Minister Macierewicz wykorzystał okazję do podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie Kanady na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, w związku z kryzysem ukraińskim. Szef resortu wyraził przy tym uznanie za szybkie podjęcie decyzji i dyslokowanie kanadyjskich pododdziałów na terytorium RP, w związku z wybuchem konfliktu na Ukrainie. Siły Maple Detachment należały do jednych z pierwszych formacji zagranicznych, które zostały skierowane do Polski w ramach odpowiedzi Sojuszu na powyższe wydarzenia. Jednocześnie SZ Kanady są, obok Stanów Zjednoczonych Ameryki, najdłużej obecnymi na terytorium RP, budując tym samy swój wizerunek wiarygodnego partnera i solidarnego sojusznika.
Podczas rozmów omówiono także perspektywę dalszej współpracy polityczno-wojskowej. Minister A. Macierewicz wyraził przekonanie, że wspólne zaangażowanie SZ Kanady i Polski na rzecz zwiększonej Wysuniętej Obecności (eFP) NATO w Państwach Bałtyckich, w ramach batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie, stanowią dowód poczucia odpowiedzialności obydwu państw za bezpieczeństwo całej wspólnoty transatlantyckiej.
Wyraził jednocześnie oczekiwanie, że zaangażowanie Kanady jako państwa ramowego w bGB na Łotwie, do którego Polska desygnowała kontyngent wojskowy w sile kompanii czołgów, nie spowoduje zmniejszenia skali dwustronnej współpracy wojskowej realizowanej na terytorium RP.
Jednocześnie obydwie strony zgodziły się co do potrzeby dalszej adaptacji Sojuszu do bieżących wyzwań w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego w bezpośrednim i dalszym sąsiedztwie terytorium państw NATO.