Reklama

Siły zbrojne

Polska misja szkoleniowa w Środkowej Afryce przedłużona

Polska w latach 2014-2015 wystawiła dwie zmiany PKW RŚA w ramach, których służyło 50 żandarmów / Fot. MON
Polska w latach 2014-2015 wystawiła dwie zmiany PKW RŚA w ramach, których służyło 50 żandarmów / Fot. MON

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wydłużeniu polskiej szkoleniowo-doradczej misji w Republice Środkowej Afryki. Zgodnie z nim, w operacji EUMAM RCA (EU Military Advisory Mission in the Central African Republic) weźmie udział dwóch żołnierzy.

Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 lipca 2016 roku o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Wojskowej Misji Doradczej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej operacja została przedłużona do 31 grudnia 2016 roku. W jej ramach udział weźmie dwóch żołnierzy, których zadaniem będzie doradztwo władzom wojskowym RŚA w zakresie przygotowania reformy sektora bezpieczeństwa, zarządzania posiadanymi siłami i środkami oraz tworzenia warunków do opracowania programów szkoleniowych sił zbrojnych.

Decyzja Prezydenta RP przedłuża okres działania misji pod egidą Unii Europejskiej, w której Polska uczestniczy od marca 2015 roku. Zadaniem EUMAM RCA jest monitorowanie sankcji związanej z embargiem na broń, ocenianie i definiowanie możliwego wsparcia Unii Europejskiej dla RŚA w zakresie bezpieczeństwa i procesu przygotowania do przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo, pomoc w stworzeniu wojskowego kodeksu sprawiedliwości oraz wsparcie misji stabilizacyjnej ONZ MINUSCA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic).

Działanie misji szkoleniowo-doradczej EUMAM jest naturalnym przedłużeniem misji stabilizacyjnej, która była prowadzona przez Unię Europejską w latach 2014-2015. W ramach EUFOR RCA wziął udział również Polski Kontyngent Wojskowy, liczący ok. 50 żandarmów. Trzonem I zmiany PKW RŚA był pluton manewrowy Żandarmerii Wojskowej, wystawiony przez oddział specjalny ŻW z Mińska Mazowieckiego. Dowodzony przez kpt. Ryszarda Skoczylasa PKW wchodził w skład międzynarodowej kompanii Policji Wojskowej IPU (Integrated Police Unit), działający jako element kontyngentu Europejskich Sił Żandarmerii EUGENDEFOR (European Gendarmerie Force). Od lutego 2014 do marca 2015 roku Polska wystawiła dwie zmiany PKW RŚA.

Udział Wojska Polskiego w operacji w RŚA jest kolejnym, czwartym już zaangażowaniem w operację Unii Europejskiej w Afryce, po Demokratycznej Republice Konga oraz Republice Czadu i Mali.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gościu

    no w końcu może nasi czegoś się tam w końcu nauczą. Przy okazji dedykuję piosenkę dla dzielnych wojaków "pokrowce z hełmów z zerwał wiatr"

Reklama