Reklama

Polityka obronna

Strzegą wschodniej flanki NATO. Odwiedził ich następca brytyjskiego tronu

książę William
Autor. Maciej Nędzyński / CO MON

W środę 22 marca br. wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie złożył Jego Królewska Wysokość, Książę Wilhelm. W spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Reklama

"Żołnierze Wojska Polskiego i żołnierze Zjednoczonego Królestwa wspólnie ćwiczą budując interoperacyjność. Ćwiczą ramię w ramię wzmacniając bezpieczeństwo Polski, ale także wzmacniając bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO" - powiedział wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z polskimi i brytyjskimi żołnierzami.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim. A więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą. Wtedy kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni" - podkreślił wicepremier M. Błaszczak.

książę William
Autor. Maciej Nędzyński / CO MON

W związku z koniecznością wsparcia wschodniej flanki w obliczu wojny w Ukrainie, w Polsce obecnie przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, z których większość rozlokowana jest na południowym-wschodzie Polski (Rzeszów, Zamość, Lublin).

"Dziękuję także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady można mnożyć. Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach natowskiego programu eFP w północno – wschodniej części naszego kraju. O obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego. Jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z kierunku Białorusi - atakiem hybrydowym przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki, wtedy wzmacniali granicę Polski żołnierze polscy, ale także i żołnierze brytyjscy. Dziękuję także za wsparcie, jeżeli chodzi o osłonę lotniska w Rzeszowie. Dlatego, że właśnie oddział brytyjski, złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, system Sky Saber są obecni właśnie tu w Rzeszowie. Strzegą nieba nad Polską i zapewniają bezpieczeństwo podczas wsparcia, jakiego wolny świat udziela broniącej się Ukrainie" - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też

Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z polskim wojskiem w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Z kolei od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce.

Autor. Maciej Nędzyński / CO MON

Wicepremier M. Błaszczak i Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm podziękowali polskim i brytyjskim żołnierzom za ich służbę oraz umacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Wasza Królewska Wysokość raz jeszcze dziękuję za owocną współpracę polsko-brytyjską. Jest ona jednym ze wzorowych przykładów tego, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to dziękuję" - mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Autor. Maciej Nędzyński / CO MON
Reklama

Komentarze (3)

  1. Grzyb

    Min. Błaszczak mógł osobiście zaprezentować następcy tronu naszego Grota. Broń strzelecka w armii brytyjskiej to jest po prostu żart. Może by kupili. Ciekawostką jest to, że zarówno brytyjski jak i francuski wynalazek, oba bezkolbowe, były naprawdę nieudane. Piszę bez hejtu. Żołnierze skarżyli się na nie nieustannie. Ani to wyglądu nie ma ani zasięgu ani ergonomii. A jednak nie słyszałem, by ktokolwiek rozpętywal w tych krajach nagonkę na te konstrukcje. Może nie mają tam niemieckich brukowców.

    1. Pucin:)

      @Grzyb - toć leży na stole tylko dobrze popatrz!!!!! :)

    2. Grzyb

      @Pucin miałem na myśli, żeby wziął Grota do ręki, szybko rozłożył go i złożył w konfiguracji bezkolbowej, włożył magazynek i takie tam.

    3. Pucin:)

      @Grzyb - chciałbyś całe życie jeździć FSO Polonez którego linię nadwozia stworzył Giorgetto Giugiaro a produkował w stanie w jakim wiemy FSO >>> to taki remake Jarka >>> powrót do przeszłości dla przeciętnego wojaka - ja nie >>>>> tylko produkty dobre dla polskiego żołnierza (trochę historii - np.: karabin Mauser wz.1898, karabin maszynowy „Browning” wz. 28, ciężki karabin maszynowy wz. 30, karabin samopowtarzalny wz. 38M - inż. Józefa Maroszka ect.) bo jest tego wart!!!!!!! :)

  2. Phenom

    Można się w końcu dowiedzieć czegoś więcej o wizycie księcia W. W polskich śmieciowych mediach pisanych oczywiście cała uwaga poświęcona jest nieistotnym pierdołom jak wsparcie dla lpg czy tez jaki to napiwek książę zostawił w tym wątpliwym miejscu. Newsy dnia. Nie wiem po co komu taka wiedza. A o prawdziwym celu wizyty zaledwie wzmianka. Swoją drogą to ciągłe promowanie w mediach kochających inaczej jest już po prostu męczące.

  3. DIM1

    Wiadomo, że Brytyjki lecą na Polaków, toteż Następca Tronu żonę zostawić wolał w domu ;)

Reklama