Reklama

Polityka obronna

Szwajcaria przestanie być neutralna?

Autor. pixabay.com

Szwajcaria, znana z wielowiekowej neutralności, rozważa zmianę swojej polityki obronnej. Jak Informuje POLITICO, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, eksperci sugerują bliższą współpracę z NATO i Unią Europejską.

Raport opublikowany w czwartek sugeruje, że w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Szwajcaria powinna rozważyć bliższą współpracę w zakresie obronności z Unią Europejską i NATO. Dokument został przygotowany przez zespół ekspertów, w skład którego wchodzili dyplomaci, urzędnicy, były dowódca armii szwajcarskiej oraz Wolfgang Ischinger, były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak zaznaczono, neutralność Szwajcarii, trwająca od 1515 roku, staje się tematem gorących dyskusji w kraju i na arenie międzynarodowej. Według raportu, „nacisk na Szwajcarię, aby zmieniła swoje stanowisko, rośnie.”

Reklama

Szwajcaria od lat unikała angażowania się w konflikty zbrojne, jednocześnie czerpiąc korzyści finansowe z handlu bronią. Dziś te wartości są coraz trudniejsze do pogodzenia, zwłaszcza wobec rosnącego zagrożenia ze strony prezydenta Rosji, Władimira Putina. „Szwajcaria niechętnie angażuje się w wojny, ale lubi zarabiać pieniądze” – zauważa POLITICO, podkreślając, że ta sprzeczność wymaga rewizji.

Jednym z tematów, które wywołują najwięcej kontrowersji, jest wpływ obecnej polityki Szwajcarii na sprzedaż broni. W ubiegłym roku eksport uzbrojenia ze Szwajcarii spadł o 27%. Ponadto Berno zakazuje sprzedaży broni do krajów będących w stanie wojny, co odbija się na relacjach z państwami, które chcą przekazać Ukrainie broń zawierającą szwajcarskie komponenty. W przygotowanym raporcie można przeczytać, że: „Zakaz reeksportu musi zostać zniesiony.”

Czytaj też

Szwajcaria zablokowała między innymi dostawy broni do Ukrainy pochodzące z kilku europejskich krajów, w tym Niemiec. Dopiero po długich naciskach zgodziła się przekazać Berlinowi, nadwyżkowe czołgi Leopard, które mogły zastąpić te wysłane na Ukrainę. Podobnie, odmowa wysłania szwajcarskiej amunicji z niemieckich zapasów do Ukrainy skłoniła Rheinmetall do zwiększenia produkcji amunicji w Niemczech.

Jeszcze przed publikacją raportu pojawiły się kontrowersje. Przeciwnicy oskarżali minister obrony, Violę Amherd, o wybór ekspertów, którzy są zwolennikami NATO i Unii Europejskiej. Dokument, który trafił do parlamentu, spotka się z pewnością z oporem, zwłaszcza ze strony partii lewicowych i nacjonalistycznej skrajnej prawicy.

Czytaj też

Chociaż inwazja na Szwajcarię jest mało prawdopodobna, eksperci wskazują, że kraj już teraz staje się celem wojny hybrydowej, obejmującej dezinformację, szpiegostwo i cyberataki. Raport zaleca przygotowanie całego społeczeństwa na potencjalne zagrożenia, a nie tylko wojska. Z kolei Szwajcarska Rada Federalna wykazuje, że w ostatnich miesiącach pojawiła się większą gotowość do współpracy z NATO i UE w obszarze bezpieczeństwa.

Reklama

Jak podaje POLITICO, Szwajcaria pragnie udowodnić, że jest gotowa odegrać swoją rolę w obronie Europy

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Kokto

    Czas najwyższy wyjść z " banieczki ". Tam by dopiero rosyjscy "wyzwoliciele" mieliby co nakraść.

    1. Ralf_S

      Swoje by kradli... Tam cały majątek świty Kremla i oligarchów jest...

  2. Hmmm.

    Przecież dzisiejsze zagrożenie ze strony Rosji jest kosmicznie mniejsze, niż w czasach układu warszawskiego, więc o co naprawdę chodzi?

    1. Ależ

      @Hmmm o Chiny i zbliżającą się IIi wojnę z nimi w roli głównej a przy latających we wszystkich kierunkach rakietach ciężko być dalej neutralnym

    2. Davien3

      @Hmmm Wtedy ZSRS był przewidywalny, dzis Putin jest całkowicie nieprzewidywalny. Weź pod uwage że także Finlandia i Szwecja były wtedy neutralne a dziś juz nie są.

    3. Ralf_S

      Nie wiesz o co chodzi? O KASĘ!(z dużej litery, bo to WIELKA KASA) Wszyscy na świecie kręcą lody na wojnie w Ukrainie, a szwajcarska zbrojeniówka może sobie tylko "polizać cukierka przez papierek". Neutralność nie pozwala na handel bronią, co widać po histerycznym blokowaniu sprzedaży ammo 35 mm dla Gepardów. Dla mnie to żałosne, bo ch.... ich obchodzi, co ja dalej zrobiłem z zakupioną amunicją. Jak kupuję chleb, to nabywam prawo do "zarządzania" zakupem, producent "zbył prawa do własności" bochenka. Mogę ten chleb zjeść, odsprzedać czy po prostu wyrzucić i nikt mi tego nie zabroni. Producent nie odpowiada za użycie swoich produktów przez klientów w pierwszej czy drugiej linii. Producenci noży, siekier czy kijów bejsbolowych po sprzedaży nie odpowiadają za ich użycie. Uprzedzając dywagacje: jeżeli chcielibyśmy przerzucać winę na producentów, to powoduję od razu pośmiertnie skazać Nobla za dynamit (tak, tego od nagrody pokojowej - miał chłop poczucie winy...) i chińczyków za proch...

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Gdyby Ukraina została zajęta, to Węgry raczej nie stawią oporu, zostaje wtedy Austria i już sama Szwajcaria. W starciu z rosyjską nawałą artyleryjską nikt w Szwajcarii nie ujdzie z życiem. Paradoksalnie zawsze chroniące ich góry, staną się dla nich pułapką, a jednocześnie uniemożliwą innym udzielenie pomocy Szwajcarii.

    1. Davien3

      A ta rosyjska mityczna nawała artyleryjska którędy doleci do Szwajcarii?? Przez tunel berneński? Bo nad górami nie da rady:)

    2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Piszę wyżej, że taka sytuacja mogłaby mieć miejsce po zajęciu Ukrainy przez Rosję, Węgry wtedy by przepuściły Rosjan, Austria pewnie też i to już są wtedy Rosjanie na granicy.austryjacko - szwajcarskiej.

    3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Czemu haubica, moździerz, rakieta manewrująca ma nie dać rady strzelać nad górami?

  4. xdx

    Po pierwsze nie od wieków neutralna tylko max 150 lat. Wcześniej Szwajcarzy byli znani z bandyctwa i żołdactwa dla najlepiej płacących. Mogli zrobić się neutralni bo im na to Niemcy i Włosi pozwolili tudzież Francuzi - po prostu strefa buforowa i możliwość dyplomacji pośredniej. No i na dobra sprawę po kij komu Szwajcaria ? I szczerze wątpię aby zrezygnowała z neutralności bo na tym robią kasę od lat.

    1. GB

      Ty piszesz o najemnikach szwajcarskich, a nie o państwie Szwajcaria. W Szwajcarii rezygnacja z neutralności zostanie poddana pod referendum i ludzie zdecydują o tym. Przypomnę tylko że neutralna od też dłuższego czasu Szwecja przystąpiła jednak do NATO.

  5. Thorgal

    Ale to znaczy że Rosjanie nie będą trzymać tam pieniędzy??

    1. GB

      Pieniądze ruskich zostaną poddane reżimowi sankcji. I tak Szwajcaria wzbogaci się na tym. Chytry...

  6. Robs

    Moim zdaniem nic się nie zmieni. Taki status jak mają jest dla nich idealny i mogą z niego czerpać duże profity.

    1. sprawiedliwy

      Jesli rozsadek zwyciezy to tak. Ale jesli jest operacja wypwu to moga wybrac i glupia opcje. PS. Byem kiedys w teatrze na sztuce o Wojnie Switwej - gdzie widzowie losowali kartyeczki -- ten kto wyloswal ze jest zydem szedl do obozu, ten kto jest Niemecm - popychal go, a ten kto wyloswal kartke ze Szfajcar - liczyl kase.

  7. chahras

    Trochę to bez sensu. I tak trzymają kasę wszystkich a z Rosją mają spore układy, leżą pomiędzy państwami, które tak łatwo się nie dadzą pokonać Rosji. co zmieni zaangażowanie w NATO? Prędzej zaszkodzi. W związku z tym obstawiam, że jeśli to prawda to wcale nie chodzi o Rosję.

    1. sprawiedliwy

      To tak jakby powiedziec Szfajcarom ze w 2 wojnie swiatwej jelsi dolacza do aliantow to zyskaja. Albo odrwanie ze jak dolacza do Hitrela to zyskaja. Bzudta!. Zyslakali dlatego ze i hitrel tam trzmal zloto i alianci i zydzi - wsztskei strony. W azji - role Szfajcarii - pelni Singapur - na Ulicach mozna spttac i amerykajskich i Rosjskich marynazy.. Albo sptknie KIm- Trump. Wyjscie z netralnosci to by byla najgubsza rzecz w ich histrii

  8. sprawiedliwy

    Niezle pranie mozgu. To pokozuje w jakich czasach zyjemy. Co do Wojny "hybrdowej" - owszem Szfajcaria jest poddana nacskom i operacjom wplwu ze strony USA/ W ksiazce Edwarda Swondena - "No plece to hide" - pierwszt rozdzial mowi ze jego pierwsza misja to byla wlasnie w Szfajcarii. Swonden jako agent CIA mial pozyskac prezesa jednego z bankow. W tym celu CIA swingwalo stluczke samchdu i to ze winny byl prezes po alkoholu. Prezes sie nie ugiol - wiec CIA opobkowalo dane z tej swingwanej stluczki i prezes stracil prace, potem tez zone i dzieci. To byla pierwsza Akcja gdzie Swonden opisuje ze zaczol sie zastawiac "czy napewno jestem po dtobrej stronie" - polecam cala ksiazke

  9. szczebelek

    Spadek sprzedaży produktów i komponentów przemysłu zbrojeniowego wystarczył by Szwajcaria zaczęła myśleć o UE i NATO 🤣 Oczywiście jest to ruch pijarowy by odzyskać klientów 🫣

Reklama