Reklama

Siły zbrojne

Polscy czołgiści ćwiczą na Łotwie

 • <p>Muhammad Mursi, prezydent Egiptu - fot. EPA</p>
  <p>Muhammad Mursi, prezydent Egiptu - fot. EPA</p>

W ramach obecności wielonarodowej grupy bojowej NATO na Łotwie, czołgiści z I zmiany PKW Łotwa odbyli kolejne ćwiczenia. Podczas bieżącego szkolenia kładziono nacisk na sprawdzanie procedur, obowiązujących w kanadyjskiej grupie bojowej. Ćwiczące wojska musiały wykazać się umiejętnością prowadzenia działań regularnych i niesymetrycznych.

Jak donosi ppor. Piotr Otlewski, czołgiści sprawdzani byli głównie z wykonywania natarcia, prowadzenia obrony, luzowania wojsk sojuszniczych oraz przejścia przez ugrupowanie wojsk sprzymierzonych. Ćwiczenia prowadzone były z wszystkimi krajami wchodzącymi w skład eFP na Łotwie. Każdy z tych elementów będzie oceniany w czasie ćwiczenia certyfikującego pod koniec sierpnia.

PT-91 Twardy w trakcie odkażania
Fot. kpr. Tadeusz Słodkiewicz via DORSZ

Trening taktyki urozmaicony został wieloma dodatkowymi elementami – testowana była umiejętność poruszania się po poligonie z wykorzystaniem samej mapy w dzień i w nocy. Podczas przemieszczenia kompanii na drodze marszu znaleziono IED (podłożony w celach treningowych przez albańskich saperów). Następnie słoweński pluton chemiczny przeprowadził odkażanie sprzętu po wyjściu kompanii z rejonu skażonego.

Przeciwnik wykonał zasadzkę na przeczesujących teren żołnierzy. W ten sposób sprawdzono kolejne procedury – sposób reagowania na zasadzkę, ewakuację rannego z pola walki, udzielanie pierwszej pomocy medycznej i opatrywanie różnego rodzaju zranień.

Czytaj też: Langusty jadą na Łotwę

Po zakończeniu treningu przeprowadzono After Action Review czyli spotkanie wszystkich osób biorących udział w ćwiczeniu. Było to podsumowanie mające na celu wyciągnięcie wniosków i doświadczeń z realizacji postawionych zadań. Dzięki temu szkoleniu, ujednolicono sposób działania wojsk z różnych państw i zdecydowano, które procedury najlepiej wykorzystać w zaistniałych sytuacjach. Był to ważny krok w doskonaleniu współpracy wojsk NATO znajdujących się na wschodniej flance.

Polski PT-91 w eskorcie kanadyjskich LAV-25
Fot. kpr. Tadeusz Słodkiewicz via DORSZ

Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa utworzony został na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Liczy 170 żołnierzy. PKW weszło w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą przedstawiciele z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

Na Łotwę skierowany został więc polski pododdział w sile kompanii czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z elementami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowi 14 czołgów PT-91 Twardy i wozy dowodzenia.

Reklama

Komentarze (5)

 1. mkw

  Pytanie do obeznanych jak w praktyce realizuje sie na cwiczeniach akcje typu "Przeciwnik wykonał zasadzkę na przeczesujących teren żołnierzy."? W jaki sposob mozna to cwiczyc? Przeciez nikt do siebie nie strzela na cwiczeniach?

 2. jas

  Co to za budowla

 3. Bla bla bla

  Dokładnie lipa się robi z tymi czolgami. Ale nic się z tym nie robi. A powinny być 4 Brygady pancerne wyposażone w najnowsze leopardy. 6 Brygad zmechanizowanych 2na rsomakach a 4 w nowoczesne bvp coś jak niemiecka puma choć uważam że nie koniecznie to musi być puma. No i dwie desanowe dobrze wyposażone i to powinno tworzyć trzon armii Polskiej. Plus wojska specjalne wsparcia rozpoznania i logistyki. Ale to tylko marzenia.

 4. OoLisa

  Chciało by się powiedzieć .Polskie złomy jadą na Litwę.W prawdziwym konflikcie tylko denka będą wyskakiwać do góry po uderzeniu pocisku .Jaka to miało miejsce w Syrii.

  1. Darek

   Taaaaa bo ruscy to inne mają i im wieże nie latają co było widać w Syrii. Syryjczycy to gdzie te swoje, od kogo czołgi kupili?!

  2. ryszard56

   Masz racje smutne to ,ale prawdziwe już od dłuższego czasu pisałem ,że wszystkie czołgi powinne być zmodernizowane,wyposażone w system obrony aktywnej i mieć najnowowsze pociski programowalne ,plus zakup chociaż z 500 najnowszych Leopardów z systemem aktywnej obrony ,do tego z 1000 nowych BWP PLUS WOZY TAKIE JAK MAJĄ Niemcy do rozpoznania ,ale u Nas tylko gadki szmatki i dialogi ,ktoś ładnie rozwalił Naszą Armię

 5. jurgen

  bardzo awangardowa ta architektura na Łotwie

Reklama