Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Grot jednak wymaga zmian? Australia chce dwukrotnie zwiększyć flotę

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24pl

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Zenon Baranowski: Nasz Dziennik:„Służalczość wobec Niemiec” „Wiernopoddańcze deklaracje szefa MSZ o otwarciu na rozmieszczenie wojsk niemieckich w Polsce to przejaw uległości wobec zachodniego sąsiada.

Eksperci nie mają wątpliwości, że słowa ministra Radosław Sikorskiego to przejaw służalczości wobec Niemiec.

Z naszymi największymi partnerami w Europie chcemy mieć dobre stosunki, staramy się je mieć, ale to jest próba uległości względem nich. Tak to odbieram mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mecenas Bartosz Kownacki, poseł KS, były wiceminister obrony narodowej. Zauważmy, że wojska niemieckie w pewnym zakresie w Polsce są, chociażby w Bydgoszczy, więc to nie jest żadne novum. Ale taka nadgorliwość ze strony ministra Radosława Sikorskiego to może być próba przypodobania się na siłę stronie niemieckiej dodaje nasz rozmówca.”

Jerzy Celichowski:Gazeta Wyborcza:„Zaopatrzeniowcy zakarpackich smoków” „Viktor Orbán blokuje europejskie wsparcie dla Ukrainy, ale wielu Węgrów z Zakarpacia walczy w szeregach ukraińskiej armii, a rodacy w kraju organizują dla nich zbiórki pieniędzy i wysyłają transporty z darami. Władimir Putin w niedawno udzielonym Tuckerowi Carlsonowi wywiadzie na pytanie, czy zachęcał Viktora Orbána, by ten zabrał sobie część Ukrainy, zaprzeczył temu, dodając przy tym, że Węgrzy, którzy tam mieszkają, „oczywiście” pragną powrotu swojej historycznej ojczyzny. Otóż nie jest to takie oczywiste. Mowa jest o Węgrach mieszkających na Zakarpaciu, które przed I wojną światową było częścią Węgier. Według ostatniego spisu powszechnego z 2001 roku było ich tam sto pięćdziesiąt tysięcy, ale obecnie, na skutek wyjazdu wielu ludzi uciekających przed wojną, uznaje się, że ich liczba spadła do ok. stu tysięcy. To poniżej 10 proc. ludności regionu. Nie ma badań na temat stosunku tamtejszych Węgrów do Ukrainy, do wojny czy też do ewentualnej kwestii powrotu „do macierzy”, czyli przyłączenia Zakarpacia do Węgier, wiadomo jedynie, że istnieją tu zasadniczo dwie postawy. Zakarpackie Węgierskie Stowarzyszenie Kulturalne, wspierane przez rządzący na Węgrzech Fidesz Orbana, reprezentuje krytyczną postawę wobec Ukrainy, w zasadzie identyczną ze stanowiskiem rządu węgierskiego. Węgierska Demokratyczna Partia Ukrainy zajmuje natomiast stanowisko proukraińskie. Przed szczytem UE mającym zdecydować o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą prowadzących do członkostwa w Unii wysłała do Viktora Orbana list popierający ten krok. Można się spodziewać, że wśród tych zakarpackich Węgrów, którzy zdecydowali się zostać, postawy proukraińskie są silniejsze niż wśród tych, którzy wyjechali.”

Konrad Wysocki:Gazeta Polska:„Podniebny zwiadowca” „Do polskiej armii już niedługo trafi pierwszy z kupionych w ubiegłym roku samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEWGC. Posiadanie tego typu maszyn znacząco zwiększy możliwości w zakresie kontroli, rozpoznania i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej, zwłaszcza w obliczu coraz częściej pojawiających się rakietowych prowokacji Rosji przy polskiej granicy. Wojsko pozyska też specjalne aerostaty wyposażone w radary monitorujące sytuację przez całą dobę. Pierwsze informacje o zamiarze pozyskania przez Polskę tego typu samolotów pojawiły się w maju ubiegłego roku. Po około dwóch miesiącach negocjacji ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu przez Agencję Uzbrojenia (AU) umowy na dostawę dwóch używanych szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW&C. Wartość kontraktu ustalono na około 232 mln zł. W jego ramach oprócz maszyn uwzględniono też pakiet logistyczny i wsparcia, a także sprzęt naziemny. We wrześniu ubiegłego roku koncern Saab zaprezentował samolot w polskich barwach, m.in. z biało-czerwoną szachownicą na stateczniku. Z kolei kilka dni temu szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel ujawnił, że pierwsza z maszyn trafi na wyposażenie polskiej armii na przełomie lutego i marca.”

Rp.pl:„”NYT”: Nawet tysiąc ukraińskich jeńców po odwrocie z Awdijiwki. Słabnie morale armii” „Morale ukraińskiej armii słabnie w następstwie nieudanej kontrofensywy i usunięcia ze stanowiska generała Wałeriija Załużnego. Spóźniony i źle zaplanowany odwrót spod Awdijiwki jeszcze je osłabia - pisze „New York Times”. Zdaniem wyższych urzędników i żołnierzy z państw Zachodu walczących za Ukrainę, setki ukraińskich żołnierzy mogły zostać wzięte do niewoli przez nacierające jednostki rosyjskie lub zaginąć podczas chaotycznego odwrotu Ukrainy z Awdijwki. Szacunki dotyczące liczby Ukraińców schwytanych lub zaginionych są różne, a dokładna liczba może nie być możliwa, dopóki Ukraina nie umocni nowych linii obronnych. Jednak dwóch żołnierzy posiadających wiedzę o odwrocie Ukrainy oszacowało, że prawdopodobnie zaginęło lub trafiło do niewoli od 850 do 1000 żołnierzy. Zachodni urzędnicy ocenili, że zakres wydaje się dokładny. Choć amerykańscy analitycy twierdzą, że utrata Awdijiwki nie stanowi znaczącego strategicznie niepowodzenia, może ona stać się dotkliwym ciosem w i tak już słabnące morale — pisze „New YorkTimes”

Ma ono słabnąć, według Amerykanów, w następstwie nieudanej kontrofensywy w zeszłym roku i usunięcia ze stanowiska generała Wałeriija Załużnego. Urzędnicy twierdzą, że z powodu tych problemów ukraińska armia ma trudności z rekrutacją.”

polskieradio.pl:„”Zarząd PGZ odwołany. Kto zastąpi Sebastiana Chwałka? Polskie Radio poznało nazwisko p.o. prezesa” „Zarząd PGZ odwołany. Kto zastąpi Sebastiana Chwałka? Polskie Radio poznało nazwisko p.o. prezesa. Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wraz z prezesem Sebastianem Chwałkiem, został odwołany - dowiedziało się Polskie Radio. Decyzję podjęła rada nadzorcza spółki. Ta sama rada na funkcję p.o. prezesa na nie więcej niż trzy miesiące powołała prof. Tomasza Siemiątkowskiego.

Profesor Siemiątkowski zasiadał w radzie nadzorczej PGZ w latach 2013-2017, był też członkiem rad nadzorczych PKO BP i Polbanku. W ubiegłym tygodniu PGZ powołała nowy skład rady nadzorczej. Wśród nowych członków jest generał brygady w stanie spoczynku, obecny dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, Artur Kołosowski. Polska Grupa Zbrojeniowa to największe w Polsce konsorcjum zrzeszające spółki zbrojeniowe, w których udziały większościowe ma Skarb Państwa. W skład Grupy wchodzi kilkadziesiąt spółek. Są wśród nich m.in. radomska Fabryka Broni, Huta Stalowa Wola słynąca z produkcji armatohaubic Krab czy zakłady Bumar-Łabędy z Gliwic z kompetencjami czołgowymi.”

gazeta.pl:„”Putin wydał oświadczenie. Ustosunkował się do informacji z USA o broni nuklearnej w kosmosie” „Władimir Putin spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Jednym z tematów rozmowy były doniesienia o możliwym rozmieszczeniu broni nuklearnej w kosmosie. Przywódca Rosji wydał w tej sprawie oświadczenie. W środę (14 lutego) Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner (przypomnijmy, członek Partii Republikańskiej) ostrzegł parlamentarzystów - powołując się na tajne dane wywiadowcze - przed „poważnym zagrożeniem” dla USA. Amerykańskie media przekazały z kolei, że sprawa może być związany z rzekomymi planami Kremla o rozmieszczeniu nuklearnego systemu antysatelitarnego w przestrzeni kosmicznej. (…)

Podczas spotkania na Kremlu z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu Władimir Putin poruszył kwestię ostatnich doniesień ze Stanów Zjednoczonych. Jak podaje rosyjski serwis ria.ru, prezydent Rosji miał stanowczo sprzeciwić się rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej.

Zawsze byliśmy kategorycznie przeciwni rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej i nadal jesteśmy powiedział Putin. Wręcz przeciwnie, nalegamy nie tylko na przestrzeganie wszystkich porozumień istniejących w tej dziedzinie, ale także proponujemy znaczne wzmocnienie tej wspólnej pracy - dodał.

Natomiast Siergiej Szojgu oświadczył, że Rosja nie posiada takiej broni. Po pierwsze takich rzeczy (broni nuklearnej w kosmosie - red.) nie ma. Po drugie, oni wiedzą, że jej nie mamy a mimo to robią hałas - mówił szef rosyjskiego MON.”

dziennik.pl:„”Ważna umowa z Amerykanami podpisana. „Bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo RP” „Wiceszef MON Paweł Bejda podpisał kolejną umowę offsetową w ramach fazy II programu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA. Umowa została zawarta z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Northrop Grumman i obejmuje łącznie 8 zobowiązań o sumarycznej wartości ponad 300 mln zł. Dziś z przyjaciółmi z USA podpisaliśmy kolejną umowę offsetową, która będzie bezpośrednio wpływała na bezpieczeństwo RP, ale i na rozwój naszej gospodarki - podkreślił wiceszef MON.

Bejda zaznaczył, że w obliczu wojny w Ukrainie stało się jasne, że polskie niebo musi być odpowiednio chronione. Kluczowym dla nas jest, by jak najbardziej chronić polskie niebo. Umowa offsetowa spowoduje, że podpisana i realizowana umowa na Patrioty będzie miała zintegrowany system dowodzenia wyjaśnił.”

gazeta.pl:„Ukraina otrzyma kolejny transport sprzętu. Szwecja zapowiedziała rekordowy pakiet pomocy” „Ponad 7 miliardów koron kosztować ma najnowszy transport uzbrojenia dla Ukrainy zapowiedziany przez rząd Szwecji. Będzie to największy dotychczasowy pakiet pomocy z tego kraju oraz obejmie między innymi wozy opancerzone i kutry desantowe szwedzkiej produkcji. Minister obrony Pal Jonson zapowiadał wcześniej, że akcesja Szwecji do NATO może ponadto pozwolić na dalsze poszerzenie wsparcia. Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocy, który objąć ma sprzęt i wyposażenie o łącznej wartości ponad 7 mld koron szwedzkich (ponad 2,7 mld złotych) - podaje lokalny dziennik „Dagens Nyheter”. Rząd oficjalnie poinformował o udzieleniu wsparcia podczas wtorkowej (20 lutego) konferencji prasowej.”

Onet.pl:„Karabinek Grot do zmiany. Eksperci potwierdzają ustalenia Onetu” „W lutowym numerze magazynu specjalistycznego magazynu „Raport. Wojsko Technika Obronność” zespół ekspertów opublikował artykuł, w którym apeluje o pilną potrzebę naprawy flagowego polskiego karabinka Grot i wyjaśnia, że żadna z kolejnych wersji karabinka nie poprawiła jego kondycji. Polska Grupa Zbrojeniowa, odrzuca propozycje ekspertów. „Nie da się naprawić, czegoś, co nie jest popsute” — napisała w mediach społecznościowych. Onet publikuje teksty o problemach z karabinkiem Grot od trzech lat. Za naszą granicą toczy się wojna, a broń dla polskiego żołnierza wybrali politycy i propagandyści. Trzeba odrzucić politykę i zająć się stroną techniczną Grota, która wymaga pilnej interwencji specjalistów. Musi zostać przeprowadzony rzetelny techniczny audyt — brzmi ocena wybitnych specjalistów zajmujących się bronią palną. Autorzy tekstu zalecają też przeprowadzenie dokładnego audytu w Fabryce Broni „Łucznik” oraz na liniach produkcyjnych.”

Rp.pl:„Australia się zbroi. Chce podwoić liczbę okrętów wojennych” „Australia zwiększy wydatki na obronność o dodatkowe 7,25 mld dolarów w ciągu najbliższej dekady - zapowiedział minister obrony tego kraju Richard Marles. W ramach zwiększonych wydatków na obronność Australia chce pozyskać 11 nowych fregat i sześć dużych okrętów z opcjonalną załogą (LSOV), które mogą być zdalnie kierowane. Po pozyskaniu nowych jednostek liczba australijskich bojowych okrętów nawodnych miałaby zwiększyć się do 26 (z 11) i byłaby największa od czasu zakończenia II wojny światowej. Australia inwestuje w obronność w związku z obawami o wzrost napięć geopolitycznych na świecie i rosnące wpływy Chin w rejonie Pacyfiku — zauważa Reuters. Marles w czasie spotkania z dziennikarzami mówił, że „krytycznie ważne jest”, że „w niepewnym świecie jeśli chodzi o rywalizację mocarstw” Australia będzie mieć wyraźnie inny potencjał w połowie lat 30-tych XXI wieku niż ten, który posiada obecnie.”

Reklama

Komentarze (5)

  1. Stefan1

    Audyt linii produkcyjnych na początek. Co potem?

    1. Edmund

      @Stefan1 potem niezrealizowane kontrakty, konieczność zwolnienia przynajmniej części załogi a może bankructwo firmy. Pamiętajmy, że materiały i środki do już podpisanych kontraktów zostały zapewne zamówione.

    2. Edmund

      Taki audyt to przynajmniej kilka miesięcy, Co przez ten czas ma robić fabryka? Kto będzie to audytował?

    3. kukurydza

      Audytować będzie prokurent H&K Ost Gubernien.

  2. pawelv

    Czyżby Grot stawał się konkurencją dla Niemców ??

    1. DDR

      Jaka konkurencja ? Ile H&K sprzedał i sprzedaje na świecie swoich a ile Łucznik i komu :)

    2. Davien3

      Taak taka sama konkurencja jak jest Monako w dziedzinie zbrojeń w stosunku do USA:))

    3. GB

      A jakieś państwo kupiło Grota?

  3. MiP

    Kolejny eksperci mówią że z Grotem wcale nie jest tak super jak to wmawiali nam politycy PIS i producent.A pamiętam jaka była kilka lat temu krytyka tutaj że ci eksperci źle wypowiadający się o Grocie to Niemcy i tylko chcą zaszkodzić.Już nie chce tutaj nikogo krytykować tylko chodzi o to żeby żołnierz Wojska Polskiego miał przy sobie broń niezawodną

  4. ALBERTk

    Czy ktoś w końcu odpowie za zakup Grota? I co teraz? Zakup karabinka z zagranicy? Skoro Radom do tej pory nie potrafił naprawić Grota, to już go nie naprawi a na pracę nad nowym karabinem nie mamy czasu.

    1. QVX

      Weźmiemy G95, bo będzie szedł na renomie HK416 (d. HK416A8), jest to potaniony na żądanie BW HK416, który ma problemy ze skupieniem (BW "podrasowała" testy i to wysz)o na jaw), więc w BW chcą jednak oryginalnego HK416. Zatem zabulimy za G95 i jego modernizację do standardu HK416A7, czyli więcej od HK416 oryginalnego.

    2. Truck

      Jest jeszcze Tarnów i myślę, że może coś zaoferować.

    3. MiP

      Przepraszam a kto na szybkiego wprowadzał karabinek Grot do polskiej armii ? pomimo że już były uwagi do niego

  5. GB

    Ukraińcy ostrzelali ruski poligon rakietami systemu HIMARS z głowicą z kulkami wolframowymi. Na ten moment 65 zabitych, informacji o rannych brak. Rannych może być jednak mało. Są filmiki, zdjęcia - generalnie masakra.

Reklama