Środowy przegląd mediów; Niemcy z bronią jądrową?; Delfin na wodzie

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Konrad Wysocki: Gazeta Polska:„Podniebny „duch” „Amerykańskie bombowce B-2 Spirit odegrały kluczową rolę w niedawnym ataku na irańskie instalacje nuklearne, zrzucając bomby GBU-57 MOP na ośrodki w Fordo i Natanz. „Duchy” to najdroższe i najnowocześniejsze bombowce świata – niewidzialne dla radarów, o zasięgu ponad 11 tys. km i zdolne do przenoszenia zarówno bomb konwencjonalnych, jak i termojądrowych. Choć opracowane w latach 80., wciąż uchodzą za wyjątkowe. Koszt jednego to ponad 2 mld dolarów. Następcą ma być B-21 Raider, którego pierwszy lot odbył się w 2023 r.”
Joanna Sosnowska: Gazeta Wyborcza:„Kanada ugięła kark przed USA” „Za prezydentury Donalda Trumpa big techy zyskały ogromną siłę, a jego administracja aktywnie blokuje zagraniczne próby ich regulacji. J.D. Vance groził Europie wyjściem USA z NATO, jeśli spróbuje ograniczyć działalność platformy X. Obecnie głównym wrogiem administracji Trumpa jest podatek cyfrowy. Kanada, chcąc uniknąć ceł, zrezygnowała z planów opodatkowania firm takich jak Google czy Meta. Podatek mógł przynieść Kanadzie miliardy dolarów, ale ustąpiła naciskom USA. Trump chroni big techy jako symbole amerykańskiej innowacyjności i przewagi nad Chinami. Inne kraje ryzykują utratę suwerenności technologicznej i wpływu na społeczeństwo.”
Marek Bober: Gazeta Polska:„Szczyt NATO w Hadze. Ameryka chce silnej Europy” „Podczas szczytu NATO w Hadze Donald Trump ponownie zasiał niepewność, sugerując różne interpretacje art. 5 traktatu, choć zapewnił o wsparciu. Jednocześnie odniósł sukces: państwa Sojuszu zgodziły się zwiększyć wydatki na obronność do 5 proc. PKB, choć niektóre, jak Hiszpania, już zapowiedziały problemy z realizacją. Trump podkreślił, że Europa musi wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Szczyt został oceniony jako przełomowy, a niektórzy komentatorzy uznali, że Trump uratował NATO, przekonując sojuszników do większego zaangażowania wojskowego i finansowego.”
Piotr Grochmalski: Gazeta Polska:„Szczyt NATO – historyczne zwycięstwo Trumpa i Dudy” „Szczyt NATO w Hadze zakończył się sukcesem Trumpa i Dudy: sojusznicy zobowiązali się do zwiększenia wydatków obronnych do 5 proc. PKB. Trump, podnosząc poprzeczkę do 3,5 proc. na wojsko i 1,5 proc. na infrastrukturę, umocnił swą pozycję. Duda jako pierwszy zaproponował zwiększenie nakładów do 3 proc. PKB. Seria działań Trumpa – od zakończenia wojny w Syrii po ataki na irańskie instalacje nuklearne – odbudowała jego wizerunek lidera. Sojusz dostrzega rosnące zagrożenie ze strony Rosji i Chin, a sekretarz generalny Rutte wezwał do pilnych inwestycji w obronność. Europa, nadal zależna od USA, musi dokonać „kwantowego skoku”, by realnie wzmocnić swój potencjał wojskowy.”
onet.pl:„Tajwan szykuje się do historycznych ćwiczeń. „Symulacja chińskich ataków” „Od 9 lipca Tajwan organizuje największe w historii ćwiczenia wojskowe i obrony cywilnej „Han Kuang”, które potrwają 10 dni i zmobilizują ponad 22 tys. rezerwistów. Ćwiczenia obejmą symulacje nalotów, alarmów rakietowych i ewakuacji w miastach, m.in. w Tajpej. Prezydent Lai Ching-te podkreślił, że Tajwan stoi w obliczu agresji Chin, w tym cyberataków i dezinformacji. Manewry będą symulować chiński desant i kontrataki tajwańskie z użyciem lotnictwa i okrętów. Równocześnie odbędą się ćwiczenia obrony cywilnej. Władze podkreślają gotowość do obrony, podczas gdy Pekin na razie milczy.”
onet.pl:„Rosja ma plan na łatanie dziur w armii. Chce masowo tworzyć uczelnie wojskowe” „Rosja planuje do 2034 r. utworzyć 15 wojskowych uczelni dla pilotów, czołgistów, medyków i operatorów dronów – podały „Izwiestija”. W 2025 r. powstaną dwie: w Niżnym Nowogrodzie i Saratowie. Placówki te istniały wcześniej, ale zamknięto je po upadku ZSRR. Ekspert Wiktor Litowkin łączy inicjatywę z wojną w Ukrainie i rozbudową armii, podkreślając niedobór oficerów, zwłaszcza niższego i średniego szczebla. Kadra nauczycielska będzie rekrutowana głównie spośród doświadczonych żołnierzy, w tym rannych w walce. Rosja przygotowuje się też na możliwą konfrontację z NATO, zakładając większe wykorzystanie lotnictwa, artylerii i broni chemicznej.”
bankier.pl:„Pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Jerzy Różycki już na fali” „Okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Jerzy Różycki został zwodowany w Gdańsku. To pierwsza jednostka tego typu dla polskiej Marynarki Wojennej, zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding. ORP Jerzy Różycki oraz kolejny okręt ORP Henryk Zygalski będą kluczowe dla bezpieczeństwa Polski i sojuszników. Wyposażone w nowoczesne systemy SIGINT, umożliwią pozyskiwanie informacji o zagrożeniach na morzu. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił strategiczne znaczenie Bałtyku i modernizację Marynarki Wojennej. Jednostki powstaną w ramach kontraktu z Saab Kockums AS. Okręt nosi imię kryptologa Jerzego Różyckiego, współtwórcy złamania szyfru Enigmy.”
rp.pl:„Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?” „Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zapowiedział pilotażowy program produkcji dronów w technologii druku 3D, trwający do końca 2026 r. Program obejmie 9 jednostek i ma usprawnić logistykę oraz innowacje. Wojsko szkoli już operatorów dronów, korzystając z różnych typów maszyn, w tym dużych i kamikadze. Szkolenia odbywają się na uczelniach wojskowych oraz w służbach mundurowych, takich jak straż pożarna, policja i SOP. W 2024 r. MON przeznaczyło na to ponad 1,5 mln zł, a na lata 2025-2027 planuje dalsze wydatki. Program ma zbudować zdolności szybkiego wytwarzania dronów i wzmocnić zdolności obronne kraju.”
onet.pl:„Niemcy są w stanie wyprodukować własną broń nuklearną. Oprócz traktatów na razie powstrzymuje je przed tym jeszcze jedno” „Debata o niemieckim zbrojeniu nuklearnym budzi emocje. Zwolennicy „niemieckiej bomby” twierdzą, że amerykańska broń jądrowa, częściowo stacjonująca w Niemczech, już nie gwarantuje bezpieczeństwa Europie. Niemcy technicznie mogą produkować broń atomową, mają rozwiniętą technologię jądrową i doświadczenie w systemach nośnych, lecz zobowiązania międzynarodowe (NPT, traktat 2+4) zakazują im posiadania własnej broni jądrowej. Liderzy CDU postulują udział Niemiec w europejskim odstraszaniu jądrowym, ale SPD i inni krytykują ten pomysł. Utrzymanie parasola nuklearnego USA w NATO uważa się za kluczowe. Europejski parasol nuklearny byłby drogi i wymagałby ogromnych nakładów finansowych.”
DanielZakupowy
Studenci pierwszego roku nowych ruskich uczelni wojskowych, w ramach praktyk, pojadą na front specjalnej operacji wojskowej xD Generalnie drugiego roku nie przewiduje się xD
Buczacza
Tylko się cieszyć...
Szwejk85/87
Wodowanie Delfina, bardzo dobra wiadomość ! Przydałoby się przypomnienie, dla leniwych o danych Delfina jako jednostki pływającej, bo, oczywiście, szczegółów wyposażenia raczej się nie spodziewam ;)