Przemysł Zbrojeniowy
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna rusza z produkcją stoczniową?
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podpisała porozumienie ze spółką Balitc Operator, której efektem może być uruchomienie produkcji stoczniowej na terenach rewitalizowanych przez PSSE na Wyspie Ostrów w Gdańsku.
Porozumienie dotyczy warunków dzierżawy części terenów i obiektów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Wyspie Ostrów w Gdańsku i ich ewentualnego nabycia w przyszłości. Spółka Balitc Operator jest w tej chwili zainteresowana wydzierżawieniem płyty montażowej o powierzchni około 10000 m2 oraz części nawy „C” Hali nr 33 o powierzchni ok. 3700 m2. Wybrane aktywa PSSE mają w przyszłości być wykorzystane do uruchomienia produkcji stoczniowej oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore.
Spółka Baltic Operator została powołana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w maju 2018 roku i do jej zadań należy m.in. zwiększenie możliwości produkcyjnych współpracujących z nią spółek, w szczególności w obszarze wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i dużych jednostek pływających. To właśnie dlatego spółka ta wspiera aktywności stoczniowe i pokrewne (wieże onshore i offshore, konstrukcje stalowe) Stoczni Gdańskiej i spółki GSG Towers we ścisłej współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Podpisana obecnie umowa oznacza, że Stocznia Gdańsk zamierza rozszerzyć produkcję przenosząc jej część na Front Wyspy Ostrów rewitalizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Porozumienie jest potwierdzeniem zeszłorocznych deklaracji składanych 31 sierpnia 2018 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w czasie prezentacji planów aktywizacji Wyspy Ostrów oraz dowodem na to, że rewitalizacja tych terenów przebiega zgodnie z planem.
Jest to również sygnał, że Stocznia Gdańsk i spółka GSG Towers ma duży pakiet zamówień związanych jednak jak na razie z produkcją niestoczniową. Przykładem są dwie umowy podpisane w 2019 r. przez GSG Towers:
- pod koniec lutego 2019 r. z norweską spółką Aker Solutions na montaż, instalację, wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych templates;
- w marcu 2019 r. z koncernem Siemens Gamesa (jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej) na dostawę czternastu kompletnych, lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 5 milionów euro
oraz kontrakt podpisany przez Stocznię Gdańsk 6 marca 2019 roku z fińską spółką Konecranes na produkcję dźwigów przeznaczonych na rynki Europy i Ameryki Północnej.
Dzierżawa terenów i obiektów na Wyspie Ostrów oznacza jednak również możliwość do ponownego wprowadzenia tam typowych prac stoczniowych. Przykładowo modernizowana przez PSSE Hali 33 pozwala na budowę w jej wnętrzu nie tylko wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, ale również jednostek pływających o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu.
Jeszcze większe statki (lub okręty) – o długości do 150 metrów będzie można konstruować na budowanej obok płycie montażowej (z możliwością ich późniejszego wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym). Teren Wyspy Ostrów jest przy tym tak rozległy, że w przypadku większego zainteresowania istnieje możliwość zbudowanie przez PSSE drugiej płyty montażowej.
„Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kolejnym fragmentem Wyspy, które chcemy im wynająć. Są już pierwsi zainteresowani. To świetna lokalizacja dla produkcji stalowej, z dostępem do wody i bocznic kolejowych, z kolejową przeprawą promową. Chcemy, aby cały teren Wyspy został zagospodarowany i stanowił centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej, aby stał się organizmem kooperujących firm, udostępniania zasobów technologicznych”
Temu zainteresowaniu sprzyjać może położenie Wyspy Ostrów, która leży prawie w centrum Gdańska, graniczy z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i jest dobrze skomunikowana z całym obszarem przemysłowym. Skorzystała już z tego gdańska spółka Ancora produkująca mobilne stacje uzdatniania wody i zbiorniki do transportu skroplonego gazu wynajmując wyremontowaną przez PSSE halę nr 26 (Ubotownię).
Sławomir
Kolejna rządowa blaga - temat ,,reaktywacji" Stoczni szczecińskiej i rzekomej budowy promu już się dostatecznie skompromitował. Ludowi trzeba wcisnąć inny ogarek. SG i GSG to firmy - trupy, na budżetowym wspomaganiu via ARP, spawające proste konstrukcje stalowe. S-ki zatrudniają ok. 200 osób, na produkcji dominują Ukraińcy. PSSE - przechowalnia ludzi z partii rządzącej - chce wydać pieniądze podatników na kolejny mit do pokazania w TVP Info.
Ron
Skoro specjalna strefa ekonomiczna tak dobrze działa dla rozwoju przemysłu, to może rozciągnijmy jej obszar na cały kraj?
Gojan
Dobre
Pa
To tylko czekamy na zamówienie 5 sztuk fregat
Sternik
Niby do czego ci te fregaty? Znowu chcesz bronić interesów Anglii? Bo na Bałtyku są bezużyteczne. Nawet Rosjanie wycofują okręty z Bałtijska na Morze Czarne.
ap
Fregaty są dłuższe, niż rzeczone 90 m.