Reklama

USA krytykują Europę. “Rynek zbrojeniowy powinien zostać otwarty”

Wyrzutnia systemu Patriot z rakietami PAC-3
Wyrzutnia systemu Patriot z rakietami PAC-3
Autor. M.Dura

Amerykańska administracja krytycznie odnosi się do propozycji Unii Europejskiej, które zakładają dodatkowe wspólne finansowanie zakupów uzbrojenia, ale tylko z państw UE, Norwegii i Ukrainy, bez uwzględnienia USA – pisze agencja Reuters.

Jak pisze Reuters, informacje o tym, że USA są niezadowolone z projektów przedstawionych przez Komisję Europejską zostały przekazane dyplomatom z krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii przez sekretarza stanu Marco Rubio. Zadeklarował on, że państwa europejskie powinny nadal dokonywać zakupów w Stanach Zjednoczonych, a wykluczenie USA z zakupów będzie negatywnie oceniane.

Reklama

Departament Stanu potwierdził oficjalnie, że USA, choć sprzeciwiają się rozwiązaniom wyłączającym Stany Zjednoczone z zakupów obronnych, popierają jednocześnie wzrost wydatków obronnych u sojuszników. USA nadal będą więc promować eksport uzbrojenia, także dla sojuszników europejskich.

Wbrew pozorom patrząc na wcześniejsze komunikaty płynące z otoczenia prezydenta Donalda Trumpa nie było to takie oczywiste. Elbridge Colby, kandydat na zastępcę sekretarza obrony USA ds. polityki obronnej jeszcze w ubiegłym roku sugerował, że Europa powinna rozbudowywać własną bazę przemysłową. Z części środowisk republikańskich płynęły też sygnały, że jednym z argumentów przeciwko większemu zaangażowaniu USA na Starym Kontynencie jest słabość amerykańskiej bazy przemysłowej (i konieczność skupiania jej wysiłków i mocy produkcyjnych na najważniejszym teatrze, jakim jest Indo-Pacyfik).

    Jak na razie jednak Amerykanie mimo wszystko zamierzają mocno promować własny eksport uzbrojenia. Jest też tak, że nie wszystkie poglądy, jakie głoszono przed wyborami, są realizowane (bo krytykowano operacje przeciwko Hutim, jako odciągające uwagę USA podobnie jak wojna na Ukrainie, ale teraz rozszerzono ich zakres). Dodajmy, że sygnały z administracji Stanów Zjednoczonych dotyczące niezadowolenia z możliwych ograniczeń zakupów w USA pojawiły się jeszcze przed wprowadzeniem bardzo wysokich ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

    Reklama
    WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
    Reklama

    Komentarze (8)

    1. Thorgal

      K2PL kiedy ruszy produkcja?

      1. majorkom

        @Thorgal Nie ruszy. Koreańczycy NIGDY nie zgodzą się na produkcję K-2 w Polsce.

      2. kreceniewora

        Witam. Chyba nigdy. Pozdrawiam

      3. Zam Bruder

        Nie bardzo to dzisiaj widzę ; trzeba chyba dostać na to zgodę odpowiedzialnego za pożyczki na produkcję czołgów komisarza ludowego, może nawet samej Ursuli.

    2. CdM

      N cóż, proponuję to co Trump kocha najbardziej, czyli równowagę handlową na rynku zbrojeniowym. Tyle samo zakupów UE w USA ile USA w UE....

      1. Monkey

        @CdM: 100/100👏🏻👍🏻

      2. GB

        No niestety to nie przejdzie. Ale mozna zapropnowac to co jest w USA. Sprzedajesz uzbrojenie Europie to stawiasz fabryke w Europie. No i poza tym, Trump jak myslisz Boeing kiedy zbankrutuje.... UE jest waznym klientem dla Boeinga, a Airbus juz od kilky lat produkuje znacznie lepsze samoloty pasazerskie od Boeinga, ktore schodza na wszystkich kontynentów jak swieze bułeczki w przeciwienstwie do pasazerow Boeinga.

    3. Monkey

      Cwaniaczki chcą zwiększenia środków na zakupy uzbrojenia przez Europę, ale zarazem wydawania ich w amerykańskiej zbrojeniówce. I to po ogłoszeniu przez Trumpa podwyżek ceł. A ja mówię: zero nowych kontraktów na uzbrojenie z USA, chyba że nie ma dla nich zamienników.

      1. Takijeden

        Zgadzam się

      2. Zam Bruder

        Abrams, Himars, F35 a nawet F16....szukaj w białej księdze a w przypisach zobacz czas dostawy.

      3. Dudley

        Oni chcą by znakomita większość tych środków wylądowała w ich kieszeniach, mają gdzieś zdolności do samoobrony Europy, chodzi wyłącznie o kasę.

    4. pablopic

      A czy za pieniądze z "pomocy wojskowej" USA, można kupić europejskie uzbrojenie? I tak za dużo od nich kupujemy, czas to zmienić.

    5. Franek Dolas

      UE pod wodzą Niemców poszła na wojnę z USA to Tramp beż wahania nałożył na nią 25% cła. Szaleństwa UE stają się coraz bardziej niebezpieczne dla Polski.

    6. Zam Bruder

      Choćby Bałtowie po zęby wyposażyli się we francuską i niemiecką broń, to bez amerykańskiego żołnierza tam na miejscu Rus i tak tam wejdzie i na nic nie będzie się oglądał a już w szczegolności na pohukiwania obudzonego olbrzyma Zresztą nas też to dotyczy ; a jak ktoś chce na złość wujkowi Samowi odmrozić sobie uszy to jego sprawa, dobrze aby obecna władza ludowa nie poszła tą drogą która tak bardzo ich kusi.

    7. radziomb

      Donald Trump chce sprawiedliwości, więc od dzisiaj cała Europa kupuje tyle samo broni, za taką samą kwotę za jaką kwotę płaci USA za zakupy broni w Europie:-) Jakoś USA kupują rakiety NSM, armaty czołgowe Rheinmetal dla Abramsa. Więc się da. Czemu nie mogą kupić Baobaba? Była śmieszna sytuacja. Europa zbudowała świetna latającą Cysterne Airbus A330, i USA zamiast go kupić tak Niemcy kupuja F35 to nie, honor i by ucierpiał , bo oni musza mieć swój i zbudowali z wielkimi bólami KC-46A Pegasus,który był awaryjny, ten sztywny bom kiepsko się naprowadzał. jakieś beznadziejne kamerki montowali, Stracili mase kasy, ciagle go poprawiali i to nie było opłacalne.

      1. Chyżwar

        Jakie niemieckie armaty do Abramsa? Amerykanie produkują to działo u siebie i tak je przekonstruowali że ich М256 niemiecką L44/120 przypomina ino z kalibru, długości lufy i wyglądu. Na przykład zamek i oporopowrotnik jest zupełnie inny. W tym ostatnim przypadku Amerykanie zamiast komplikować sobie życie poprzez stosowanie hydraulicznego opornika zastosowali potężną sprężynę zanurzoną w oleju, która pełni jednocześnie funkcję opornika i powrotnika. A o programatorach już w ogóle szkoda gadać. Owszem. Amerykańską amunicją programowalną możesz strzelać. z Leosia. Tak samo zresztą jak i z Abramsa niemiecką. Tyle tylko, że wówczas straci ona swoje inteligentne funkcje, za które trzeba słono zapłacić i będzie się zachowywała jak zwykła, tania w produkcji i w zakupie amunicja odłamkowo - burząca.

    8. MiP

      Nakładają cła na całą Europę a później zdziwieni że Europa chce kupować broń w Europie...... Dla tego Trumpa to już calkiem peron odjechał

    Reklama