Reklama

Geopolityka

Polsko-niemieckie rozmowy o "lądowej" współpracy

 • Trzy wielkie magazyny wojskowe zastąpią sieć mniejszych kompleksów. Czy to na pewno dobrze? - fot. DoD
  Trzy wielkie magazyny wojskowe zastąpią sieć mniejszych kompleksów. Czy to na pewno dobrze? - fot. DoD

Pierwszy zastępca Dowódcy Generalnego RSZ podjął delegację z Inspektoratu Wojsk Lądowych Bundeswehry. Celem wizyty było omówienie współpracy pomiędzy wojskami lądowymi obu krajów.

Delegacji przewodniczył inspektor wojsk lądowych Bundeswehry gen. broni Jorg Vollmer. Celem wizyty było omówienie obszarów współpracy deklaracji intencji pomiędzy MON a Federalnym Ministerstwem Obrony RFN w zakresie intensyfikacji kooperacji pomiędzy wojskami lądowymi obu krajów.

Polska i Niemcy ściśle współpracują między innymi jeżeli chodzi o wojska pancerne. Przykładowo, na ćwiczeniach Serwal 2016 z udziałem żagańskiej 34. BKPanc. i innych jednostek 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej obecne były pododdziały Bundeswehry, w tym 41. Brygady Grenadierów Pancernych (piechoty zmechanizowanej).

Czytaj więcej: Polsko-niemiecki ogień kończy manewry Serwal [FOTO] 

Jak informuje kpt. Krzysztof Płatek, przybyłą do Dowództwa Generalnego RSZ niemiecką delegację powitał I zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Uroczystość odbyła się zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym SZ RP, a zabezpieczała ją Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Adama Korolczuka oraz Orkiestra Wojskowa z Warszawy pod dowództwem kapelmistrza mjr. Artura Czereszewskiego.

Po części oficjalnej niemiecka delegacja udała się na cykl spotkań roboczych z I zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ oraz przedstawicielami Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Bla bla bla

  I tak trzymać 1 gospodarka w Europie 4 armia w Europie. A z kim tu trzymać jak nie z nimi. Historia historią a życie życiem. Tylko z bogatym sąsiadem.

 2. rozczochrany

  Ciekawe na czym miała by polegac kooperacja polskich i niemieckich wojsk lądowych? Wspólnym tłumieniu buntu społecznego? Wspólnej koordynacji przesiedlania imigrantów? Kto miałby takimi "wspólpracujacymi" jednostkami dowodzić? Polski czy niemiecki ośrodek? Niemcy maja całkiem inne interesy niż Polska, często sprzeczne. Dlatego bym był daleki od współpracy z nimi tak sami jak od współpracy z armią Rosji.

  1. CB

   To wytłumacz nam zatem z kim my mamy wspólne interesy? Z USA? Mamy jakieś interesy w Korei (jednej i drugiej), Iraku, Iranie, Afganistanie, Syrii, Arabii Saudyjskiej itp. itd?

 3. mysz z miotłą

  zrobić z Niemcami Czechami Holandią grupę zakupową. Nowe Leo wyszłyby taniej

 4. fvfd

  Koszmar.

Reklama