Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze do międzynarodowych dowództw. Nowelizacja ustawy

Fot. MON
Fot. MON

Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało projekt nowelizacji ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa. Ma ona umożliwić delegowanie pojedynczych żołnierzy poza granicę państwa. Proponowana zasada, zgodnie z uzasadnieniem resortu, dostosowuje armię do „zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa”.

Ministerstwo Obrony Narodowej uzasadnia stworzenie projektu nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa tym, iż w dotychczasowym stanie prawnym obowiązujące przepisy nie wskazują organu uprawnionego do wyrażenia zgody na użycie pojedynczych żołnierzy w ramach pełnienia służby poza granicami państwa w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych. Przedmiotowa problematyka dotyczy kierowania żołnierzy zarówno z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także ze struktur międzynarodowych stacjonujących na terenie Polski oraz poza granicami państwa.

Czytaj także: 17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie

Celem nowelizacji jest zatem wskazanie organu uprawnionego do wydawania zgody na skierowanie nawet pojedynczych żołnierzy do użycia w kwaterach głównych, dowództwach sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, poprzez upoważnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do wydawania przedmiotowej zgody na zasadach tożsamych z obowiązującymi zasadami dotyczącymi Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Proponowane zmiany umożliwią użycie pojedynczych żołnierzy i wychodzą naprzeciw zmieniającemu się środowisku bezpieczeństwa i umożliwią bardziej elastyczne reagowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na oczekiwania sojuszników w obszarze możliwości skierowania polskiego personelu wojskowego do użycia poza granicami państwa.

Nowelizacja ustawy jest uzasadniona przez zmiany w środowisku bezpieczeństwa. Tworzenie i ustanawianie wielonarodowych formacji wojskowych, bądź też struktur (np. dowództw) jest jedną z odpowiedzi na zwiększony stopień zagrożenia. Ustawa ułatwi zatem udział żołnierzy w działaniach międzynarodowych, co pozwoli na lepsze wypełnianie przez Polskę zobowiązań sojuszniczych i wzrost wiarygodności.

RS/JP

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama