna siecicentryczność łącznie ze sterowaniem pociskami wystrzelonymi z innego systemu ( IBCS , Patriot, ESSM, HIMARS, a nawet Brimstone i AIM120 z innych samolotów/bsl).

db+
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:13

Ale nadal nie zmienia to faktu, że taki system da się zainstalować na dowolnie wybranej platformie. Nie jest to swoista, unikalna cecha Abramsa Sepv3

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:24

W dodatku niepodległe kraje dążą do posiadania własnej i Polska ma kwalifikacje do stworzenia takowej i lepszej od tej jankeskiej

Rejtan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:18

Pan Poncyliusz nie ukończył historii na UW... to dyskwalifikuje, bo znam człowieka, który dostał na tym wydziale mgr mając duże problemy z czytaniem i pisaniem ( ale za to świetnie wypada na różnego rodzaju manifestacjach ) i dziś tenże mgr historii nie odróżnia nazizmu od faszyzmu... a Poncyliusz nie ukończył takich studiów...

ud
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:15

Chyba chciałeś napisać, że jeżeli MON kupi Abramsy to będą to jedyne czołgi w Polsce zdolne do sieciocentrycznej współpracy z F-35 (jeżeli MON je kupi). Najzabawniejsza jest ta część dotyczaca Aegis i AWACS. Polskie wojsko oczywiście dysponuje tymi systemami i polskie czołgi konieczne muszą mieć te zdolności (sarkazm). Ale co tam. Jak piszesz POseł Poncyliusz nic nie wie o potencjale wojska polskiego, w szczególności broni pancernej. Ty natomiast przeczytałeś beletrystykę z II wojny światowej i uważasz się za speca.

wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:42

Po Maczudze pułki od Maczka ,odbudowywały gotowosc trochę dłużej, o ile sprzet faktycznie otrzymywali od ręki, to stany osobowe uzupełniane były rekowalescentami,bądź żołnierzami od Sosabowskiego.

Jaroxxx
czwartek, 12 sierpnia 2021, 02:36

Po co nam wojsko, jest przecież NATO a obok bunxeshwera.

stanislaw bednarz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 02:09

Ty nie strasz ze nie bedzie Abramsow bedzie i to jeszcze wiecej mam bardzo wierygodne informacje a ty czerpiesz swoje z gazety wyborczej.

Zmechus
środa, 11 sierpnia 2021, 19:53

Dla wszystkich miłośników PiS, a jak widzę masowo tu się zameldowali, by uderzyć w rząd PO-PSL, mam takie info, i to za free. Po tym co PiS zrobił w kwestii TVN, nie będzie nawet jednego Abramsa. Na 6000 żołnierzy rotacyjnych i wspólne ćwiczenia, też bym nie liczył. Nie traktuje się sojusznika jak Rosję, Chiny i kartele narkotykowe. To była zniewaga, i za to zapłacimy naszym bezpieczeństwem.

lol
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:34

I tak to Senat uwali... A USA się co najwyżej obrażą na pis, a nie kraj.

Rejtan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:50

Węglarczyk? To Ty? W onecie piszesz, że Francuzi mogą, a Polacy to są gorsi i nie mogą? Bo Twoje wypociny, ze USA nie sprzeda nam M1 z powodu TVN sa tyle warte, co 500+ od Kopaczowej..

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:14

Der Onet i WSIo jasna

Tomasz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:02

To odpowiedź za Nord Stream II

PPP
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:39

Raczej mam odmienne od ciebie zdanie. Zresztą, a wiem to z doświadczenia że tak powiem wieloletniego, z wami, miłośnikami TVN/PO nie można dyskutować merytorycznie. Nie da się. A dlaczego? Ponieważ każdy fakt czy nawet opinia, które są sprzeczne z waszym "światopoglądem" jest automatycznie odrzucana. A interlokutor jest od razu znienawidzony. Cóż wg mnie jest to zespół raczej chorobowy. Moją powyższą diagnozę potwierdza to o czym piszesz, wszyscy, którzy mają inne zdanie niż ty (TVN) jest znienawidzonym PISowcem. Otóż pragnę cię poinformować że świat jest bardziej kolorowy. Nie taki czarno biały jak myślisz. Poza tym od kiedy to pobyt amerykańskich żołnierzy na terenie Polski jest dla was miłośników PO taki ważny? Od kiedy to wspólne ćwiczenia są takie ważne? Od kiedy to zakupy w USA są takie ważne?

ono
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:45

Właśnie dlatego tych ludzi z łopozycji określa sie mianem Totalnych, wszystko jest oceniane przez totalsów przez pryzmat czy pomysł czy jakiś zakup pochodzi od PiS. Jeśli tak , to jest automatycznie krytykowany i deskredytowany. W ten sposób nie da sie uprawiać polityki przez nagację wszystkiego i dlatego wyborcy nia kwapią sie głosować na Totalsów.

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:37

Wszystkie badania, włącznie z tymi dla OKO.press potwierdzają, że internetowi fighterzy PeOwcy osiągnięli już stopień ideologizacji Einsatzgruppen. I podobnie jak faszystów, nie można ich z powrotem socjalizować w społeczeństwie.

Grzyb
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:45

Widzę że odezwał się w Tobie wasal. Jakże by Polska śmiała sprzeciwić się w czymkolwiek wszechwładnemu suwerenowi?! Tacy jak Ty za PRLu byli na kolanach przed ZSRR. Teraz jest mania w drugą stronę. A więc pozwól, że Ci wyjaśnię: po pierwsze dla Jankesów sprzedawanie nam sprzętu to bardzo intratny interes. Oni nie robią nam przysługi. Dlatego się nie wycofają, business is business. Po drugie gdyby rzeczywiście, jak to poniżej biadoli Ernest, amerykanie wstrzymali dostawy Patriotów, F35, Abramsów i Himarsów to by nam zrobili przysługę. Ich sprzęt jest świetny, najlepszy na świecie ale baaaardzo drogi. Na miejscu MONu zaraz bym wrócił do rozmów z Koreańczykami o K2Pl, z MBDA i Konsbergiem dogadałbym się co do Narwi, która jest ważniejsza od Wisły i z Ukraincami co do artylerii rakietowej. USA nie są jedynym producentem uzbrojenia na świecie.

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:35

Można też pomyśleć o rozmowach z Rosją i Chinami (dobry sprzęt, dobre ceny) na poziomie partnerskim.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:17

z sowietami NIE ale z chinami" Dlaczego nie? Pisowcy popełnili strategiczny błąd nie wpuszczając w pewne dziedziny u nas chińczyków. Dzisiaj są czołgani przez jankesów

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:29

A czemu nie i z post sowietami Manufakturkę maszyn typu Mi 178 rónie dobre co pochodne MI 17 a generację młodsze i tańsze w eksploatacji od osławionych francuskich letadeł

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:01

Dlaczego wykluczasz Rosjan? Mogą przecież zaistnieć warunki pozwalające na ujawnienie potencjału osi Warszawa-Mińsk-Moskwa.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:19

taka oś jest niczym przy osi berlin- moskwa- waszyngton. Minsk? Kłania się strategiczne tchórzostwo skubiego, jego: "och jak mi słabo, lekarza" do Szuszkiewicza. Z reguły drugiej szansy się już nie dostaje. Sami to sobie zrobiliśmy wybierając takie miernoty

robo
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:27

jasne .. przez 45 lat naród starał się wykopać komunistów po to aby ich dziś zapraszać? I to w najgorszej azjatyckiej odmianie, w ChRL co najmniej 50 mln zamordowanych, do dziś obozy koncentracyjne i czystki etniczne ... przypominam że ChRL nigdy nie zrezygnowało z roszczeń terytorialnych wobec Rosji, "tylko" cała płd wsch Syberia od Nowosybirska po Władywostok .. tak że prędzej czy później będziecie raczej cienko śpiewać !

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:31

? Przypomnij no sobie postulaty sierpniowe. Gdzie tam masz coś o wypędzaniu komunistów? Stoczniowcy to ludek światowy obeznany i znali dobroć Zachodu dla roboli? Dlatego hucznie obchodzi się rocznice. a postulaty coraz głębiej zakopują

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:05

u siebie mają zamordyzm, terror powszechną inwigilacją ale za granicą nie narzucają nikomu ŻADNEGO światopoglądu. Wystarczy im robienie interesu. Narzucili coś Grekom? A ich broń to w dużej części kopie jankeskiej za psie pieniądze. Daliśmy im figę z makiem a nam została ręka w nocniku jankeskim. Wystarczyłby palec aby ich nie wycofać i pozostawić sobie jakieś argumenty. A tak mogła sobie żorżeta wydzwaniać i dostawać co tylko chciała. Z Syberią przesadzasz grubo, po co im rozpadająca/rozmarzająca infrastruktura jak maja surowce jakie chcą, za ile chcą i ile chcą??? Za piotra pierwszego sowiety były junior partnerem chin i ich przedstawicielem na ojropkę. I chiny i sowiety dobrze na tym wyszli. PAMIĘTAJĄ

Grzyb
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:15

No przecież my sprzęt kupujemy do obrony przed ruskimi. To od rusków mamy brać? Weź się zastanów co piszesz Wania.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:32

O hibernatus z 1937 roku? Wtedy też armia szykowała się na Moskwę, a jak była okazja to nie, bo słowo i honor

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:01

Hoss, my kupujemy sprzęt do obrony. Kto zaatakuje pierwszy?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:14

Dlatego właśnie Abramsy są ok.

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:14

W razie kompletnego wycofania się USA z Europy nie będziemy mieli innego wyjścia jak tylko współpraca z Chinami. I to nie tylko jako Polska, ale również jako Unia Europejska. Jest tak bo grający główne skrzypce w UE Niemcy bardzo chcą handlować z Chinami. Tylko Amerykański ucisk na Niemieckim karku jeszcze powoduje że tej współpracy na szeroką skalę nie ma.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 19:21

A USA sie wycofuje?? Bo jakbys nie zauwazył przywracaja nawet bazy w Europie na nowo

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:34

Spoko popis zabiega aby POlska jak najmniej zyskała. Zamiast centrum dystrybucji obudzimy się z łapą w szambie . Tj. tylko wystającą łapą. Patrz dzieło odmowy przez MAciorę nie wg rozumu tylko lobbystów słuchał

SAS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:28

Kolego, to nie sprzedawca obraża się na klienta, ale najwyżej klient może pójść do innego sklepu. A poza tym czołgi to nie jest dzisiaj broń rozstrzygająca, abramsy też nie są stealth.

SAS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:25

Problem w tym, że wy potem nigdy nie wchodzicie pod stół, żeby od..kwękać.

AWU
czwartek, 12 sierpnia 2021, 06:45

jasne .. przez TVN na Bałtyk płynie już VI Flota .. nie sprzedadzą nam atomu ani LNG, a GE, United Technologies, Goldman Sachs, LM czy Phillip Morris wycofają swe inwestycje :))) N.b wbrew propagandzie PO wartość inwestycji każdej z powyższych firm większa od Discovery. Jedynie pod wzgl aktywów Discovery na 7 miejscu natomiast we wszystkich innych kategoriach (obroty/wartość rynkowa/pracownicy), nawet nie w pierwszej 10-ce amerykańskich firm inwestujących w PL !! Discovery również właścicielem stacji we Francji, Włoszech i Niemczech, i po prostu ich obecność w Polsce będzie na podobnych zasadach jak w innych krajach UE.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 19:24

Bedę dość brutalny: zapytaj się Wietnamu czemu USA się wycofało, alb popytaj Erdogana czemu jest w plecy więcej niż Polska kiedykolwiek kupiła w USA. Dodaj do tego złamana polsk-amerykańska umowe o biznesie i inwestycjach.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:20

Popatrz co zrobili z Turcją, a oni nie znacjonalizowali zadnej amerykańskiej firmy. Jeśli rząd położy łapę na ich majątku, to nie skończy się to dobrze. I naiwnością jest myślenie, że ktoś tam łyknie bzdury Suskiego o "podobnych zasadach jak w UE"

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:36

Oszczędź sobie strachu rzeki płyną nawet głebokie

robo
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:52

Oopsie daisy, umknęło ci drobnej uwadze Daniszku że sankcje na Turcję nie spowodował fakt że Erdogan zamyka do więzień na potęgę sędziów i dziennikarzy ale to iż zakupił S-400?

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 19:26

Robo, Erdogan dostal to wszystko nie za S-400 ale za złamanie amerykańskich sankcji nałozonych na Rosję. Polska własnie zrywa polsko-amerykańska umowę o biznesie i inwestycjach, to raczej powazniejsze niz to co zrobiła Turcja.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:53

Zgadza się - Erdogan doigrał się, gdy naruszył amerykańskie interesy i zagroził ich bezpieczeństwu. Polska próbując wywłaszczyć amerykańskie inwestycje posuwa sie wg mnie dalej niż Turcja, więc i konsekwencje mogą być poważniejsze.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:46

cóż, POmarzyć wolno. I jak zwykle, znów bez "sukcesu"

Taka prawda
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:49

Amerykanie sami zniechęcili Turcję do siebie. Wspierali Kurdów kupcząc ziemią Turecką a być może maczali palce w nieudanym puczu. Nie podoba się Waszyngtonowi dążenie Erdogana do jak największej samowystarczalnośi Turcji m.in. w dziedzinie wojskowej. Jeśli uważasz że Turcja robi zle to nie ma o czym rozmawiać

jon
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:47

Straszycie, straszycie ...nie nudzi sie już to wam?

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:53

Myślenie, w tym o konsekwencjach, większości ludzi nie meczy. Jeśli jednak ty masz z tym problem, to szczerze współczuję.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:37

No tobie podobni nie myśleli o konsekwencjach jak rozwalali armię i przemysł

TrzcinQ
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:07

Jesteśmy panstwem suwerennym mowi ci to cos?

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:30

I suwerenność polega wg ciebie na łamaniu zawartych traktatów?

gnago
niedziela, 15 sierpnia 2021, 15:26

No popatrz na gwarantów granic ukraińskich, oba chciały Krymu. Jeden bazy w Sewastopolu, drugi zneutralizował przeciwnika i zachapał całość . Zapoznaj się z traktatami zawartymi przez USA . Jak to szło "dopóki trawa będzie rosła" A gdzie te terytoria indiańskie w środku kontynentu. W rezerwatach jak na świecie florę i faunę trzymają. I teraźniejsze krokodyle łzy

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:50

jesteśmy IV Rzesza wg tego jegomościa. "Najsampierw" Ojropka, Polski niet bo to nie ich POlska. Najjaśniejsza może być tylko jedna. Albo jednych. Tak jakoś. Najważniejsze by działo się gorzej wtedy ludzie zaczną "myśleć". Strach najlepiej obsługuje emocje a emocje to cały program dla Polski. Jak można tak upaść?

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:42

Psst, TVN też przeniesie się do Rumunii, w ślad za wojskiem.

Max
środa, 11 sierpnia 2021, 22:59

Mylisz się, były podpisane umowy i tam to wszystko jest zapisane min. 4500 amerykańskich żołnierzy.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:24

Jeśli Polska złamie umowy o ochronie inwestycji i nienaruszalności majątku to dlatego sądzisz, że Amerykanie będą honorować inne umowy?

piątek, 13 sierpnia 2021, 15:07

To znaczy ze nie sa warci naszej uwagi. Bye bye

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:20

ochrona "inwestycji" spółki krzaka zarejestrowanej na amsterdamskim lotnisku? KPISZ?

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:13

Ciekawe jak ten TVN odpuszczą sobie. Bo że odpuszczą to pewne.

Ernest
środa, 11 sierpnia 2021, 21:46

Mało tego, obawiam się, że nie będzie też F-35 i Patriotów, a i LNG z USA i Arabii Saudyjskiej może nagle się opóźniać. Wujek Putin lubi to.

SAS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:29

To bardzo przykro, amerykański podatnik bardzo źle przyjmie zwrot zaliczek z procentem i brak zamówień.

Miro
środa, 11 sierpnia 2021, 23:01

Czyli USA stracą kilkadziesiąt mld USD a Arabia Saudyjska jest zatroskana wolnością mediów? Zejdź na ziemię.

marco
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:49

Taa, wolność mediów w Arabii Saudyjskiej czy wolności lgbtowców gdzie sie ich w Arabii Saudyjskiej kamieniuje. Amerykanie sprzadają broń tak gdzie dobrze płącą i tyle...

Strus
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:59

Tak? To zobacz co się dzieje z kontraktem na F-35 dla Arabii Saudyjskiej. Myślicie, że odgrywamy się na USA za Nord Stream 2, albo na Unii a tak na prawdę działamy na własną niekorzyść. W myśl zasady na złość babci odmrożę sobie uszy.

Nie inż.
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:23

No to opowiadaj co się dzieje?

Radek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:53

Czytam to i skomentuje. Mentalność niewolnika i dużej części komentujących. BIZNES SIĘ NIE GNIEWA !!! Odgrywanie się z NS2? A za co USA dostała "specjalne koncesje"? Za obietnicę NS2 - teraz zacznie się dyscyplinowanie. A naszych rodaków łatwo kupić: straszeniem Rosją, komentarzami podrzędnych polityków itp.

Grzegorz
środa, 11 sierpnia 2021, 21:30

Na zachodzie w Niemczech i Francji są przepisy zakazujące koncentracji mediów, we Francji max udział zagranicznego kapitału to 30 proc w Niemczech 49 to dlaczego w Polsce nie możemy mieć takich samych przepisów.?

Troll
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:36

Bo tam Rząd zajmuje się rządzeniem na podstawie prawa i w ramach prawa ? Bo tam polityk nie decyduje, które śledztwo zawiesić, a którego sędziego skarżyć ? Bo tam działa trójpodział władzy, czyli coś czego sensu Polacy cały czas nie rozumieją ? Może dlatego...

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:07

Tam nie działa żaden trójpodział władzy. To od dawna jest europejski bajzel zmierzający do rozwodnienia odpowiedzialności za swoje czyny. Coś zbliżonego do tego, co wymyślił Monteskiusz jest, a przynajmniej do niedawna jeszcze było w USA. Do niedawna, bo tam mediom zaczęło się wydawać, że są powołane do tego, żeby władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zastąpić.

kaczkodan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:03

Bo te przepisy już tam są i nie dyskryminują firm z USA względem UE.

db+
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:43

A nie mamy? , Art 35 ust.2 pkt 1 Ustawy o RiT: "2. Koncesja dla spółki z udziałem osób zagranicznych może być udzielona, jeżeli: 1) udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie przekracza 49%". Teraz nowelizacja zakłada mozliwość udzielenia koncesji poza podmiotami krajowymi wyłącznie "osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje sie w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". To jakby co innego, nie uważasz?

Andy
piątek, 13 sierpnia 2021, 06:34

Koncesja została już dawno temu udzielona, a firma wywiązuje się z wymogów. Ten kto zmienia warunki powinien zapewnić firmie kilka lat na ich spełnienie. Gwarantuje tobie że w sądzie arbitrażowym zasądza nam kary wielomiliardowe które będziemy wszyscy płacić.

Taka prawda
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:54

Powiedział to ten co uważa TVP za tV rządowej propagandy. TVN to antypolska TV i taka prawda. Każdy rząd powinien posiadać swoją TV. Po PIS położą na niej łapy inni pseudopolitycy

Szymon
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:29

Możemy mieć. Tylko musimy się liczyć z tym, że siłowe wywłaszczenie amerykańskiego kapitału źle się zazwyczaj kończy dla wywłaszczających. A na pewno wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Do tego stopnia, że trzeba się zastanowić, kto tak naprawdę na tym skorzysta.

Jarekxxx
czwartek, 12 sierpnia 2021, 02:33

Dokładnie.

---
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:51

Owszem są. Takie przepisy można było uchwalić w Polsce na początku transformacji, ale tego nie zrobiono. Teraz jest już za późno, bo byłoby to wywłaszczenie (nie zmienia się zasad w trakcie gry).

jon
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:51

NIgdy nie jest na nic za późno kiedy sie liczy racja stanu. Amerykanie by to samo zrobli i wiecej gdyby to było wi ich interesie. Lemingi , ogarnijcie sie z oparów tafałenu... bez tefałenu da sie życ - będziecie mniej nakreceni i będziecie mieli mniej zryte berety..

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:59

Tak właściwie to w Polsce takie przepisy już od dosyć dawna obowiązują. Fakt że TVN z taką strukturą kapitałową jaką ma, w ogóle swego czasu dostał w Polsce koncesję na nadawanie, sam w sobie jest dosyć zastanawiający.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:13

W kraju gdzie ktoś podaje prochy posłowi, który nie chciał dopuścić do zniszczenia cukrowni nic nie powinno dziwić.

lsd
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:36

Czy ty masz nas za idiotów? We Francji i Niemczech firma z USA może mieć stację telewizyjną. U nas już nie. U nas zakazano firmom z USA udzielania koncesji, niezależnie od udziału rynkowego.

grzech
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:53

W Niemczech nie ma żadnego amerykańskiego kanału nadającego z terenu Niemiec. Jeśli nie mówię prawdy, to udowodnij mi to????

Że wsi
środa, 11 sierpnia 2021, 21:30

Warto być apolitycznym genialny strategii trolowania. To właßciciele TVN produkują Abramsy ?

Szymon
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:30

Nie, CNN nie produkuje abramsów. CNN jest dużo potężniejsze.

twyqu6217
środa, 11 sierpnia 2021, 23:01

Siedzą w studiu i spawają :)

Putin :)
środa, 11 sierpnia 2021, 21:19

Kapitał można wyprać przez kilka spółek. A raz spapranego wizerunku już nie!!!! :)

Taka prawda
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:08

Racja. Ameryka stracila twarz wszedzie.

Alojzy
środa, 11 sierpnia 2021, 23:03

Przeczytaj sobie w politico.eu jak dzień po dniu paprają wizerunek Polski, bo partia niemiecka w Polsce nie rządzi.

Yyy?
środa, 11 sierpnia 2021, 21:05

Śnij dalej. Tak samo jak śniliście o wcześniejszych wyborach.

Infernoav
środa, 11 sierpnia 2021, 17:54

1. Abrams nie jest droższy niż Leopard2a7 czy K2. Ceny są porównywalne. 2. Przykład współpracy przy Leopardzie 2PL i zawarcie umowy serwisowej z Niemcami, są przykładami, że z no również nie byłoby mowy o jakiejkolwiek polonizacji czy offsecie. 3. Abrams ma najwyższy poziom ochrony balistycznej z 3 konstrukcji, taka sama siłę ognia, a co najważniejsze ma w 100% izolowany od załogi magazyn amunicyjny. Ten ostatni gwarantuje przetrwanie załogi nawet w razie eksplozji amunicji. Przykład Leopardow2a4 w Turcji pokazał co się dzieje z tą konstrukcją, kiedy pocisk wroga zdetonuje magazyn amunicyjny w kadłubie. Wygląda to nawet gorzej niż syndrom latającej wieży w T-72, ale skutek jest ten sam. Śmierć całej załogi. Wprowadzenie Abramsa ma docelowo wycofać z sił zbrojnych RP czołg T-72R. Kolejna partia zapewne doprowadziłaby do wycofania PT-91. Wtedy to Polska miałaby tylko Abramsa i Leoparda2PL i 2a5.

oooo
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:48

Sprawdź za ile Polska pozyskała całosc Leopardów, osprzetu, materiałów eksploatacyjnych i amunicji - za cene kilku Abramsów! Nic dziwnego, że w tym pakiecie nie było offsetu, to oczywiste dla każdego uczciwego i trzeźwego człowieka !

lol
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:55

Niemcy czyścili magazyny ze złomu i po kosztach sprzedali przestarzałe maszyny. Za taki sam pakiet jak z abramsami, gdyby kupować nowe leo2a7 to też by była podobna cena.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:25

sprzedającego złom

Rabi&Car
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:46

Zgadzam się z tobą! Jest naj!

sff
czwartek, 12 sierpnia 2021, 05:34

ale pod warunkiem pełnego serwisu w Polsce i pełnej produkcji części zamiennych

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 23:52

Szkoda tylko, że wszystko co napisałeś to opinie laika oparte na tym co znalazł w internecie. Państwa które nie są republikami bananowymi robią przetargi, porównują cenę i offset, a czołgi testują na własnych poligonach. W żadnym takim przypadku w Europie Abrams nie wygrał. Ale u nas jak w Iraku - decydują ludzie którzy armię znają tylko z parad, a partyjni klakierzy wychodzą ze skóry by przekonać, że to jedyna słuszna droga.

lol
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:57

Abrams nie wygrywał bo gdy kupowali maszyny kilka dekad temu - leopard2 był dużo lżejszy i mniej palił. Teraz leo2 utył i jest jak abrams. Wojskowi sprawdzali wszystkie oferty, z Niemiec, korei i usa. Wygrało usa.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:27

Naprawdę sądzisz że waga i spalanie to słabe strony nie Abramsów, a niemieckich czołgów? I że wojskowi sprawdzali jakiekolwiek oferty? Może jeszcze dodaj coś o tajnych testach na polskich poligonach. Myślałem że wysysanie kłamstw z palca to specyfika trolli zza Buga, ale widzę że dzielnie im wtórujesz

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 19:44

Danisz, waga Leo2A7 i M1A2SEP3 jest podobna, spalanie ma Abrams istotnie większe, ale ma tez nowoczesniejsza amunicje, lepszy pancerz wiec góruje nad Leo2A7.

LMed
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:25

Leo2A7 jest lżejszy jednak (ok. 64 tony). Pancerz i optyka jest poprawiana (Leo2AX). Za chwilę nowa wieża 130 mm i własne systemy aktywnej ochrony. Leo da sobie radę spokojnie.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:37

Trawestując anglosasów i ich sztandarowe mniemanie polityczne to dobry "polski" polityk to martwy polityk

czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:15

Tyle, że szwaby od dawna przekuwają to w praktykę.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:57

Eee naprawdę dobrzy to wygraliby na spółke z Czechosłowacją w 1938 po eliminacji Benesza z Hitlerem

wert
sobota, 14 sierpnia 2021, 11:04

zadaj sobie pytanie: kiedy i dlaczego hitler otrzymał zielone światło na zbrojenia? Kiedy stalin pokazał zachodnim dyplomatom np natarcie 600 czołgami jednocześnie. Dlaczego adolf budował MRU na naszą kawalerię?

JAck
środa, 11 sierpnia 2021, 17:26

W wielu sprawach ma rację. Niestety, życie nauczyło, ze jedni postępują tak samo jak drudzy, więc ta słuszna krytyka jest użyteczna obecnie a zostanie "zapomniana" w przypadku zmiany władzuchny.

Reslista
środa, 11 sierpnia 2021, 16:52

Tak sobie oglądam teraz transmisję z Sejmu, zastanawiam się co na to Amerykanie i jak to się ma do zakupu Abramsów i F-35.

WSK74
środa, 11 sierpnia 2021, 16:38

Liczę, 23 mld złotych plus koszty na przestrzeni min 30 lat, załóżmy 40 mld zł, za 250 maszyn. Czyli za 1000 szt, ok 160 mld złotych, a więc 40 mld usd. Czy nie lepiej zainwestować w nowe technologie ?

PPP
środa, 11 sierpnia 2021, 16:12

Artykuł ten wymagał by wielostronicowej dogłębnej analizy. Można by ją zatytułować "PO a obrona Polski (Analiza myślenia posłów PO na temat obronności)" W wypowiedziach tego Pana widać jak na dłoni sposób myślenia niektórych "elit" w Polsce. Trzeba tylko trochę zagłębić się w ten interesujący tekst. Dla przykładu pisze on o błędnej taktyce (?!) walki i wystawianiu na pierwsza linię najlepszego sprzętu czyli Abramsów. Rozumiem więc że wg Poncyliusza, należy wystawić na pierwszą linię sprzęt przestarzały. Taki żeby został zniszczony łatwo i bez problemu w pierwszym uderzeniu przez czołgi przeciwnika jak np, T72B3. Ciekawe swoją drogą czy on wie co to takiego? Wątpię. No dobrze. W takim razie mam prośbę niech Pan Poncyliusz z łaski swojej powie to wprost pancerniakom, niech powie w oczy że za rządów PO uczyni z nich mięso armatnie. Poparcie w następnych wyborach murowane.

db+
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:11

Na pierwszą linię należy wystawić nasycone efektywną bronia przeciwpancerna pododziały zmechanizowane wsparte organiczną samobieżną artylerią. O dużej mobilności, zdolne do szybkiego i głebokiego manewru. Uzbrojone w efektory (PPK, BSL) umożliwiające rażenie celów pancernych z odległosci powyżej zasiegu skutecznego ognia tych ostatnich. To w odróznieniu od koncepcji szarży husarii, którą proponuje obecnie MON atak konnych łuczników (jak wiadomo szraża husarii ładniej wygląda w telewizji). Ale do tego potrzeba broni ppanc i obrony plot przykrywajacej manewr piechoty. Potrzeba na to również dużych pieniędzy (23 mld PLN raczej wystarczy) i podobnego czasu, jaki zajmie zakup i skuteczne wprowadzenie do linii 250 Abramsów. Na wyborcach lepsze wrażenie wywierają dzisiątki czołgów niż tysiące jakichś tam pocisków przeciwpancernych.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:39

a wziąłeś pod uwagę że sowieci mocno pracują i zaraz się okaże że PPK jest nic nie wart? Wiesz jaka była skuteczność PPK w Syrii w szczycie nieudolności assada? 30 (trzydzieści) procent. Jak się ogarnęli spadła do 10(DZIESIĘCIU) procent. Tylko lemingi wierzą w obrazki które im się zapodaje. Warto czasem poszperać poczytać posłuchać. Ottokar-Brzoza zaraz może się okazać wyrzuceniem kasy w błoto i na placu boju pozostanie CO? Czołg vis czołg albo zdziwko: jak to się stało że przeszli niczym walec? Artylerią dekli nie zatrzymasz chyba że zrobisz wał ogniowy jak pod Ruszkami w 39 grzecznie prosząc o natarcie w fali albo poprosisz znów agresora o nieprzekraczanie prędkości 20km/h bo inaczej APR nie trafi

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:00

Pocisk p. pancerny podkalibrowy z Kraba pośredni uczyni więcej niż bezpośredni z T 72 sprzed trzech dekad

wert
sobota, 14 sierpnia 2021, 11:01

ujmę to bardzo delikatnie: cos pomieszałeś

gnago
niedziela, 15 sierpnia 2021, 15:51

Doprawdy podkalibrowy jest nieskuteczny jak uderzy w strop pod ostrym kątem? Czy nawet bezpośrednie trafienie w strop czołgu standardowym burzącym

wert
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:35

podkalibrowy strzelany Krabem? Doprawdy? Od kiedy na wyposażeniu?

SAS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:13

My się bronić musimy na Białorusi, a nie niszczyć swój kraj, bo wtedy lepiej żadnej wojny nie zaczynać. Lepiej się od razu poddać, niż walczyć na własnej ziemi.

morus
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:51

Zawodowi mundurowi mają za to tak wiele przywilejów i wysokie pensje ! Za to, by w razie potrzeby walczyli za Polske, także by wiedzieć, że jest coś takiego jak strategia czy taktyka. I czasem muszą isć do rozpoznania bojem ! Nawet jak to jest bardzo niebezpieczne. Czy może sa dzidziusiami, które nic o tym nie wiedziały jak się do wojska "zapisywali"

andrzej.wesoly
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:53

Myślisz jak generałowie francuscy w 1940 roku. Zanim się opamiętali, ich czołgi były już otoczone, nie odegrały żadnej roli w walkach obronnych. Czołg nie służą do obrony, lecz do ataku, do kontruderzenia, do wyprzedzającego oskrzydlenia przeciwnika. Zasadniczo nie powinny znajdować się na pierwszej linii frontu przed atakiem przeciwnika, będąc łatwym celem. Jedynie oddziały wyspecjalizowane w obronie ppanc. (Pomijam tu obecność starszych typów czołgów w brygadach zmechanizowanych)

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:27

PP najwidoczniej zna prawidła pola walki, o których ty nie masz pojęcia, choć są znane od tysięcy lat: najłatwiej zniszczyć przeciwnika wykorzystując element zaskoczenia (czasu, miejsca, taktyki, intensywności, sprzętu itp. - to wszystko jedno). Element zaskoczenia jest jednak krótkotrwały i by sukces był pełny trzeba wyeliminować wszystkie ważne jednostki wroga nim ten efekt minie. To dlatego planując obronę nikt oprócz sanacyjnych partyjniaków w mundurach w 1939 i komunistycznych partyjniaków w mundurach w 1941 nie rozlokowuje najlepszych sił tuż przy granicy. Ale widać niektórzy nie potrafią wyciągnąć wniosków z historii, za to pleść androny w komentarzach potrafią.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:26

najłatwiej zniszczyć przeciwnika na zasadzie gotowania żaby. Powoli podnosić temperaturę aż się żaba ugotuje. Gdyby nasi w 39 byliby matołami wycofaliby wojsko za Wisłę a niemce bez oporu zajęliby opuszczony teren. Mieliby Korytarz, Śląsk, Wielkopolske i za przeciwnika kadłubek Polski wasala niezdolnego do oporu. Potrzebowaliby więcej? Po co? Odebrali Sudety czechom a potem resztę wzięli już BEZ JEDNEGO strzału. Porażająca ignorancja. Sowietom cała Polska NIE jest potrzebna. Tym bardziej OKUPACJA. Im wystarczy że będziemy podporządkowani, grzecznie płacący horendum za gaz ropę. Myślisz II wojną. Anachronizm

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:29

Prawda jest taka że Rosyjskie ambicje są obecnie jedynie tak dalekie aby zając Bałtów całych, a Polskę jedynie do linii Wisły. Gdyby zrobić tak jak chyba sugeruje "Danisz" że trzeba wycofać się za linię Wisły aby ochronić najlepsze jednostki na nie wiadomo jakie potem. To rzeczywiście bez walki dajemy im na tacy to co chcą właśnie wykonać. Pytanie tylko co zrobimy potem. Chyba nie liczy, że po takiej rejteradzie któryś z zachodnich sojuszników będzie się chciał przebijać za Wisłę, aby za nas, dla nas, odzyskać nasze ziemie.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:32

Ludzie, zanim weźmiecie się za pisanie takich durnot przeczytajcie cokolwiek! Czy Piłsudski oddawał sowietom kresy grupując wojska w centralnej Polsce? Czołgi to nie są twierdze żeby je trzymać na granicach. Nie ośmieszajcie się takimi banialukami, bo zaraz zaczniecie pleść o wysłaniu F-35 do Olsztyna. Wiem że ignorancja nie boli, ale chyba są jakieś granice żenady?

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:00

dlatego polecam lustro i odrobinę choć zastanowienia się. "Co Ty wiesz o Piłsudskim" tylko powiem Lindą. Jedno tylko pytanko panie "wysoko ucony": jak to się działo że wietkong miał lotniska pod praktycznie ciągłym ogniem a z tych lotnisk startowały MiG-i i zestrzeliwały niepodzielnie panujących w powietrzu jankesów? Tak a propos czy F-35 mogą startować z Olsztyna i za jednym lotem zdjąć parę Iskanderów

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:13

nie musza do Wisły. Wystarczy kawałek Mazur z Przesmykiem Suwalskim. Osiągają cel: "no i co jankesi was obronili? Będziecie grzeczni to więcej nie zajmiemy". To komunikat do Warszawy a dla zachodu: "dalej chcecie swoje bezpieczeństwo opierać na gwarancjach jankesów? Przewróciliśmy wasze NATO, nie chcemy dalej walczyć, chcemy współpracować, chcemy technologii, kasy, dalej się nie posuniemy. Teraz rozmawiajmy o nowym porządku w Europie już bez jankesów"

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:02

A na luj im ten kretyński jankeski wymysł przesmyku. Skoro morzem szybciej i taniej

Extern
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:29

To jak najbardziej może być jeden z etapów tego przewracania NATO. Wcześniej mogą być jeszcze inne działania, jeszcze plasujące się poniżej poziomu wojny, mniej ofensywne prowokacje np. jakieś ostentacyjne łamanie naszej przestrzeni powietrznej, wpływanie na nasze wody, staranowaniu jakiegoś kutra przez ich kuter np. na zalewie, jakieś niby przypadkowe przekraczanie granicy przez Rosyjskie oddziały, które się szybko wycofują, jakieś porwania naszych pograniczników aby pokazać opinii publicznej że oni nam mogą robić takie rzeczy a my się możemy co najwyżej pożalić w mediach itd. Bałtowie czy Ukraińcy już w sumie doświadczyli kilku takich akcji, więc wiadomo że Rosjanie nie mają pod tym względem wielu zahamowań i już to ćwiczyli.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:03

W czasie zimnej wojny jankesi dostatecznie ich wyuczyli jak przelot samolotem nad masztami na środku atlantyku

Chyżwar dawniej Marek
środa, 11 sierpnia 2021, 21:18

Dla miszcza i jego kolegów T-72 to T-72 i nic więcej. To, czym się różnią ruskie od naszych jest zbyt trudne do ogarnięcia. W razie "W" sam bym te "elity", o których wspominasz zamiast pancerniaków wsadził do tych czołgów i posłał na pierwszą linię frontu. Przynajmniej jakiś pożytek by z nich był.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:04

A jak by te niedojdy te czołgi by odpalili. Za głupie przecież , a zaprzęg dwukonny za słaby bo ten to jeszcze ogarnęliby

Dana
środa, 11 sierpnia 2021, 15:23

Gdyby PO wygrało, wielki znak zapytania pojawiłby się nad całym wojskiem. Wszystkie kontrakty, które możnaby wstrzymać, zostałyby wstrzymane. W końcu to partia interesów niemieckich.

Trzcinq
środa, 11 sierpnia 2021, 17:34

A PIS to partia interesów amerykańskich. Czy istnieje jakaś opcja propolska?

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 21:53

w imię interesów amerykańskich jankesom odmówiono wejścia w KGHM a teraz skasowano pewną bardzo "obiektywną" TV

447
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:46

Poczekaj z IPN było podobnie!

---
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:54

No akurat KGHM to niezły i perspektywiczny biznes i nie widzę powodu, by się nim dzielić.

Putin :)
środa, 11 sierpnia 2021, 22:15

Nie odróżniasz sprzedaży udziałów/dobrowolne postępowanie właścicielskie/ w spółce/firmie praw właścicielskich od zakazu tworzenia/posiadania firm z udziałem obcego kapitału w danej branży. A może by tak wprowadzić taki zakaz/ustawę dla sieci z właścicielem portugalskiego dyskonta. Doucz się. To nie jest wrogie przejęcie narkotyczne zdefiniowane przez prezesa JK. To jest typowa nacjonalizacja w stylu Bieruta i komunistów.:(

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:34

Może i kiepsko wykonana, ale jest jednak ważny powód dlaczego właściwie wszystkie kraje narodowe bronią się przed narzędziem wpływu obcej myśli politycznej we własnym gnieździe. Nie można porównywać wpływu na opinię publiczną jakiegoś dyskontu do mediów.

Pucin :)
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:08

Nie można być tchórzem lecz trzeba wprost wprowadzić zakaz, tak jak jest zakaz/rozpowszechnianie myśli faszystowskiej i komunistycznej-totalitarnej. To trzeba umieć odróżnić. Tzw. lex TVN nic z tym nie ma wspólnego. Jest to typowa nacjonalizacja bierutowska. W ringu nazywa się to bicie poniżej pasa.

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:19

Strach pytać czyje interesy Ty reprezentujesz. Ale do rzeczy. Zarzucasz jednym politykę którą stosują drudzy. To PiS wstrzymał realizację kontraktu na śmigłowce. Konsekwencje widać na niebie.

Eter
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:40

15 mld na śmigłowce w czasie gdy brakowało wszystkiego innego w wojsku to faktycznie bardzo dalekowzroczne posunięcie. :)

JK
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:32

Nadal wszystko brakuje. Helikopterów też brakuje, przekroczyły resursy.

Extern
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:35

No fakt na helikoptery poskąpili, ale za tą forsę która miała pójść na Caracale jednak ruszyły się programy artyleryjskie i obrony PLOT bardzo bliskiego zasięgu, Efekty tego już w jednostkach przecież widać. No coś za coś, worek jest jeden. Nie mamy misyjnych śmigłowców, mamy za to trochę haubic, moździerzy no i mocno stojącą na nogach dzięki tym zamówieniom HSW.

767654555
czwartek, 12 sierpnia 2021, 06:39

Akurat to była jedna z niewielu ich dobrych decyzji imho.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:57

Nad niebem Donbasu.

Adam
środa, 11 sierpnia 2021, 15:02

Ile mogli byśmy kupić Eurofighterów za te pieniądze?

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 19:57

A po co nam ta latająca katastrofa logistyczna.

Russoffob
środa, 11 sierpnia 2021, 16:37

A na wała Ci eurofajtery. Dowcipny.

PPP
środa, 11 sierpnia 2021, 16:16

Po co nam Eurofightery czyżby w jakimś kraju zastąpiły czołgi?

oberstleutnant
środa, 11 sierpnia 2021, 14:22

Rządy PO-PSL to katastrofa dla armii , twarzą tej katastrofy był były minister psychiatra Klich. Nigdy więcej! tego pana w armii. Ale on wykonywał dyrektywy ówczesnego premiera którego pamiętnym hasłem było Nigdy więcej nikt na siłę nie będzie chodził w kamaszach.

morus
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:52

a teraz jest tam ktos kompetentny? czy raczej: historycy, politolodzy, tec.

Xyz
środa, 11 sierpnia 2021, 14:50

Co nie zmienia faktu że to co zostało napisane w tekście to prawda. Nie ważne czy się lubi PiS SLD Po czy jakieś inne dziadostwo efekt na końcu jest podobny. Przewalone miliardy

axa
środa, 11 sierpnia 2021, 19:57

Raczej półprawdy.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:13

prowda, coło prowda i g.... prowda jak mawiał ks Tischner

Xorer
środa, 11 sierpnia 2021, 15:55

Nie jest to prawda.

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 22:35

Powinno być : "Albowiem powiadam wam, to prawdą nie jest".

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:46

Zaklinanie rzeczywistości cienko się sprawdza. Za cienki mag z waszmości

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:20

A co nie jest prawdą ?

Cicero
środa, 11 sierpnia 2021, 16:50

Oczywiście, że to prawda.

Garry
środa, 11 sierpnia 2021, 16:40

Jest.

PO
środa, 11 sierpnia 2021, 11:50

Po co nam czołgi i okręty? To wszystko jest w Niemczech.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:32

A jakieś merytoryczne argumenty masz? Czy tylko bezmyślnie przeklejasz to co kazali, bo artykułu nawet nie czytałeś

PiS i PO to to samo szambo.
środa, 11 sierpnia 2021, 21:20

Po co nam okręty podwodne przecież są w Niemczech po co nam produkcja czołgów w Polsce przecież Niemcy produkują, Kupi się czołgi od USA w zamian za ochronę, okrętów podwodnych nie bo takich nie produkują, a jak USA dostanie tyle miliardów to pewnie raczy obronić najwiekszego wasala który na kolanach pieniądze oddaje za obietnice a sprzęt kupuje bez testów i bez targowania, a skoro USA obroni to po co Wojsko wystarczy urząd co wojsko udaje z kilkoma sztukami broni na defilady i na parady wystarczy tylko TV musi zrobić dobry foto montaż a Polska będzie potęgą lud to kupi.

SLY
czwartek, 12 sierpnia 2021, 06:16

Amerykański sprzęt jest chyba najlepiej przetestowany . Po co tracić czas na sprawy oczywiste ?

PPP
środa, 11 sierpnia 2021, 11:34

Boże uchowaj nas przed kolejnymi rządami PO i ludzi pokroju Poncyliusza. To zdaje się, Panie Poncylisz za PO ograniczono liczbę żołnierzy? Likwidowano jednostki wojskowe? Zlikwidowano całkowicie zakłady PZL Wola? wymieniać jeszcze? OK. To za rządów PO nie zrealizowano ŻADNEJ zabudowy nowych czy tylko chociażby zmodernizowanych wież z pociskami p.panc. do Rosomaków bazowych, które stały, tak tak, na placach i wtedy. Nie pamięta Pan? Oj, krótka pamięć. To za rządów PO nie zakupiono ŻADNYCH dużych ilości nowoczesnych karabinków szturmowych dla armii czy to z programu MSBS ,no bo widomo że są ze znienawidzonego przez PO i wcześniej Unię Wolności Łucznika czy to z uwielbianych (ciekawe dlaczego?) przez nich firm zachodnich. Czyżby za PO zmodernizowano lotnictwo poprzez zakup nowoczesnych samolotów bojowych? NIE! Czyżby zakupiono latające systemy rozpoznawcze w rodzaju projektowanego w Polsce samolotu "KUSY" czy "Samonit"? NIE! A no tak, zapomniałem, przecież wam podobni ludzie w 2001 sprzedali PZL Okęcie Hiszpanom za 28 mln zł... a ci zlikwidowali całą produkcję polskich samolotów. Czyżby zmodernizowano wojska pancerne poprzez nabycie najnowocześniejszych czołgów? NIE! CZy wdrożono produkcję nowoczesnych czołgów kpr Wilk? NIE! Co więc zrobiła w czasie swoich rządów PO? NIC! PO bowiem nie rządziła tylko administrowała, tak było najwygodniej. POza tym "piniędzy nie ma i nie będzie" jak mówił były prominentny minister z rządu PO. A tu niespodzianka. Piniądze są i modernizacja armii idzie do przodu. I oby trwała jak najdłużej. Panu Poncyliuszowi już dziękujemy.

db+
środa, 11 sierpnia 2021, 23:38

Limit stanów średniorocznych żołnierzy zawodowych w 2010 roku wynosił 99307 etatów. W roku 2015 było to 100000. To w sprawie ograniczania liczby żołnierzy. Program MSBS został doprowadzony do etapu badań typu w roku 2016. Trudno więc było kupić coś wcześniej. Za czasów PO zbudowano nowy zakład FB Radom pod kątem produkcji MSBS. A co, kto i kiedy zrobił możesz sobie sprawdzić w necie znajdując aktualizowany na bieżąco plik Ocena stanu realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. To doskonale odświeża pamięć. A pamiętasz, kto sprzedał Mielec za 66 mln? O ile wzrosło zadłużenie Polski przez ostatnie 6 lat? Z czego rząd zamierza sfinansować zakup Abramsów i dlaczego znowu będzie to pożyczka? Pożyczone pieniądze zawsze będą. Tylko kiedyś je trzeba będzie oddać.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:40

manipulujesz do statystyk wciągając Covid. Możesz podać jak zadłużyły się niemcy? Francja? Hiszpania? Włochy?

db+
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:57

Nie interesują mnie Niemcy, Francja, Hiszpania. Nie mam tam czynnego prawa wyborczego, nie zarabiam na poziomie Niemców, emeryturę będę miał mniejszą niż zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech więc generalnie nie mój problem. Skoro zadłużenie jest spowodowane przez COVID, to jak dostaniemy pieniędze z Europejskiego Funduszu Odbudowy powinno zniknąć. Biorąc pod uwagę wzrost obciążeń na rzecz państwa dla przedsiebiorców w ramach Polskiego Ładu powinno zniknąć jeszcze szybciej. Poczekamy, zobaczymy. Zresztą COVID to sprawa ostatniego roku, a zadłużenie na koniec 2019 było o 110 mld wieksze, niż na koniec 2015. Czyli miało być lepiej, a było jak za poprzedników.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:21

zapomniałeś ze te "pieniądze" z EFO to też DEFICYT który będziemy musieli spłacać. Przez 4 lata zadłużenie urosło o 110 mld, sprawdź może jak rosło wcześniej- też manipulacja: zrównywanie z tym co było. Tylko w 2016 "wrony" krakały że taki deficyt będzie jednoroczny bo przecież "piniendzy po prostu nie ma i nie bendzie" jak to mówił pewien guru z Bydgoszczu.

db+
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:29

Zadłużenie przez ostatnie 4 lata rządów PO wzrosło o ca 70 mld. Z 857 mld w 2011 do 923 mld w 2015. I choćbyś nie wiem jak kombinował nic z tym nie zrobisz. Przecież hasłem obecnej władzy było "przez 8 ostatnich lat...", "za rządów naszych poprzedników". Czyli zrównywanie z tym co było. Czyli jak mówisz manipulacja. A w latach 2021-27 Polska ma otrzymać 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek ze środków UE.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:54

tania manipulacja bo mi się do tej pory wydawało że peło rządziło DWIE kadencje. Ale pierwszą trzeba należało wyciąć bo przeczyłaby myśli "przewodniej". Tu masz parę danych o przyroście zadłużenia w tym wieku: na podstawie danych NIK: rok 2001 - 284 mld PLN 2002 - 328 2003 - 379 2004 - 403 2005 - 440 2006 - 479 2007 - 502 2008 - 570; 2009 - 631; 2010-747; 2011- 815; 2012- 840; 2013- 882; 2015- 827; 2015- 877; 2016- 965; 2017- 962; 2 018- 984; 2019- 990 mld. Danych za rok 20 nie można uczciwie włączyć z powodów ogólnie znanych. "Przez ostatnich 8 lat..." zadłużenie Polski wzrosło z 502 mld do 827 mld

St. Chor.
środa, 11 sierpnia 2021, 23:24

105 leopardów 2A5 - do teraz najnowocześniejszych czołgów w SZ, samoloty Master, drugi NDR, 300 Rosomaków, Liwce, 400 Jelczy, JASSM, FLyEYE, wznowienie i finansowanie programu Krab, wraz z zamówieniem pierwszego dywizjonu, start i finansowanie programu Rak, start i finansowanie powstawania MSBS, start i finansowanie Poprada i Pilic. Tak, tak- to MON Siemoniaka zaczął te programy i wyłożył kasę na ich B&R. Kalich był szkodnikemi (W końcu zadeklarowany pacyfista), ale jako jedyny mon, do tej pory miał tyle uporu by wizytując jednostki, chodzić od załogi, do załogi wypytując o problemy i sprawdzając realny stan sprzętu, kontrastują to z tym, co jest oficjalnie w papierach. A jednostek, to do tej pory zlikwidowano za mało. Trzeba obciąć liczbę brygad do max 9, w 3 dywizjach, z ukompletowaniem >90% i wtedy można mówić o wojsku na serio, a nie o tekturowej fasadzie, z czasem mobilizacji liczonym w miesiącach, jak nie latach. Generalnie- po Klichu wydawało by się że gorzej nie będzie, Siemoniak okazał się sprawnym mon'em, a później przyszli Macierewicz i Błaszczak- to dopiero okazało się, że Klich wcale nie był najgorszy...

Bylyzmechol
środa, 11 sierpnia 2021, 21:32

PO stworzyła NSR...

Eter
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:42

Zapytaj w WP dlaczego NSR to patologia.

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:22

No planowanie idzie pełną parą. Planowanie.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:05

nikt Ci nie da tyle co peło obieca

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 14:52

Panu Poncyliuszowi już dziękujemy ... co znaczy dziękujemy ... dlaczego nikt ich nie rozlicza.

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:22

Przecież już rozliczyliśmy - przy urnach głosując na PiS.

Xyz
środa, 11 sierpnia 2021, 14:51

Co nie zmienia faktu że to co zostało opisane w tekscie to nei prawda wręcz przeciwnie. Zabrakło tylko dopisku na końcu że wszystkie rządy w Polsce są siebie warte.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:48

Tak faktycznie dopisku o olewaniu Trybunału Stanu i fałszywe podsumowania rzadów przez sejm następnej kadencji przez absolutorium

yurek
środa, 11 sierpnia 2021, 11:03

M1A2 SEPv3 to nieporozumienie strategiczne dla naszych SZ

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:06

i pierwsza gwardyjska zostaje doma. Strategiczny szach

reht
środa, 11 sierpnia 2021, 14:15

A dlaczego? I co widzisz w zamian?

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 22:48

A wziąć w leasing z 50 tych Abramsów na trzy lata i sprawďzić jak to cofanie resursów wpływa na niezawodność i koszty utrzymania.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:47

rozumiesz że nie mamy 3 lat na zbyciu? W 2028 sowieci będą gotowi do pełnoskalowych konfliktów na dwóch frontach. Przeczytaj może ostatni manifest putina oficjalnie opublikowany na jego stronie. "O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców". Dla porównania przeczytaj mein kampf

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:09

? Historyczne bzdety napisał

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:53

main kampf też uważano za bzdety

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:11

Siejesz panikę. Kontrolowanie kosztów polecam. Bo to będą duże koszty. Ciekawe czy jakość poszczególnych ezgemplarzy bedzie wyrównana. Każdy kupowany Abrams ma swoją historię przecież.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:32

Oficjalna strona prezydenta rosji. 12 lipca 2021 artykuł putina: "O historycznej jedności Rosjan i Ukrainców". Dasz radę przeczytać i wyciągnąć jakieś wnioski?

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:21

Chyba nie dam. Ale pojawia się ,jak wyczuwam , dramatyczna wątpliwość czy Rosjanie poczekają na te Abramsy. Bo to kilka latek zleci jeszcze.

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 15:32

"dramatyczna wątpliwość" i nieskrywana satysfakcja. Wiele to mówi

LMed
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:34

"Nieskrywana satysfakcja"? Raczej żartobliwy dystans do panikarzy , którzy potrzebują czołgów na przedwczoraj i nie kalkulują ile ten pozorny pośpiech będzie kosztować.

wert
środa, 18 sierpnia 2021, 09:24

4-5 lat nie robili "paniki" aż tu teraz nagle. Oni coś wiedzą czy Ty?

wilk
środa, 11 sierpnia 2021, 21:47

On Ci nie napisze, co w zamian. Bo nie ma nic do zaproponowania.

Andrzej
środa, 11 sierpnia 2021, 10:54

Oczekiwania Polskiej Armii ? Co to ma być , to tak jak biedak miał by mieć oczekiwania w stosunku do BMW czy Mercedesa. Po prostu nie ma bladego pojęcia o tym to oferuje nowoczesny produkt. My jesteśmy za biedni i za bardzo zacofani technicznie by mieć taka wiedzę. Jedynie stopniowe zakupy, produkcja i zbieranie doświadczeń spowoduje ze staniemy się biegli w takich sprawach.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:50

Od zakupów z półki jeszcze nikt nie stał się biegły technicznie. A najmniejszego nawet transferu technologii i know-how po prostu nie ma.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:21

Masz rację. Po Leosiach za jednego euro i kolejnych zakupionych już za ciężką kasę zrobiliśmy się "bardzo biegli" w temacie.

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:25

Ciężka kasa?!?! Szczyt nierzetelności osiągnięty kolego.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:58

Ta "ciężka kasa" to 180 mln euro za 119 czołgów, 18 WZT i 200 pojazdów towarzyszących oraz szkolenia i symulatory. I tak, zrobiliśmy się bardzo biegli w temacie serwisowania i remontów Leo2 w Polsce - w przeciwieństwie do Abramsów nie musimy wysyłać czołgów na naprawy za granicę.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:30

wszędzie gdzie jankesi sprzedają Abramsa tworzą centra serwisowe bo wysyłka za ocean zwyczajnie się NIE OPŁACA. Ale lepiej napisać jakieś nawiedzone bzdurki

LMed
niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:36

To w Afganistanie też pewnie było.

ryan
środa, 11 sierpnia 2021, 10:15

Poncylijuszu, zapomnij o czołgach T72, tego nie ma sensu modernizować, szkoda pieniędzy i życia obsługujących je, wyszkolonych pancerniaków. Nie jesteśmy w stanie zmodernizować z sensem starych T72 z prostego powodu, nie ma części niezbędnych do szybkiej modernizacji (nowych części nie da się wyprodukować bo nie ma na czym). Abramsy to zakup interwencyjny, natychmiastowy, mający zapełnić lukę po T72 istniejących tylko na papierze. Nie ma innego dobrego czołgu dostępnego "od ręki". PO skutecznie rozbroiło armię a teraz jego politycy udają zatroskanych jej stanem. Zniszczony przez PO-PSL Bumar Łabędy nie radzi sobie z szybką modernizacją Leopardów 2A4 (na zaplanowanych 128 szt. zmodernizowano z półrocznym poślizgiem 16szt). Program Wilk jest w dalszym ciągu kontynuowany jednak realnie czołg z tego programu możemy mieć, w wersji optymistycznej, za 5 lat. Rozumiem że politycy pokroju Poncylijusza wsadzili by naszych pancerniaków na wozy drabiniaste do czasu wyprodukowania czołgu PL lub zakupienia najnowszych Leopardów (na które trzeba czekać 6-7 lat)

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:25

Dlaczego pytasz Poncyliusza ?! Przecież to minister Błaszczak wystrzelił z modernizacją T72. I ta modernizacja - w sumie to świeży temat, stawia w podejrzanym świetle pomysł na zakup Abramsów.

---
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:56

Ta modernizacja, to jest kroplówka dla naszej zbrojeniówki. Nie mieli co robić, to mają.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:36

Bo dopiero próba modernizacji T-72 obnażyła wojskową fikcję - niewiele ponad połowa nadaje się do remontu. Szkoda, że żaden mundurowy cwaniak za to nie odpowie.

anonim
środa, 11 sierpnia 2021, 14:35

"Poncylijuszu, zapomnij o czołgach T72, tego nie ma sensu modernizować, szkoda pieniędzy i życia obsługujących je, wyszkolonych pancerniaków." Jak najbardziej jest sens modernizować takie czołgi, tyle, że nie w Polsce, a w Rosji i Chinach, gdzie przemysł wojskowy jest w stanie udźwignąć coś więcej niż tylko nowe malowanie. Zresztą, porównaj sobie choćby T-72B3 z PT-91M.

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 18:49

Chiny nie uzywają T-72 maja własne czołgi na poziomie tych T-72B3 czy T-90MS/M. Aha PT-91M ma znacznie lepsze SKO od T-72B3 działo jest równie skuteczne jak na T-72B3 bo te nei moga w większości uzywać amunicji pod 2A46M-5, pancerz jest słabszy, silnik o podobnej mocy,

anonim
wtorek, 17 sierpnia 2021, 01:44

"Chiny nie uzywają T-72" Nie używają, bo mają własne, lepsze zabawki, jak Type 99A i lekki Type 15. Mają za to masę wcześniejszego radzieckiego sprzętu czy ich chińskich klonów, i właśnie to modernizują. Przykładowo, już w 2018 roku pochwalili się bezzałogowym Type 59, wywodzącym się z T-54 czy raczej będącym jego licencyjną wersją. Dla nas byłby to zwykły złom, ale jak widać, Chiny potrafią to wykorzystać i zrobić z tego użytek. Reszty bzdur nawet nie zamierzam komentować.

Infernoav
środa, 11 sierpnia 2021, 17:57

Chyba nie znasz różnicy między naszymi T-72M z lutym pancerzem odlewanymi, a obecnie modernizowanym i T-72B, które to miały wkłady ceramiczne. By poprawić nasze T-72 trzebaby było wyrzucić wszystko poza częścią kadłuba.

Extern
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:49

Nie wszystkie nasze jeszcze używane T-72 to wersja A bez wkładów, ale fakt, kilkadziesiąt ich jeszcze jest. Szkoda że swego czasu nikt nie zainteresował się na poważnie PT-16. Bumar proponował tam wyeliminowanie większości wad tej konstrukcji z zachowaniem jej zalet.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:10

A jakie masz zalety T-72?? Ale popatrzmy: po zrobieniu całkiem nowego czołgu mamy tego PT-16 gorszego od Leo2A5 z polskim pancerzem dajacym 700/1000mmRHA na podkalibrowe_kadłub/wieżam działem ze Słowacji lub Ukrainy, serbską odmiana antycznego W-46 o mocy 1000hp, zapewne zachodnim SKO bo Drawę uznali za zbyt słabą, wiec to nasz czołg czy składanka z komponentów z połowy Europy? Aha, a teraz policz koszty tego wszystkiego.

Extern
środa, 11 sierpnia 2021, 16:40

Koncepcyjnie T-72B3 i PT-91 są to przecież bardzo podobne budżetowe modernizacje. Tyle tylko że nasza była zrobiona 25 lat wcześniej, więc i T-72B3 dziś owszem jest lepszy od Twardego. Bumar owszem proponował przecież całą serię modernizacji tej maszyny, która dziś by była już gdzieś na poziomie Oplota, a to rząd miał to w nosie bo wolał ściągnięte z Niemiec używki.

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:11

Extern, bazowy T-72B z 1985r jest lepszy od naszych"wypasionych" PT-91 z 2020r. A te modyfikacje Bumaru bedace w rzeczywistości propozycja budowy nowych czołgów z kilkoma elementami z T-72 były słabsze od Leo2A5 w sporej liczbie parametrów

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:53

Dodajmy, że te używki są lepsze od wszystkich wymienionych przez Ciebie maszyn.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:35

Serio? Nie powiedziałbym, żeby ruskie modernizacje tak bardzo odstawały od niektórych używek. Problem polega na tym, że u nas modernizacje przespano do czasu, jak zrobił się pożar w burdelu. Dodajmy jeszcze, że stosunkowo niedawno Niemcy mając już całkiem ładnie zmodernizowane Leopardy 2 trzymali zmodernizowane Leopardy 1. Ciekawe po co?

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:16

Chyzwar, taka drobna róznica: W Polsce szczytem jest małpia wersja T-72A, w Rosji podstawowym czołgiem jest T-72B, to tak jakbys porównywał M1A1M czyli Iracka małpia wersję Abramsa do M1A2. Ot tak by było bardziej zrozumiałe.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:13

Ty może i "nie powiedziałbyś", ale to tylko opinia laika. Natomiast na początku wieku fachowcy z WP mieli okazję porównać możliwości PT-91 i Leo2A4 i ich opina była druzgocąca. Do tego momentu żołnierze nawet nie zadawali sobie sprawy jak bardzo zacofane są sowieckie konstrukcje i to mimo modernizacji. Od tego momentu nikt w armii już nie brał pod uwagę pakowania miliardów w Goryle, Malaje i inne takie. A modernizacji nie "przespano" tylko nie chciano jej robić za granicą - kompetencje w tym zakresie budowano przez wiele lat, z bardzo średnim z resztą skutkiem. Modernizacja A4 tuż po ich zakupie oznaczałaby to, bo zakup Abramsów: skazanie polskiej zbrojeniówki na wegetację bez szan na rozwój.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:28

tu masz trochę faktów zamiast nawiedzonych bredni: https://www.defence24.pl/szeremietiew-czolg--od-slowa-czolgac-sie-opinia W rozmowach prowadzonych od 2000 roku Niemcy proponowali czołgi A4. W trakcie rozmów Pan Romuald Szeremietiew wytknął im że proponują nam czołgi które albo oni (Niemcy) zutylizują, albo my od nich odbierzemy. Przy czym koszt utylizacji to 40% wartości nowego czołgu. Pan Szeremietiew postawił warunek, że albo będziemy mieli pełne prawo do remontów i modernizacji albo nie chcemy tego złomu. Postawił też dodatkowy warunek - chcemy z Niemcami budować czołg następnej generacji. Niemcy przez 3 tygodnie milczeli ale zaaprobowali te warunki. Do Polski przyjechała delegacja Rheinmetall i KMW. Strony były zadowolone z postępu rozmów. Tylko nieoczekiwanie Pana Romualda Szeremietiewa oskarżono o korupcję i aresztowano. Rozmowy przerwano. Następny Minister Obrony Narodowej Pan Jerzy Szmajdziński podpisuje umowę na zakup czołgów bez możliwości remontów i modernizacji przez stronę Polską. Pana Szeremietiewa uniewinniono w 2015 roku

K.
sobota, 14 sierpnia 2021, 22:11

To nie był zakup tylko darowizna , umowa była międzyrządowa a właścicielem praw intelektualnych przemysł . Było trzeba kupić czołgi od przemysłu wraz z prawami do serwisu i modernizacji .

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:58

może jednak wejdź na podana stronę i przeczytaj artykuł. Powoli i starając się zrozumieć treść a zwłaszcza akapit o rozmowach na temat współpracy. Zwróć uwagę że jedyną reakcją na te publiczne oskarżenia o zdradę państwa było totalne ZAMILCZENIE

K.
niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:33

Tylko Rheinmetall był zainteresowany współpracą . Leopardyzacja T-72 po podliczeniu kosztów i spodziewanego efektu końcowego nie miała sensu . Wracając do praw do modernizacji i pełnego serwisowania A4 mogła zostać nabyta TYLKO od przemysłu bo oni są właścicielami tych praw , niemiecki rząd nie mógł być stroną takiej umowy .

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:37

niemiecki rząd nie jest też stroną NS2

K.
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:23

Wracając do tematu właścicielami praw do A4 są KMW i Rheinmetall . Problem polegał na tym , że dla biednej wówczas Polski to byłby spory wydatek , zapłacić trzeba by także za sprzęt towarzyszący jaki dostaliśmy za darmo . Zanim zaczniesz pisać Leoszrot i takie tam to przypomnę Tobie , że wersja A4 w tym czasie była normalnie eksploatowana w ich jednostkach liniowych a czołgi wybraliśmy sami , ich stopień zużycia oceniono na ok. 25% . Przed przekazaniem ich nam przeszły gruntowne naprawy i serwis .

wert
środa, 18 sierpnia 2021, 09:22

nic na temat. Pozwolisz że dam wiarę Szeremietiewowi a nie jakiemuś "mondremu' z netu

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:14

No cóz,zeby nie te niemieckie Leo2A4/A5 to dziś naszym najlepszym czołgiem by były antyczne PT-91 zdolne chyba zabijac jedynie smeichem.

wert
sobota, 14 sierpnia 2021, 22:26

nawet nie spróbowałeś doczytać bo oczywiście "wiesz". Skoro to zbyt "nużące" to tylko jeden akapit:' Minęło trochę czasu i dostałem z Berlina wiadomość, że Niemcy godzą się na dopuszczenie naszych zakładów do obsługi Leopardów, natomiast w sprawie współpracy odnoszącej się do projektu nowego czołgu to w Warszawie zjawią się przedstawiciele firm Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, aby z naszymi wytwórcami czołgów omówić tę kwestię. Kiedy w lipcu 2001 r. usuwano mnie z MON (słynna afera „korupcyjna”) gotowaliśmy się do uzgodnień tej sprawy".. Jak widzisz tendencyjne tezy same zabijają się śmiechem

LMed
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:42

Szkoda wielka. No i dowód na to, że z tymi Niemcami można się dogadać (może nawet trzeba).

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:17

No tak, tyle że myśląc w ten sposób to Turcy, Hindusi czy Koreańczycy też by swoich czołgów nigdy nie zbudowali i do dziś by byli podległymi innym i zacofanymi kraikami. Posiadanie własnych rozwiązań ma jednak kilka istotnych zalet.

anonim
wtorek, 17 sierpnia 2021, 01:56

Koreańczycy i Hindusi mają to, czego my nie mamy: przemysł, wysoki poziom technologiczny i silną gospodarkę. Bez tego to możesz sobie robić modernizacje na poziomie Korei, ale Północnej, albo robić składaka z zagranicznych komponentów, co nie jest ani ekonomiczne, ani efektywne (słaby współczynnik efekt/koszt), ani nie daje nam know-how i doświadczenia.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:34

Ale wiesz że najnowocześniejszym tureckim czołgiem jest Leo2A4?

xXx
środa, 11 sierpnia 2021, 13:37

Ponad to okazało się, że większość T-72 przewidziana do modernizacji jest w tak złym stanie, że właściwie nie opłaca się tego robić.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:49

Taaa pancerz sparszywiał - korniki go zżerają guma stwardniała, lufy zwiędły etc. Poważnie to piszesz i wierzysz?

8897877
czwartek, 12 sierpnia 2021, 06:47

Ale gość ma chyba rację, brakuje części i zdolności produkcyjnych by utrzymać ich sprawność. Po kiego grzyba się w to pchać?

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:54

A słyszałeś o korozji? Albo o zużyciu elementów eksploatacyjnych?

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:19

straszne, wyliczanie przypadłości każdego auta. Wymiana uszczelek wkładów z tekstolitów czy wycięcie pancerza przedniego i wymiana na nowoczesny opracowany w Polsce to niej niż modernizacja leosia w bieda modernizacji polskiej.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:52

wystarczą zużyte silniki, przekładnie, lufy, zamiast głupawych "dowcipnych" kornikowych wstawek

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:23

Ta. ale te czołgi się najeździły . zajrzyj no skarbie jakie przebiegi ma sprzęt opychany przez agencję. A silniki są problem przez m. Krystowskiego nie armię. Lufy przekładnie sa do ogarnięcia

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:37

Zajeżdżone jak Łada Niwa po czterdziestu latach.

robson
środa, 11 sierpnia 2021, 10:03

głos w dyskusji cenny, zbliżają się targi MSPO. Może by tak zorganizować seminarium na ten temat........... Jak widać dyskusja bardzo rozbudowana, wypowiedzi wiele - ale anonimowych - przedstawianie argumentów stojąc/siedząc obok siebie - jest wartością. sugeruję podjąć temat na MSPO (tegorocznych!!!)

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:56

Niestety obecna władza nie prowadzi dyskusji w żadnej sprawie. Oni wzzystko wiedzą najlepiej.

oberstleutnant
środa, 11 sierpnia 2021, 10:03

Pan Poncyliusz pisze teksty prawdopodobnie na zlecenie polityczne, prawdą jest natomiast to że polscy politycy przez 30 lat nie potrafili podjąć decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej, czy też zakupu chociażby okrętów podwodnych. Krytykować jest znacznie łatwiej niż napisać uzasadnienie dla podjętych decyzji. Bo jeżeli nie Abrams to co?

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:32

To przetarg ! Do jasnej anieli, ilu z Was kupuje pierwszy lepszy samochód bo jest od ręki ??? Zupełnie bezkrytycznie przechodzicie obok wydatkowania miliardów NASZYCH pieniędzy bo tak zdecydował Kaczyński, znany w świecie pancerniak, analityk, strateg, ect, ect Na Boga, ta dyskusja i komentarz świadczą o tym dlaczego w tej naszej armii jest taki marazm. Dlaczego ważniejsze od sprawnego funkcjonowania jest ochrona etatów, 100% płatne L4, bóg, honor i ojczyzna. Byle sobie robotą rąk nie spaprać.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:40

Kaczyński akurat ma dostęp do informacji, o których pojęcia nie masz. A jako koordynator tego i owego - lepsze źródła niż Poncyliusz.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:24

Ale jeszcze trzeba z tego korzystać I potrafić

Autor
środa, 11 sierpnia 2021, 16:08

Mógł być przetarg, zapytanie do różnych wykonawców z zaproszeniem do złożenia oferty. Czyli jakiś tryb konkurencyjny. A tu nic. Tak jak przy zakupie samolotów VIP, f35. Jak w urzędzie kupisz pietruszkę bez przetargu to masz problemy. Jak wydasz miliony na zakup samolotów cisza. Żaden urząd nie pofatyguje się aby skontrolować zakup

anonim
środa, 11 sierpnia 2021, 14:48

"Bo jeżeli nie Abrams to co?" Oczywiście Leopard, żeby nie musieć utrzymywać logistyki dla trzech różnych rodzin czołgów oraz być może również zaczepić się jakoś w projekcie nowego europejskiego czołgu, a przynajmniej uniknąć skreślenia na starcie, gdy kolejny europejski (niemiecko-francuski) projekt zostanie zapowiedziany.

wilk
środa, 11 sierpnia 2021, 21:52

Lepoard.. który i za ile lat?

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 10:54

Kogo pytasz? Były jakieś rozmowy?

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 01:00

A czy choć próbował ktoś to sprawdzić? Bo jakoś armia niemiecka nie czeka 6 lat na swoje Leo2A7V

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:17

Nie czeka bo ma własne Leo2 które modernizuje do ej wersji. Węgrzy czekaja min 5 lat na pierwsze Leo2A7V.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:38

Nie czekają, bo Niemcy idiotami nie są a własna skórka zawsze bliższa jest ciału.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:24

bo wszystkie moce KMW są ustawione na Bundeswehre. Podaj jeszcze ile tych 2A7V zrobili i bynajmniej NIE z nowych kadłubów

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:35

Abramsy też nie są nowe.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:23

odpowiesz czy dalej pitu pitu? Kadłub Abramsa różni się moderką kolejnych wersji i dużym przyrostem odporności. Kadłub A4 konstrukcyjnie nie różni się od kadłuba A7V. Kolejne pytanie: dlaczego niemce nie wzmacniały kadłuba? Znów bez odpowiedzi?

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:18

wert, kadłub A4 a kadłub A5 to juz sa dwa rózne kadłuby z róznym opancezreniem i zawieszeniem wiec prosze bez kłamania.

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:28

konstrukcja pod kątem odporności ta sama, wymieniano tylko wkłady pancerza specjalnego na nowsze. Już Grecy w swoich A6HEL próbowali dołożyć pancerza, skończyło się na pękających kadłubach. Zmodyfikowanie zawieszenia tak, Leo cały czas jedzie na granicy jego wytrzymałości więc każde dołożenia obciążenia rodzi problemy. A5 to spory ciężar kompozycji D na przekonstruowanej wieży więc aby się Leoś nie rozkraczył musieli zawieszenie wzmocnić. Dało to na kadłubie dodatkowe RHA? Abrams mógł dokładać dodatkowe panele, czy pogrubiać istniejące, dlatego odporność jego kadłuba znacząco wzrosła, w Leo A5 w kadłubie przekonstruowano właz kierowcy

Chyżwar dawniej Marek
środa, 11 sierpnia 2021, 21:24

Nikt nas nie weźmie do niemiecko-francuskiego projektu nawet jeśli rządziłoby tu PO to raz. Węgrzy od daty zamówienia Leopardów 2A7 muszą czekać 6 lat mimo, że zamówili sobie tylko 44 czołgi to dwa. M1A2 SEPv3 jest lepszym czołgiem od Leo 2A7+ to trzy. Skończ więc wypisywać banialuki to cztery.

anonim
wtorek, 17 sierpnia 2021, 02:11

"Nikt nas nie weźmie do niemiecko-francuskiego projektu nawet jeśli rządziłoby tu PO to raz." Tak śmiesznego państwa, które co chwila odwala jakieś akcje (np. unieważnienie kontraktu na Caracale), nikt nie będzie brał na poważnie, ale wcale nie jest powiedziane, że poza Niemcami i Francją nikt nie ma wstępu do "europejskiej" zbrojeniówki. Patrz: udział Hiszpanii i Włoch w programie Eurofighter Typhoon czy udział Hiszpanii w programie FCAS (tutaj wyjątkowo z Wielką Brytanią obok Niemiec, bo Francuzi postawili na własnego Dassault Rafale). Co prawda w przypadku MGCS nie było już tak różowo, ale wtedy Włochy zaproponowały Hiszpanii i Polsce udział w ich projekcie. Jaka była odpowiedź Polski? Ano nijaka. I dlatego zawsze będziemy traktowani jak piąte koło u wozu.

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 18:50

Jakos program MGCS jest juz prowadzony i Polski w nim nie chcą wiec powodzenia z doczepieniem sie wbrew Niemcom i Francji.

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 17:34

Też nie. xls tabelka i porównanie. Ale nie na 1, 5 lat. Ale na cały okres eksplantacji. A i doliczcie do tego koszty bwp dla zmechu aby czołgi same nie jeździły.

anonim
środa, 11 sierpnia 2021, 14:39

"Bo jeżeli nie Abrams to co?" Oczywiście Leopard, żeby nie musieć utrzymywać logistyki dla trzech różnych rodzin czołgów, a być może nawet zwiększyć szanse na udział Polski w projekcie nowego europejskiego czołgu.

kowalsky
środa, 11 sierpnia 2021, 09:38

Gdybyż w tym zakupie nie istniało "medialne drugie dno" można byłoby uwierzyć że po kilku latach do rządzących dotarło że "król jest nagi" a "wróg u bram".

autor
środa, 11 sierpnia 2021, 09:31

Wróci PO/KO/Polska 2055 czy cokolwiek, to wrócą eksperci z rodziny SDK. Stare Dobre Komuchy.

inżynier zbrojmistrz
środa, 11 sierpnia 2021, 09:24

Poncek nie jest wiarygodny, chociaż ten tekst napisał mu ktoś, kto wie o co chodzi.Ciekawe,że decydenci milczą jak zaklęci, bo wygląda na to ,że się wygłupili i żadnego Abramsa nie będzie.

Widelec
środa, 11 sierpnia 2021, 08:48

Bardzo dobry tekst. Szkoda, że takiej dyskusji nie było przed decyzją o "pozyskaniu" Abramsów. Debaty w kongresie stanów Zjednoczonych, czy w parlamencie niemieckim o programach zbrojeniowych są merytoryczne i minister, czy sekretarz obrony nie lekceważy rozmówców. W Polsce wszystko tajne i pod kołderką.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 01:04

Dokładnie! Dodałbym jeszcze, że wojskowi są decyzjami partyjnych decydentów tak samo zaskoczeni jak opinia publiczna...

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:19

ci od różanskiego jak najbardziej. Ci którzy byli w Korei i ci mający wpływ na decydentów stawali na uszach za Abramsem. Dlatego jest.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:20

To może jeszcze podaj źródło tych bajek :)

Dr House
środa, 11 sierpnia 2021, 08:40

Jak by nie kupili Abramsów to byście towarzyszu płakali że taką okazję przegapiliśmy. Abrams jest najlepszym czołgiem na obecną chwilę i koniec dyskusji.

TrzcinQ
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:01

Jest a raczej będzie elementem nacisku (447) i to tyle nt. Jego zajefajnosci

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 23:58

To jest oczywista oczywistość.

Vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 12:42

Nikt nie mówi ze nie jest ale tryb zakupu i niedopuszczenie nikogo do kontr oferty, niedopuszczenie PGZ, brak offsetu oraz koszt zakupu to tylko 1/3 kosztów utrzymania zakupionego sprzętu. Niemcy mogly dać super kontr ofertę na 2a7i który przewyższa m1a2 sep3 pod wieloma względami i mogliśmy dostać w tej samej cenie 250 2a7i oraz moderke 2a5 do standardu 2a7i i wpięcie w pakiet logistyczny i szkoleniowy Niemiec.

wilk
środa, 11 sierpnia 2021, 21:58

Gdyby Niemcy chcieli nam dać super ofertę to by dali. Olali nas w temacie Leopard 3, w sprawie modernizacji Leopardów 2A4, traktują nas jak Madagaskar. Węgry w 2018 roku zamówiły Leopardy 2A7. Ile dostali do tej pory? Po co mam Leopard 2A7 z dostawą w 2030 roku?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 11 sierpnia 2021, 21:30

Hmmm. Znaczy jak za siemoniaka kupowaliśmy przestarzałe Leo2A5 ktoś był dopuszczany do jakiegoś przetargu? Niemcy nie mogły dać żadnej kontroferty zważywszy, że na wyprodukowanie 44 czołgów dla Węgrów potrzebują aż sześciu lat. A to tylko jeden z wielu powodów.

vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 23:04

a ty myslisz ze ile bedzie trwac dostawa pierwszych m1a2 sep3 bo narazie to my nic nie kupilismy oraz kongres nie do konca chce je nam sprzedać oraz nie koniecznie przed dostawa m1a2 sep3 dla USA :) to nie jest WW2 ze robisz w garażu 30 t-34 w 2 tygodnie.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:44

Nic poza bredniami nie wiesz na temat tamtejszego kongresu. Różnica między USA a Niemcami jest taka, że oni w odróżnieniu od Niemców cały czas utrzymują linię technologiczną zdolną do produkcji nowych czołgów od zera. A to masz dzięki kongresowi właśnie. Nie sądzę, więc, żeby tamtejszy kongres sam fajtolił sobie do buta.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:26

na 2021 USArmy zamówiła 171szt SEPv3 na 2022 zamówiła 70szt SEPv3. Wnioski wyciągnij sam

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 18:52

Taak, jedyne w czym Leo2A7 przewyzsza SEP3 to wieksza wrazliwośc na ogień przeciwnika:) Ale fantazjuj dalej, Niemcy przez 5 lat maja dostarczyc jedynie pierwsze z 44 Leo2A7V dla Wegier:)

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 01:12

Leo2A7V przewyższa Abramsa np. w pokonywaniu przeszkód wodnych, albo w szybkość załadunku amunicji, albo w wymianie powerpacka, albo w celność, albo w prędkości wylotowej pocisku, albo w dostępności do serwisu i części zamiennych w Polsce, albo w znajomości sprzętu przez polskich żołnierzy, dowódców i obsługę techniczną - spróbuj obalić te fakty kolego, to dorzucę jeszcze kilka. PS: Węgry kupują NOWE Leo, Abramsy nie są nowe. Niemiecka armia jakoś nie czeka 5 lat na swoje A7V

Davien
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:36

Doprawdy? A niby jakim cudem, jak to w Abramsie masz magazyn amunicji pod ręka w wieży. W pokonywaniu przeszkód wodnych sa identyczne( M1A1 Marines nie uwzględniam by nie dobijac Leoparda:)) szybciej wymienisz turbinę niz silnik diesla, dostepnośc do serwisu i czesci w Polsce biorąc pod uwage zerwis i magazyn czesci w Powidzu też jakos lepsza dla Abramsów, znajomośc sprzetu... tu się usmałem: jest dokładnei taka sama bo Leo2A7V z Leo2A4 ma wspólne pierwsze 5 liter nazwy i tyle. O celności nie wypowiem sie bo nei porównywano z tego co wiem Leo2A7V z M1A2DEP3 w tej dziedzinie, ale siłę ognia maja podobna z pzrewaga Abramsa z uwagi na pociski programowalne M829A4/K-EV Mk 4

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:50

Jedyne w czym Leo2A7V przewyższa Abramsa to latająca wieża po trafieniu w kretyńsko pomyślany skład dodatkowej amunicji.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:28

Leo2A7V przewyższa Abramsa w wysyłaniu załogi do nieba przy pomocy nieizolowanego kadłubowego mag amunicji. To KOŃCZY sensowną dyskusję

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:38

A ty jak zwykle nie potrafisz odnieść się do żadnego merytorycznego argumentu więc pleciesz bez ładu i składu. Płacą ci od liczby znaków, czy bełkotem próbujesz maskować ignorancję?

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:16

nie można dyskutować gdy się nie odróżnia IZOLOWANEGO od NIEIZOLOWANEGO magazynu amunicji i wpływie na załogę przy trafieniu. Skoro to jest niemerytorycznie, trudno. Wyrazy współczucia

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:17

W CZYM 2a7i przewyższa SEPv3. Nie masz dość tego "wpinania" się niemcom? Wepnij się może w NS2

TrzcinQ
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:02

Okeybz tymże Biden dał błogosławieństwo Merkel i Putinowi a od nas dodatkowo żąda 447. Dziękuję za uwagę. P.s. davirabi i spolka od poczatku unikają tematu

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:35

"żądania" jakoś ucichły, podobnie jak wycie po zmianie KPA. W TVN-ie tez się dostosują odsprzedając udziały. Żądać sobie mogą tylko że KAŻDY rząd który na to pójdzie zostanie wyautowany. W tym rzadkim przypadku jest zgoda narodowa, nawet wyborcy peło którym chciano zrobić "prezent" polskimi lasami są przeciw. mięczak z białego baraku niedługo sam się ubezwłasnowolni. My wykorzystujmy KAŻDĄ okazję na wzmocnienie WP. Niedługo będzie bardzo potrzebne

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:28

spoko lasy wycinają przeszkadzałyby w lokalizacji abramsów

Miecław
środa, 11 sierpnia 2021, 08:16

W większości komentarzy przewija się argument że potrzebujemy czołgów na teraz a na inne opcje czekalibyśmy latami. To nieprawda. Postępowanie ws. Wilka trwa od 4 lat i przez ten czas nie zrobiono nic a teraz mowi sie ze brakuje czasu. Wróbelki ćwierkają że finalna oferta Koreańczyków nie była zła i można było wcześniej lewarować Koreańczyków Amerykanami ale jak zwykle wybrano amerykańskie i z półki. Wilka nie ma, nie zmodernizowano wcześniej T72, zawalono negocjacje z Niemcami ws modernizacji Leo 2A4 a teraz mowi się że nie ma czasu. Czas był ale go zmarnowano stąd "objawowy" zakup Abramsów i mówienie że potrzebujemy czołgów "na wczoraj".

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:04

finalna oferta była złożona PO TERMINIE. Wcześniej chcieli nas wydoić na bezczela, jak przy Krabie. Biznes is biznes. Oby to im dało do myślenia przy negocjacjach tyczących atomówki

Lju
środa, 11 sierpnia 2021, 14:49

To czekaj na K2PL 10 lat gdy już nie ma na to czasu

Vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 12:43

Oferta Koreańczyków pod względem komercyjnym była tragiczna i nieakceptowalna w porównaniu do analogicznej oferty dla Norwegii

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:19

dla NO była równie tragiczna choćby dlatego że dotyczyła ok 100 szt. Dziś nie ma już K-2NO a koreańczycy niech myślą jakie interesy chcą robić

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 12:34

Za T72 iLeo podziekuj BUMARowi. Wszastko opuznili a teraz wrzeszcza ze in zle....

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:51

eee Nie Bumarowi ,a niedojdom politycznym tam desygnowanym bez wskazówek z partyjnej góry nie wiedzieliby czy mają dwójeczkę czy jedynkę trzaskać w prezesowskim kibelku

Extern
środa, 11 sierpnia 2021, 15:55

To nie tak, przecież T72 szybko modyfikują. A na wleczenie się modernizacji Leo2PL miało i ma wpływ kilka czynników takich jak np. brak dokumentacji do LEO, opóźniania poddostawców, zły stan technicznych czołgów, które trzeba jednocześnie poddać generalnemu remontowi, opóźnianie z powodów proceduralnych odbioru pierwszych prototypów przez wojsko, no i oczywiście również niestety ogólna zła kondycja tych zakładów, które zostały wcześniej przez polityków wręcz zagłodzone brakiem zamówień. Podupadły więc technicznie i w kompetencjach załogi. Wiem że zwalanie całej winy na Bumar i związki zawodowe jest teraz modne, jednak trzeba oddać też prawdę że przyczyn niezależnych od Bumaru kilka jednak było, a dodatkowo takich zakładów nie można zostawiać za długo bez realnych zadań, a potem nagle oczekiwać od nich rączości konia wyścigowego.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 11 sierpnia 2021, 21:37

Zwalanie winy na związki zawodowe zawsze jest modne. Publiczność to łyka niczym głodne pelikany, bo zapomina, że związki nie rozrabiają kiedy nie mają do tego powodu. Szkoda, że nie postawiły się wtedy, kiedy cywilny pion HSW spylano Chińczykom. Silniki do BWP i innych lżejszych wojskowych pojazdów mogły być bez niemieckiej łaski.

vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 23:07

akurat rozmawiałem na ten temat z prezesem HSW i ten krok uratował HSW od bankructwa. załoga przychodziła na niepełne etaty i nie miała premii ale wytrzymała za co zarzad HSW jest im wdzieczny.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:55

Ja też pamiętam to i owo. Wnuczek dziadka stawiał HSW za przykład i był z tego bardzo zadowolony. W sumie nie dziwię mu się się. Wnuczkowie falowych kolegów jego dziadziusia nieźle na tym interesie zarobili.

Extern
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:35

No tak aby przetrwać HSW odrąbało sobie jedną rękę już na zawsze, ale dzięki temu druga została w pełni sprawna. Bumar robił inaczej, bo obie powoli oskrobywał z mięsa, a więc dziś obie ma średnio sprawne. Jakby im pomóc i dać czas na regenerację wrócą jednak do pełnej sprawności. Ale potrzebują czasu i zamówień. Podupadli głównie przez decyzje polityczne i dziś też jedynie politycy mogą uratować te zakłady.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:09

Nie mówiąc o tym, że Chińczycy (jak wielu innych przy tego typu szemranych interesach) nie dotrzymali umowy i część pracowników cywilnego pionu musiała wrócić do garnuszka, którym dysponował bardzo wdzięczny tamtejszym związkom pan prezes...

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:30

skoro nie dotrzymali to czemu ich pozostawiono przy autostradzie jakoś potrafili ich wystawić na uat

vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 19:15

szybko modyfikują? aż 16 sztuk po remonce i kamera termo w ponad rok to szybko? :D co do złego stanu technicznego 2a4 to tak jest jak przez 10 lat nie kupowało sie cześci zamiennych ani nie wykonywało się prac serwisowych i nadle o kurde trzeba wymienić zajechane elementy. dodajmy do tego ze wszystkie leo2a4 i 2a5 zanim do nas przyjechały zostały generalnie wyremontowane przez Niemców.

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 12:30

Nie no, Niemcy słyną z solidności bez dwóch zdań. U nas to jest trochę inaczej.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:39

niemiecką solidność pokazali zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim, w KL wielu miejsc a ostatnio w obronie NS2 i promowaniu putina. Fakt, jak robią to solidnie

LMed
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:08

No tak, ale nie tylko. Niemiecka broń też słynie z solidności. Weźmy takie Leo. Kilkanaście lat prawie bez obsługi technicznej, zajeźdzane bezlitośnie, garażowane pod chmurką często, jakoś przetrwały.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:18

Umiesz śpiewać? Jak umiesz pobaw się w Rammstein i zanuć z kilkoma innymi "kolegami" "Deutschland, Deutschland über alles". Mnie przy tym zebrałoby się na wymioty. Tak samo jak przy "Государственный гимн Российской Федерации, Gosudarstwiennyj gimn Rossijskoj Fiedieracyi".

stary człowiek i może
środa, 11 sierpnia 2021, 08:04

Tylko unifikacja broni pancernej z Europą da nam jakiekolwiek możliwości taktyczno-strategiczne i przy okazji zminimalizuje koszty serwisu, napraw i ewentualnego rozwoju. Abramsy to bardzo kosztowna ślepa uliczka wyglądająca na propagandowy bubel (interes polityczny). Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie i myśli samodzielnie o tym wie, ale czarna masa słucha tylko wodza bo jest nie omylny. Przez 6 lat rozgrabiono takie pieniądze że armie mielibyśmy ze złota. I nie piszcie, ze wszyscy kradli bo wcześniejsi to byli zwykłymi amatorami na poziomie kieszonkowców

afrodyzjak
środa, 11 sierpnia 2021, 21:41

Pewnie możesz. Jednak pod warunkiem, że cię ugryzie "wałęsak brazylijski", albo się najesz "gruszek z Sumatry".

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:53

Unifikacja? Popatrz na przyjęcie Polski do NATO ile państw na zachodzie od razu redukowały stany swoich pancernych

Arek
środa, 11 sierpnia 2021, 07:58

Skąd tak du rany artykuł. Z jednej strony krytykuje że nie produkujemy sami a z drugiej krytykuje polskie.

Pio
środa, 11 sierpnia 2021, 07:24

Poncyljusz farbowany lis, tyle lat w Pis pluł na PO a teraz jak go Kaczyński pognał to wajcha w drugą stronę, dla mnie zupełnie niewiarygodny i fałszywy

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 01:14

Kto niby kogo pognał?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:31

Masz rację. To kwestia zawodu. Nie trzeba było gnać.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:02

Miło że (jak rzadko kiedy) przyznajesz rację faktom, a nie propagandzie. A fakty są jednoznaczne: PP sam wystąpił z PiSu, choć jako rzecznik Kaczyńskiego był wówczas bardzo blisko "ucha prezesa".

Tak sobie obserwuję
środa, 11 sierpnia 2021, 07:21

Czołgi są potrzebne już. Podobnie rakiety, samoloty, drony. Kto nie wierzy, niech poogląda telewizję Rassija 1. Po wypowiedziach posłów z PO na temat uzbrojenia, należy im wprowadzić takie seanse obowiązkowo. Ponadto, co o przemyśle, technologii, wdrożeniach i zarządzaniu produkcją wie człowiek, który fabryki z bliska nie widział, o jej funkcjonowaniu nie wspominając. Powtarza tylko oklepane słowa klucze. Jednocześnie niech powie co on i np. min. Siemoniak zrobili dla unowocześnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego? To przecież nie "magiczna ręka rynku" rządzi w zbrojeniówce ale rządy państw. Kto myśli inaczej jest naiwny albo próbuje wprowadzić publikę w błąd, licząc na jej naiwność z kolei. Czy opcja pana posła jest w stanie pochwalić się konstruktywną propozycją współpracy z rządem w zakresie polityki obronnej? Raczej nie, woli "totalność" z czego cieszą się tylko niektórzy sąsiedzi ale Polacy jakby mniej. Czy doczekamy czasów, kiedy wszyscy politycy będą działać wspólnie dla obronności kraju, jak to się dzieje wszędzie oprócz nas? Jest jeszcze jeden ważny aspekt: takie czołgi będą zmagazynowane w amerykańskiej bazie w Polsce. Rezerwa będzie na miejscu a nie gdzieś daleko. No i produkcja/ modernizacja Abramsów trwa cały czas. Dla porównania, jakie możliwości mają w tym aspekcie Niemcy z Leopardami? I jak by to wyglądało w razie "W"? Poproszą Rosjan o zatrzymanie się na Wiśle czy Odrze? Chętnie poznam odpowiedź na takie pytanie panów Poncyljusza i Siemoniaka, może Redakcja zapyta?

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:56

HM eee . Nie z tą klasa polityczną, bezkarność rozzuchwala . Ale donek ma dobre układy z Putinem niejedno jeszcze załatwi. Jak ostatnim razem układ na gaz na dwie dekady i "napady" Rosji

środa, 11 sierpnia 2021, 13:30

No tak...Rosja nie ma co robić tylko napadać na Polskę. Jak już to walnie kilkoma rakietami wystrzelonymi przez 'terorystow' i nara. Człowieku nie wiem czy zauważyłeś ,ale 17.09.2009 obama się całował z Putinem a niedawno Putin,bidet i makrela mieli trio na gazie...a ty tu o czołgach na juz...na cito

Extern
środa, 11 sierpnia 2021, 16:26

A po co by mieli do nas bez sensu strzelać rakietami? Rosja świetnie sobie teraz radzi rozgrywając różne hybrydowe podchody, destabilizując i oferując potem pomoc jako stabilizator przez co uzależnia od siebie innych itd. Silne siły lądowe (a więc i czołgi) to takie zabezpieczenie abyśmy mogli na spokojnie i adekwatnie reagować na te właśnie hybrydowe zaczepki z ich strony, a to tylko kwestia czasu aż się pojawią. Już je próbują robić rękami Białorusinów przecież.

Kolo
środa, 11 sierpnia 2021, 12:51

Brawka!!! Bardzo dobra i merytoryczna odpowiedź.

Jato
środa, 11 sierpnia 2021, 05:27

W polskiej zbrojeniówce pełna degrengolada, ciągła jazda na minusie, wieloletnie programy zbrojeniowe, z których nic nie wynika, podobnie latami prowadzone projekty, których końca nie widać, takie jak wieża ZZSW 30, czy ppk Pirat, a w tle prawie zerowy eksport. Teraz rządzącą partia wyciąga z kapelusza 250 Abramsów i czeka na oklaski, bardziej Amerykanów, nie Polaków. W czym ten zakup pomoże polskim firmom zbrojeniowym ? W niczym. W czym to pomoże polskiej armii ? Propagandowo pomoże, szczególnie w czasie defilad, a tak naprawdę są inne ważniejsze potrzeby, jak choćby obrona plot i przeciwrakietowa, rozpoznanie, okręty podwodne, czy śmigłowce. Bo tu poza zapowiedziami i obietnicami, niewiele, lub prawie nic się nie zmienia, wiadomo, chodzi o pieniądze. Ale jak widać na załączonym obrazku, władzę stać na bezsensowne wydanie 23 miliardów, tak od ręki. Myślę, że każdy rozumny obserwator wie co się tak naprawdę za tym kryje.

Monkey
środa, 11 sierpnia 2021, 04:32

Krytykować łatwo, szczególnie jeśli ma się rację.Ale jeszcze łatwiej zapomnieć, co sie samemu robiło likwidując jednostki, budując beznakładowo, ogłaszając publicznie w Berlinie Niemców hegemonami Europy (nawet jeśli nimi naprawdę są, nie trzeba tego przyznawać publicznie!!!). A teraz jest sie mentorem. Napisałbym więcej, ale tego ani cenzura, ani nawet moje wychowanie nie przepuszczą.

stanislaw
środa, 11 sierpnia 2021, 01:59

Poncyliusz to jest facet ktory sie na wszystkim zna jak byl radnym w Piasecznie to sie znal na trawnikach a teraz wziol sie hoptas za czogi madra glowa z niego.

andrzej.wesoly
środa, 11 sierpnia 2021, 12:40

ok, ty tu krytykujesz Poncyliusza, ale powiedz mi raczej , co w tym artykule nie jest prawdą? Bo wydaje mi się, że we wszystkim co opisał, ma on rację niestety

andżej,niewesoły
środa, 11 sierpnia 2021, 15:25

Niestety, mylisz się. Choćby przykład czołgów. A poza tym, co ów typek zrobił z przemysłem zbrojeniowym w ciągu 8 lat bytności u władzy? Ano nic. Kupił podwozie do Kraba, miast w swoje inwestować. Oczywiście powiesz, że nasze było wadliwe, więc kupił. To samo odnosi się do czołgów.

Dynia
środa, 11 sierpnia 2021, 00:54

Abrams jest do niczego. Czołg na obecnym polu walki odgrywa przede wszystkim rolę podstawowego wozu wsparcia piechoty i samobieżnej broni przeciwpancernej. Rozwój techniczny systemów kierowania ogniem może jednak sprawić, że na pierwszy plan wysuną się funkcje związane do tej pory bardziej z artylerią niż wojskami pancernymi. A wiec lepiej byloby zakupic 1000 Krabow z amunicja precyzyjna i system rozpoznania za te 23mld. W mozliwym starciu i tak chodzi o zniszczenie czolgow i innych systemow z oldeglosci standoff. Nowy modul operacyjny jest skomponowany z ochrony shorad i plot, systemu hardkill ktory oslania wszystkie elementy tego modulu i systemy altylerji rakietowej i lufowej ktore moga zniszczyc karzdy pojazd a odleglosci standoff. Takie moduly sa zlaczone z ssytemem rozpoznania i powoduja rze przeciwnik jest blokowany z dydtansu 40-500km.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 17:57

? Piechota bez pancerza to biegające mięso armatnie, ruchome cele dla wroga

kaczkodan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:20

Dalej jest mięsem armatnim. 155mm masakruje tę piechotę z daleka, czołgi przy okazji też.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:33

Ale Polska to nie pustynia mimo starań popisu

środa, 11 sierpnia 2021, 13:25

Ale abrams nie wspiera polskiej gospodarki...wiec krab jest gorszy

giez
środa, 11 sierpnia 2021, 00:22

Ale się bidulek rozpisał! Sprawdźcie, kto jest faktycznie autorem tego elaboratu, bo przecież ten facet nie ma żadnych kompetencji.

lol
środa, 11 sierpnia 2021, 15:28

Jak to nie ma? Wszak ukończył szkołę policealną z zakresu finansów i rachunkowości.

janusz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:16

POlskiemu wojsku nie są potrzebne czołgi, POtrzebne są postępowania przetargowe, studia koncepcyjne, odwołania od przetargów, itd. etc. Tu leżą pieniądze, a nie w jakimś po prostu zakupie.

marysia
środa, 11 sierpnia 2021, 15:02

Ciekawe założenie. Tylko technologii brak. I jak piszesz studia nic nie dadzą bo wiedzy brakuje. Teraz tylko możemy się posiłkować zakupami niczym więcej. Poprzednie polskie władze dobrze o to zadbały abyśmy byli ułomni w temacie uzbrojenia.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:36

Przechodzone Leopardy 2A5 z towarzystwem można kupić ze szrotu bez przetargu, podczas gdy nowych M1A2 SEPv3 już nie bo nie są od kolegów, którzy zamiast dać podwyżkę klepią was po plecach? Niemcy są oszczędni, więc w sumie nie dziwię się, że pańska partia wylądowała tam, gdzie jest.

Vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 12:44

W jakiej cenie pozyskano 2a5 a w jakiej m1 oraz jaki pakiet szkoleniowy i serwisowy był z 2a5?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:35

Pakiet pozyskany z już wtedy przestarzałymi czołgami interesuje mnie tak samo, jak długa broda ogolona przez negatywnie zweryfikowanego SBeka. Jedno i drugie powinno być na śmietniku.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:30

z 2A5 żaden pakiet. Centrum symulatorowe kończą budować dopiero dzisiejsi "nieudacznicy". Wczorajszym nawet przez myśl nie przemknęło. Obrona tylko przedpola niemieckiego. Na Wiśle szlaban

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 01:46

Nie kłam - laserowe symulatory strzelań typu AGDUS kupiono razem z A5. Niedługo potem MON kupił trenażery Leo2-NJ zwane też Fahrschulpanzer które trafiły do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Na jego wyposażeniu znajdują się też trenażery strzelań ASPT i wieży czołgu AAT do szkolenia ogniowego załóg czołgów. Na symulatorach tych szkolą się dowódcy, działonowi i ładowniczy. Ośrodek posiada również symulator walki szczebla plutonu czołgów AGPT. Naprawdę choć w jednym wpisie mógłbyś się nie ośmieszać.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:15

nie odróżniasz starych jak świat trenażerów od centrum symulatorowego zbudowanego w Wesołej? Przykra ignorancja ale nie dziwi. "Mieli" "symulatory" w Świętoszowie a zajeżdżali A5 na poligonach. Pewnie "celowo" chcieli poprzednikom i niemcom zrobić na złość a do tego nie "chciało" im się ruszyć z Wesołej.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:13

Tyle że w Wesołej nie zbudowano żadnego centrum kłamco. Dopiero w czerwcu podpisano umowę, a powstanie do końca 2023 r. O ile w ogóle powstanie, bo MON miesiąc później podjąłdecyzję o przezbrojeniu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej...

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:10

faktycznie źle się wyraziłem. Powinno być budowanego w Wesołej. Co nie zmienia istoty rzeczy: poprzednicy nawet nie myśleli o czymś takim. Nie odróżniali trenażerów od symulatorów? Mozliwe:) A o to czy zostanie zbudowane nie martwiłbym się. Poczekamy, zobaczymy, ktoś z nas będzie odszczekiwał. Zgoda?

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:39

Szanowny Wert działa aktywnie na froncie walki ideologicznej i stąd sądzę pojawiają się częstokroć pewnie nieścisłości ( że tak powiem) w jego wypowiedziach.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:21

tradycyjnie jak kulą w płot. Prosta projekcja własnych fobii i zadań jak widzę. Nie bez powodu mówią ze jak boli to się nie myśli. Reszta powyżej

LMed
sobota, 14 sierpnia 2021, 21:35

"Prosta projekcja własnych fobiii"? to powyżej.

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 14:29

każdy kto czyta oceni sam

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:01

Amen.

vvv
środa, 11 sierpnia 2021, 23:10

błąd. 2a4 i 2a5 miały darmowy pakiet szkoleniowy, darmową amunicję, darmowe cześci zamienne i były wpięte w sieć dostaw logistycznych bundeswehry. centrum szkoleniowe i szkolenia w niemczech lub przez niemieckich czolgistow byly za darmo! wizyty w centrum symulatorów za granicą były za darmo! twoj pis kochany rozbił 11tke a 2a5 w wesołej stały 2 lata pod chmurką bo "czolgi sie nie psują od sniegu i deszczu"

oPOortunista
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:17

Panie pośle,zakup Abramsów, to sprawa dyskusyjna oczywiście. Jednak równie dyskusyjną było nabycie Leo2A4,t.j. zajeżdżonego w większości złomu, którego dzisiejsza modernizacja do wersji PL idzie jak po grudzie, także z winy niemieckiego kooperanta i zwykłego braku części zamiennych do starocia. Przypominam,że PiS, podpisał umowę, którą wynegocjowali POprzednicy, dzisiaj mamy tego efekty. Leopardy2 A4 też , jak żaden inny zakup, odbiły piętno na rozwoju polskiej broni pancernej, zamknięcie zakładów Wola,dopełniło reszty. Jak wielu, mam mieszane uczucia w związku z zakupem Abramsów, bo potrzeby na innych polach w WP , są większe. Wychodzi jednak na to,że nasze wojska pancerne,licznie i silnie wyglądają tylko na papierze. Modernizacja Leo2 do wersji PL,to porażka finansowa, techniczna i czasowa. Z modyfikacją T-72, też wiele wskazuje na to,że nie nalejemy z pustego,bo duża część branych pod uwagę czołgów nie nadaje się nawet do remontu. Logistyka do T-72 i Twardych, też m.in. po decyzjach POprzedników ,staje się coraz bardziej mrzonką. Zakup Abramsów, staje się więc dość pilna potrzebą i ma na celu załatanie braków i szybkie wzmocnienie polskiego potencjału. Podejrzewam,że gdyby zakupiono najnowsze Leo2, tak bardzo by pan nie narzekał,choć jak wiadomo, z czysto wojskowego punktu widzenia, Abramsy SEPv3,są znacznie lepsze od Leopardów.

andrzej.wesoly
środa, 11 sierpnia 2021, 13:05

Leopardy A4 były za 1 euro kupione. Dwa kompletne bataliony, z całym etatowym sprzętem towarzyszącym niemieckiej brygady pancernej. W tamtych latach to była nowa jakość. Wymiana zespołu napędowego w teciakach - kilkanaście godzin, w Leopardzie - w godzinę. Celność ognia, manewrowość i napęd - nie do porównania. w sprawie ich modernizacji ani poprzednia ekipa nie pomyślała skutecznie ani pisowska (a rządzą już 6 lat!). Węgrzy kupili Leo A 6. Też mogliśmy , no ale jak to, od Niemca? Zamiast 50 Caracali z całą technologią Airbusa i offsetem, kupiliśmy 4 biedahawki i trzy najdroższe dostępne śmigłowce - merliny (mają 3 silniki, bo do zadań nad oceanem projektowane)

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 18:00

Bo thebillom do głowy nie przyjdzie że posiadane Mile należy remontować i dokupić nowe fabrycznie z opcja montażu w Bydgoszczy czy Łodzi. Płatowiec i silniki nie gorsze, niezawodność wyższa i utrzymanie kilka razy mniejsze

WSK74
środa, 11 sierpnia 2021, 16:29

Porównajmy wydatki, gdybyśmy mieli strategię i skupowali nadwyżki Leo przez ostatnie lata to za kwotę potrzebną na 250 Abramsów, mielibyśmy ok 1000 Leo. Chociaż nie sądzę, żeby potrzeba było więcej niż 500-600 pod warunkiem dobrej łączności i obrony pplot. Nie wspomnę o zużyciu paliwa.....

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:00

kto tanio kupuje ten drogo płaci. My zapłaciliśmy uwaleniem resztek kompetencji- dziś nawet nie możemy zmodyfikować tego szrotu co mamy bo większości części dawno już nie produkujemy. "Celność ognia, manewrowość i napęd" jak to się ma do dnia dzisiejszego? Może warto było wtedy spojrzeć wyżej i szerzej niż tylko z POziomu psiej budy? Węgrzy kupili JEDEN odchudzony o kompanię batalion, kupili w 2018 dostaną podobno do 2023 w specyfikacji niewiadomej bo kadłuby będą albo nowe albo ze odzysku- nie określono jeszcze. Katarski kontrakt KMW uratowały Saloniki to na marginesie zdolności produkcyjnych. Karakany? Ok kupiliśmy te śmigła (13,5mld) a NIE KUPILIŚMY Kraba-4,6 mld; Raka-2,4 mld Rosomaka -1 mld. Pioruna- 1 mld, Odry Bystrej- 1 mld i dodaj jeszcze parę programów aby dojść do 13,5 mld. No chyba że kasa wg Ciebie jest z gumy albo się mnoży, ot tak

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:53

Kompetencji? Ja wolę mało używane koreańskie auto o słusznej pojemności robione na amerykański rynek od niemieckiej nówki, gdzie sprężarka udaje silnik. I cieszę się, że zdążyłem go zarejestrować...

alkaprim
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:17

A Caracale były za drogie....a 23mld(miliardy złotych) za 250 czołgów,z którymi beda klopoty w utrzymaniu -to jest git. Ludzie i wy jeszcze próbujecie bronić i mętnie uzasadniac zakup tych czolgów,które bedą obciażać budżet monu ?Porównajcie sobie co by mozna było kupić dla wojska za te pieniadze....A potrzeb dużo...

SAS
środa, 11 sierpnia 2021, 11:44

Czołgi przynajmniej strzelają. A te Caracale to niby do czego?

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:04

Ktoś wyżej napisał, że zamiast na Caracale wydaliśmy na Raki, Kraby, Pioruny, więcej Rosomaków...

Kpt. Rykow
środa, 11 sierpnia 2021, 20:42

Na wypadek powodzi stulecia która u nas trafia się co 5 lat to Caracale by się bardzo przydały bo na dziś to w linii królują dalej stare Mi -8/17 a zakupy kilku sztuk innych maszyn to pic i propaganda. Natomiast czołgi - postoja i zardzewieja na magazynach bo paliwa to one sobie palą , oj palą

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:35

I mile ogarniamy remontowo i zakupowo nawet jak fabrycznie nowe

mie166
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:12

Nie przejmował bym się tą całą debatą na temat przydatności czołgów Abrams w Wojsku Polskim. Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną w Naszym kraju amerykanie i tak nie sprzedają Nam żadnych czołgów.

Sid302
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:11

Puste słowa. PO to dopiero modernizowało armię. O tak. Te zakupy to efekt ich działań. Czemu wtedy nie inwestowali w badania i rozwój a zwracali środki z MON do budżetu. Nie jestem zwolennikiem PiS ale oni konkretnie wzmacniają potencjał WP. PO tylko planowało... Jak by mogli to do dziś by planowali. A nasi piloci latali by na drzwiach od stodoły...

yy
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:09

Umówmy się, gdyby PO kupiło te czolgi pan Paweł napisalby dokładnie odwrotny tekst jak to dobry jest zakup.Prosze nie uprawiać tu politykierstwa Panie Poncyliusz,armia sluzy wszystkim.Chce Pan kupować czolgi za 10 ,15 lat?To może zaryzykuje Pan taki deal?Jezeli wydarzy się coś złego i stracimy chociaż część suwerenności czy jakieś terytorium Pan pójdzie pod sad wojskowy jako zdrajca narodu. Zaryzykuje Pan swoją głową?

wert
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:08

wg analiz zachodnich instytutów strategicznych sowieci do 2028 zakończą swój cykl modernizacyjno-zbrojeniowy i będą gotowi do pełnoskalowego konfliktu na dwóch frontach, czyli np ukraina i państwa bałtyckie. W moskwie rządzą dwie opcje: jedna chce wzmocnienia ekonomicznego i dopiero używania wojska druga uważa że można od razu zacząć je używać zwłaszcza gdy mięczak jest w białym "baraku". Ich celem jest odbudowa sajuza i MINIMUM to neutralizacja państw im "nieprzyjaznych" np Litwa, ukraina, Polska. Zatrzyma ich siła albo zostaniemy PODPORZĄDKOWANI ich interesom. Dziś kupione czołgi to w wypadku Abramsa 2-3 lata na dostawy, kolejne minimum trzy lata to szkolenie, zgranie, certyfikacja brygad i dopiero wtedy możemy powiedzieć że mamy jednostki bojowe. Ten pan jest zwykłym targowiczanem frymarczącym bezpieczeństwem Polski mającym całkiem liczne grono klakierów

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 18:01

Zachodni eksperci np amerykańscy już ustalili cele dla głowic jądrowych rosyjskich

środa, 11 sierpnia 2021, 12:05

A co z trzecim frontem na wschodzie tj. Chiny

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 14:47

nie ma i nie będzie. Sowieci praktycznie podporządkowali się chinom. Zobacz po ile sprzedają gaz, ile drewna wysyłają, ile innych surowców, dlaczego chińskie OP przechodzą przez Cieśninę Beringa. Spełniają życzenia chin dlatego nie ma opcji konfliktu z chinami. Obstawili wygraną chin i chcą być jak za piotra I junior partnerem i przedstawicielem chin na ojropkę

Putin :)
środa, 11 sierpnia 2021, 21:05

Koniunktura klucz w gospodarce - poczytaj list polskich producentów stolarki budowlanej w sprawie eksportu drewna LP do Chin. Potem zobacz co Rosja produkuje jako wyroby gotowe i eksportowe - struktura eksportu Rosji od lat a potem pisz bzdety. Bzdety piszesz, kto za to ci płaci? :)

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:37

Śliniłem się na drewno z Rosji najtaniej w wyrobach gotowych typu dom z bali meble surowe to drogo wychodzi bo dali opłaty. Na alibabie tez wyroby gotowe Syberia wypycha na świat

Putin :)
środa, 11 sierpnia 2021, 19:41

A choć dobrze ci za te urojenia płacą? :) Ja też miałem wizje ale doktór Angela mnie uleczyła. :)

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:05

cieszę się. Zdrowie najważniejsze

Salak
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:07

Moglibyście zamieszczać felietony osób znających się na tematyce jaką poruszają? Bo to powyżej to raczej do działu fantastyki i doniesień rodem z nieodżałowanego tygodnika "Skandale".

rezerwa 77r.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:55

Paweł P. to ten który ,, dzielił " kasę dla ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH 3 RZESZY ?????????????????????

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:38

i to mówi wiele o kompetencjach i uczciwości tego indywiduum

niech sam żyje za 500 złotych wypłaty
środa, 11 sierpnia 2021, 11:13

i mówił że za 500 złotych można przeżyć

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:02

Zdarza ci się napisać komentarz mający jakikolwiek związek z artykułem?

WSK74
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:54

Dlaczego nikt w Europie nie kupił tego czołgu od 1980 roku ? Użytkownicy: USA. Arabia Saudyjska, Australia, Egipt, Irak, Kuwejt, Maroko, ........ Kraje te łączy piach i ropa. Abrams 20 mln USD, w polskich warunkach szybko przestanie jeździć, po prostu w czasie pokoju będzie za drogo, a w czasie wojny nie będzie zaopatrzenia........ Dowiezienie paliwa w takich ilościach to wyzwanie, nie mówiąc o kosztach.

LOL
środa, 11 sierpnia 2021, 10:24

A kto go miał kupić? Niemcy, Francja, czy Wlk. Brytania? Oni mają swoje konstrukcje i Abramsy im nie są potrzebne. W Europie króluje Leopard jednak obecnie nie do kupienia w krótkim terminie.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 22:35

Szwecja, Norwegia, Hiszpania, Dania, Holandia, Belgia, Austria, Finlandia - np. te kraje mogłyby kupić Abramsy. Tylko że jak się przed ogłoszeniem zakupu robi przetarg, a czołgi sprawdza na poligonie, a nie tak jak u nas, to M1 wszędzie przegrywał...

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:08

W latach, gdy projektowano Abramsa, głównym przeciwnikiem było ZSRS, a potencjalnym TDW była Europa - więc twierdzenie, że Abramsa projektowano na pustynie jest, moim zdaniem, nieuprawnione - aczkolwiek mogę się mylić. Jeżeli ktokolwiek dysponuje inną informację, proszę o sprostowanie - ale z uzasadnieniem. Pro publico bono, a nie dla mojej satysfakcji.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 22:48

Benelux, Zachodnie Niemcy i Francja niezbyt przypominają Warmię i Podlasie, i to nie tylko geograficznie, ale również infrastrukturalnie. Każdy most w Niemczech ma znak informujący o nośności względem sprzętu pancernego, w Polsce żaden, a co za tym idzie jest bezużyteczny z punktu widzenia militarnego, bo M1 jest znacznie cięższy niż wszystko czym dysponuje WP, a do tego samodzielnie rzek, bagien, jezior czy nawet stawów pokonywać nie może. Polska nie ma też szans na wytworzenie bańki antydostępowej, a i z przewagą powietrzną może być problem - tu nie chodzi o pustynię, ale o system którego Abrams musi być częścią by być skutecznym. W Polsce go nie ma i nie jest nawet budowany, bo plany zakupu Abramsów zaskoczyły generalicję tak samo jak nas wszystkich.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 02:01

Leo (zwłaszcza w nowszych wersjach) jest całkiem porównywalny masowo z Abramsem - 2A7 waży już 62,5 tony - tyle, co M1A2.. Każdy most budowany jest z zapasem nośności - w razie W nikt nie będzie się przejmował tym, że konstrukcji to nie zrobi dobrze. Ważne, by ten raz wytrzymała. Taki np. Benelux ma mało wspólnego z pustynią. Też jestem sceptyczny, co do tego zakupu. Jest to kolejny typ sprzętu - pytanie, co np. z komunikacją radiową? Czy będzie miał sprzęt US, czy będziemy mogli włożyć nasz? Z drugiej strony, chyba nikt nie jest w stanie dostarczyć tej ilości sprzętu w takim czasie. Rosji OC w tym nie uwzględniłem... ;-)

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:37

Różnica jest taka, że Leo2A7V może pokonywać przeszkody wodne po dnie - jego zwiększona względem A5 masa nie skutkuje więc tak poważnymi ograniczeniami taktycznymi. Natomiast Abrams może pokonywać przeszkody wodne o mniejszej głębokości niż Star, więc jego mobilność bez odpowiednich mostów jest mocno ograniczona. Oczywiście my w Polsce mamy długą tradycję pt. "jakoś to będzie" i możemy w razie potrzeby grać Abramsami na mostach powiatowych w rosyjską ruletkę, ale pytanie czy rzeczywiście tak powinna wyglądać modernizacja w cywilizowanym kraju...

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:07

Ok, to jeszcze raz: Abrams w terenie 200km na 1900litrach paliwa, Leo2 200km na 1200 litrach paliwa. Ile to mozna tłumaczyc. Aha Abrams pojedzie nawet na oleju słonecznikowym, Leo2 niekoniecznie.

hermanaryk
środa, 11 sierpnia 2021, 09:07

Turbina Abramsa jest wszystkożerna. Ten czołg może tankować np. na stacjach Orlenu :)

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 14:23

Wszystkożerna, ale pyłu, piasku i wody nie cierpi śmiertelnie.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:39

po modyfikacji TIGER to "trochę" inny napęd. Jankesi kończą opracowanie całej rodziny super kompaktowego diesla począwszy od chyba 300KM do HMMWV ,skończywszy na 1500 KM do Abramsa chyba już SEPv5. Są zdjęcia ile zajmie miejsca w komorze silnikowej

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:02

No tak. A my się będziemy bujać z tymi turbinami biedni. Można by pewnie, na podstawie dotychczasowej eksploatacji policzyć koszty utrzymania i remontów tych kilkuset turbin w skali roku dla otrzeźwienia. Ale może sojusznik nie będzie chciał nam psuć humoru i nie udostępni danych.

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:10

my się będziemy bujać z symulatorami. Może najpierw doczytaj. POpaprani trenowali zawzięcie zarzynanie wozów, oszczędzanie na remontach i kanibalizm sprzętowy

say69mat
środa, 11 sierpnia 2021, 07:46

Punktem wyjścia dla prac nad czołgami XM1 Abrams i Leopard2AV jest niemiecko - amerykański projekt czołgu MBT70. Jednak w efekcie nieporozumień pomiędzy partnerami projektu. Amerykanie zdecydowali się - ze względu na niższy koszt produkcji i lepsze charakterystyki i osiągi - na kontynuację prac nad projektem XM1. Z kolei niemiecki partner projektu zadecydował o kontynuacji prac nad projektem Leoparda. Po drugie, oferta KMW była znacznie korzystniejsza - ze względu na serwis i logistykę - dla europejskich partnerów NATO.

rydwan
środa, 11 sierpnia 2021, 07:40

najpierw poczytaj o kosztach Leopardów a dopiero potem komentuj !!!

Kamil
środa, 11 sierpnia 2021, 07:13

Jesteś na etapie WSKi?

Mike Texas USA
środa, 11 sierpnia 2021, 00:04

Bo Niemcy zrobili dumping a odbili sobie kasę w serwisie i częściach. Po drugie my USA nie zgodziliśmy się sprzedawać lepszej wersji tylko eksportowe. To się zmieniło z Australia a teraz z Polska.

SAS
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:39

Polski czołg to modernizacja T72. Jak sama nazwa wskazuje PT-91 powstał 30 lat temu. Co robił polski przemysł w temacie czołgów przez trzydzieści lat? Teraz to już musztarda po obiedzie.

say69mat
środa, 11 sierpnia 2021, 09:51

Zwróć uwagę na kondycję finansową Bumaru. Tam nie ma miseczek na rzeczoną ... musztardę. I to pomimo poważnych inwestycji finansowych ze strony Skarbu Państwa.

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:12

Był w likwidacji. Warto sobie przypomnieć np., kto zaorał produkcję silników w Bumarze. W tym kontekście zarzuty Pana Posła o doprowadzenie polskiej zbrojeniówki na skraj upadłości, zwłaszcza biorąc pod uwagę kondycję HSW, zakupy Raków, Krabów, Piorunów, Pilic, Grotów, amunicji, ciężarówek etc. i w zestawieniu z "sukcesami" na tym polu jego formacji, wygląda cokolwiek mało wiarygodnie.

LOL
środa, 11 sierpnia 2021, 23:44

Przecież to kolejno Klich i Siemoniak, najpierw zrobili z Jelcza podstawową ciężarówkę w SZRP, a później wznowili program Regina- sfinansowali tworzenie Kraba (i zamówili pierwszy dywizjon), i Raka. HSW swoją kondycję zawdzięcza PO, i swojej zdolności do restrukturyzacji. Bumar takiej zdolności nie miał, ze swoimi roszczeniowymi związkami. Do tego kadry- HSW zachował doświadczonych pracowników (na Podkarpaciu nie mieli gdzie odejść), a z Bumaru ludzi poodchodzili wchłonięci przez rynek (na Śląsku z tym nie ma problemu). Po co więc opowiadasz bzdury?

SAS
środa, 11 sierpnia 2021, 13:03

Silnik w ostateczności można kupić. Co robiły biura projektowe w Bumarze i HSW zatrudniające przez 30 lat inżynierów?

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 18:02

Kombinowały od pierwszego do pierwszego albo dorabiały sobie na targowisku. Wiesz brak istotnych zamówień

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 15:04

To pytanie do kolejnych zarządów (i tych, którzy je mianowali).

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:05

A co mógł zrobic? Opracowali trzy czy cztery projekty, dość nierealne i wszystkie jeden po drugim upadły zanim w ogóle pojawiły się w Polce Leo2A4

Krzysiek z Wrocławia
środa, 11 sierpnia 2021, 08:34

i to się nazywa patriotyczne podejście do polskiego przemysłu zbrojeniowego

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 08:31

Nie zgrywaj głupka . Skoro już siedzisz przy klawiaturze to wygooglaj mrowie propozycji było. Tylko wszystkie przez styropanowych politruków olane

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 08:20

Dzielili sie dodacjami - i to wszystko legalnie. A i teraz legalnie okradany jest skarb panstwe np. Tarnowskie Gory ... mozna mozna. Bo jak sie podzieli to nawet NIKt nie patrzy w ta strone. Legalnie - Legalnie.

środa, 11 sierpnia 2021, 07:56

Nie bylo pieniedzy bo politycy zdecydowali rze Polsce przemysl obronny generalnie nie jest potrzebny.

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 12:35

I dlaczego oni jeszcze lataja wolno ....

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 07:51

trochę mylisz pojęcie. Nie co zrobił polski przemysł tylko co robili rządzący

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 12:37

Nie pytaj co robili rządzący, ale co umie przemysl ...

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 18:04

Umie na ile pozwolą zakupy maszyn urządzeń etc. . A z tym słabo było i jest

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 16:59

zapytaj gen/prez Parka co umiał przemysł Korei Płd AD 1990

LMed
czwartek, 12 sierpnia 2021, 11:06

Miał w głowie, że musi stawiać na rozwój własnego przemysłu obronnego. Wiedział, że wydawanie grubej kasy na zakupy z półki za granicą to droga donikąd.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:34

a ja myślałem że powinna to załatwić niewidzialna "renka" rynku:)

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:41

Tak dobrze nie ma. To po pierwsze interes państwa. Bo bezpieczeństwo, niezależność, no i kasa gruba do zarobienia. Ale do tego trzeba mieć pojęcie i wynająć fachowców, a nie upychać dyletantów, którzy chwalą się potem , że udało się wydać pieniądze (sic).

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:57

byli też dyletanci którzy nawet tej kasy nie potrafili wydać tylko zwracali do budżetu

wert
czwartek, 12 sierpnia 2021, 23:02

i myśmy tak "właśnie" robili, dzięki czemu Bumar to wiodąca światowa firma a po jego nowoczesne czołgi ustawia się długa kolejka chętnych. Cieszy że miłośnicy tego co było czasem powiedzą coś sensownego

LMed
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:28

Ale proces zaorywania krajowego przemysłu specjalnego, wskutek niebanalnej polityki kadrowej i niepohamowanej słabości w wysyłaniu kasy do Ameryki (to już trwa lata całe, a sprzęt?) "dobrej zmiany", przyspiesza dziarsko.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:03

kupujemy to czego sami nie potrafimy zrobić lub nie mamy czasu na opracowanie. To są SKUTKI POlytyki dotychczasowej. Ludzie posługujący się logiką potrafią odróżnić skutek od przyczyny. A ostatnie 5 lat to prosperity krajowego przemysłu S, złote żniwa, rozbudowa, modernizacja i produkcja pełną parą. Chciało by się znacznie więcej, przykładowo Radwar jako klucz do wielu tematów ciągle jest w blokach startowych ale należy uwzględniać dno z jakiego się odbijamy

Pawlak
środa, 11 sierpnia 2021, 06:43

NO wlasnie nie jest musztarda po obiedzie. Naprawde ciezko zainwestowac kilkaset milionow na system zwalczania pociskow PPAN- ASOP??Przeciez bylismy w czolowce z systemami pancerza aktywnego. Do tego kupic pociski npr laserowo wystrzeliwane z T72 od Ukrainy. Niedrogo iz potezna korzyscia dla polskiego przemyslu bo kasa zostaje u nas.Niestety -jest za duzo lobbystow a polska polityka jest juz obecnie domena zachodnich lobbystow pokroju Pani ambasador M., ktorzy beda budowac sobie palace na pocie polskiej klasy sredniej, dajac w zamian zludne gwarancje matolkom

Czarny Ziutek
środa, 11 sierpnia 2021, 04:49

Formacja Pana Poncyliusza zlikwidowała fabrykę silników czołgowych de facto eliminując jakikolwiek dalszy rozwój tej wersji i skazując budowę czołgów w Polsce na powolny zgon. Dzis ta sama formacja ma najwięcej do powiedzenia w temacie....

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:43

Nie formacja a wychowanek styropianowych ekonomistów wyznawców bzdur ekonomicznych im Końskomordego Leszka B. m. Krystowski nagrodzony przez Zachód za kompetencję w rozwałce stanowiskami wice w zachapanym przemyśle zbrojeniowym . Teraz na odcinku Leonardo bodajże . A szło tak szybko ze po tygodniu od decyzji hale były puste a sprzęt i zapasy części na złomie przy hucie

db+
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:20

Ale to rząd zlikwidował czy może jednak Bumar? Poczytaj o tym, co robił Bumar z ZM PZL Wola po zakończeniu kontraktów na PT91. Tu masz na zachętę cytat: "W 2009 wygaszono działalność odlewni. To podstawowy dział, gdzie powstają m.in. bloki silnika, dający możliwość rzeczywistej produkcji układów napędowych. W efekcie doprowadzono do dewastacji tej części zakładu: zezłomowano wyposażenie, zniszczono piece. Od tego czasu PZL Wola była w stanie jedynie montować silniki z posiadanych zapasów lub modernizując kupowane za granicą jednostki rodziny W-46-6. Na tej zasadzie dostarczono np. silniki dla części pojazdów malezyjskich (ostatnie zlecenie tego kontraktu dotyczyło 5 zapasowych S1000R, które wykonano m.in. ze zmagazynowanych podzespołów), a także dla WZT-3. Odnośnie tego drugiego zlecenia, w przypadku pierwszych 8 z 204 pojazdów zamówionych (...) przez Indie, wykorzystano silniki W-46-6 kupione z Czech, po generalnym remoncie połączonym z odtworzeniem resursu. Dopiero później dokonano ich modernizacji do odmiany S12U". I kto w związku z utratą możliwości produkcyjnych PZL Wola zdecydował o ulokowaniu produkcji silników dużej mocy w WZM Poznań.

asf
środa, 11 sierpnia 2021, 01:07

Przemysł robił tyle, na ile pozwalali mu politycy. Były koncepcje czołgów PT-97, czy czołgu Goryl. Niestety politycy uznali, że mamy koniec historii, więc po co wydawać na czołgi. Konsekwencje tego podejścia ponosimy po dziś dzień...

Adr
środa, 11 sierpnia 2021, 00:29

A jaki przemysł o pracował Czołg bez gwarancij zakupy że strony własnych sił zbrojnych.... Abrams, Altay, k2, leopardy.... Twierdzisz że to była oddolna inicjatywa przemysłu.... Akurat +/- w momencie gdy zbrojeniówka realizowała dostawy pt91 dla Malezji a była to wtedy zawansowana i udana moderka t72 pozyskano leopardy... Później zaorano wszystko.... Dziś właściwie trzeba budować wszystko od nowa

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:05

Od 15 lat buduje kompetencje do serwisowania, remontowania i w końcu modernizowania Leo2.

xXx
środa, 11 sierpnia 2021, 13:47

To może dać to zespołowi od Borsuka? Jak na Polskie warunki poszło im dość sprawnie, więc może coś by zrobili do 2025.

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 20:35

Ale co poszło srawnie? Bo Borsuk to na razie jeżdzi i jeżdzi po poligonie ( pewnie są powody) i do badań kwalifikacyjnych daleko. Ciekawe czy te badania siŕ zakończą do 2025 roku.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 22:01

na razie są badania zakładowe które potrwają do końca tego roku. Ludzie czy wy harmonogramów nie możecie doczytać? Borsuk trzyma terminy jak na razie i oby tak dalej

LMed
sobota, 14 sierpnia 2021, 09:21

No cóż, harmonogramy się zmieniają. Terminy są z definicji zgodne z tym ostatnim.

Rocco
środa, 11 sierpnia 2021, 12:08

I nie może ich przez te 15 lat zbudować xD Moglibyście zrobić coś pożytecznego w końcu i zamilknąć?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:30

Kpi, czy o drogę pyta? Szansę na udział w euroczołgu przekreślili wasalni panowie partii, w której jest ten człowiek. Obecnie dyspozycji są trzy sensowne MBT. Abrams, Leo2A7 i K2. K2 jest najnowocześniejszy, ale opancerzenie odbiega od pozostałych. M1A2 SEPv3 jest nie tylko lepszy od Leo2A7, ale można mieć go szybciej i co ważne nie produkują go jego niemieccy wasalni panowie. Wilka nikt nie skreśla.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 13:18

Wydawało mi się, że jeszcze rok temu prezydent i premier z obecnej dobijali się do projektu MGCS. I tutaj zaczynają się schody. Nie tylko KNDS nas olało, ale też w raporcie przedrukowanym na D24 wskazano Włochów a nawet Anglików jako kooperantów. To ja się pytam, gdzie te podnoszone tutaj możliwości polskiego przemysłu - skoro nie wystarczyły do euroczołgu? Ponadto, niektórzy komentatorzy (sen o żelaznym wilku) wskazywali właśnie hipotetyczny "Ariete 2" jako przykład wystarczająco dobrego czołgu, który moglibyśmy szybko zacząć robić razem z Włochami. I tutaj KNDS wlazł nam z butami. Po trzecie, tak na marginesie - sam projekt euroczołgu jest rozrywany przez spory finansowo kompetencyjne - Francja kontra reszta świata... I to rzekomo Francuzi mieli postawić veto wobec polskiego udziału. Jak to się ma do ubiegłorocznych rozmów na szczeblu - nie wiem. Źródła nie podam, bodajże ktoś tutaj komentował. Ktoś podpowie?

gość
środa, 11 sierpnia 2021, 10:08

Od razu sprostuję nie jestem przeciwnikiem Abramsów, lecz program "Wilk" właśnie wszedł w fazę realizacji. Przecież nie tak dawno amerykanie zaoferowali w tym programie swojego Abramsa.

m
środa, 11 sierpnia 2021, 09:29

Mnie się rozwaliło zdanie: "Wiem, że dziś to wszystko brzmi jak science-fiction, ale drony też wydawały się abstrakcją 20 lat temu" - naprawdę? No to gratuluję ...

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:08

K2 jest mniej nowoczesnym czołgiem od SEP3 i do tego droższym i słabszym.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 18:59

? Kadłub zaprojektowano dekady później zatem to K2 jest nowocześniejszy może mniej opancerzony. Za to z automatem ładowniczym. Abrams to kolejna moderka czołgu sprzed kilku dekad

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 23:27

K-2 to kompilacja w opancerzeniu T-80 i Abramsa. Do obu pancerzy koreańczycy mieli dostęp. Sowieci w zamian dostali np nowoczesne matryce do SKO. K-2 jest znacznie słabiej opancerzony od Abramsa, bardzo dobry jest tylko pancerz czołowy co wynika ze specyfiki górzystego terenu Korei. Tam zwyczajnie jest mało miejsca na manewry flankujące, Stąd wynika potrzeba dopancerzenia do warunków terenowych odbiorcy, np Polski. To wiąże się z całkiem nowa konstrukcją. Nie problem w czasie zaprojektowania, problem jest w użytych materiałach, wkładach pancerza specjalnego etc i tu Abrams JEST nowocześniejszy choćby z racji przeznaczanych środków na rozwój. Abrams w cyklu produkcji wielokrotnie był modernizowany, zarówno kadłub jak i wieża. Taki Leo ograniczony zawieszeniem, był modernizowany tylko w wieży, kadłub 2A4 i kadłub 2A7 to cały czas ta sama konstrukcja. Plus K-2 czyli bezzałogowa wieża ma zostać zniwelowany w wersji SEPv5. Jankesi mają już opracowane dwa modele automatu ładującego (rewolwerowy i taśmowy) z takimi bajerami jak rozładowanie działa czy automatyczne przemieszczanie naboi tak aby maksymalnie skrócić czas ładowania. Abrams może jest i moderką ale cały czas jest najlepszym i najbezpieczniejszym deklem dla naszych chłopaków. Lepsza jest może Merkava ale to czołg stworzony do walki w terenach zurbanizowanych

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:45

Davuś pisał nie o budowie a, nowoczesności czołgu. Ty wnikasz w szczegóły

Voodoo
środa, 11 sierpnia 2021, 08:57

W czym lepszy???...w polskich warunkach nie ma żadnej przewagi nad Leo...ma jest chorendalnie drogi w utrzymaniu...gdyby nie ci "wasalni panowie" ( TvPis ładnie przeorał Ci sposób postrzegania świata). to Twoja mamusia i tatuś zarabiali by po 100 euro a Ty komputer widzialbys tylko w kawiarence internetowej...zaraz wrzesień wracaj do książek

środa, 11 sierpnia 2021, 08:35

a po jakich mostach będzie

prawda
środa, 11 sierpnia 2021, 00:08

Kupowanie 2A7 w sytuacji gdy aktualnie planuje się prawdopodobnie sporą przebudowę Leoparda 2 spowodowaną jego niewystarczającą wartością bojową jest bezsensowne.

Pewny
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:09

Akurat w ustach przedstawiciela partii który likwidował jednostki wojskowe i cała dywizje obecnie odtwarzana naprawdę nie powinien się wypowiadać

Krzysiek z Wrocławia
środa, 11 sierpnia 2021, 08:35

najlepiej jest zlikwidować polski przemysł i wszystko kupować za granicą, hipokryci.

BUBA
środa, 11 sierpnia 2021, 08:17

Dobrze napisane. Popieram

db+
środa, 11 sierpnia 2021, 00:19

A ileż to tych jednostek zlikwidowano? Zechcesz podać konkretne przykłady? Tylko likwidacja to znaczy zezłomowanie sprzętu i wysłanie żołnierzy do cywila (a nie mniej lub bardziej sensowna zmiana dyslokacji lub podporządkowania).

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:01

Złomowanie wyposażenia silnikowni w Stalowej Woli. Szybko aby nikt nie zdołał kupić. A T 55 gdzie masz?

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:08

Jeszcze zniesienie poboru im wypomnij, a potem dodaj, iż nic was nie przekona, że czarne jest czarne, a białe białe...

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:46

takie przykre są fakty: likwidacja wojska na wschód od Wisły. Czyżby umowa zawarta na molo w Sopocie? Nie dowiemy się bo sygnatariusze jak mówią to mówią. Tylko, choć jeden znacznie więcej robi. Jest dość prymitywnym wykorzystywanie lapsusów językowych. Kojarzy mi się z kabaretem spod znaku bekania i bącenia kapustą drugą stroną. Ale czy może dziwić taki yntelektualysta?

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 23:13

Podobno na tym molo Putin przekazał wzóŕ tablicy Mendelejewa i nakazał stowanie jej w WP.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:43

nieprawda. Pogłaskał swojego człowieka w Warszawie aż ten zaczął mruczeć i łasić się a potem wykonał: aport

militarion
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:52

Redakcjo, litości z tymi politycznymi agitkami nie mającymi nic wspólnego ze znajomoscia tematu. Czekamy na tekst Budki o F35 oraz rozprawkę Palikota na temat Patriotów? Na tym portalu powinni publikowac fachowcy a nie agitatorzy i politykierzy.

Ralf_S
środa, 11 sierpnia 2021, 11:46

O właśnie: Palikot przyszedłby na taką pogawędkę z wibratorami i dildo, które imitowałyby rakiety w odpowiedniej specyfikacji :] Janusz - zapraszamy do tablicy :P Jedyny kompetentny "członek" rządu.

cljxkljvckxljvzkjxzc
środa, 11 sierpnia 2021, 09:32

Wypada się zgodzić, a jeśli już publikują politykierzy, no należy dać się w ramach polemiki wypowiedzieć drugiej stronie.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:01

No wiesz to tacy jak oni decydują o finansowaniu. Sejm musi klepnąć abramsa

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:19

Myślę, że dobrze, że ten artykuł się pojawił - i to na tym portalu, gdzie sporo osób zna realia. Nie zamierzam rozgrzeszać obecnych władz, bo do ideału im daleko - ale wypowiedź Pana Posła w zestawieniu z "sukcesami" na tym polu jego formacji, doskonale pokazuje hipokryzję polityków, gdy liczą oni na efekt emocjonalny swojej wypowiedzi, jednocześnie (chyba) uważając, że odbiorcy nic nie wiedzą, nic nie rozumieją i nic nie pamiętają. Aby być obiektywnym, trzeba napisać, że nie jest to cecha wyłącznie formacji Pana Posła, ale jest to przywara dość demokratycznie rozłożona na polskiej (i nie tylko) scenie politycznej.

Misiek
środa, 11 sierpnia 2021, 23:49

Aby być obiektywnym, to trzeba się odnosić do tego, co ktoś mówi. A tekst jest jak najbardziej rzetelny i zwraca uwagę na kwestie, wielokrotnie podnoszone również przez ekspertów.

Wawiak
piątek, 13 sierpnia 2021, 02:05

Tekst to tylko słowa. Ocenia się po czynach, a tu formacja P na Posła wypada słabo.

środa, 11 sierpnia 2021, 09:08

Było by szkoda jakby takie merytoryczne miejsce zmieniło się w gazetę G. albo w portal 0.

Grzesiek
środa, 11 sierpnia 2021, 08:51

Popieram

SLY
środa, 11 sierpnia 2021, 06:34

Racja.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:11

Członek sejmowej komisji obrony mający dostęp do fachowców i dokumentów przytacza szereg konkretnych argumentów - jak masz coś do powiedzenia, to z nimi polemizuj, bo takimi wpisami tylko się ośmieszasz.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 13:09

Strasznie plecie jak na członka komisji. Do tego powtarza wielokrotnie odkłamane brednie z Onetu, nt Grota czy F-16. Także, tego. Proszę się nie zamykać w swojej bańce informacyjnej.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 21:32

A co konkretnie odkłamano ws. Grota - może to nie prawda np. z wycofaniem A0? Proszę o jakieś wiarygodne źródło, np. link do artykułu na D24. Karabinek ma ledwie kilka lat, a już jest po trzeciej modernizacji! - jedna świadczyła by o usuwaniu problemów "wieku dziecięcego", trzy o dopuszczeniu sprzętu bez odpowiednich testów. Podobnie z naszymi F-16 - proszę o informację źródłową ile tych maszyn pozostaje w gotowości bojowej, bo MON wcale nie zdementował doniesień prasowych, a jedynie podał, że ów poziom jest porównywalny z innymi państwami NATO, a tymczasowa "kanibalizacja" to normalna procedura. Także proszę poszukać informacji na ww. tematy, a może łuski spadną z oczu.

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:22

Proponuję opuścić strefę komfortu i swoją bańkę informacyjną. Wyznawcy Antypisa są do tego organicznie niezdolni.

Danisz
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:50

Ponownie proszę o konkrety i źródła, a nie o plecenie o bańkach.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:02

Madry człowiek eliminuje zauważone wady i po latach ma sprzęt doskonały głupi olewa i zarzuca kłamstwa

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 17:47

jako członek sprawdził się. Komisji "oczywiście"

Légionnaire
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:40

To wszystko prawda, brak jakiejkolwiek analizy oraz konkursu na zakup czołgu, skłania do zamysłu że kryje się za tym szybkim zakupem coś z goła innego. Czy aby napewno nie był to nacisk naszego sojusznika na tak duży wydatek jako część spłaty za 447 oraz ewentualne granty dla rządu który przeprasza w ten sposób za poparcie w elekcji poprzedniego prezydenta US.

Łysy
środa, 11 sierpnia 2021, 11:25

Jasne - jak idą podpalić chałupę, to trzeba zrobić analizę i konkurs.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:04

JAk na razie chałupy nikt nie podpala . A łże ważność przesmyku suwalskiego rozpadłą się jak bańka mydlana. A jaka olbrzymia była.! A frajerzy wierzyli

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:20

Dość ciekawa forma wymuszonej spłaty, gdy w zamian zyskuje się sprzęt dobrej jakości.

środa, 11 sierpnia 2021, 13:21

To dodaj do tego ile beda wynosić koszty części, utrzymania itp.itd.

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 15:06

Części nie kupujesz "hobbystycznie". Odnośnie np. zużycia paliwa, temat już ktoś w komentarzach poruszył.

rafid
środa, 11 sierpnia 2021, 03:35

Było by tak gdy za 23mld. Polska nie otrzymała nic. 250 czołgów to nie jest nic.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:05

Za to możemy zbudować energetykę jadrową opartą na mini generatorach . Czyli każdy płacący za prąd miałby kilkanaście stówek rocznie w kieszeni

Sidematic
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:35

Brawo, nareszcie ktoś to wszystko o czym próbowałem pisać w komentarzach podniósł do rangi artykułu. Może ktoś w MON to przeczyta?

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:21

To oceń to przez pryzmat dokonań partii autora, biorąc pod uwagę np. zaoranie produkcji silników czołgowych za rządów PO/PSL.

środa, 11 sierpnia 2021, 08:49

To jest czyste Political fiction... MON ma pięknie wystawioną piłeczkę.

JP
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:30

Niestety jest to prawda, która do wyborców nie potrafi dotrzeć że ich sponsorzy z PiS robią bezsensowne zakupy na pokaz które nie zagrożą Putinowi, bo dostępność tego sprzętu będzie mniejsza niż F16. Czołgi będą stały i czekały na kasę na naprawy.

lol
środa, 11 sierpnia 2021, 11:03

A jakie czołgi nie będą stały i czekały na kasę?Części do leopardów niemcy dadzą za darmo ? Tupniemy nóżką i Putin w ramach przeprosin zrobi nam upgrade t-72 do standardu b3 i części da gratis ? Skończ z demagogią każdy czołg potrzebuje kasy na części i remonty no chyba że niewidzialny eurotank 5 generacji

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:07

Tylko ilości i kwoty różne . Jakie masz auto i czemu nie mclaren F1

xvsvxcvxvxcvcxzvxczv
środa, 11 sierpnia 2021, 09:38

To nie są bezsensowne zakupy, to zakupy pod presją czasu, najlepszy dostępny wybór w krótkim terminie czasowym. Oczywiście lepiej by było mieć komfort czasowy i nieśpiesznie sobie klepać czołg, ale tego komfortu już niema.

LOL
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:01

Wręcz przeciwnie. Takie zakupy pod publikę świadczą wyłącznie o tym, że nikt w MONie nie przewiduje możliwego konfliktu w najbliższym czasie. Gdyby uznano za realną groźbę wybuchu wojny w kilku najbliższych latach, to nie kupowalibyśmy Abramsów, tylko środki rozpoznania, komunikacji, ppanc, WRE (!), i pakowali kasę w remonty, zakupy amunicji, smarów, materiałów pędnych i rezerwy materiałowe. Chcemy wydać 23mld na czołgi, podczas gdy w realnym konflikcie większą różnicę niż te 250 czołgów, zrobiło by posiadanie systemu SHORAD z prawdziwego zdarzenia, Dlatego nie opowiadaj bzdur o jakimś działaniu "pod presją czasu".

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 19:08

Ocknęli się czy rżną głupa? Na 90% to drugie

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:22

A kto inny na tej planecie ci w takim terminie dostarczy 250 czołgów? Z wiadomych względów Rosja odpada, a Leo w tej ilości nie ma.

qq
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:21

Polska nie jest w stanie i długo jeszcze nie będzie mogła stworzyć czołgu o parametrach Abramsa. Nasze zakłady zbrojeniowe i myśl techniczna są daleko w tyle za państwami zachodniej Europy dlatego tam gdzie mamy braki technologiczne i wieloletnie zapóźnienia trzeba kupować sprzęt który pozwoli naszym pancerniakom stanąć na polu walki jak równy z równym. To oni będą walczyć i poświęcać swoje życie dla nas wiec musza to robić na sprzęcie najlepszym a nie czekać na mrzonki polskich konstruktorów.

KTR
środa, 11 sierpnia 2021, 11:53

Powiedzmy sobie szczerze. Polska nigdy nie stworzy czołgu o potencjale Abramsa.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 08:33

A tobie podobni czynili wszystko aby to się pogłębiało. Wbrew pozorom można w ciągu dekady zrobić polski czołg bazując na podzespołach licencyjnych i opracowaniach własnych

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:24

To byłby bardziej Arjun czy Altay a może Goryl? A może podwozie pod Kraba, pękające od samego patrzenia.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:52

A w abramsie to te stare kadłuby pełne mikropęknieć to przez hutę będą przechodzić czy tylko podpis po rentgenie będzie. No żaden styropianowiec nie przypuszczał ze fachu robol uczy się dekady. Byli i są przekonani że starczy przeszkolenie stanowiskowe aby od razu był mistrz. Oni w końcu to potrafią dziś w zbrojeniówce jutro w spożywce pojutrze w szpitalu i zawsze fachowiec, Pancerz opracowany SKO tez mamy lufownia jest licencja na 12o mm od Niemców jest a protoypów i demonstratorów tez kupa była tylko wybierać. I decydowac powiedzmy 50 sztuk rocznie i usuwanie i modernizowanie każdej kolejnej partii. Tak osiołki robiono I leosia i Abramsika

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 22:17

ale nie mamy dekady czasu. Sowieci do 2028 zakończą cykl modernizacyjno- zbrojeniowy. Już dziś gotowi są używać wojska do osiągania celów politycznych a będzie tylko gorzej. Głównie dla ich dawnej strefy wpływów. Czytałeś może opublikowane w lipcu wypociny putina? Jasno i wyraźnie powiedział że ukrainie nie pozwoli na antyrosyjskie działania "banderowców"- agentów zachodu. A co jest antyrosyjskie będzie decydował on oczywiście. Kiedyś powiedział do Sakaszwilego: "niech wam się nie wydaje że rosja zostawi to bez odpowiedzi( chodziło o uznanie Kosowa) i wy będziecie jej elementem". I "nagle" przyszedł sierpień 2008 i Gruzja "napadła" sowiety i został ukarana. Dzisiaj wprowadzone czołgi to jeszcze 3-4 lata aby mieć wartościową brygadową jednostkę bojową

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:53

W pysku każdy silny, na razie nie potrafią uszczelnić ropo i gazociągów

wert
niedziela, 15 sierpnia 2021, 14:33

ale potrafili praktycznie ukończyć już cykl zbrojeniowo-modernizacyjny.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:19

Tylko czemu razem z tym sprzętem nie ma transferu technologii i know-how które pozwoliłyby niwelować zapóźnienia? Czemu zamiast zmniejszać ten zakup tylko zwiększy zacofanie naszego przemysłu?

qq
środa, 11 sierpnia 2021, 12:31

Niwelowanie zapóźnienin w przemyśle pancernym raczej by nie wiele dało i było by czasochłonne. Powinniśmy pozyskiwać i rozwijać technologie które na przyszłym polu walki będą kluczowe ( min. rozpoznanie satelitarne, obrona powietrzna, systemy rakietowe ). Nie łudźmy się w Polsce nie da się wszystkiego zrobić nawet w kooperacji wiec trzeba rozsądnie wydawać pieniądze by inwestycje za nasze pieniądze i w naszych zakładach odegrały kluczowa role w wojnie przyszłości.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 21:35

Czemu więc przy okazji tak gigantycznego kontraktu jak na Abramsy, HIMARSa czy F-35 nie podjęto nawet próby implementacji np. technologii satelitarnych lub rakietowych?

Polo
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:16

Dlaczego nadal nie mamy broni rakietowej ziemia ziemia? Dlaczego nie kupiliśmy zakładów produkujących silniki na Ukrainie? Dlaczego nie produkujemy dronów? Dlaczego nadal tolerujemy agenturę w IU sabotującą przetargi? Te i milion innych pytań bez odpowiedzi..

środa, 11 sierpnia 2021, 09:10

Uwalono zakłady na Woli

Krzysiek z Wrocławia
środa, 11 sierpnia 2021, 08:39

Polo na Ministra ON. Już byli tacy co to krzyczeli, że poprzednicy ukradli 50mld zł. Jakoś jedynie ekipę z Ciech'u (bodajże) posadzili za 30mln. Ogarnijcie się z tymi posądzeniami.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:37

Nikt nie sabotuje przetargów, bo ich po prostu nie ma od 6 lat. A jak już jakiś przypadkiem się zrobi, to zaraz jest anulowany. To nie IU, tylko partyjniaki niszczą SZ

Jan
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:54

Na poziomie Zaogorskiego. Czołgi złe, jak nie kupią to będzie pisał, że szansa przeszła koło nosa. A jak jednak kupią to będzie znów źle. Tylko tym razem te czołgi są dobre. W czasie konfliktu nikt nie będzie patrzył w metrykę ile pali i ile kosztował... Tylko który jest naprawdę lepszy w bezpośrednim starciu.

LOL
środa, 11 sierpnia 2021, 10:28

He,he było tak z niezakupionymi fregatami od Australii. Jak się szykował zakup to było wycie, że to bez sensu, gdy zrezygnowali był jazgot, że okazja przeszła koło nosa.

środa, 11 sierpnia 2021, 08:34

Właśnie w czasie konfliktu

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:43

W 1944 r. Niemcy stracili więcej czołgów w wyniku porzucenia niż od trafień czołgów przeciwnika. A porzucali je głównie z powodu braku paliwa. Tych bzdur, o tym że "czołgi są za dobre" nie będę nawet wyśmiewał, bo widać że nie przeczytałeś artykułu który komentujesz.

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:27

W 2003 Małachowski perorował o porzuconych na irackiej pustyni Abramsach bez paliwa. Po tygodniu pancerne kolumny wtoczyły się do Bagdadu. Wniosek: zmieńcie falę, towarzyszu.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:05

Rozumiem że wg ciebie Polska podobnie jak USA ma niemal nieograniczone zasoby logistyczne i dominację w powietrzu, dzięki czemu w razie wojny każde ilości ropy będą mogły być dostarczone do każdej maszyny. Gratuluję dobrego samopoczucia, bo pojęcia o armii nie masz za grosz.

LMed
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:33

No cóż spokojnie, rzeczowo, trafnie. Dla tych rzucających frazesami w komentarzach (tablice Mendelejewa, V kolumna,...), którzy jak sądzę mają problemy z przyswojeniem tekstu dłuższego niż standartowy post, doradzam wielokrotne przeczytanie ostatniego akapitu. Przy odrobinie dobrej woli można przejrzeć na oczy. Przykład karabinka Grot przypomniany w odpowiednim kontekście. Tak to jest, że za decyzje dyletantów płaci "ojczyzna cała".

prawdziwy itd.,itd.
środa, 11 sierpnia 2021, 10:21

Szef jest zakochany w Polskiej Literaturze ? Co wpis ,to cytat .

zcxvxxcvxvaZcXXzc
środa, 11 sierpnia 2021, 09:42

Moim zdaniem, dobrze się stało, że Grot został wypchnięty na siłę do armii. W ten sposób mamy już wersję A3, dobry karabinek i produkt eksportowy, a tak byśmy mieli dialogi techniczne i ciągłe testy. Zdecydowanie wybieram mieć A3 zamiast sprzętu do testów.

Z prawej flanki
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:05

Gdyby Grot wszedł do uzbrojenia zgodnie z procedurami, a nie pchany przez Macierewicza "bokiem", to większość wad udało by się zdiagnozować i wyeliminować już po wypuszczeniu serii prototypowej- 500 sztuk, a nie po kupnie 50tys karabinków za pół miliarda zł.

środa, 11 sierpnia 2021, 09:03

Polityczna agitka z manipulacją już w pierwszym zdaniu, 23mld to koszt PROGRAMU a nie czołgów same czołgi to jest ok połowa tej kwoty. Karabinek kolejna manipulacja Grot nie został wycofany tylko zmodernizowany przez producenta dzięki wnioskom z realnego pola i będzie modernizowany dalej dokładnie tak jak M16 czy M4. Ale po co nowe Polskie karabinki jak sąsiad ma do sprzedania używane...

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 21:40

Jeśli tylko połowa tej kasy idzie na czołgi, to na co wydajemy pozostałe 12 mld? Na kilkadziesiąt mostów, WZT i wozów medycznych z epoki Wietnamu? Czy to plus szkolenia i ammo jest warte tyle, co wszystkie nasze F-16 razy dwa?!

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:29

Symulatory, najnowsza amunicja i kto wie co jeszcze. Notabene na symulatory i dobrą amunicję do Leopardów czekaliśmy 15 lat

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:12

Symulatory za 12 mld? Ty chyba sobie jaja robisz. Podobnie z ammo - nikt z oficjeli nigdy nawet się nie zająknął o pociskach z penetratorem ze zubożonego uranu, choć wiele rodzajów wymieniono znazwy. Przypadek? A co do symulatorów Leo to nie kłam, bo laserowe symulatory strzelań typu AGDUS kupiono razem z A5. Niedługo potem MON kupił trenażery Leo2-NJ które trafiły do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Na jego wyposażeniu znajdują się też trenażery strzelań ASPT i wieży czołgu AAT do szkolenia ogniowego załóg czołgów. Na symulatorach tych szkolą się dowódcy, działonowi i ładowniczy. Ośrodek posiada również symulator walki szczebla plutonu czołgów AGPT. Wszystko to zorganizowano na za poprzedniego MONu kłamczuszku.

środa, 11 sierpnia 2021, 22:38

Na cały system, dokładnie to czego brakuje Leopardom. Od pakietów części, przez symulatory po garaże. Same gołe czołgi będą po tyle ile płaci USArmy plus standardowa prowizja FMS może i nie jest to dokładnie połowa ale nie są po 90mln. Z 23mld tylko cześć zostanie wydana w USA.

LMed
środa, 11 sierpnia 2021, 13:21

Doprawdy nie kapujesz, że nie zamawia się 50 tysięcy prototypów ???

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:28

Ależ ten zakup lobbystów boli. I dobrze, ma boleć.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 00:43

Pełna zgoda.

Ja
środa, 11 sierpnia 2021, 00:09

Grot, powiadasz Pan? Mam kolegę który pracuje w pewnej, powiedzmy instytucji. W związku z pracą i hobby ma bardzo pożyteczne znajomości. Po materiale w Onecie wzięli Grota i kilka innych zabawek, "wiadro" pestek i poszli na strzelnicę. Powiedział mi że od tamtej pory nie wierzy nawet w prognozę pogody jeżeli jest z Onetu.

wert
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:25

"ojczyzna cała" już zapłaciła: niszczeniem kompetencji przemysłu, rozbrojeniem i degrengoladą WP że wspomnę tylko wyrzucanie z wojska ludzi przed osiągnięciem 10 lat służby bo mogliby otrzymać parę groszy emerytury a na to "piniendzy ni ma i po prostu nie bendzie". Zaczadzenie całkowite. Np "jasne" jest że zapeło HSW zwiększyło zdolności produkcyjne o połowę a większość zbrojeniówki pracowało na max obrotach. I "oni" to sfinansowali: Kraby 4,6 mld Rak 2.4 mld Rosomaki 1 mld Piorun - 1 mld Ratownik, Kormoran 2 mld Poprad >1mld Leo PL-3,3 mld T-72 - 1.8 mld

Maciek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:29

Nie ma się czym podniecać, bo nie jest pewne czy nam te czołgi sprzedadzą. USA lubią pieniądze, ale nie raz pokazały, że nie są dla nich najważniejsze. Ostatnio przekonała się o tym Turcja.

xXx
środa, 11 sierpnia 2021, 13:57

Tylko, że Turcja poszła mocno po bandzie i zerwała się z łańcucha. Jeśli myślisz, ze Amerykanie odpuszczą sobie kontrakt za 23 mld, plus kontrakt na F-35, plus kilka innych i potencjalnie na reaktory za 60 mld, z powodu TVN'u wycenianego na 500 mln, to raczej nie znasz Amerykanów. Telewizja to rynek schodzący na rzecz Internetu, więc właściciel TVN'u się nawet pewnie ucieszył, tylko ktoś złośliwie wprowadził poprawkę, że Spółki skarbu państwa nie mogą kupić TVN. Teraz będzie siara, bo się okaże, że nikt nie będzie chciał odkupić TVN. TVN od 2 lat jedzie na ostrych cięciach budżetowych, więc Amerykanie sprzedadzą go bez mrugnięcia okiem, a całe halo i krzyk jest właśnie z Polskich mediów, które właśnie zdają sobie sprawę, że przespały przeniesienie uwagi społeczeństwa na internet.

db+
niedziela, 15 sierpnia 2021, 20:49

Nie wiem, z jakich danych korzystasz, ale w 2019 TVN przyniósł 540 mln PLN zysku. Wydatki operacyjne wzrosły w tym samym roku o 6,6%, ilość pracowników etatowych wzrosła o 111 osób a wydatki na wynagrodzenia o 24,8 mln PLN. Ja bym tego nie nazwał "ostrymi cięciami budżetowymi". Wartość aktywów TVN wyceniano w 2019 na 3,1 mld PLN, bez zobowiązań kredytowych wobec 2,6 mld PLN w roku 2018.

db+
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:39

Myślisz, że te 23 mld PLN to dla Amerykanów niezwykle atrakcyjny kontrakt? To jest 6 mld dolarów. W skali 6 lat, czyli miliard rocznie. O taka kwotę Nowy Jork zmniejszył swoje wydatki na policję w 2021 w rocznym budecie wynoszącym 88 mld USD.

Maciek
środa, 11 sierpnia 2021, 16:13

Zobaczymy. A jeśli chodzi o biznes, TVN przynosi zyski i to niemałe.

JOK3R
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:29

Szczerze to punkt widzenia przedstawiony przez autora tekstu (posła) jest tendencyjny, marudny i niewiele wnoszący, jednocześnie pozbawiony próby analizy, co wpłynęło na decyzję rządu o zakupie uzbrojenia pancernego. Uzbrojenie to nie chleb, gdzie można iść do piekarni za rogiem i kupić takie jakie się chce, a jak za mało to szybko dokupić. Obecnie posiadając bardzo liczne wojska pancerne okazuje się, że jesteśmy odsłonięci, bo tylko około 250 czołgów produkcji niemieckiej jest w miarę nowoczesnych. Pozostałe konstrukcje nie spełniają wymagań obecnych i przyszłych. Nie oznacza to że nie są groźne i nie moż ich użyć powodzeniem - można, ale nie spełniają już wymagań i w większości nawet po głębokiej modernizacji ich potencjał byłby co najwyżej średni. Nie jest to czas na narzekanie, tym bardziej w ten sposób nie zbuduje się zaplecza technicznego i naukowego niezbędnego do produkcji nowoczesnych czołgów, nie mówiąc o projektowaniu ich, a proces ten nawet gdyby rozpocząć go dziś, zająłby minimum 10 lat bez gwarancji wprowadzenia sprzętu do sił zbrojnych na początku lat trzydziestych XXI wieku. Jeśli czegoś nie potrafimy stworzyć sami, a występuje potrzeba nabycia nowego sprzętu teraz, bo stary sprzęt zaczyna być już po prostu za stary, to jedyna racjonalną decyzją jest zakup od kogoś, a nie czekanie, zastanawianie się, kombinowanie. Tworzyć swoje można jak posiada się podstawy i know-how, a brak powyższych jest wynikiem takiej decyzji rządu, jaka została podjęta. Następnie, za naszą granicą rozwijane jest nowatorskie uzbrojenie bezzałogowe, autonomiczne, mogące mieć w przyszłości charakter masowy i przez kraje, które niebawem mogą okazać się naszymi wrogami oraz może być to zagrożenie egzystencjonalne. Nie mamy się obecnie czym bronić przed tego typu zagrożeniami i dlatego decyzją została podjęta, aby kupić najlepsze, co w tej chwili dostępne oraz sprawdzone i dysponujące potencjałem wygrania konfrontacji właśnie z tak niebezpiecznym zagrożeniem. Nie jest powiedziane, że wojna musi wybuchnąć, ale na taki scenariusz trzeba być - skutecznie - przygotowanym. Przez wieloletnie zaniedbania, brak ciągłości zajęcia się tematem modernizacji całości sił zbrojnych - a 30 lat to spory kawałek czasu (obecnie używane wozy licząc od początku III RP mają 30 lat, ale ich rodowód wywodzi się ze znacznie wcześniejszego okresu) - dziś znaleźliśmy się w punkcie, gdzie jesteśmy zmuszeni zaakceptować koszt wozów, amunicji oraz całego cyklu życia platformy bez względu na cenę, a jeśli tego nie zrobimy (nie nabędziemy nowoczesnej platformy bojowej), to staniemy się szybko niemal bezbronni w obliczu nowych typów uzbrojenia, rozwijanego przez naszych potencjalnych przeciwników. To nie jest zabawa w kotka i myszkę, tu chodzi o istnienie Państwa i zagwarantowanie nienaruszalności terytorium.

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 08:36

Masz rację ale połowiczną gdzie kary i wyroki dla tych co niszczyli przez dekady przemysł zbrojeniowy, przez trywialny brak zamówień modernizacji mimo że sprzęt tego wymagał

Troll
środa, 11 sierpnia 2021, 08:09

To jeszcze raz, bo czołgi to nie bułki w sklepie: - gdzie wymagania ? - gdzie analizy ? - gdzie ich wyniki z których by wynikało, że to ten jedyny ?

JOK3R
środa, 11 sierpnia 2021, 17:45

Bądź sobie trollem gdzie indziej - ten czołg jest teraz i jest prawdopodobnie najlepszy - oto Twoja analiza. Mając coś można dopiero myśleć i zastanawiać się, co chcę mieć w przyszłości. Nie mając nic, można sobie gdybać i analizować w nieskończoność, jak przeszłość pokazała - nic z tego nie wynika.

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:00

? Ta a covid jest morderczy i śmiertelny. I tak skryty że nikt go nie uchwycił. I nie nie jest najlepszy . Jankeski najlepszy sprzęt to sprzęt firmy ACME . No Lucas też może być myśliwce TIE i niszczyciel Eclipse obsadzimy załoga 40 000 ludzi i Ziemia nasza

Ja
środa, 11 sierpnia 2021, 00:11

10/10

Boomerang
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:28

A co nt. Abramsów ma do powiedzenia Jachira, Biedroń i Palikot. Drogie Defence24 czekamy na stosowne analizy.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:04

A kto z nich geniuszu jest członkiem sejmowej komisji obrony i ma dostęp do fachowców i dokumentów MONu? Kto z nich ujawni że nie ma żadnych analiz kosztów eksploatacji Abramsów? No błyśnij mądrako

D.M.
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:28

A wiesz człowieku co to jest sarkazm?

dimitris
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:05

Jedyne, co faktycznie widzę, że jest możliwe do pilnej realizacji... to sytuacja, że Amerykanie zaproponują nam np. 250 (lub znacznie więcej) starych czołgów Abrams "po kosztach ich uruchomienia i logistyki przekazania do Polski), z umową, że następnie będą je od nas, po trochu, odbierać i modernizować, czy też wymieniać na kolejne, zmodernizowano. Ale tu jest i haczyk, nawet wielki hak. Mianowicie, że umowa ta wykluczy kanibalizację tych czołgów, na podtrzymanie w stanie używalności mniejszej ich liczby. Zresztą Grecy liczyli to z kanibalizacją i to jak ! "400 sztuk weźmiemy, z czego 90 wyremontowanych i utrzymywać będziemy w sprawności, w rezerwie mobilizacyjnej, tylko tych 90 sztuk, reszta do kanibalizacji" - i okazało się, że ani to nie opłaci się finansowo. Ponieważ "rezerwa mobilizacyjna" ma jeździć i trenować, a to kosztuje. Albo nie będzie potem dla niej załóg. No jak nie patrzeć - to się NIE OPŁACA. Maroko wzięło aż 1000 (z tego co wiem) Abramsów, w tym tylko 100 sztuk po ugrade. A reszta jako wartość do treningów załóg i do kanibalizacji. Inaczej nie opłacałoby się. A Maroko nie ma jakiejkolwiek infrastruktury logistycznej do Leopardów, gdy my i Grecja mamy ją. Czyli potrzeba nam będzie aż trzech różnych logistyk. Koszty, koszty, koszty. Gwarantujące, że potem nie będzie forsy na inne zakupy PMT, czy na ich utrzymanie w sprawności. Po prostu biznes, ale niepolski.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 13:01

Źródła, panie, źródła. Bo te praktyki wyglądają jak przepisane z armii czerwonej.

dimitris
środa, 11 sierpnia 2021, 14:27

Rain Harper. A umiesz czytać po Grecku ? Proszę bardzo, krótki rzut Google: typosthes kropka gr 30 marca 2011: Podniebne koszty eksploatacji, zamrożona dostawa Abramsów ; 7 grudnia 2011, ogólnokrajowy Ta Nea: Chcą nam sprezentować 400 używanych Abramsów, To Vima, jedna z głównych krajowych gazet, 29 stycznia 2012 "Ugrzęzły Abramsy w bagnie kosztów" ; o tu jest nowsze: 20 grudnia 2020, www kropka el kropka gr "400 Abramsów, których Grecja nigdy nie wzięła"... itd. I właśnie trwają poszukiwania następnych frajerów do późniejszego dogłębnego skubania na kosztach eksploatacji. Ale oto zgłasza się "sama" Polska, bez targowania, bez uzgodnień serwisowych, ogłasza że "tak ! na pewno kupujemy". Tu moja uwaga o takim zachowaniu "handlowym", której Redakcja nie puściłaby.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 14:56

Spłaćcie długi wobec niemieckich banków, będzie Was stać na Abramsy.

dimitris
środa, 11 sierpnia 2021, 15:49

A konkretnie, za rzekomą bezpłatną dostawę używanych Abramsów, Amerykanie pisali już "rachunek kosztów logistyki" na 0,5 mld USD. Poczekaj, a taki sam rachunek zobaczysz wystawiony Polsce. Nie, nie koszty późniejszej eksploatacji, rachunek za same "koszty realizacji dostawy". Zastanów się dobrze nad tym co piszę, zamiast "dogryzać" głupoty. A głupoty, gdyż greckie obligacje są aktualnie niżej oprocentowane od analogicznych polskich, a to już wskazuje na mniejsze zaufanie do polskiej przyszłej gospodarki, niż do greckiej. Postaraj się zrozumieć co to znaczy...

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:31

Bo na tych obligacjach jest już pieczątka właściciela w Deutsche Bank.

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:10

Dimitris, akurat to tylko Grekom na razie sie udało skopać i 214-ki, i modernizacje F-16 wiec daruj sobie ich "doswiadczenie"

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 08:38

No założenie błędne bo trenować i zużywać tylko część czołgów reszta w doskonałym stanie czeka na W z wytrenowanymi załogami w tych przeznaczonych do zużycia

Levi
środa, 11 sierpnia 2021, 08:01

Walczysz o produkcję Leo w Grecji ale na najbliższe lata i tak nie dacie rady nic zrobić więcej. Kontrakt węgierski was zapchał. Nie ma komu tych Leo więcej robić bo renscy stracili z głupoty możliwości...

dim
środa, 11 sierpnia 2021, 15:42

Grecy, czy jak wolisz Izraelczycy, okazuje się, że produkują tam aktualnie pojazdy opancerzone, wysyłane "gdzieś", bez ujawniania... komunikatów oficjalnych brak w ogóle. Ludzie pracują, podatki wpływają. Z kolei zakład kompozytowych pancerzy, wykupiony przez RM, zaopatruje teraz Niemcy. W tym obsługuje modernizację Leo do wersji A7+. I też płaci greckie podatki, ludzie mają pracę, rządowy sponsoring jest zbędny. Owszem, jedni i drudzy oferowali coś i greckim siłom zbrojnym, ale te wydają się mieć inne priorytety. Wiem o westernizacji BM-21 (technologia z Serbią, produkcja w Grecji) i mówi się o kolejnych ppk czy antydronowej OPL. Jednak przede wszystkim zmodernizuje się flota i lotnictwo.

AMF
środa, 11 sierpnia 2021, 05:46

"6 logistyk" czołgowych, bo mamy WZT na T-55, Leo -1 i dojdą na M-60. Może nawet więcej wyjdzie jak odkryją, że Kraba koniem ani nawet Starem nie wyciągnie.

HRottem fan
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:50

Przestańcie marudzić pora zacząć wydawać na modernizację odpowiednie kwoty. Na modernizację, nie na analityków paralityków na stołkowych etatach. II RP wydawała 30% budżetu na obronę, a ta fortuna była zjadana wraz z obrokiem dla drogich w utrzymaniu brygad kawalerii. Czy te Abramsy okażą się zbyt drogie w utrzymaniu, to dowiemy się już po pierwszym roku. Nic nie stoi na przeszkodzie by Pan z PO wygrał wybory i kupił drugie tyle czołgów nowiutkich Leopard II A7 z Niemiec lub z Korei. Wtedy ograniczymy się do dwóch typów i do jednego typu armaty i amunicji. Ważne by wreszcie podpisywać kontrakty. Uwagi w sprawie ZSSW-30 słuszne. Niech się tłumaczą się z blokady i braku przezbrojenia Rosomaków. Niech tłumaczą się z przerwania programów artyleryjskich w zakresie ukompletowania wozów dowodzenia i integracji bezzałogowców WB z Topazem dla Loary 2, KRABA i RAKA. Dlaczego nie są prowadzone badania nad wprowadzeniem polskiego HOMARA obok HIMARS? Co z uzbrojeniem dla ORP Ślązak?

Czytelnik
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:48

Najlepszym wyjściem jest nie robić nic. P.O jest w tym mistrzem, potrafią tylko niszczyć i opowiadać Polakom bajki o własnej nieomylności.

ckxl;kvlcxkzlvlck
środa, 11 sierpnia 2021, 09:47

Też się obawiam, że nie należy PO dopuszczać do modernizacji armii bo będzie katastrofa i mnóstwo wymówek w stylu niema pieniędzy bo kryzys, niema pieniędzy bo koronowirus, its, itp.

...
środa, 11 sierpnia 2021, 08:02

Tablice obronne były!

Pjoter
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:17

Weź sie ogarnij co twoje pis zrobiło prze 6 lat tylko jedno pytanie gdzie kasa przeznaczona na caracale ??? No sluchamy wszyscy ???

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:32

Na Kraby, Raki, Grota, Pioruny, Rosomaki, nawet na Mustanga poszła. Zdecydowanie bardziej przydatne niż Caracale, co fruwają tylko pod przyjaznym niebem.

sorbi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:47

''Dlaczego Abramsy idą na wschód, kiedy wiadomo, że nie będzie ich czym osłonić choćby z powietrza?''. Odpowiedz jest bardzo prosta. Bo po pierwszym ataku - jeśli taki nastąpi - z wszystkich mostów na Wiśle zostanie tylko sterta gruzu i poskręcanej stali.

Levi
środa, 11 sierpnia 2021, 08:06

No i o to chodzi. Plan był aby wartościowe związki ulokować w zakresie jednego skoku od granicy Niemieckiej. W razie W miały się wycofać, polscy żołnierze byli by odwiezieni na most przyjaźni rosyjsko niemieckiej i tyle. Po 100 latach odnaleźli by się w zbiorowych grobach. Albo i nie bo czy wtedy jeszcze by ktoś ich szukał?

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 21:50

Co za stek bzdur. Widać niektórym Levitom klęska 1939 r. to za mało

rydwan
środa, 11 sierpnia 2021, 07:51

czyli powinny iść na zachów mocno zakamuflowane ,pochowane w hangarach silnie obstawionych OPL ,Lotnictwem piechota z każdej strony ? to niby po co nam one ?

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:16

I czym to zrobią - tymi 12 Iskanderami z Kaliningradu? Wierzysz w ruską propagandę czy ją rozsiewasz?

ciekawy
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:36

ale o co chodzi z "całkowicie krajowym produktem dostępnym bez większych ograniczeń nawet w czasie działań bojowych" - że co, podziemne fabryki mamy z niezależnym kontrwywiadem? Myślenie rodem z I w.św. ...

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:22

Przecież to jest w kontekście "innych programów pancernych" i możliwości naszego przemysłu - wbrew temu co tu wypisują miłośnicy partii władzy mamy kilka dobrych zakładów, a teraz, przez tak ogromny transfer pieniędzy za ocean zamówienia na ich produkty mogą być mniejsze i później.

Rain Harper
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:55

Skoro takie dobre zakłady mamy, to dlaczego nie załapały się do MGCS? Tylko bez ściemy że wina PiS- premier, prezydenta i dwóch ministrów wydeptywało ścieżki w KNDS.

Danisz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:38

Jedyne ścieżki które wydeptują prowadzą na Nowogrodzką. I nie można jednego dnia zrywać bez powodu kontraktu na Caracale, drugiego próbować zwalać koszty remontów Leo na Niemców, a trzeciego wejść z nimi w wieloletnie partnerstwo przemysłowe - Zachód po prostu przestał naszą władzę traktować poważnie i takie są tego efekty.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:40

"Zachód po prostu przestał naszą władzę traktować poważnie" w momencie wsadzenia Szeremietiewa czy zakupu partii za parę reklamówek kasy. Kto smaruje ten jedzie

Porto
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:35

Pan Poncyliusz ma dużo czasu a Polska nie. Musimy mieć szybko i to sprawdzony w walce sprzęt. Wszystko wskazuje na to, ze Rosja szykuje się znów do przejęcia części terytorium jakiegoś sąsiada.

robson
środa, 11 sierpnia 2021, 09:56

P.Porto, skąd te informacje. Kiedy w walce sprawdziły się ten czołg, w rozjeżdżaniu lepianek... A co do "szykowania się Rosji w przejęciu części terytorium - jakiegoś sąsiada", to nadal zadaję pytanie: ..."W jakim celu....?". W każdym działaniu należy w ocenie sytuacji odpowiedzieć sobie na pytanie PO CO?

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:27

To czemu Narwi nie kupujemy "na już"? Gdzie drony, WRE i granatniki ppanc? Jest mnóstwo zakupów pilniejszych i znacznie mniej kosztownych, a tu nagle okazuje się że nie! Że dwaj emeryci którzy armię znają tylko z parad zdecydowali, że to bez czołgów nie damy rady. Jest w tym sens i logika, zaiste...

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:44

każdy średni ogarnięty wie że Narew czeka na radary które nota bene miały być gotowe w 2016 jak to szumnie ogłosił swego czasu niejaki Bredzisław, zaPOwiadając Wisłę. Poprzednicy nawet nie potrafili określić potrzebnych parametrów radaru co "dało" Sonie 2 lata opóźnienia. Granatnik to broń dla idioty chcącego walczyć piechotą z czołgami. Dronów NIGDY nie mieliśmy poza średnim FlyEye, reszta czy PGZ-tu czy WB to dno i metry mułu w porównaniu do żydowskiego Harpy/Haroop (większych/lepszych nie wymagam) czy ukrainskiego LUACC. O czymś pokroju CB-3 nawet nie śmiem marzyć. Jakąś nadzieję daje ostatnia nagroda ministra dla młodziaków z WAT i AMW za opracowanie najlepszych dronów. Jedyne sensowne słowo to WRE

kuglarz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:56

Jak tak jest to 250 Abramsow nic nie da.

Arado
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:50

Facet w wielu watkach ma racje co nie zmienia faktu ze czolg jest dobry i tylko nalezy go opanowac,miec do niego czesci zamienne,solidnie go konserwowac a to bedzie generowalo koszty.

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:45

Jedyny czołg, który nie generuje kosztów, to ten, którego nie ma. Z drugiej strony, czołg przeciwnika może nam wygenerować nie tyle koszty, co wręcz straty, więc wybór jest słaby.

OK
środa, 11 sierpnia 2021, 09:13

w przypadku SZRP słowo TYLKO ma kluczowe znaczenie.....

konkwistador
środa, 11 sierpnia 2021, 08:33

I co z tego, że dobry. Wszystko idzie z zaoceanu i w razie czego cała logistyka się posypie. Tylko unifikacja leosi w Europie ma sens. Czołg zbliżony parametrami, a części masz od sąsiada (ewentualnie Węgry). Możesz awaryjnie łączyć czołgi i załogę różnych państw w jedną grupę lub związek. Koszty logistyki ci diametralnie spadną, a inicjatywa operacyjna wzrośnie. Jest jeszcze wiele innych rzeczy przemawiających za leosiami, dlatego podsumowując Abramsy to kaplica i chyba jedynie sprawa polityczna.

Piter
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:31

Najlepszy sprzęt bez dobrej logistyki nic nie znaczy.

Czołgista
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:41

Dokładnie

Strażnik
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:43

Bardzo ciekawy tekst, w wielu punktach trudno się nie zgodzić. Projekty typu krab, langusta, Poprad, rak to efekty lat badań i testów co zaowocowało zakupami przyzwoitych produktów z polskich zakładów. Jakie projekty zostaną nam po rządach PiS? Wisła, harpia, abramsy jedynie nam zapewnia brak udziału w łańcuchu dostaw i zależność od części z zagranicy.

zcxzvxzvasdfsdfsd
środa, 11 sierpnia 2021, 09:50

Po tym rządzie, będziemy mieli sprzęt w jednostkach, a nie w Power Poincie. To taka mała nieznacząca (wg PO) różnica.

Pewny
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:10

Krab Poprad rak tylko dzięki temu rządowi nie zostały odłożone na półkę jak wiele innych

Wawiak
środa, 11 sierpnia 2021, 09:47

Z Grotem też manipulacja. Broń strzelecka , która weszła na wyposażenie, zawsze będzie poprawiana, modyfikowana i rozwijana. HK-416 ma obecnie 8-mą, jak nie 9-tą wersję od wejścia na wyposażenie. Przykłady można mnożyć. Dopracowanie M-16 zajęło chyba z 10 lat od wprowadzenia na uzbrojenie.

Rex
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:19

a kto te sprzęty w dużej ilości kupił? Za PO było tylko przeciąganie projektów i symboliczne zakupy bo przecież wojsku sprzęt i kasa nie są potrzebne i trzeba było ją zwracać do budżetu. Gdyby za PO rozpoczęto prace nad nowym czołgiem to teraz pewnie byśmy rozpoczynali jego zakupy... a tak to nic nie zrobili przy Teciakach ani Twardych tylko kupili Leo2 po cenie złomu bo Niemcy akurat wysyłali je na szrot. Opracowanie i wdrożenie nowego czołgu, zwłaszcza gdy nie ma się zdolności produkcyjnych, to kwestia 15-20 lat i wydania wielu miliardów choćby na stworzenie nowych zakładów i kupno technologii (np. silniki)

db+
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:24

Umowę na pierwszy DMO Regina podpisało PO. PIS rządzi już 6 rok. Mamy w toku jakiś projekt polskiego czołgu?

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:45

mamy miliardy wydane na zakup nowoczesnej jeśli nie najnowocześniejszej broni zamiast pustych obiecanek i zwracania kasy do budżetu

db+
środa, 11 sierpnia 2021, 16:04

Mamy miliardy wydane na zaliczki. I ani jednej sztuki tej nowoczesnej broni. Teraz do budżetu sie nie zwraca. Po tym jak Macierewicz zrobił to w 2015 (żeby przykryć temat znowelizowano budżet MON a zwrot nazwano oszczędnością) uproszczono procedurę. Od razu z budżetu MON finansuje się zadania innych ministerstw.

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:14

płacę i odbieram to tylko na Krymie w sklepach wędkarskich

Pjoter
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:20

Pis rzadzi 6 lat o k2bp slychac od 2018 i co ????

Putin :0
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:26

"Jakie projekty zostaną nam po rządach PiS?" - Pozostanie T-72B3 na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Wa-wie gdy tam będzie defilował. :0

yar
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:13

Po rządach PIS pozostanie Wam ból d..y, że Polska będzie miała Abramsy i F-35, a Wy T-72 i jedyny seryjny Su-57!

hyhyu
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:48

z rozpadniętymi silnikami

codybancks
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:04

Tak , bardzo , dlatego nie wart go czytać bo nic mądrego tam nie ma tylko gdybanie i gdybanie !!! Niby ma być wiarygodny , ale zawsze bedzie źle i nie te zakupy i tak dalej , jakby oni wiedzieli co potrzeba , to trzeba było zamawiać i kupować !!

Strażnik
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:30

Codybancks Reprezentuje Pan bardzo niski poziom zarówno pod kątem językowym jak i merytorycznym. Jak "oni" byli u władzy to byliśmy obecni mocno w Afganistanie co bardzo obciążało budżet, były realizowane duże programy jak rosomak a i tak można było kupić NSM, lifty, leopardy oraz rozwiązać problem z krabem. Ale "oni" już nie rządzą i wypada zapomnieć o przeszłości i skupić się na teraźniejszości a przede wszystkim przyszłości!

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:47

Rosomak- 1 mld PLN. Faktycznie DUŻY program. Taki miś na miarę tamtych mozliwości

LOL
czwartek, 12 sierpnia 2021, 00:11

Jaki procent wydatków majątkowych MON, stanowił ten 1mld, 14 lat temu?

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 08:43

jaki procent budżetu stanowiły wydatki MON. O procent wydatków majątkowych litościwie nie zapytam

wociak
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:40

szkodnik platformerski bzdury plecie za jego czasów WP było niszczone sprzet kupowany w śladowych ilościach

Jato
środa, 11 sierpnia 2021, 07:38

"Za jego czasów" Poncyliusz był członkiem PiS. Reszta się zgadza.

Wojciech
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:37

Nie ma znaczenia co było 10 lat temu. Liczy sie to co robią teraz a robią nam wszystkim WIELKIE KUKU.

sjdklsjklfjdsklfja
środa, 11 sierpnia 2021, 10:01

Liczy się, bo idą wybory i może być replay, zamiast zakupów lista co byśmy kupili, gdybyśmy dali na to pieniądze.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:12

Na uzbrojeniu trzeba się znać. Dopiero można oceniać.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:39

Szkoda kasy na ten złom. Rakiety i drony ,satelita,wre,wisla,Narew oraz ppk a nie jezdzace trumny. Chciałem nadmienić,że abrams w pustynnej burzy miał coś takiego jak satelita,tomahawk,f14 ,a10 zanim się pojawił na irackiej ziemi by dokonać reszty...także tego

auditor
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:20

Jestem za tym, aby wydatki na zbrojenia były organizowane przez wąską grupę ludzi. Politykom, typu Poncyliusz czy inny Siemoniak. Ja powiem tak, urzędnicy ze Sztabu Generalnego latami będą przygotowywać charakterystykę czołgu dla Polski, a na świecie jest do wyboru i tak 3-4 modele. Budowa przez nas czołgu, nawet w kooperacji to lata swietlne. Na co więc czeać Poncyliuszu i inny Siemoniaku!!!!!

propaganda niszczy szare komórki
środa, 11 sierpnia 2021, 08:47

Na to, że jak kupisz to się zużyją i będziesz musiał kupić następne oczywiście drożej bo będziesz zależny, potem znowu kupić, kupić i kupić. A jak będziesz pilnie potrzebował to ten ktoś ci ich nie sprzeda bo się dogada z wrogiem i co wtedy zrobisz. Nie chcę cię obrażać ale jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia to milcz

kamyl
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:25

Wystarczy zrobić postępowanie jak Finlandia czy Szwajcaria. Analiza kosztów, osiągów i pakietu logistycznego... tyle w temacie

Ja
środa, 11 sierpnia 2021, 10:30

Kryterium najniższej ceny i kto wygra? Leo 1 prosto z magazynu. Ważne żeby było od Niemca.

Piotr
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:05

Gdzie były poprzednie ekipy, co zrobiły od ponad trzydziestu lat najpierw była tzw, restrukturyzacja przemysłu i schładzanie gospodarki, mądry zrozumie,nie wszystkie zakłady by przetrwały, ale wiele tak, o to przykład, Igloopol Dębica można by rzec koncern rolno-spożywczy, likwidacja, gdzie takie firmy na zachodzie mają się dobrze, ludzie mają prace, a państwo ma podatki, czy wszystkie PGRy były be, nie, w jednym z komentarzy Pan redaktor Witold Gadowski przedstawił sprawę przedsiębiorstwa o nazwie Dyrekcja Eksploatacji Cystern, DEC, chodziło o obopólną współpracę międzypaństwową, sprzedano tą firmę, pytanie brzmi, ile takich dobrych firm sprzedały wszystkie rządy, ile stracił skarb państwa i my Polacy, a rządy się cieszyły i dalej się cieszą że tyle firm zagranicznych ma filie, tylko te filie mają ulgi podatkowe, a przecież w roku 1990 w naszym Sejmie noblista Milton Friedman, ostrzegał i apelował, że te firmy nie przyszły do nas aby nam pomóc tylko dla interesu i rynku i że mają działać na takich zasadach jak nasze,to tylko dwa przykłady "naszych przedsiębiorstw".

.
środa, 11 sierpnia 2021, 14:07

Mleko rozlane. Teraz to można za to co najwyżej mleczarza powiesić.

Pawełek
środa, 11 sierpnia 2021, 11:42

Przynajmniej w Zarządzie nie siedzą znajomi królika, tego czy innego polityka.

clxzclxzkljvkclxzjcvkc
środa, 11 sierpnia 2021, 10:09

Prywatyzacja była potrzebna bo wprowadziła konkurencję, know how, inwestycje i sprawne zarządzanie do gospodarki - porównaj Polskę z Ukrainą oni byli na równo z nami lub nawet byli bogatsi i nic nie oddali "zgniłemu" zachodowi, a teraz ledwo przędą. My daliśmy się wykupić ale ostro idziemy do przodu. I tworzymy nowe świetne prywatne firmy.

SSoviet kryj się
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:45

Znowu jakiś miłośnik post peerelowskiego tandeciarstwa - trzeba było zaiwaniać za 20 dolców miesięcznie a nie teraz marudzić. Skoro inflacja sięgała 1395 % trzeba było ją zdusić a PGRy to se sam utrzymuj.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:47

trzeba było brać przykład z Korei Płd. Tylko tyle

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 12:59

Tylko dlaczego zduszono ją zamrażając kurs dolara, co wydrenowało powstającą polską klasę średnią z oszczędności?

Czesio
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:57

V kolumna PO. Lepiej kupić kolejne tablice Mendelejewa dla wojska jak za Simoniaka. Jak kupuję sobie auto to nie pytam sprzedawcy co on mi za to da. Najwyżej negocjuję cenę.

db+
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:27

Wiesz po co były te tablice Mendelejewa? Ile ich było? Ile kosztowały? Z jakiego budżetu je zakupiono? Zadawałem te pytania wszystkim, którzy na tym forum stawiali tablice Mendelejewa jako przykład marnotrawienia środków przez PO. Nikt nie odpowiedział. Dasz radę?

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:06

I o serwis też nie pytasz? O dostępności części zamiennych? O to czy sprzedawca nie dorzuci alusów i zimowych kółek? Wspaniały z ciebie negocjator Czesiu, rodzina musi być dumna.

maniek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:52

Może wygodniejsze będą ławeczki Matiorevitza banda idiotów usiądzie i bedzie dopingować dalszy upadek armii.

Ja
środa, 11 sierpnia 2021, 10:36

Teraz trwa jej odbudowa po latach rządów po. A odbudowa zawsze dużo kosztuje i niestety trwa. Łatwiej niszczyć przez nic nie robienie. W tym po jest mistrzem. Oni będą tylko odbierać telefony z Berlina i tłumaczyć na polski kolejne polecenia.

K.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:42

Wiadomo lepiej kupić ławki multimedialne , węgiel , przekazać pieniądze na muzea , LPR , MSWiA . Jak pójdę kupić dwuletnią produkcję danych zakładów to będę negocjował nie tylko cenę .

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:50

LPR, MSWiA, PATRIOTYZM to antidotum na działania hybrydowe. Może poczytaj gierasimowa najpierw

K.
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:57

Samoloty i śmigłowce nie posiadające systemów samoobrony to antidotów na działania hybrydowe ? W jakim zakresie ? Wcześniej takie zakupy były robione przez odpowiednie ministerstwa . Zakładając , że pieniądze i tak zostaną przekazane utrzymujesz tylko fikcję , budżet MON bez tych pieniędzy nie był by tak okazały .

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 09:03

w ogóle nie rozumiesz działań hybrydowych. Takimi są np ostatnie "ataki" uchodźców na nasze granice. Dlatego wsparcie SG przez MON to podniesienie poziomu odporności państwa że tak uczenie to określę. "Wcześniej takie zakupy były robione przez odpowiednie ministerstwa". Zapomniałeś dodać: NIE BYŁY ROBIONE bo "piniendzy po prostu ni ma i nie bendzie" cytując klasyka z Bydgoszczu. 51.8 mld a 51,3 mld uważasz że to robi różnicę? Dla mnie różnica to 32 mld w 2015 i 51.8 mld w 2020. Podasz procent wzrostu? Analogicznie 2010- 25.3mld; 2010- 32 mld. Podasz też procent wzrostu?

K.
sobota, 14 sierpnia 2021, 22:20

Nie odróżniasz LPR od SG ? Jaką rolę mogą odegrać śmigłowce medyczne ? Najciekawsze jest w jaki sposób chcesz wykorzystać medyczne odrzutowce w działaniach hybrydowych ? Wcześniej kupiono 23 szt. śmigłowców dla LPR bez udziału pieniędzy z MON-u .

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:05

Prawo jest jedno przekraczasz granicę bez dokumentów zaliczasz areszt i wypad z powrotem do kraju z któego przybyłeś , Koszt transpostu z Afganistanu czy innego kraju to kilka-kilkanaście tysięcy dolców. Na miejscu to majątek w Polsce dla 95 % ludzi tak samo

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:03

sorry. 2010-25.3 mld; 2015-32 mld. Podasz też procent wzrostu?

Żuje gumę piję oranżadę
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:06

Jeśli kiedykolwiek będzie Pan miał okazję kupić flotę samochodów np. 250 tak jak ilość abramsów to proszę mi wierzyć że będzie Pan pytał o to co sprzedawca może dla Ciebie zrobić żeby ten zakup został zrealizowany u niego. Zakup jednej sztuki a dużej ilości to dwa zupełnie inne zagadnienia. Ale żeby to zrozumieć trzeba patrzeć i liczyć wydatki w perspektywie co najmniej kilku lat.

werwolfiarz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:37

a potem trudno się dziwić ze w sondażach wychodzi że 80 procent Polaków to ekonomiczni Papuasi , 60 procent jest przekonanych że nie płaci vatu , a tu jak wyżej transakcje z offsetem są porównywane do zakupu 10 letniego passata , dlaczego Bóg nas opuścił?

ZDŹBŁO
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:55

SPOKOJNIE ..wstępna ocena T-72 mówi że do rewitalizacji z około 310 sztuk nadaje się około 260 sztuk w związku z tym zakłada się że ten typ czołgu na teatrze Polska będzie pełnił rolę wozu wsparcia i ma być przebudowana struktura batalionów czołgów tj trzy kompanie czołgów (Abrams, Leopard) i jedna ciężka kompania wsparcia (T-72) organizacyjnie struktur pancernych typu batalion będzie mniej za to będą większe sprzętowo

gnago
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:06

A nikt nie zna warunków oceny tych czołgów, inne kryteria oceny i nie będzie nadawał się żaden, albo wszystkie!

Szymon
środa, 11 sierpnia 2021, 09:13

Dwa rodzaje amunicji do dział, dwa zestawy części zamiennych i pewnie coś tam z paliwem jeszcze do dwóch typów czołgów. I to wszystko w jednym batalionie? No, gratuluję...

Antek Muzykant
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:39

A PT-91? Wyparują?

...
środa, 11 sierpnia 2021, 08:13

Pt91 to nie gwiazda śmierci ale małpi teciak z okladka

środa, 11 sierpnia 2021, 01:23

Wejdą w skład wozów wsparcia

sdsadasdd
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:47

Dodam jeszcze, że pewna niemiecka minister obrony, gdy armia niemiecka zaczęła wybrzydzać na amerykański sprzęt i domagała się wprowadzania licznych nietypowych funkcjonalności, powiedziała (coś w tym stylu) skoro ten sprzęt jest dobry dla Amerykanów (którzy non stop prowadzą jakieś wojny), to dlaczego nie jest dobry dla naszej armii (która praktycznie nie walczy, a sprzętu używa głównie na ćwiczeniach). To samo można 1:1 zastosować do Polski.

Szymon
środa, 11 sierpnia 2021, 09:23

Takie postawienie sprawy jest jednak nieuczciwe. Amerykanie prowadzą wojny kolonialne i do nich dostosowali całą swoją armię na przestrzeni 20-30 lat. Dopiero ostatnio obudzili się, że nie będą walczyć z pastuchami, tylko z nowoczesną, dużą armią. My mamy bronić naszego kraju przed potencjalną inwazją armii rosyjskiej, która jest duża i dobrze wyposażona. Nasze wymagania i amerykańskie nie muszą się pokrywać. Dla przykładu, powinniśmy mieć duże możliwości prowadzenia wojny minowej, żeby zatrzymać rosyjskie uderzenia. Amerykanie muszą się raczej zastanawiać nad pokonywaniem przeszkód minowych. Zupełnie kolejną kwestią jest zaplecze - Amerykanów stać, żeby mieć najdroższy w eksploatacji czołg świata. Amerykańska logistyka da radę dowieźć na front tyle paliwa, żeby Abrams nie stanął w miejscu. My nie damy rady w obu tych punktach.

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:12

A ile z tych wojen Amerykanie prowadzili nie na pustyniach, a na terenach pełnych rzek, jezior i nagien jak północno-wschodnia Polska? W ilu nie mieli totalnej przewagi w powietrzu? W ilu używali 3 różnych rodzajów czołgów w ramach jednej dywizji? I ile tego sprzętu Amerykanie kupują bez przetargu, testów i udziału własnego przemysłu?

Profesor
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:46

Szanowny Panie Poncyliusz, a jaki przetarg robił Pan Siemoniak biorąc do Polski stare Niemieckie czołgi wraz z całym zużytym wyposażeniem towarzyszącym? Nawet ciężarówki były brane z Niemiec. Proszę nam przypomnieć szczegóły tego przetargu.... ah, ok. Nie było żadnego postępowania.... cytując Pana wypowiedź: "Nie ma w tych zakupach żadnej logiki, chyba że logika wasala, który spełnia każde życzenie swojego seniora". Czyli Niemiecki wasal, tak?

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:15

No to organizuj przetargu na zakup czołgów które będą kosztować 1 euro - powodzenia przy szukaniu oferentów "profesorze"

Rain Harper
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:34

To nie było żadne 1 euro. Niemcy rychło powetowali sobie zniżkę na kosztach obsługi i remontów. Nie wspominając już o tym, że sprzęt towarzyszący (np. wóz ewakuacji technicznej na podwoziu Leoparda 1) nie był objęty rabatem. A o stanie tych Leopardów to już się Piotr Zbies wypowiadał.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:49

Obsługę i serwis zapewniają akurat polskie zakłady, także nie pleć. A jak się przez 15 lat nie remontuje używanego sprzętu to trudno żeby ów nie był zajechany. Tyle że zajechane są teraz, a nie gdy je braliśmy. Z podwozia Leo1 też bym się nie śmiał, bo Amerykanie sprzedają nam M113 (również bez rabatu)

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 14:00

A czemuż to polskie zakłady przez 15lat nie remontowały? Zaprzeczasz Pan sobie.

Obiektyw
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:51

Zapominasz o małej drobnej różnicy. Cenie za pakiet jaki zapłaciliśmy Niemcom i dzięki temu używaliśmy kilkanaście lat coś co jest czołgiem w przeciwieństwie do T-72 . No i vs te abstrakcyjne 23 mld zł.

Antek Muzykant
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:40

Za 800 mln (euro) a nie 23,3mld (pln)

roleks
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:55

a 800mln to tak mało że inne zasady obowiązują?

MI6
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:09

Leo były brane od Niemców za śmieszne pieniądze razem z tym złomem towarzyszącym, oferta była niejako po znajomości dla sąsiada a my wtedy mieliśmy co najwyżej „cud techniki wojskowej” o nazwie twardy więc jaki przetarg miał być? Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Zły argument przytaczasz.

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 12:56

Nowy Malaj nie odstawał od Leo 2A4.

Daniel
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:07

A co ma piernik do wiatraka? Omawiany jest tu zakup Abramsów a nie Leopardów oraz problemy z nim związane. I nigdzie nie ma wypisanych peanów pochwalnych za zakup Leopardów.

Smieszek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:02

A jako wisienka na torcie leo nie mialy amunicji hehehe . Aaaa zapomnialem nawet nie wiedzieli jaki olej maja lac do silnika.

kontra
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:49

A ile te stare, niemieckie czołgi nas kosztowały?

Tede
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:25

Kosztowały nas modernizację T-72 do PT-91, która została za PO wstrzymana. Kosztowały nas opracowanie nowego czołgu, który mógł teraz być wdrażany do produkcji. Kosztowały nas likwidację zakładów lub zdolności produkcyjnych związanych z czołgami. ... tyle właśnie kosztował nas zakup Leopardów 2

Rain Harper
środa, 11 sierpnia 2021, 12:55

Taki jest ukryty koszt kooperacji z Niemcami. Mało kto o tym ma odwagę napisać.

Szymon
środa, 11 sierpnia 2021, 09:26

To dobry argument przeciw Abramsowi. Jeżeli wydatek 800 mln euro na Leo spowodował te wszystkie rzeczy, o których mówisz, to jaką katastrofę zapewni nam wydatek 23 mld na Abramsy?

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:36

Chciałeś po 2007 roku modernizować T-72 do standardu z 1991 roku? A "nowy czołg" zwany też Gorylem nie dość że również był z lat 90. to jeszcze byłby droższy niż Abramsy. Natomiast WZM, HSW czy Bumar mają się całkiem nieźle jak na zlikwidowane zakłady. Nic się w tym twoim poście kupy nie trzyma kolego...

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:53

szczególnie Bumar ma się nieźle bo stoi szukając części do teciaków których już dawno nie produkujemy lub czekając na części jak do Leoszrota

Gandhi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:48

Chciałes rozpisywać przetarg do wydatku na zakupy o wartości 1 euro?

Axbxcx
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:50

Kosztowały i to bardzo słono, Sprzedali nam złom, do którego wszystkie prawa mają ich koncerny i którego wszystkie naprawy, modernizację its musimy bulić. A maszyny były w stanie agonalnym... Niech by kapitalne remonty zrobili i wtedy za 1 euro sprzedawali. A nie, to nie był by dla nich interes... A frajerzy w Polsce do dziś myślą że to po sąsiedzkiej pomocy i przyjaźni... Na tych samych warunkach PiS mógł 50 hiszpańskich Leo przejąć kilka lat temu, ale nie poszli na to...

Pepe
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:16

Kazali napisac to napisal…

Rocco
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:01

Nie kłam, leopardy 2a5 nie kosztowały 1 euro

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:32

Siemoniak nie kupił za jednego euro. Za Leo2A5, kilka 2A4i to, co z nimi kupiono trzeba było normalnie zapłacić.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 01:43

119 czołgów wraz z 18 WZT i 200 innymi pojazdami, symulatorami itp. kupiono za niecałe 200 mln euro - naprawdę chcesz się wygłupiać i twierdzić że przetarg mógłby obniżyć tę cenę?

Specjalista
środa, 11 sierpnia 2021, 15:59

Odpowiedz więc na pytanie jakie postępowanie na zakup czołgów prowadzono? No dobra, ja ci powiem: żadnego. I to nie ma znaczenia czy było tanio czy nie, tam nie było ŻADNEGO postępowania. Zakup z wolnej ręki aby przypodobać się Niemcom i kupić od nich trochę złomu. Pełna wasalizacja.

Danisz
środa, 11 sierpnia 2021, 22:06

Ależ ja nie twierdzę że było jakieś postępowanie! Po prostu nawet gdyby było, to nikt by nam nie zaoferował tyle relatywnie nowoczesnego sprzętu za tak śmieszną cenę. Tak samo nie było postępowania na MiGi-29 czy OHP - to było ratowanie zdolności armii najniższym możliwym kosztem. Tylko relacja koszt-efekt miała znaczenie, a nie żadne "przypodobanie się" - skąd ogóle tak infantylny sposób patrzenia na relacje międzynarodowe?

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 15:57

za taka samą kasę Finowie kupili A6. Pan siemoniak u z mocodawcami-ulubieńcami makreli nie potrafili ich przejąć. Dlaczego? Jeszcze by się okazało że mamy więcej dekli od sąsiada. Nawet kas była ale ważniejszy był zwrot do budżetu

Vendetta
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:22

Najwidoczniej taki przetarg miał na myśli:)). Kto da więcej Leopardów 2 lub Abramsów za 1 euro niż Niemcy:)))

Polish blues
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:28

To kolejna przedwyborcza wrzutka, jakich w ostatnich sześciu latach było wiele - Orka, Kormoran, Narew, Wisła, Harpia, Kruk, Miecznik - multiplikacja szumnych nazw programów i mizerne efekty. Poza tym z każdym dniem Polska tak dla USA jak i Zachodu staje się coraz większym frenemy - zaczęliśmy lata temu jako friend, jesteśmy na etapie frenemy a za jakiś czas, raczej wcześniej niż później staniemy się enemy.,

Sowiet blues
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:54

ty toto jakaś kasandra czy samouk?

Rain Harper
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:35

Samogon.

sfsdafdsafsadfdsa
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:23

Pan Poncyliusz miałby rację w normalnej sytuacji. Nie mamy jednak normalnej sytuacji i część decyzji zakupowych trzeba podjąć na szybko i kupić z półki, a dopiero potem w następnym kroku bawić się w ich polonizację. Z jednej strony mamy wielką lukę obronną, z drugiej strony wzrastające zagrożenie zewnętrzne, to nie jest czas na analizy, testy i cyzelowanie decyzji. Wygląda na to, że Pan Poncyliusz nie ogarnia jak stan polskiej armii ma się do tego co się dzieje na świecie w geopolityce.

db+
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:38

Ten "zakup z półki" będzie trwał 6 lat. Plus czas na szkolenie i certyfikację. Ostatni batalion będzie gotowy do walki za 8-10 lat. Co chcesz wtedy polonizować?

MI6
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:14

Zgoda, tylko zauważ, że z jednej strony mamy analizy, przetargi i ciągnące się latami procedury żeby ppk do wieży przyspawać a z drugiej kupujemy za miliony sprzęt z pominięciem procedur na chybcika-więc albo tak albo tak, trzeba być konsekwentnym, o to chyba chodzi Poncyliuszowi.

cxzczxCXZCxz
środa, 11 sierpnia 2021, 10:17

Nie zgadzam się z tobą, trzeba iść drogą Korei, Turcji, itd. Kupować z półki, żeby chociaż częściowo pokryć lukę obronną w krótkim czasie (słowo czas jest tu ważne), i jednocześnie w dłuższej perspektywie klepać własne. Ja osobiście na takiej samej zasadzie jak Abramsy kupił bym jeszcze Apache (czyli manewr ogniowy).

Box123
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:11

Dwie rzeczy:pierwsza. Biorąc pod uwagę coraz większą niestabilność i prawdopodobnie odchodzenie od demokracji Stanów oraz fakt, że te mają zamiar wykorzystywać sprzedaż broni do sojuszników jako narzędzie wpływania na nich (wstrzymanie dostaw części spowoduje że po pół roku obramsy staną), zakup abramsow ma sens tylko jeśli musieliśmy bezwzględnie pozyskać czołgi na już i można go traktować tylko jako zatkajdziurę na max 10-15 lat i dlatego niezależnie od tego zakupu musimy dążyć do posiadania w pełni spolonizowanego polskiego czołgu, który wjedzie do produkcji najpóźniej za 10 lat (tak żeby płynnie móc zastępować leopardy i jeśli usa coś wymyśla to również abramsy) czy to dogadując się ze stanami przy kolejnych partiach (nawet za cenę tego, że nasza wersja będzie trochę gorsza jakościowo), albo wykorzystując to ze Korea trochę zmiękła jak zobaczyła, że kupujemy od usa albo inwestując we własne badania (trzeba stworzyć ośrodek badawczy z prawdziwego zdarzenia lub sieć takich ośrodków z budżetem na poziomie 0,1-0,2% PKB, który zajmowal by się opracowywaniem i rozwijaniem technologii ). Dwa: to teraz defence24 stało się biletynem partyjnym platformy? że politycy tej partii publikują tu swoje skrajnie upolitycznione teksty? I czy Paweł Poncyljusz to nie jest ten sam czlowiek, który gdy zaczęła się światowa pandemia i we Włoszech umieralo kilkaset osób dziennie, oskarżył Polski rząd o zamach na demokracje bo wprowadzil ograniczenia we wjeździe do Polski, a następnie zaczął publicznie się wypowiadać, że to początek odebrania Polakom paszportow i uciekł z Polski, żeby po paru dniach kiedy podobne ograniczenia zaczęło wprowadzac coraz więcej krajów i zatrzymano go gdzieś na granicy, wracać do Polski w ramach uruchomionego przez premiera Morawieckiego, programu "lot do domu"?

Pipi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:55

Ten Pan to najlepiej by prawie zlikwidował armię. Apropo czołgu: armat czołgowych nie produkujemy, przekładni również, nowoczesnych pancerzy również, pocisków również, aktywnej ochrony również. Może za 20 lat coś byśmy zrobili o ile ktoś by nam sprzedał część licencji bez ograniczeń eksportowych.

JOK3R
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:34

Lufownia HSW to był pierwszy krok, niedawno HSW podpisało umowę licencyjną na produkcję armaty od firmy Rheinmetall oraz włączenie HSW w globalny łańcuch dostawców tejże firmy, tak więc w bardzo niedługiej przyszłości w Polsce będą produkowanie armaty czołgowe 120mm, co cieszy :)

hermanaryk
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:56

Pancerze i amunicję produkujemy, niedawno kupiliśmy też licencję na armaty czołgowe. Masz jeszcze coś do sprostowania? :)

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:14

Pancerze na poziomie tych z lat 80-tych, amunicja do 120mm produkowana w Polsce ma penetracje 610mm RHA, mamy w miarę niezłe ERA, nie ma silników do nowoczesnych czołgów( te z Woli nadawały se do takich T-72 ale nigdzie więcej) nie robimy przekłądni, SKO Drawa ma juz swoje lata, wiec jak widać.....

hermanaryk
środa, 11 sierpnia 2021, 23:37

Polskie blachy pancerne nie odstają od najnowszych zachodnich, o ceramice też co nieco wiemy, więc zbudowanie porządnego pancerza nie byłoby wielkim problemem. A przebijalność Pz531 drugiej generacji szacuje się na ca 800 RHA.

NOC
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:33

Lufownia jest prace nad pancerzem tez wiec nie przesadzaj brak jest tylko decyzji i organizacji

Qwest
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:43

Lufy do obróbki, trafiają do HSW z Niemiec. Huty sprzedane.

Beee
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:47

Sama lufa to jeszcze nie armata.

Jan
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:08

Max. 20 szt. rocznie, pierwsza partia za min. 10 lat

Pjoter
wtorek, 10 sierpnia 2021, 23:23

To wg ciebie ile tewa produkcja lufy i od ilu lat jest propozycja k2bp

drfrr3
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:09

No przecież zakup Abramsów to jest doraźne uzupełnienie potrzeb WP i nie jest realizacją programu Wilk.

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:20

I to pewnie przypadek, że w programie pk. Wilk nic się nie dzieje...

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 16:09

na szybko chcieliśmy Wilka więc dostaliśmy prosto w twarz ofertą koreańską. Czasem trzeba stracić by zyskać. Mamy z koreańczykami sporo deali do zrobienia choćby atomówka. Mam nadzieję że Abrams da im do myślenia bo czasy Kraba się skończyły. Interes MA BYĆ wspólny

Vendetta
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:25

"doraźne uzupełnienie potrzeb WP " - za 24 mld zł, na które nie ma finansowania w budżecie MON i szykuje się jakieś spec ustawy na finansowanie - akurat - uzupełnienie "potrzeb czołgowych"...bo innych "potrzeb", i to pilniejszych, to polskie wojsko nie ma...

Driver25
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:44

Oby tak właśnie było i należy kontynuować program Wilk z krajowym rozwojem potencjału jak i systemem ASOP aby zastąpić wszystkie pozostałe czołgi i posiadać docelowo 2 rodzaje czołgów podstawowych, a wyselekcjowana reszta tylko jako zapas

Obserwator
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:08

Nic dodać, nic ująć. Świetna analiza.

auditor
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:23

a w którym miejscu świetna? Politykierstwo precz od naszego bezpieczeństwa. Jak się nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma!!!! Przed II wojna tez tak zwlekano... a później zabrakło czołgów....

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:26

No pięknie - dla ciebie upominanie się o polską zbrojeniówkę to "politykierstwo", za to zakupy dokonywane przez partyjnych manekinów "bez żadnego trybu" oraz bez pytania wojska o zdanie to normalna sprawa, bo "jak się nie ma..." PP wymienia konkretnie co mu się nie podoba, a w odpowiedzi słyszy taką paplaninę jaj twoja - ręce opadają...

Hanys
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:42

Świetna dla wrogów Polski , to fakt

Gandhi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:46

Kto jest wrogiem Polski? Jak dla mnie ktoś kto dopraowadza gospodarke do poziomu republiki bananowej

Box123
środa, 11 sierpnia 2021, 15:43

Czyli koledzy Pana Poncyljusza? Bo gospodarka takich wynikow jak obecnie nie miała już dawno. Z tego co wiem to też jest już ich zapowiedź, że pierwsze co zrobią po dojściu do władzy to sprzedanie wszystkich spółek skarbu państwa, które po oderwaniu ich od stołków nagle zaczęły przynosić zyski. To jak to nazwać jak nie robienie z Polski republiki bananowej?

Rocco
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:06

Nie kłam, wartość oficjalnych rezerw walutowych Polski mierzona w euro jest najwyższa w historii, nadwyżka handlowa tak samo, rezerwy złota też największe w historii. Coś jeszcze?

Jan
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:09

Czyli wypisz, wymaluj poprzednia ekipa

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:15

Raczej obecna, tak rozwala gospodarke ze gorzej to raczej juz nie będzie.

Box123
środa, 11 sierpnia 2021, 15:44

To albo jesteś młody i nie wiesz co robili poprzednicy albo masz słaba pamięć

wert
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:11

powiedziałbym wybiórczą. Wyborczą? Tylko fakty całom dobe? Jakoś tak :))

Clash
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:39

Dla Obserwatora z Moskwy albo Berlina rzeczywiście to jest świetna analiza.

R
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:01

W punkt.

Hmmm
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:58

Pudło.

Clash
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:38

Jest oczywiste że opcja rosyjska wspiera opcję niemiecką na ponad tysiącletnim antypolskim froncie. Jaka dzisiaj pogoda w Moskwie?

K.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:52

Ale suchar , jeżeli się chłop myli to wymień programy zbrojeniowe zapoczątkowane przez obecną ekipę i zakończone zakupem . Oczywiście takie programy które pozwoliły na rozwój naszego przemysłu .

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 09:15

F-35 to tak na szybkiego.

K.
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:27

No nie bardzo , bo F-35 kupiliśmy bez offsetu a części które do nich robimy zaczęliśmy robić wcześniej . Jakiś inny przykład ?

plażowicz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:44

Tysiącletni wspólny front :).Co do pogody, przelotny deszcz.W Kijowie gorąco. Ale wiadomo,to Ukraina.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:42

Nieśmiało pragnąłbym zauważyć, że prócz rosyjsko-niemieckiej przyjaźni wymierzonej tradycyjnie w Polskę, Niemiaszki wbrew naszym interesom wspierały także Ukraińców. To samo robili także Rosjanie. Że jedni i drudzy wykorzystywali ich do brudnej roboty a poza tym mieli ich głęboko gdzieś, to już inna sprawa.

mc.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:59

Wypowiedź sprzed kilku dni - jeden z analitykow że stopniem Profesorskim: "Stan T-72 przeznaczonych do remontu i modernizacji jest tak zły że nie można przeprowadzić tych prac. Oznacza to dziurę w wyposażeniu na poziomie 250 czołgów". Przypominam że tworzymy czwartą dywizję z 4 pułkami czołgów.

Widelec
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:53

Profesor to tytuł naukowy, a nie stopień.

Ha
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:59

Dokładnie. Pierwszy batalion czołgów wyprodukowanych w POLSCE by był za ok 12-15lat.

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:35

No to co - czas olewać Borsuki i kupować Bradleye z półki, tak?

Patry
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:56

za 15 lat ... to gdzie byli do tej pory fachowcy i politycy rzadzacy do tej pory min. szanowny ... prelegent ??? totalna demolka armii i resztek przemysłu to atrybuty tej władzy

WM
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:50

"W zamian mamy czołg bez polskiego udziału, przywieziony jako gotowy produkt i to za wcale niemałe pieniądze (ok 90 mln zł za sztukę)" Manipulacja już na początku tekstu. Facet po prostu podzielił 22,5 mld złotych przez 250 i mu wyszło... Ani słowa o dodatkowych wozach wsparcia, amunicji, pakiecie szkoleniowym, infrastrukturze, symulatorach, etc. No cóż. Jak ktoś chce uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie.

Hans Kloss
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:29

Co wcale nie zmienia faktu że zakup Abramsów jest kompletnie nieprzemyślany, a wręcz bez sensu chyba że jest to li tylko zagrywka propagandowa. A to z kolei obnaża obecnie rządzących.

tusk
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:50

Chwała Bogu ze tacy jak ty nie podejmują strategicznych decyzji.

WM.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:32

Przemyślany to może być zakup w czasach prosperity. Kiedy ma się zarówno czas jak i pieniądze. Na dzień dzisiejszy Rosja będzie miała więcej sprawnych czołgów w okręgu Kaliningradzkim niż Polska na papierze. Stąd ten zakup. Żeby nie było popuszczania w gaciach, kiedy odbędą się manewry Zapad 2022 jednocześnie na granicy Białorusi i okręgu kaliningradzkiego. PS: Polecam podcasty 'Broń Pancerna Świata' i debaty Tank Talk na 'Projekcie Kampania'. Pozdrawiam.

zdziwiony
środa, 11 sierpnia 2021, 11:33

W tej chwili w Obwodzie Kaliningradzkim jest 80 czołgów. Zakładając że 60 jest z nich sprawnych chcesz powiedzieć że my na papierze mamy jeszcze mnie?

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:05

Ok J-23 wiec co byś zrobił?? Dalej klepał T-72M1 czy czekał min 10 lat licząc zę wszystko pójdze idealnie w czasach czołgw 4-ech generacji Polska zacznie produkować K2PL o geberacje gorsze?

Szymon
środa, 11 sierpnia 2021, 09:34

Nie wiem, jak zrobiłby to J-23, ale ja dogadałbym się z Ukraińcami w temacie licencji na ich czołg w wersji z armatą natowską. To dałoby nam czołgi, których można użyć w walce z rosyjskimi i kosztowałoby ułamek 23 mld zł za Abramsy.

wert
środa, 11 sierpnia 2021, 16:17

latająca wieża to latająca wieża. Tylko u nich ludiej mnogo

Danisz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:40

Ja bym zaczął od zorganizowania przetargu, gdzie to oferenci by kombinowali, jak jednocześnie sprzedać/zarobić i szybko dostarczyć sprzęt. Przykład greckich Rafale pokazuje, że nawet na najnowocześniejsze maszyny nie trzeba czekać 10 lat.

wert