Reklama

Polityka obronna

Ukraina otrzymała precyzyjną broń z Azerbejdżanu?

QFAB-250 LG to tak naprawdę poradziecka bomba lotnicza FAB-250 z dołączonym zestawem do kierowania i naprowadzania.
QFAB-250 LG to tak naprawdę poradziecka bomba lotnicza FAB-250 z dołączonym zestawem do kierowania i naprowadzania.
Autor. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu

Władze Azerbejdżanu miały według niepotwierdzonych informacji przekazać Ukrainie 32 lotnicze bomby kierowane QFAB-250 LG, mogące być podwieszane pod samoloty szturmowe Su-25, używane powszechnie przez ukraińskie lotnictwo bojowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O sprawie poinformował portal avia.pro, na razie nie została ona potwierdzona. Bomby te zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2019 roku na targach „IDEF-2019", jako efekt współpracy przemysłu zbrojeniowego Turcji i Azerbejdżanu. Już rok później były wykorzystywane w wojnie o Górski Karabach. Jest to tak naprawdę bomba lotnicza FAB-250, do której dołączono moduł naprowadzający i sterujący. Pozwala to na znacznie precyzyjniejsze trafienie w wyznaczony cel. Do podświetlania celu konieczne jest odpowiednie urządzenie, np. znajdujące się na wyposażeniu dronów Bayraktar TB2, które Ukraina z powodzeniem użytkuje już od dawna.

Czytaj też

Bomba lotnicza QFAB-250 LG ma długość 3300 mm, średnicę 240 mm i masę 270 kg. Może ona razić cele na odległości do 12 km. Zrzut na taką odległość wiąże się z wyniesieniem nosiciela na znaczną wysokość, więc i tak może on być narażony na oddziaływanie OPL (np. zestawów Tor i Osa oraz przenośnych Igła i Wierba), choć i tak jest to dużo korzystniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, niż stosowanie bomb niekierowanych. Najpewniej właśnie ukraińskie samoloty szturmowe/uderzeniowe Su-25 i Su-24 mają największe procentowe straty powodowane przez rosyjską OPL.

Reklama
Ukraiński Su-25 rozbił się podczas lądowania - fot. mil.gov.ua
Ukraiński Su-25 rozbił się podczas lądowania - fot. mil.gov.ua

Su-25 to samolot szturmowy, przeznaczony do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. Jest napędzany dwoma silnikami odrzutowymi umieszczony w kadłubie i wyposażony w długie skrzydła o niewielkim skosie. Pod nimi przenosić może łącznie ponad 4,3 t uzbrojenia, które obejmuje przede wszystkim bomby i niekierowane rakiety różnych typów. Bardziej zaawansowane uzbrojenie, to pociski powietrze-ziemia Ch-29 i Ch-25MŁ oraz powietrze-powietrze R-60 i R-73. Stałe uzbrojenie stanowi dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 strz/min z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. GB

    Nie ma sensu powoływać się na Avia.pro, to kremlowscy kłamcy i propagandyści.

Reklama