Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Rosjanie używają setek dronów jednocześnie; Ze starego Jelcza została tylko kierownica

Autor. ZALA-AERO

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Interia.pl: „Katastrofa niedaleko Wołgogradu. Rozbił się rosyjski myśliwiec Su-24" "Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło wiadomość o katastrofie myśliwca Su-24. Samolot rozbił się podczas lotu szkoleniowego na opuszczonym terenie w obwodzie wołgogradzkim.Myśliwiec miał lecieć bez amunicji. Nie wiadomo, czy załoga przeżyła wypadek. Trwa badanie okoliczności zdarzenia. "Rosyjski bombowiec Su-24 rozbił się we wtorek w obwodzie wołgogradzkim podczas lotu szkoleniowego" - przekazała kremlowska agencja TASS, powołując się na rosyjskie MON. Katastrofa miała miejsce na opuszczonym terenie, a samolot nie był uzbrojony. Ministerstwo ani władze obwodowe nie przekazały, czy są poszkodowani w związku z wypadkiem."

Reklama

Onet.pl: „Rumuni reagują na rosyjskiego drona. Budują schrony przy granicy" "Rumuński MON ogłosił we wtorek, że wojsko rozpoczęło budowę schronów przeciwlotniczych w południowo-wschodnim regionie kraju, graniczącym z Ukrainą. W zeszłym tygodniu odkryto tam fragmenty drona, przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie z Ukrainą. Bukareszt podkreśla, że zdecydował się zaostrzyć środki bezpieczeństwa w następstwie powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę na Dunaju. Rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że armia rozpoczęła prace przy budowie dwóch betonowych schronów w celu "ochrony ludności" w miejscowości Plauru, naprzeciwko leżącego nad Dunajem ukraińskiego portu Izmaił. Będą one miały 9,6 m długości, 2 m szerokości i 1,5 m wysokości wewnątrz."

Interia.pl: „Rosjanie przez pomyłkę zbombardowali swoich żołnierzy. 61 ofiar" "Dzisiejszy zmasowany atak żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjskie pozycje w okolicach miejscowości Opytne, leżącej na przedmieściach Doniecka, doprowadził do tak wielkiej paniki i chaosu u Rosjan, że cała akcja zakończyła się dla nich wielką tragedią. Otóż operatorzy rosyjskich dronów dostrzegli, jak duży oddział żołnierzy w panice opuszcza swoje pozycje w okolicach Opytne i porusza się w kierunku południowym, w stronę zaplecza logistycznego rosyjskiej armii. Pech chciał, że nie dopuścili oni do siebie wiadomości, że w ich stronę biegną ich koledzy, a nie jest to efekt szybkiego natarcia ukraińskich żołnierzy. W panice, Rosjanie podjęli bardzo złą decyzję o przeprowadzeniu potężnego nalotu artyleryjskiego na pozycje biegnących żołnierzy. W rezultacie jest tragicznej pomyłki, zabitych i rannych zostało co najmniej 61 rosyjskich żołnierzy. Chociaż to nie pierwszy przypadek bratobójczego ataku, to jednak ten może być największym i najbardziej tragicznym znanym od czasu wybuchu wojny. Ostatnie dni w okolicach miejscowości Optyne należą do najbardziej burzliwych. Siły Zbrojne Ukrainy dokonały tam potężnych bombardowań w celu zniszczenia rosyjskich składów paliw, amunicji i żywności. Sytuacja jest tak dramatyczna dla Rosjan, że w panice presji psychologicznej podejmują złe decyzje, które jeszcze bardziej sprzyjają Ukraińcom."

Reklama

WP.pl: „Rosomak na eksport. Może trafić do armii Słowenii" "Po zerwaniu umowy na niemieckie transportery Boxer Słowenia ponownie poszukuje pojazdów dla swojej armii. Jednym z branych pod uwagę transporterów opancerzonych jest polski Rosomak-L. Jego przeciwnikami w walce o słoweńskie zamówienie są m.in. fiński AMV-XP i rumuńska Piranha V. W 2022 roku Słowenia zerwała zawartą z Niemcami umowę na dostawę 45 kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Zlecony przez słoweńskie ministerstwo obrony audyt wykazał, że w umowie nie ujęto wszystkich kosztów, pojazdy nie zostały przetestowane zgodnie ze słoweńskimi wymaganiami, a armia Słowenii potrzebuje więcej egzemplarzy niż 45 zamówionych Boxerów."

Karolina Trela Gazeta.pl: „Mali. Rebelianci odbili z rąk wagnerowców miasto Bourem. Doszło do "intensywnych walk"" "Rebelianci z Mali w Afryce Zachodniej odbili bojownikom Grupy Wagnera miasto Bourem w regionie Gao. Do tej pory miasto było zajęte przez malijskie siły zbrojne oraz rosyjskich najemników. 12 września malijscy rebelianci przejęli miasto Bourem położone między Gao a Timbuktu z rąk wagnerowców. Doszło do "intensywnych walk" - przekazał rzecznik koalicji frakcji zbrojnych CSP Mohamed El Maouloud Ramadane, cytowany przez portal Newsrnd.com. Sojusznicy grup zbrojnych CSP poinformowali, że "akcja samoobrony została podjęta na skutek prowokacji terrorystów armii malijskiej i towarzyszącej jej Grupy Wagnera oraz zgodnie z instrukcją wydaną przez jego zarząd we wtorek 12 września 2023 r. w mieście Bourem".W związku z tym doszło do "przejęcia kontroli nad obozami i stanowiskami Grupy Wagnera i malijskich sił zbrojnych" - napisano w komunikacie opublikowanym przez Mohameda El Maouloud Ramadane. W 2015 roku grupy zbrojne podpisały porozumienie pokojowe z państwem malijskim, które teraz zostało zerwane - przekazał portal Newsrnd.com."

Robert Przybylski RP.pl: „Jelcz: tylko kierownica została taka sama"" " Dozbrojenie polskiej armii wymaga setek nowych ciężarówek, na czym korzysta dostawca taboru, należąca do PGZ spółka Jelcz. Położony pod Wrocławiem zakład produkuje rocznie do pół tysiąca ciężarówek, ale potrzeby są dwa razy większe. Choć niegdyś Jelcz należał do największych fabryk w Polsce, spółka pozbyła się pięciu ogromnych hal i została w jednej, która teraz jest zbyt ciasna, szczytowo może wyjechać z niej 700-800 aut rocznie. Niezbędna jest kolejna i spółka rozgląda się za nowymi terenami, aby zbudować drugi zakład. Z tak powiększonej fabryki będą wyjeżdżać Jelcze trzeciej generacji. Prace nad nową generacją Jelczy rozpoczęły się wraz z podpisaniem 14 grudnia umowy na dostawę 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych dla przewozu wyrzutni i rakiet K239 Chunmoo i HIMARS. Opiewająca na 330 mln zł, zapewniła także fundusze na przygotowanie podwozi z niezależnym zawieszeniem. Prace projektowe ruszyły natychmiast, a skromne biuro konstrukcyjne liczące 20 osób pracowało w nadgodzinach, aby na czas przygotować dla prototypowni dokumentację i dać kooperantom czas na przygotowanie komponentów. Dokumentacja trafiła na warsztat w czerwcu, choć przygotowanie detali zaczęło się już wcześniej."

WP.pl: „Nagły ruch Rosjan. Wzmacniają obronę wokół Moskwy" "W ostatnich tygodniach dowództwo sił rosyjskich ponownie skalibrowało obronę powietrzną krótkiego i średniego zasięgu wokół Moskwy - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. Wszystko przez ataki dronów, których miasto doświadcza obecnie przez większość dni. Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od początku września rosyjskie systemy obrony powietrznej SA-22 wokół stolicy są rozmieszczone na podwyższonych wieżach i rampach.Wcześniej, w grudniu 2022 roku, również umieszczono SA-22 na dachach oficjalnych budynków w Moskwie. Prawdopodobnie ma to jednak również na celu zapewnienie opinii publicznej, że władze mają zagrożenie pod kontrolą.

WP.pl: „Ukraińcy alarmują. Rosjanie używają ich nawet 250-300 jednocześnie" "Użycie dronów przez siły rosyjskie wzrosło do tego stopnia, że na niektórych odcinkach frontu jest ich 250-300 jednocześnie – poinformował przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Pawłenko w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. "Jeśli mówimy o terytorium od Zaporoża do Łymanu, to na niektórych odcinkach frontu mamy w powietrzu 250-300 dronów jednocześnie" – oznajmił Pawłenko. Jak podkreślił, większość zagranicznych ekspertów jeszcze w 2022 r. nie przewidywała tak masowego zastosowania dronów we współczesnej wojnie. Ich popularność można jego zdaniem uzasadnić stosunkowo niewielkim kosztem produkcji oraz dużą funkcjonalnością. Doniesienia wpisują się w ostatnie sugestie o zmianie rosyjskiej strategii i odchodzeniu do stosowania rakiet na rzecz bezzałogowych statków powietrznych. Równoległe wzrosło znaczenie walki radioelektronicznej - zauważył Pawłenko, który w Sztabie Generalnym kieruje wydziałem ds. walki radioelektronicznej i bezpieczeństwa cyfrowego."

WP.pl: „Tajemnicza organizacja powraca na Węgry. Legion Świętego Szczepana werbuje dla Rosji" "Tajemnicza organizacja, która już w 2014 roku werbowała bojowników po stronie Rosji, powraca na Węgry. Mimo że rekrutacja do obcych sił zbrojnych jest na Węgrzech nielegalna. Od połowy lipca w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiło się kilka postów, które przyciągają uwagę i niepokoją Węgrów. Tajemnicza organizacja ponownie szuka węgierskich ochotników, którzy walczyliby po stronie Rosjan na Ukrainie. Kochani, ponownie rozpoczynamy nabór wolontariuszy. (...) Doświadczenie bojowe mile widziane, ale nie jest konieczne, wszystkiego uczymy. (...) Przyjmujemy zgłoszenia wszystkich, jednak pierwszeństwo w ocenie mają osoby narodowości węgierskiej (bez względu na obywatelstwo) - czytamy na stronie o nazwie "Szent István Légiója", czyli Legion Świętego Szczepana, na rosyjskim serwisie Vkontakte.

Interia.pl: „Największy ukraiński koncern wychodzi naprzeciw potrzebom armii. Chodzi o drony"" "Antonow, jeden z czołowych światowych producentów samolotów cywilnych i wojskowych rozpoczyna produkcję dronów bojowych na potrzeby armii walczącej z Rosją. Koncern dodaje, że samoloty nadal będą produkowane, ale na potrzeby walczącej Ukrainy lepsze będą bezzałogowce. Nowe centrum produkcji dronów otwarto "w celu zwiększenia możliwości wytwarzania aparatów bezzałogowych oraz zapewnienia wsparcia prywatnym producentom tych maszyn w zakresie specjalistycznej wiedzy i usług". Już w czerwcu rząd Ukrainy poinformował o tej decyzji władze USA - przekazał Reuters. Największy ukraiński koncern rozszerza zakres. Będą produkować drony Antonow już projektował i budował drony, jednak najważniejszym obszarem zainteresowania koncernu zawsze pozostawały samoloty transportowe. Produkcja tych samolotów będzie kontynuowana, lecz większe zaangażowanie w branżę bezzałogowców lepiej odpowie na aktualne potrzeby Ukrainy podczas wojny. Tym bardziej, że dotychczasowe doświadczenie Antonowa można wykorzystać do budowy dronów długodystansowych, zdolnych do przeprowadzania ataków na cele położone w głębi Rosji - powiadomili ukraińscy eksperci.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. ciekawy1

    Jakiś czas temu pisałem, że ewolucja dronów pójdzie dwutorowo: 1. to mniejsze i większe drony zwiadowcze wyposażone w sensory i czasem efektory, inteligentne, zaawansowane i stosunkowo drogie. Będą one pozwalały na kontrolę pola walki, ale także atak za linią frontu (tutaj mamy polskie Grupę WB czy WZL 2). 2. rodzaj to drony stosunkowo tanie, działające w chmarach, których cena pozwalałaby wykorzystać ich w liczbie setek, a nawet tysięcy/miesiąc. Należałoby się zastanowić czy nie można do produkcji tych drugich zaprząc działających w Polsce startupów (np. poprzez wykup ich udziałów przez spółki PGZ).

  2. WaldK

    slyszalem niedawno wywiad analityka Konrad Muzyka ze ukraincy stosuja do przemieszczania sie tylko SUV i to cywilne bez oznak militarnych. wszystko inne jest niszczone przez drony. pisze to w odniesieniu do notatki ze olbrzymi i widoczna ciezarowka Jelcza jest podstawowym srodkiem transportu dla armii. Ma to sie odniesc do walki chmurami dronow co juz czytalem lata w jakiej ksiazce o wojnach kosmicznych, ze ilosc oglupia obrone. ciekawe czy zamowienia dronow tez sa roszerzone do kilkuset jenostek czym sie chwali minister. rosjanie uzywaja jednorazowo kilkudziesieciu czy kilkuset drnow i walka elektroniczna dobra jest do kontroli nad jednym dronem nie mad wszystkimi, tak mysle. najlepsze pozostana systemy strzeleckie z pociskiem rozszczepialnym. chmura odlamkow w chmure dronow.

  3. OS-INT

    Myśl Polska, Zełeński grozi Europie : Podczas kolejnej edycji forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (Yalta European Strategy – YES) ukraiński prezydent tradycyjnie udzielał wywiadów czołowym mediom z tzw. Zachodu. Jedną z rozmów z Wołodymyrem Zełeńskim przeprowadziła redaktor naczelna brytyjskiego tygodnika „The Economist”, uczestniczka spotkań grupy Bilderberg, Zanny Minton Beddoes. (...) Trudno przewidzieć jak zareagują miliony ukraińskich uchodźców w krajach europejskich, jeśli ich kraj zostałby porzucony” – ostrzegł Zełeński. Jednocześnie wyraził dość osobliwy pogląd, jakoby również sami Europejczycy gotowi byli wystąpić przeciwko swym rządom w przypadku ich rezygnacji z pomocy Ukrainie.

  4. Monkey

    Jeszcze chciałem zadać pytanie odnośnie rumuńskich schronów: czy one są przeznaczone tylko dla dzieci? Tak można by sądzić po wymiarach podanych w artykule…

  5. DIM1

    O bardzo łatwym technicznie (dla Chińczyków) przygotowaniu rojów dronów, ale to TYSIĘCY dronów, atakujących jeden teren, piszę Państwu od lat. Wszak Chińczycy od lat prezentują także tysiące dronów, jakoby cywilnych, w zgodnych akrobacjacjach grupowych. I jak zawsze byłem przez tutejsze betony wyśmieweany. Otóż, gdyby to nie była wojna z Moskwą, a wojna z faktycznie chińską ręką po tamtej stronie frontu, twierdzę, że siły ukraińskie zostałyby rozniesione. Ponieważ zachodnie siły zbrojne ewidentnie nie są przygotowane na taki spraw nagły obrót. Póki co, Chiny jedynie "bawią się w pomoc Rosji" - niemal na niby. Podobnie jak USA wobec Ukrainy. Co końca tej wojnie nie wróży, napędza jedynie biznes produkcji.

    1. Monkey

      @DIM1: O to w tej wojnie chodzi. Nie tylko zresztą produkcja broni się rozwija. Także sprzętu, ekwipunku itp. Co najważniejsze, testowane są nowe rozwiązania. Drony to chyba najbardziej jaskrawy przykład. USA i ChRL mają zbyt dużo zatargów w rejonie Indo-Pacyfiku żeby pozwalać sobie na szersze wsparcie stron wojny na Ukrainie. Ale na pewno wnioski są u obu głównych obecnie adwersarzy skrzętnie notowane.

  6. bezreklam

    Jesli chodzi o ta histrie ze "zbombatdowaniem wlasnych 61 rannych lub zabitch" - to zawsze trzeba dodac ze jest to wersja Ukrainska. A nie ma wojny w dzijach gdzie jedna strona nie zawyza danych o stratach drugiej strony (typu ostanio mowili ze nizszczyli 8 samoltow okalo sie ze bojarze 2 zniszczne a 2 uszdzne lekko) Trzaba zawsze pamatac zamiast sie podneicac kazda widomscia napisana przez zecznika praoswego dowodctwa Ukrainskiego.

  7. bezreklam

    W Interii - jest dzis artykul jak Ukrainscy zolnerze blagaja sztab o "Przenosne Sauny" - tak pomyslem jedna to kultra wschdnia. Maja bardzo duzo wsplnego z roajsnami. Nie tylko sauny czy koropcje. Jesli blizej Rosji niz Polski.

  8. AVI

    WP.pl: „Tajemnicza organizacja powraca na Węgry. Legion Świętego Szczepana werbuje dla Rosji" " Ciekawe, że na Węgrzech

  9. Wuc Naczelny

    Pierwszy lepszy niezależny hobbysta po podliczeniu kosztów wiedział to 15 lat temu. Ale wojskowi eksperci to wiecznie zapóźnieni w rozwoju lobbyści, pionki cwaniaków ustawiających przetargi.

  10. Buczacza

    Przy okazji aktywował się wowa 1. Otóż tonem nie znoszącym sprzeciwu. Ogłosił, że od początku kontrofensywy Ukraińcy stracili ponad 70 tys żołnierzy. Ponad 500 czołgów i ponad 17 tys pojazdów pancernych.... Pomyśleć, że od ponad 6 lat ciągle się śmieję z inteligentnych inaczej na tym forum. A taki wowa to number 1 bez 2 zdań...

  11. Buczacza

    Dodam jeszcze od siebie. W tym Opytne do panicznej ucieczki. Przed napierającymi Ukraińcami rzuciło się ok 200 bojców.... To już panika, która wynika z pogarszającej się sytuacji onuc. Sytuacja jest tak zła, że już przerzucają swoich nawet z północy...

Reklama