Polskie roboty dla saperów [Defence24 TV]

21 września 2020, 09:45

Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP w bieżącym roku dostarczyła do wojska pierwszą partię robotów RPP (robot patrolowo przenośny), którego egzemplarz prezentowany był w trakcie MSPO 2020 na stoisku 2. Mazowieckiego Pułku Saperskiego.

Jak powiedział Defence24 TV Andrzej Woźniak z Łukasiewicz - PIAP - "(...) w tym roku planowana jest dostawa kolejnej partii 17 sztuk i następna partia w przyszłym roku."

Z kolei jeden z pierwszych przeszkolonych w obsłudze RPP żołnierzy z 2. pułku prezentował samo urządzenie, jak i jego przeznaczenie.

"Jest on przeznaczony do wsparcia działania wojsko inżynieryjnych (...) obsługa jest intuicyjna, wyposażony jest w szereg akcesoriów (...) może być wykorzystywany w następujących sytuacjach: sprawdzenie samochodów osobowych i ciężarowych, samolotów i budynków pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych, wykrywania skażeń chemicznych (..)."

Kolejny robot Łukasiewicz-PIAP - IBIS - wystawiony był na stoisku Żandarmerii Wojskowej. O jego możliwościach opowiedział Ddefence24 TV pirotechnik z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Więcej filmów dotyczących robotów Łukasiewicz - PIAP dostępnych jest pod linkiem

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Levi
czwartek, 24 września 2020, 10:50

Ile ich SPRZEDANO? Bo produkcja tylko dla WP to troche malo - prawda? Z tego da sie utrzymac garaz ale nie PIAP...

Bursztyn
wtorek, 22 września 2020, 09:12

36 robotów za 81 mln pln zostało zamówienionych dka wojska Przynajmniej saper się podszkoli

4d 44
poniedziałek, 21 września 2020, 22:00

Może w końcu jakieś roboty bojowe? Jak rozumiem robot dla saperów jest taki pilny? jak nas zaatakują ruscy to te roboty do niczego nie będą potrzebne... a bojowe będą, ich użycie ocaliłoby wielu żołnierzy, którzy w obecnym systemie są skazani na śmierć przez głupich dowódców i polityków

Wachmistrz Soroka
środa, 23 września 2020, 11:48

To cały czas echa "naszych" ekspedycji w Iraku i Afganistanie. Taka jest inercja sytemu zwanego mon. Cieszy natomiast rozwój PIAP.

Piotr Skarga
wtorek, 22 września 2020, 19:19

Popieram!! MON nie kupuje broni. Zawsze debatują latami nad kupieniem czegokolwiek co podnosi zdolności bojowe. Wycofać np. Komary potrafili w dwa miesiące. Jego następcy szukają... ponad 10 lat. Taki np. Baobab, zdolny błyskawicznie zatrzymać kolumnę wroga... opracowywany już jest od 2004. Przez 15 lat MON udawał , że integruje Spike z Hitfistem, choć już po 3 latach było wiadomo, że naszej "oszczędnościowej" wersji Hitfista - po prostu technicznie nie da się zintegrować. Bo napędy nie udźwignąć dodatkowej ćwierć tony obciążenia, a SKO wieży nie współpracuje ze Spike. Mamy wciąż ponad 100 szt, nadal niezmodernizowanych do standardu Langusty, starych jeszcze post-sowieckich wyrzutni BM21 i RM70. MON nic z nimi nie robi od 10 lat, choć HSW może to zrobić z łatwością!! Warmate1 kupiony w symbolicznej dla "nowoczesnej" armii liczbie ...10 zestawów po 10 szt. tej amunicji krązącej. Dronów FlyEye "z natury" współpracujących z artyleryjskim Topazem (który jest na Danach, na wszystkich Krabach, na wszystkich Rakach, na 75 Langustach i wszystkich Gozdzikach) MON kupił, i to jeszcze za czasów PO aż... 3 zestawy czyli 12 sztuk. 12 sztuk?!?!? Gdy tylko samych Goździków mamy ponad 200?? Za to MON zamówił 12 zestawów dla.... WOT, które nigdy nie będzie mieć ani jednego Topaza!!! To jest OBŁĘD decyzyjny. A tu proszę, aż 31 robotów niebojowych błyskawicznie!!! Bez 10-o letnich korowodów, dialogów, analiz i... odwoływania przetargów. Kolejne używane Herculesy? Jeszcze w tym roku? Lekki granatnik ppanc? Jak? Kiedy? Skoro wciąż trwa jego już 12-o letni program? Ale MON j u z rozważa tak "pilne" odrzutowe sanitarki! I może... samoloty tankujace? Ale żadnego drona rozpoznania morskiego??? ŻADNEGO!! Nawet Bryzom MON zablokował modernizację przez p o l s k i PIT-Radwar ich starych radarów!! Przez co NSMy nie mogą skorzystać z naprowadzania z powietrza!! Ale saperskie robociki??? Czemu tylko 31?? Przecież miny to NAJWIĘKSZY obecnie polski problem? A nie np. brak pocisków kierowanych na Mi24? Albo brak tych rakiet na jakimkolwiek podwoziu??? Albo brak decyzji MON ws. podwozia dla nowych wozów dowodzenia artylerii, decyzji blokowanej w MON już chyba od 2006 roku gdy "na poważnie" ruszyły programy Kraba i Kryla?? Te listę "blokad" można jeszcze przeciągnąć, bo gdzie programy Rybitwa, Płomykówka, programy większych dronów, gdzie pojazdy rozpoznania artylerii, gdzie radary Liwiec? Ale robociki niebojowe? Hajda, zero opóźnień, i ZERO wzmocnienia zdolności odstraszania wroga ? Brawo MON.

wiarus
wtorek, 22 września 2020, 14:08

Zapewne do dowódcy zawsze ci było daleko, tak jak do polityki. Wygrzeb z ziemi jakiś niewybuch, lub przenieś go własnymi rękoma, to pogadamy

4d 44
czwartek, 24 września 2020, 12:18

nie bądź śmieszny, przeczytaj wpis Piotra Skargi; może coś do ciebie dotrze problemem armii nie są roboty saperskie, które i tak nie trafią do powszechnego użytku, tylko brak poważnego uzbrojenia, ale jak się nie znasz to najlepiej napisać coś od czapy, nie wiarus?

wtorek, 22 września 2020, 12:44

Zważ że mieszkamy na terenach po których podczas ww2 front przeszedł dwa razy, i do dziś znajdujemy niewypały

4d 44
czwartek, 24 września 2020, 12:19

zważ, że nie jest to pilna i nagląca potrzeba, zważ że jak nie będziemy mieli odpowiedniego uzbrojenia to przez te tereny jeszcze kilka wojen może się przetoczyć

SWB
wtorek, 22 września 2020, 11:21

spokojnie, budujmy swoje możliwości skokowo, jest robot dla saperów, który został kupiony przez WP, niech teraz saperzy go urzywają, przesyłają do producenta informację zwrotne w jaki sposób go ulepszy, jak dopracować ergonomie itp. Roboty bojowe powinny być drugim etapem, w miedzy czasie zaprojektować i wdrożyć na uzbrojenie roboty towarzyszące

4d 44
czwartek, 24 września 2020, 12:22

wcale nie, w ten sposób zawsze będziemy w tyle, poza tym użytkowanie robotów saperskich jest inne niż bojowych... mamy tylu zdolnych inżynierów na politechnikach, wygrywają konkursy na łaziki marsjańskie itp. ale w tym państwie nikt wykorzysta ich umiejętności do budowania bezpieczeństwa

Tweets Defence24