Reklama

Geopolityka

Pomimo ogromnych kosztów Turcja rozpoczyna prace nad okrętem przeciwlotnicznym

Turecka fregata przeciwlotnicza TF-2000 jednak powstanie – fot. turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Turecka fregata przeciwlotnicza TF-2000 jednak powstanie – fot. turkishnavyshipbucket.blogspot.com/

Turcja postanowiła przyśpieszyć program budowy fregaty przeciwlotniczej TF-2000 i rozpocząć pierwszą fazę projektowania tego okrętu już w drugiej połowie 2014 r.

Program budowy najnowocześniejszego okrętu tureckiej marynarki wojennej został skutecznie zablokowany w 2010 r po zakończeniu prac nad studium wykonalności prowadzonych w podsekretariacie do spraw przemysłu zbrojeniowego SSM (Defence Industries Undersecretariat).

Jednak zgodnie z informacjami przekazanymi dla wydawnictwa Jane’s przez szefa SSM, pod koniec 2013 r. w tureckim ministerstwie obrony wydano wreszcie zgodę i prace będą mogły się rozpocząć.

Pomimo przewidywanych ogromnych kosztów takiego programu Turcja potraktowała go bardzo ambicjonalnie. Tylko największe kraje morskie mają bowiem możliwość budowy tej klasy okrętów, których najważniejszą cechą jest możliwość skutecznego zwalczania celów powietrznych i to zarówno w obronie własnej jak i konwojowanych jednostek pływających.

Wielu specjalistów łączy rozpoczęcie prac nad TF-2000 z planami budowy tureckiego okrętu śmigłowcowego – doku, oznaczanego jako LPD/LPH.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.