Reklama

Polityka obronna

Szef NATO: Sojusz planuje dużą misję szkoleniową w Iraku

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczną w czwartek planowanie większej misji szkoleniowej, której zadaniem będzie wspieranie władz Iraku w stabilizowaniu kraju - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Spodziewam się, że ministrowie zdecydują o rozpoczęciu planowania. Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

Przekształcenia niewielkiej misji szkoleniowej w Iraku w znacznie większą domagały się Stany Zjednoczone. W ubiegłym miesiącu list w tej sprawie wysłał minister obrony USA Jim Mattis. Z wnioskiem o wsparcie zwrócił się do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilka dni temu premier Iraku Hajdar al-Abadi, a także koalicja walczącą z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Stoltenberg zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na szczycie NATO, który odbędzie się w lipcu. Działania Sojuszu mają służyć profesjonalizacji irackich sił, budowie instytucji obronnych, czy akademii wojskowych.

"Z naszych poprzednich działań w innych krajach wynika, że niezwykle ważne jest stabilizowanie kraju, po tym jak operacja bojowa została zakończona" - uzasadniał szef NATO.

Jak dodał Sojusz dostarczy "znacznie lepsze ramy do tego działania", w tym wykorzystanie struktury dowodzenia i umożliwienie lepszego finansowania operacji. Cel to zwiększenie działań szkoleniowych. "To co będziemy robić w Iraku będzie oczywiście w ścisłej współpracy z koalicją (walczącą z IS - PAP), innymi podmiotami, np. UE" - zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Stoltenberg nie powiedział jak wielka miałaby być ta misja i jakie będą jej koszty. Szczegóły będą omawiane w ciągu najbliższych miesięcy.

Rząd Iraku poinformował w tym tygodniu, że potrzebuje 88,2 mld dolarów, by odbudować kraj po trzech latach wojny z IS. Władze irackie ogłosiły w grudniu zwycięstwo nad IS po wyparciu tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej z całego terytorium opanowanego przez nią w 2014 i 2015 roku.

Czytaj też: Stoltenberg: ośmiu członków NATO wyda w tym roku minimum 2 proc. PKB na obronność, w 2024 r. – co najmniej piętnastu

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Fun funów USA

    Niesamowite. Irak \"wyautował\" USA ze swojego terytorium ale skoro już takie mld. USD USA \"zainwestowało\" w Irak to teraz głupio byłoby się wycofać. Teraz trzeba te resztki \"decydencji\" spróbować \"przenieść\" na Irak pod szyldem NATO. Żenada!

    1. yaro

      żeby tylko nowe PI z tego nie powstało ;)

  2. pytam po prostu ...

    Ale te 88,2 mld dolarów wypłaci USA w ramach reparacji wojennych ?!?! Ups, w kolakicji atakujacej Irak była też Polska, czyżby z naszych podatków poszło na te reparacje ?

  3. Gambo

    Atak na Iran przechodzi w kolejną fazę.Mam nadzieje,że Polska będzie miała możliwość nieuczestniczenia lub jak najmniejsze zaangażowanie w tą wojnę z państwem ,które nie jest naszym wrogiem,a które kiedyś nam pomogło.

Reklama