Reklama

Kluczowe znaczenie w systemie MSBS ma rozwiązanie komory zamkowej, która jest wspólna dla dwóch proponowanych rozwiązań układów konstrukcyjnych, czyli klasycznego i bezkolbowego. Stanowi ona „bazę”, do której dołącza się kolejne moduły składowe broni. W taki sposób można uzyskać nawet 11 odmiennych taktyczno-technicznie konstrukcji strzeleckich.

Skonstruowanie broni zarówno w systemie konwencjonalnym, jak i bezkolbowym daje możliwość jej dostosowania do specyficznych warunków czy nawet preferencji użytkownika. Obydwa rozwiązania, stosowane powszechnie w konstrukcji broni, mają bowiem określone zalety i wady.

Układ klasyczny pozwala na lepsze dopasowanie broni do anatomii strzelca, ale przy tym sama broń jest długa. Bezkolbowy przy lufie o podobnej, czy nawet większej długości jest prawie o 30% krótszy, ale też ma swoje ograniczenia w postaci odległości między stopką kolby a chwytem pistoletowym. Dla wielu strzelców jest to trudne do zaakceptowania. W takiej sytuacji twarz znajduje się blisko układu wylotowego i tym samym jest narażona na oddziaływania różnych czynników powstałych w procesie oddania strzału.

MSBS
Fot. Defence24.pl.

Sama koncepcja modułowej konstrukcji karabinka jest znanym i cenionym rozwiązaniem. Przykładem jest system FN SCAR, używany m.in. przez amerykańskie wojska specjalne. Modułowość i uniwersalność współczesnych konstrukcji strzeleckich ma przyczynić się do uzyskania przez ich użytkowników przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem, ale też poprawić komfort użytkowania broni i zmniejszyć koszty jej eksploatacji.

MSBS zaprojektowano do użycia amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Obecnie składa się on z pięciu wersji w układzie klasycznym i podobnej liczby odpowiedników w układzie bezkolbowym (odpowiednio MSBS-5.56K i MSBS-5.56B). „Rodzina broni” obejmuje więc subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Powstała też odmiana MSBS-R stworzona na potrzeby pododdziałów reprezentacyjnych wojska lub innych służb mundurowych. To ona jako pierwsza została zakupiona zarówno dla Sił Zbrojnych RP, jak i Służby Więziennej.

MSBS
Fot. Defence24.pl.

Przewiduje się również wdrożenie wariantu dostosowanego do naboju 7,62 mm x 51 NATO (MSBS-7,62). Ze względu na zainteresowanie wojska odmianą samopowtarzalnego karabinu wyborowego wstępne prace poszły w kierunku klasycznego układu z precyzyjną lufą i stałą kolbą o dużym zakresie regulacji położenia stopki i poduszki policzkowej. Pierwsze strzelania zaplanowano w tym roku. Docelowo powstaną też wszystkie wersje, podobnie jak w wypadku MSBS przeznaczonych do użycia amunicji 5,56 mm x 45 oraz karabin maszynowy zasilany z magazynka. Broń została też przystosowana do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39, używanej w kbk AKMS i pochodnych.

Geneza powstania 

Koncepcja zastąpienia rodziny broni bazującej na rosyjskiej konstrukcji AK w Wojsku Polskim powstała w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) na początku XXI wieku.  Natomiast rodzina karabinów jest opracowywana od 2007 roku, kiedy rozpoczęto realizację projektu rozwojowego nowego modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5.56 mm dla Sił Zbrojnych RP, przeprowadzonego wspólnie przez WAT i Fabrykę Broni Łucznik-Radom (FB). Do 2011 roku przygotowano ogólne koncepcje systemu oraz wykonano demonstratory karabinków w obu proponowanych układach. W tym czasie ewoluował też kształt broni - poprawiono jej ergonomię i funkcjonalność.

Od listopada 2011 roku rozpoczął się projekt badawczo-rozwojowy MSBS obejmujący obok karabinka w układzie klasycznym (MSBS-5,56K) opracowanie 40 mm granatnika podwieszanego i noża-bagnetu (zbudowano 4 modele i 12 prototypów). Równocześnie WAT i FB utworzyły konsorcjum naukowo – przemysłowe zajmujące się opracowaniem, wykonaniem oraz badaniami MSBS.

W 2012 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs nr 3/2012, co zaowocowało wnioskiem o przyznanie funduszy na rozwój MSBS w latach 2012-2016. Broń opracowana w ramach projektu MSBS ma być docelowo podstawowym uzbrojeniem zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan.

MSBS
Fot. Defence24.pl.

W drugiej połowie 2016 roku rozpoczęły się badania wstępne i kwalifikacyjne MSBS-5.56K planowana (realizacja od 6 do 8 miesięcy). Dotychczas powstało ponad 200 zestawów do złożenia karabinków MSBS-5.56 oraz dostarczono partię broni dla batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego 150 sztuk i 40 sztuk dla kompanii honorowej Służby Więziennej - w wersji MSBS-5,56R.

Na kolejne lata są przewidziane podobne próby subkarabinka MSBS-5,56K w układzie klasycznym i karabinka podstawowego MSBS-5,56B w systemie bezkolbowym.

Budowa 

Jak już wspomniano, wszystkie wersje bazują na wspólnej komorze zamkowej, suwadle z zamkiem i urządzeniu powrotnym do których można dołączyć pozostałe, wymienne moduły – komory spustowe, lufy, kolby czy łoża. Poprzez wymianę komory spustowej, zastąpienie kolby trzewikiem oraz użycie takich elementów jak łącznik, nakładka komory zamkowej oraz poduszka policzkowa można stworzyć wersje bezkolbową.

Wszystkie manipulatory broni dostosowane są zarówno do strzelców prawo- jak i leworęcznych. Są one albo zdublowane po obu stronach karabinka (przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem, zatrzask zwalniający suwadło, przycisk zwalniający magazynek), albo umieszczone centralnie w osi symetrii (zatrzask zespołu ruchomego).

MSBS
Fot. Defence24.pl.

Broń ma regulowany układ gazowy pozwalający na strzelanie bez i użyciem tłumika dźwięku.

Kolba w karabinkach (o układzie klasycznym) jest identyczna we wszystkich wersjach, składana na bok, o regulowanej długości wysunięcia stopki oraz wyposażona w trójpołożeniową poduszkę policzkową. W odmianie reprezentacyjnej jest ona stała, wydłużona i wzmocniona z okutym trzewikiem.

W każdej wersji są mechaniczne przyrządy celownicze (składana podstawa muszki i podstawa celownika), zamontowane na szynie montażowej. Wykonano je z metalu, mają postać podstawy muszki i celownika przeziernikowego o dwóch nastawach, do strzelania na dystansie do 200 m.

Lufy broni tego systemu mają różne długości – od 256 mm w przypadku subkarabinka (zakończona szczelinowym, otwartym urządzeniem wylotowym a w wersji bezkolbowej moderatorem), poprzez 406 mm dla karabinka podstawowego, aż do 508 mm (o zmniejszonej średnicy) w odmianie reprezentacyjnej MSBS-5,56R. Przy czym 406 mm lufa zastosowana w karabinku maszynowym charakteryzuje się tzw. cięższym profilem a w karabinku wyborowym większą precyzją wykonania z zachowaniem węższych tolerancji.

W tej wersji na końcu lufy urządzenie wylotowe jest dostosowane do montażu tłumika dźwięku. Również lufa samopowtarzalnego karabinu wyborowego MSBS-7.62 ma długość 508 mm (lub 406 mm) i jest wymienna w warunkach polowych. Lufa karabinka strzelającego amunicją rosyjską ma długość 395 mm (przebudowano pierwotną lufę 406 mm).

Broń wyposażono w grzbietową, uniwersalną szynę montażową i punkty montażu odcinków szyn bocznych.  Pozwala to na podłączenie licznych akcesoriów takich jak chwyty przednie, dwójnogi, latarki taktyczne i wskaźniki laserowe oraz najważniejszych elementów, czyli różnego rodzaju celowników kolimatorowych, optycznych, noktowizyjnych i termowizyjnych.

MSBS
Fot. Defence24.pl.

Pod karabinek można podwieszać granatnik jednostrzałowy GP do amunicji 40 mm x 46SR standardu NATO. Nóż-bagnet stosowany w MSBS wyróżnia się nowatorską konstrukcją pochwy i sposobem mocowania na broni.

MSBS-5.56K ma długość 900 mm z kolba wysuniętą i 843 mm ze złożoną (bezkolbowy 675 mm). Prędkość wylotowa pocisku wynosi 890 m/s (lufa o długości 406 mm), energia wylotowa 1600 J a szybkostrzelność 700-900 strz./min. Masa broni bez magazynka w układzie klasyczny wynosi 3650 gram, a bezkolbowym 3750 gram. Pojemność magazynków to 30 lub 60 naboi.

MSBS-5,56R jest bronią strzelecką powtarzalną, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną (ślepą) a zasadniczą różnicą między nią a wersją bojową, jest specjalny moduł lufy.

Poza wersjami bojowymi powstaną przekroje MSBS oraz modele treningowe (w tym do amunicji barwiącej). Planowane jest między innymi zbudowanie konstrukcji wykorzystującej system amunicji barwiącej FX lub inny podobnego rodzaju. Pierwsza realistyczna replika treningowa MSBS-RRT powstanie w tym roku. Będzie to konstrukcja pneumatyczna, w której powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego elektrycznie, powodując wystrzał treningowych pocisków (system ASG).

Dalsze prace rozwojowe dla całej rodziny MSBS mogą iść w kierunku wprowadzenia suwadła z zamkiem dostosowanym do wyrzucania łusek w dowolnie wybraną przez użytkownika stronę. Nie jest też wykluczone zastosowanie bardziej precyzyjnego, regulowanego mechanizmu spustowego.

MSBS jest w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych. Jest bronią modułową, kolejne wersje i rozwiązania konstrukcyjne mogą zostać szybko stworzone z przeznaczeniem do wykonywania kolejnych zadań na polu walki, lub tych będących w obszarze działania innych służb mundurowych. Jest to system łatwo konfigurowalny, podatny na instalowanie różnego wyposażenia dodatkowego, ergonomiczny i zasilany ze standardowego magazynka wymiennego z tym z M16. Sam główny użytkownik czyli żołnierz/funkcjonariusz ma możliwość wprowadzania ulepszeń dotyczących ergonomii i wygody użytkowania na przykład zamontowanie dodatkowego uchwytu, celownika czy zmiany samego układu kolbowego.

Zakłada się, że wymienność elementów między wersjami MSBS-5.56 i MSBS-7.62 będzie wynosiła nawet 80% co jest rozwiązaniem korzystnie z punktu widzenia eksploatacji broni w SZ RP. Dzięki temu obie konstrukcje i ich poszczególne wersje będą się uzupełniały w eksploatacji w różnych pododdziałach i oddziałach wojska.

Marek Dąbrowski

Reklama
Reklama

Komentarze (74)

  1. 23457

    cena: 7900 zł, taniej niż czeski BREN II. Jak poprawią problemy z lufą i bezpiecznikiem, to może coś z niego będzie ;) strzelałem i powiem, że ergonomia i celność rewelacyjna

  2. innovator

    właśnie ,\"pod cel\" ... a ja opracowałem innowacyjne rozwiązanie kalasznikowa ,co powoduje rewolucyjną zmianę celności. Celować należy \"w cel\" . Opracowałem też innowacyjne rozwiązanie wszystkich typów karabinków sampowtarzalnych i automatycznych ,przy czym mam zarys rozwiązania zwiekszenia sily ognia. I nie bardzo wiem ,gdzie z tym pójść..

  3. Daeid

    Jaka cena msbs?

  4. M

    Czesi mają już Brena 2. A my nawet nie przetestowaliśmy MSBS.

    1. Ryan

      Czesi mają też kaca moralnego.

    2. ...

      to masz jakieś fałszywą informacje

  5. KOLO

    DLACZEGO AMERYKANIE MÓWIĄ ,ZE TO KOPIA ATR

  6. Realista

    Polskie fabryki broni powinny zaopatrzyć po pierwsze polską armię, potem popyt uwolnionego rynku wewnętrznego a na końcu export. Najwyższy czas dać Polakom swobodny dostęp do broni na wzór amerykański z tymże do produkowanej w Polsce. MSBS powinny znaleźć sie nie tylko w armii, jednostkach samoobrony ale i kołach strzeleckich aby każdy obywatel zanim będzie mógł je kupić nauczył się ich obsługi. Tak masowy dostęp do tej broni szybko postawi na nogi fabrykę i podniesie poziom obronności Polski. Każdy czynny rezerwista powinien mieć swój osobisty sort mundurowy i broń oraz dzienny przydział amunicji we własnym domu aby w razie alarmu stawić sie na punkt zborny w pełnym i funkcjonalnym wyposażeniu w swojej miejscowości i w ciągu 30 minut być gotowym do rozpoczęcia powierzonego zadania

  7. Daromer

    Wszystko super ale jestem ciekaw kto produkuje amunicję do tych karabinów.My czy trzeba ją kupować za granicą?Bo fajnie że mamy własne karabinki i nasz przemysł na nich zarobi alenie jest też tajemnicą że na sprzedaży broni nie zarabia się tak dobrze jak na sprzedaży amunicji do niej.Amunicję do Kałasznikowa i jego pochodnych produkowaliśmy sami a czy do Grota też ?

  8. Obywatel RP

    Fragment artykułu z 05.09.2015: "(...) Inspektorat Uzbrojenia stał się właścicielem pierwszych dziesięciu MSBS-5,56K. To pierwsze konstrukcje tego typu, które trafiły w ręce żołnierzy i były przez nich testowane w warunkach polowych, w tym strzelaniem. Dwa karabinki podstawowe zostały zniszczone podczas badań żywotnościowych. Osiem pozostałych wykorzystano do badań integracyjnych w ramach testowania modelu polskiego żołnierza przyszłości rozwijanego w ramach programu Tytan. Broń w fazie prób kompletowana była z celownikami kolimatorowym PCO CK-1T i termowizyjnymi PCO SCT Rubin." Fragmenty artykułu z 30.01.2016: "Obecnie, poza dziesięcioma MSBS-5,56 partii wdrożeniowej kupionymi przez Inspektorat Uzbrojenia do prób Tytana, kilkanaście dalszych karabinków jest testowanych przez jedną ze służb mundurowych. Broń znajduje się na próbach m.in. w Warszawie i Gdańsku. (...) potencjalny użytkownik jest bardzo zainteresowany nową konstrukcją do naboju 5,56 mm x 45 NATO, która ma zastąpić dotychczas wykorzystywane modele. Chciałby jednak zamiast karabinka podstawowego z 406-mm lufą, wprowadzić odmianę skróconą z lufą długości 250-280 mm." "Program Tytan jest obecnie opóźniony o 9 miesięcy względem założonego harmonogramu. Spora część założeń taktyczno-technicznych, jest na ostatnim etapie uzgodnień. Niemniej, po zakończeniu tego etapu i przejściu badań kwalifikacyjnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić MSBS-5,56 szybciej od pozostałych elementów polskiego żołnierza przyszłości. Niemniej, broń będzie nadal musiała przejść wszystkie testy w ramach Tytana." Fragment artykuły z 04.06.2016: "Na Pro Defense Fabryka Broni zaprezentowała finalną wersję 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K. Broń wyposażono w ostateczną wersję komory zamkowej i spustowej oraz kolby. W karabinku zamocowano też nową, odchudzoną lufę. Przekonstruowano nieco też sam nóż-bagnet. Ciekawostką była polimerowa komora spustowa i kolba powstałe w postaci docelowej z formy wtryskowej. Te elementy do broni wykonało na zlecenie Łucznika i będzie w przyszłości dostarczało inne przedsiębiorstwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PSO Maskpol. Modyfikacje w karabinku zostały wymuszone przez zmiany założeń taktyczno-technicznych broni. Inspektorat Uzbrojenia narzucił bowiem, w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan, większe ograniczenia masowe na sam MSBS-5,56. Przez to broń stała się lżejsza, jak poinformowali (...) w Ostródzie przedstawiciele Fabryki Broni, o kilkaset gramów. Chodziło zmieszczenie się w limicie masowym obejmującym cały system strzelecki, czyli karabinek z zamocowanym dodatkowym wyposażeniem rozwijanym przez PCO m.in. laserowym wskaźnikiem/podświetlaczem celu, celownikami optoelektronicznymi i optycznymi i innymi akcesoriami. W rozmowie (...) prezes zarządu Fabryki Broni Edward Migal poinformował też o zaplanowanych na 2016 badaniach kwalifikacyjnych (państwowych) MSBS-5,56. Łucznik zakupił do nich już niezbędny zapas amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Badania mają zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku. Jednak, jak przyznaje prezes, czas obiegu dokumentacji może spowodować, że formalne zakończenie prób przypadnie na przełom 2016/2017." Jak widać na przykładzie tych fragmentów za fakt, że MSBS nie jest jeszcze dostępny odpowiadają: opóźnienia programu Tytan i jakość polskiej biurokracji. Program Tytan wystartował w 2007 a w artykule z 2016 czytamy: "Spora część założeń taktyczno-technicznych, jest na ostatnim etapie uzgodnień." Czyli jak rozumiem, po 10 latach żadna cześć założeń taktyczno-technicznych nie jest jeszcze gotowa, a użycie słowa "spora" sugeruje zarazem, że pewna część założeń jest pewnie dopiero w powijakach. Jak nasza biurokracja skończy założenia do Tytana, Rosjanie będą mieli już karabiny laserowe.

    1. Taki jeden z wioski

      Co do przewlekłości postępowań to pełna zgoda. Ale patrząc na chronologię wydarzeń można mieć jeszcze inne podejrzenia. Otóż, w artykule ze stycznia 2016 czytamy: "Broń znajduje się na próbach m.in. w Warszawie i Gdańsku". A z tymi dwoma miastami kojarzony jest GROM. Można więc przypuszczać, że autor artykułu nie pisząc wprost puszcza oko do czytelników. Tak więc prawdopodobnie w 2015 razem z partią próbną dostarczoną na potrzeby Inspektoratu Uzbrojenia, również do GROM-u trafiła partia testowa MSBS. I jak można dedukować po testach: "Inspektorat Uzbrojenia narzucił (...) większe ograniczenia masowe na sam MSBS-5,56." Trzyma się to kupy, a wplatanie w to historii o zmianie założeń taktyczno - technicznych może być po prostu swego rodzaju zasłoną dymną stawianą przez producenta. Lepiej jest przecież powiedzieć, że nastąpiła zmiana założeń taktyczno - technicznych, niż stwierdzić, że broń trafiła do żołnierzy, którzy stwierdzili, że jest za ciężka.

    2. Bren

      Każdy program zbrojeniowy wymaga czasu - inne kraje też bardzo długo pracowały nad swoimi karabinkami. Po pokonaniu problemów z regulatorem gazowym, mam nadzieję że przejdzie testy kwalifikacyjne i będzie zakupiony przez wojsko.

  9. Lord

    Nie zależnie od poglądów politycznych bardzo dobrze, ze taka broń została opracowana i będzie wdrożona w armii i OT? Mam nadzieje, że MSBS jak i Ragun oraz program Tytan zostaną szeroko wdrożone do armii, bo to podniesie jej efektywność na polu walki. Trzymam kciuki, to jest dobry kierunek. Oby więcej udało się nam rozwijać technologii i je wdrażać. Po zakupie i wdrożeniu przez Polskę tej broni zwiększy się szansa na eksportu , a to zwiększy zatrudnienie w Radomiu i będą większe wpływy do budżetu. Więc nam wszystkim powinno na tym zależeć, nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami tego rządu lub/i ministra.

  10. Swarożyc

    Czy te MSBS wejdą kiedyś do wojska czy tylko pozostaną w reprezentacji ? Bo to teraz wygląda jak następny Gawron i podwozie Kraba z łabend.

    1. Hubertus

      Wejdą do służby jeszcze w tym roku.

  11. Hubertus

    Strzelałem z MSBS'a wczoraj w Ostródzie. Coś wspaniałego, zakochałem się. Za jakiś czas będą dostępne w wersji sportowej na rynku cywilnym. Cena ma oscylować w granicach 12 000 złotych. Ragun prezentuje się rewelacyjnie (niestety nie udało mi z niego się strzelić). Po wejściu na rynek cywilny ma kosztować około 2 500 złotych. MSBS jest testowany przez "specjalsów" od około dwóch tygodni. Jeszcze w tym roku ma sukcesywnie wchodzić na wyposażenie wojska. Pozdro!

  12. PolakRP

    Każdy Polak powinien mieć taki karabinek w domu!!! Rosja by się odczepiła raz na zawsze od Polski i od Europy!!!

  13. wojto

    Tym, co najbardziej paraliżuje umysł i wolę, jest ogromna liczba malkontentów i depresjoników. Pesymiści już teraz mogą połozyć głowę pod topór i założyć kajdany. I nawet mogą wykupić bilety na "trans-siberian oraz do Moabitu". Ludzie, trochę nadziei. Walka o pozycje i kase trwa i nie nalezy się zrażać. Pomyslcie, że PR-15 Ragun będzie produkowany ,jako multi-kaliber. A swoja drogą MON mógłby przejśc z 9mmPara na .45ACP. Widziałem świetny napis na zawodach w USA promujący 45-tkę. Strzelać dwa razy, czyż to nie głupie.45-tka ze swoim KND bije raz a dobrze.

  14. Kris z PoloniaNews

    Poświeciłem parę minut aby zobaczy co Łucznik ma do powiedzenia na temat tego karabinka (tak go kwalifikuje Łucznik na swojej stronie). Niestety bardzo mało informacji, sam pod-tytuł mówi ze to 'projekt badawczo-rozwojowy'. Obawiam się ze to wszystko to udawanie (pic na wodę) podobne do sprawy śmigłowców, czołgów, i.t.p.

  15. SLAW69

    1. Trzeba pamiętać, że MSBS jest sztucznie i na amen przyspawany do Tytana! 2. Nie ma chyba w tej chwili na świecie karabinka tak wszechstronnie przetestowanego. :)))

    1. Azza

      1. Nie jest szanowny pan minister już powiedział, że jeśli będzie taka możliwość to dostaną wojska WOT i będzie dostarczany do sił operacyjnych. 2. Jest, o ile w ogóle można mówićo MSBS, że jest.

  16. das

    Nie wiem po co to bicie piany nad tą zabawka dla kompani reprezentacyjnej. Nic więcej z tego nigdy nie będzie, zakład ? Beryl the best.

  17. KrzysiekS

    Przede wszystkim powinna zostać dostarczona partia wszystkich modeli MSBS dla wojsk specjalnych do testowania w warunkach poligonowych następnie odesłana do producenta celem przebadania + uwagi wojska.

  18. wqq

    Czytam już chyba 10 artykuł o tym mitycznym karabinku i prawie na pamięć znam jego genezę .Jakoś tylko nie widzę tych super karabinów na uzbrojeniu regularnych wojsk.Czyżby Łucznik życzył sobie za sztukę ekwiwalent czeskiego samochodu osobowego ?.

  19. Yhm

    O to już 10 lat minęło gadania i teoretyzowania! To może na 20 lecie wreszcie coś się pojawi w rękach żołnierzy i cywilnych strzelców którzy powinni finansować badania i rozwój poprzez zakupy. A tak to całe gadanie można wsadzić do.. Ksiąg fantasy. W tym czasie już powstają kolejne konstrukcje mniej ambitne ale bardziej użyteczne i realne! Chińczycy już podrabiają nasz cud techniki a jakość ich produktów osiąga naprawdę wysoki poziom więc jak dobrą cenę podadzą to jedynie wojsko jak zwykle będzie stać na przepłacanie z patriotyzmu. Cywilnych strzelców nie będzie na to stać.

    1. Murphy

      Jakie 10 lat? Projekt rozpoczął się w grudniu 2007 na WAT. Karabinek jest gotowy od marca 2014 roku, razem z certyfikatem producenta.

  20. amator

    Łucznik musi popracować nad technologią produkcji i optymalizacją kosztów. Jak cena będzie do zaakceptowania to klienci się pojawią, także WP.

    1. Azza

      Nie pojawią bo większość poważnych kontrahentów wymaga aby broń była już używana przez kogoś(w domniemaniu macierzysta armia).

    2. Qba

      Nierealne bo produkuje 20 razy mniej od CZ.

  21. Edward_IL

    Będzie eksport półautomatów na rynek cywilny w USA.? Jaka będzie cena?

  22. Pio_64

    Bla,bla,bla...Jak zobaczę ten sprzęt w w dużych ilościach w siłach zbrojnych,to uwierzę...Ha,ha,ha... ok.300 zakupionych sztuk to żart po prostu....Hi,hi,hi :-(

  23. ech

    Na pokazach broni strzeleckiej w USA MSBS wzbudził zainteresowanie z jednym ale. Ceny na amerykańskim cywilnym rynku, absolutnie porównywalnych karabinków są o połowę niższe niż cena jaką miałby mieć MSBS.

    1. WZB

      Za jakość się płaci.

    2. Yhm

      Wzbudził kilka lat temu. Obecnie znudzeni ciągłymi bajkami o tym że będzie, będzie, będzie a nie ma dają sobie już spokój zwłaszcza że kilka nowych podobnych konstrukcji co rok się pojawia.

  24. gran

    Radom opracowuje MSBS latami, wojsko zamawia Beryle setkami (tysięcy), lata lecą. W końcu coś jak MSBS wyprodukują Niemcy a my od nich kupimy. Jak zwykle.

    1. Extern

      Żadne jak zwykle, kiedy to niby Polska kupowała od Niemców lub w ogóle od kogokolwiek innego w większych ilościach broń strzelecką? Zawsze była u nas produkcja broni palnej i choć też było sporo zagranicznej broni po różnych "przyjezdnych" to produkcja w kraju zawsze była podstawą. Obecnie na świecie w technicznie rozwiniętych krajach tylko Francja robi taki eksperyment że choć sama mogła by produkować broń to zdecydowała się na import i uzależnienie od innych. Ciekawe jak ten pomysł im wyjdzie.

  25. PRS

    Wprowadzenie atrap broni na stan JEDYNEGO zwartego oddziału w Warszawie (do tego stacjonującego w pobliżu lotniska) jest SABOTAŻEM, do tego dość kosztownym bo po 12000 zł za sztukę. Bajki o możliwej (kiedyś tam ;) ) konwersji..., po wymianie..., etc. na broń bojową można w naszej rzeczywistości... między bajki włożyć. Mam nadzieję, że obecne kierownictwo MON dostrzeże ten błąd i wyposaży Kompanię Reprezentacyjną (kompanię a nie batalion bo zakupione zostało 150 szt.!!!) w ,,bojową" odmianę MSBS 7,62 x 51 (czyli zbliżoną do wersji ,,wyborowej", ze stałą kolbą i pozbawioną optyki precyzyjnej). Magazynek mógłby oczywiście być ,,skrócony" (10 nabojowy???), metalowa stopka na kolbie jest łatwym do zainstalowania bzdetem, etc. Przecież nie każdy w przyszłości ;) wyprodukowany karabin wyborowy będzie jakościowo odpowiadał normom dla... karabinu wyborowego (nie mylić ze snajperskim). A tych ,,kompanii" reprezentacyjnych to trochę jest ;) więc nie będzie to jedyne zamówienie. Szybciej można pobrać amunicję ostrą z magazynu niż... konwertować broń w przypadku realnego zagrożenia i ,,pilnej potrzeby". Żołnierze mogą paradować i defilować. Ale niech pozostaną ŻOŁNIERZAMI a nie ,,nosicielami" atrap. Od tego mamy GRH.

    1. Skoczek

      Racja! Żołnierz na warcie ma byś uzbrojony! -po to jest warta!