Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów z Defence24.pl; Miliardy na dofinansowanie PGZ; Tajne operacje GROM na Ukrainie

Autor. Mateusz Mitkow/Defence24

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Rozmawiamy o miliardach na dokapitalizowanie PGZ": Wywiad z Sebastianem Chwałkiem, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Gdzie będą produkowane borsuki? - W pierwszej kolejności oczywiście w Hucie Stalowa Wola, która jest głównym producentem, ale jednocześnie konsorcjantem. W HSW będzie możliwa produkcja 108 egzemplarzy rocznie. By ją zwiększyć, chcemy rozbudować potencjał produkcyjny na zachodzie kraju. To jest też związane z innymi projektami, które uruchomimy w spółkach PGZ w Poznaniu i na Śląsku. W tych planach bierzemy pod uwagę również uwarunkowania rynku pracy. Jeżeli się okaże, że obecna infrastruktura będzie całkowicie zaangażowana w inne projekty, to nie wykluczamy stworzenia zupełnie nowego zakładu."

Reklama

Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kulisy polskich operacji podczas wojny na Ukrainie": Loty specjalne do Brześcia ze strony polskiej nadzorowali ówczesny szef KPRM Michał Dworczyk i wiceszef MSZ Marcin Przydacz. „Żołnierze z polskich oddziałów specjalnych ochraniali oligarchę Romana Abramowicza, który był pośrednikiem w rozmowach ukraińsko-rosyjskich w pierwszych tygodniach wojny. Zapewniali również bezpieczeństwo wysłannikom Wołodymyra Zełenskiego na rozmowy do Brześcia na przełomie lutego i marca zeszłego roku. \[...\] Delegacja ukraińska, którą kierował minister obrony Ołeksij Reznikow, na Białoruś odleciała spod Białej Podlaskiej śmigłowcem S-70i Black Hawk należącym do Zespołu Lotniczego Jednostki Wojskowej GROM."

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Ćwiczą armie całej flanki NATO": Manewry będą się odbywały na kluczowych polskich poligonach: w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim (Orzysz), Ustce i Nowej Dębie. „Ponad 13 tysięcy żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniu wojskowym pod kryptonimem Anakonda-23. Nasze wojsko dokona m.in. desantu na szwedzką wyspę Gotlandia. \[...\] Szkolenie podzielone będzie na cztery części: najpierw część studyjna połączona z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym, potem połączone ćwiczenia wojskowe, dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo oraz na końcu ćwiczenie eksperymentalne. To ostatnie potrwa do jesieni i będzie skoordynowane z działaniami sił zbrojnych innych krajów. W tym samym czasie wojska amerykańskie przeprowadzą operację Defender-23, czyli przerzut wojsk na Bałkany i w rejon Morza Czarnego, a Szwedzi zorganizują ćwiczenie Aurora-23 (odbędą się od 26 kwietnia do 11 maja, weźmie w nich udział 26 tys. żołnierzy, wojsko będzie operowało głównie na południu Szwecji)."

Reklama

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Potencjał Ukrainy: czy kontrnatarcie jest możliwe": Ukraińcy zakończyli właśnie naukę walki w czołgach Leopard. Wkrótce wrócą z nimi na Ukrainę. Czy Ukraina przeprowadzi kontrofensywę? „Na Zachodzie zaczynają wątpić, czy ukraińska armia jest w stanie przeprowadzić wiosenny szturm na rosyjskie pozycje. Amerykański dziennik 'Washington Post' twierdzi, że znaczne straty, jakie poniosła Ukraina, doprowadziły do obniżenia jakości wojska na froncie. \[...\] Według gazety od początku wojny Kijów mógł stracić do 120 tys. żołnierzy w zabitych i rannych, w tym doświadczonych oficerów i podoficerów. To mniej niż armia rosyjska, ale w ukraińskich warunkach wystarczająco, by znacznie obniżyć wartość bojową. 'Washington Post' dodaje do tego stały deficyt uzbrojenia i sprzętu, któremu nie są w stanie zaradzić dostawy z Zachodu. Gazeta sądzi, że w tych warunkach nie dojdzie wiosną do dużej, ukraińskiej ofensywy."

Tomasz Lejman, Interia, „Miażdżący raport o stanie niemieckiej armii. Brakuje nawet toalet": Pełnomocnik ds. sił zbrojnych zaapelowała do rządu w Berlinie o jak najszybsze uzupełnienie magazynów niemieckiej armii.  „W niemieckiej armii brakuje sprzętu, amunicji, wyposażenia oraz nawet internetu - wynika z raportu pełnomocnika ds. sił zbrojnych w Bundestagu. Eva Högl jasno stwierdziła, że Bundeswehra nie jest w pełni zdolna do obrony i jest to problem, który ciągnie się od lat. Według poseł SPD potrzeby są ogromne, ale skomplikowane procedury przeszkadzają w szybkich inwestycjach. \[...\] Eva Högl odniosła się również do warunków panujących w koszarach. W tej kwestii również nie kryła krytyki. W niektórych koszarach i jednostkach wojskowych warunki są nieodpowiednie. Brakuje toalet, czystych kabin prysznicowych, a nawet internetu."

Aleksandra Cieślik, Interia, „Pentagon zapowiada: Baza w Redzikowie zacznie działać w tym roku": Testowanie systemu zakończy się na przełomie lata i jesieni, po czym baza będzie musiała uzyskać akceptację Szefa Operacji Morskich, Dowództwa Europejskiego USA i NATO. „Konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku - podał w poniedziałek dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadmirał John Hill. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami z Rosji. \[...\] - Skończyliśmy konstrukcję, co było głównym krokiem w kierunku instalacji systemu bojowego i testowania. Testy trwają w tym momencie - powiedział Hill, pytany podczas briefingu prasowego o status prac w Redzikowie."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Narodowy potencjał obronny": Jakie czynniki wpłyną na potencjał militarny polskiego wojska? „\[...\] w kwietniu armia pozyska pierwsze ze 116 używanych czołgów Abrams M1A1. Latem tego roku planowane jest rozpoczęcie dostaw lekkich samolotów bojowych FA-50 w ramach kontraktu z Koreą Południową. Równocześnie realizowane będą dalsze dostawy koreańskich czołgów K2 oraz armatohaubic K9. Planowane jest też dostarczenie 18 wyrzutni I 239 Chunmoo, zintegrowanych z polskimi pojazdami Jelcz oraz z systemem zarządzania polem walki Topaz. Spodziewane są też prototypowe niszczyciele czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza oraz pierwsze, nowoczesne, gąsienicowe bojowe wozy piechoty (BWP) Borsuk, których docelowo w armii będzie aż 1400. W bieżącym roku Siły Powietrzne zostaną uzbrojone w wielozadaniowe śmigłowce AW101 i AW149. Latem rozpocznie się też cięcie blach pod budowę pierwszej z fregat rakietowych w ramach programu 'Miecznik'."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Duńczycy dostarczą Ukrainie Leopardy 1": Kolejne wsparcie dla ukraińskiej armii. „Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen w ubiegłym tygodniu potwierdził uczestnictwo swojego kraju w inicjatywie, dzięki której na Ukrainę trafi co najmniej 100 czołgów Leopard 1. To tylko jeden z elementów wsparcia zbrojeniowego, jakiego rząd w Kopenhadze udziela stronie ukraińskiej. \[...\] W Pierwsze 80 czołgów ma trafić na wyposażenie dwóch ukraińskich batalionów pancernych. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy mają mieć zapewniony zapas amunicji oraz pakiet części zamiennych, a także szkolenie załóg."

Reklama

Komentarze (3)

  1. szczebelek

    Czyli Bumar zostanie włączony do HSW skoro myśli się nad tym, że drugie linie Kraba i Borsuka muszą być w innym zakładzie...

    1. staryPolak

      po to by związki zawodowe Bumaru rozwaliły HSW? Firmę zbudowaną do produkcji czołgów dziś nie uwzględnia się nawet w planach tworzenia linii produkcyjnych dla K2PL, Borsuków cz Krabów. Wielki sukces związkowców i jeszcze większy Rosji.

  2. DDR

    Fakt w koszarach Bundeswehry brakuje trzecich toalet co jest wymogiem postępowych polityków podobnie jak oficer polityczny ds integracji a reszta jest mało istotna gdyż cały system został tak zbudowany przez tychże postępowych polityków aby nic nie można kupić a jak już wszystko się rozpadnie to wtedy zostaną zdwojone wysiłki ku jednej europejskiej armii co jest głównym celem Aby go jednak osiągnąć potrzebna jest taktyka salami a nie jak chciała Francja od razu i to jest właśnie realizowane Obalimy granice państwa narody Granic już nie ma teraz trwa rozmywanie narodów a w krótce przyjdzie czas na demontaż państw w czym armie narodowe są istotną przeszkodą

  3. szczebelek

    Czyli Bumar

Reklama